Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

UZUN UĞRAŞLARDAN SONRA VERGİ İNDİRİM HAKKIMI ALDIM .HERKESİN DE ALMASI İÇİN YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM.

1- VERGİ İNDİRİM YAZISI İÇİN VERGİ DAİRESİNE MÜRACAAT ETTİNİZ.
    2- HASTANEDEN %40 VE ÜZERİ BİR SONUÇ VERİLDİ.
    3- MALİYE BAKANLIĞI MERKEZ SAĞLIK KURULU RAPOR ORANINIZI %40'IN ALTINA DÜŞÜRDÜ.
    4- YAPMANIZ GEREKEN AŞAĞIDAKİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ İLE İTİRAZ ETMEK.

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı

Konu : Raporumda gerçekleştirilen oran değişikliğine itirazım

.................. VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
    (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

İlgi : ..................gün ve .................. sayılı yazınız.

…../…../2008 tarihinde vergi indirim belgesi almak için tarafınıza gönderilmiş olan ……/…../………… tarihli raporumda rapor derecem %....... dır ancak sizin tarafınızdan benim yeni rapor yönetmeliğine göre almış olduğum rapor derecem %...... düşürülerek tarafıma %........ olarak gönderilmiştir. ( Resmi Gazete Tarihi: 16.07.2006 resmi Gazete Sayısı: 26230 yayımlanan özürlülük ölçütü, sınıflandırması ve özürlülere verilecek Sağlık kurulu raporları hakkında yönetmeliğin ekinde yer alan özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları) cetveli ve hesaplama tablosuna göre belirlenen oranlar sabit olup bizzat beni muayene eden doktor tarafından rapora işlenmiştir. İlgili cetvel kabul edilmişken, bizzat konunun uzmanı doktor tarafından muayene gerçekleştirilmek suretiyle rapor tanzim edilmişken engel oranımın beni görmeden ilgili komisyon tarafından söz konusu cetvele rağmen %..... düşürülmesinin yasaya aykırı olduğu kanaatindeyim. Bu nedenle raporumda yapılan oran değişikliğine itiraz eder raporumun değişiklik yapılmaksızın kabul edilmesini arz ederim.
    YALNIZ SİZE GELEN CEVAP YAZISINDA SİZİ VERGİ DAİRESİ ARACILIĞI İLE HAKEM HASTANEYE SEVK ETMİŞ OLMALI YADA YENİDEN VERGİ İNDİRİM İÇİN GEREKLİ PROSEDÜRÜ İŞLETMENİZİ İSTEYECEKTİR. AMA KESİNLİKLE SİZİ HAKEM HASTANEYE GÖNDERİRSE VE HASTANEDEN DE %40 VE ÜZERİ ALIRSANIZ ARTIK %90 DÜŞÜRMEZLER.

Üye
    saygun Avatarı

Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

arakdasım aynı sorun bendede var...ve itiraz edecem....ama eger hakem hastenesi dürürse itiraz hakkın olmuyor...bu yüzden senin engelin nedir biraz ayrıntı verirmisin....

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba saygun benim sol bacağımda femur başı yok (femur kemiği kalçama bağlı değil) 7 cm kısalık var. Ayrıca sol diz de hareket kısıtlılığı.
    Benim şahsi görüşüm hakikaten bir rahatsızlığı var ise sonuna kadar hakkı aramak.

Üye
    saygun Avatarı

Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar Merhaba..
    bende 2007 de basvurdugum %44 oranlı raporum ankaradan 20 ile geri döndü.burdan okudugum kadarıyla ankara diz altı protez kullananlara %34 le geri yollamıs.ne komiktirki bende diz yok bacak incecik ve gücsüz.yani bir diz altı protezi ile karsılastırmam bile söz konusu değilken ben 20 alıyorum ankaradan.
    Neyse benim sizlerden istegim raporuma itiraz edecem yani ankaraya.ama ben örnek bir dilekçe istiyorum varsa.Gerekirse hakem hastanesine sevkimi istiyorum.atacam protezi koltuk deynekleriyle gidicem..bana bunu yolunu acacak bir dilekce itiraz dilekcesi varsa yollarmısınız.
    Şimdiden teşekkürler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

saygun, yukarıdaki örnek dilekçe işini görür. Yalnız, bu %34'e düşürme bildirimi ne zaman yapıldı? Üzerinden uzun süre geçmişse itiraz kadük olabilir mi diye tereddütteyim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturanboğa zamanın pek önemli olduğunu düşünmüyorum ben 2006 sonunda %41 rapor aldım %38'e düşürdüler. Araştırdım ne yapmalıyım diye hatta size de yazmışımdır, 2008 Ağustosta itiraz ettim yukardaki örnek dilekçe ile. Hakem hastaneye gönderdiler hastane %40 verdi Ankara bu sefer %40'ı kabul etti 3.derece vergi indirim hakkım var şimdi. Bu işle uğraşan tüm arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

su_perisi, derhal hukuki süreç başlatmalısın ve Maliye sağlık kurulu'nun Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe aykırı karar verdiğini iddia etmelisin.
    Ve eğer elinde bundan başka eski tarihli rapor varsa onu da sunmalısın. Orada kullanacağın argümanlar da şurada: http://www.engelliler.biz/forum/huku...ler-hukuk.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

su_perisi siz itiraz dilekçesi verdikten sonra sizi tekrardan hastaneye sevk ediyor olmalılar ve bu hastane hakem hastane olmalıydı. Yok sadece itiraz ettiniz ve size cevaben raporunuz incelendi ...... isterseniz yeniden rapor alabilirsiniz diyorlarsa bu durumda yanlış yönlerdirme yapıyor maliye bakanlığı diye düşünüyorum. Siz düşürülen raporunuza itiraz ettikten sonra size cevap olarak sizi hakem hastaneye sevk etmeli ki sonuca ulaşabilesiniz. şöyle ki hakem hastanenin verdiği raporda %40 ve üzerinde ise maliye daha fazla uğraşmayıp kabul ediyor sonucu. Aynısı bana oldu çünkü hastane %41 verdi %38'e düşürdüler itiraz ettim hakem hastaneye gönderdiler orda %40 verdiler maliye bu sefer %40'ı aynen kabul etti..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Evet, Maliye Bakanlığını dava edeceksin: "benim rapor oranım ilgili yönetmeliğe uygun olarak verilmiştir ve %40'ın üzerindedir. Malliye bakanlığı'nın benim oranımı düşürme yetkisi yoktur. Eğer teşhisin yanlış olduğunu düşünüyorsa, hakem hastanesine sevk edip bunu araştırabilirdi. Ama bunu yapmayıp raporu geçersiz saymaya hakkı yok. İş gücü kaybı oranımın kabulü ve vergi indirim hakkımın tanınması için gereği..."

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar madem Maliye itiraz dilekçelerine sadece raporunuz incelenmiştir işgücü kaybınız %... dir isterseniz yeniden rapor alabilirsiniz deyip hakem hastaneye sevk etmiyorsa bundan sonra dilekçelerimize rapor oranım aynen kabul edilmezse hakem hastaneye sevkimi istiyorum diye ekleyelim.

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar Maliyenin raporları düşürmesi ile olarak yeni çalışmalar varmış, Fiziksel Engelliler Vakfından aldığım bir maili ekliyorum.

Maliye müsteşarlığından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir. Bilgilerinize.

Fatih Çekirge’nin özürlüler için sürdürdüğü “Duyun bu sesi’’ haber zinciri Ankara’da yankı yarattı. Özürlülerin emeklilikleriyle ilgili engelli oranlarını belirlemelerinde Ankara’dan onay alamamaları, oranların hastane ile Maliye Bakanlığı arasında çatışmasıydı. Ve müjdeli haber geldi. Artık Ankara rapor oranlarını değiştirmeden hastanenin verdiği kararı (engelli rapor oranını) geçerli sayacak.

Dün akşam Sağlık Bakanı Recep Akdağ’la konuşan gazeteci fatih Çekirge’ye şöyle söyledi: ‘ Duyarlılığınıza çok teşekkür ediyorum. Konuyu incelemeye aldırdım. Bir kurul oluşuyor.Ankara’daki kurulla, Ankara dışındaki hastaneler arasında kalan özürlü vatandaşlarımızı bu durumdan kurtarmak için gerekli çalışmayı başlattım.Dün Başbakanlık’ta ilgili Kurul toplandı.

Ve az önce sonuç karara bağlandı. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan şöyle söyledi. ‘Engellilerle ilgili sürdürdüğünüz haberleri yazıları ilgi ve titizlikle takip ediyoruz. Sayın Sağlık Bakanı’yla da görüşmüşsünüz, kendisi bizimle de temas kurdu. Şimdi Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı’ndan oluşan bir kurul yeni bir önerge hazırlanması için harekete geçti.’

Yeni çalışmada artık Ankara’daki Kurul’un onayı diye bir şey olmayacak. Yani vatandaşlarımız engelli oranlarıyla ilgili aldıkları belgeyi Ankara’ya onaylatmayacaklar. Özürlü gruplarına göre, engelli oranlarının belirlenmesini içeren, kapsamlı bir yönerge hazırlanacak ve bu yönerge tüm illerimizdeki, devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine ve belirlenen diğer hastanelere gönderilecek. Bundan böyle belirlenmiş bu hastanelerden, özürlü belgesi ve oranı alan vatandaşımız artık Ankara’daki bir heyetten onay almaya gerek duymayacak. Bunu kaldırıyoruz. Hastaneden oranı alan özürlü vatandaşımız bundan sonra sonuna kadar o oranı kullanabilecek.

Şu an çözüm bekleyen sorunlar;
    1- Belediyelerin özürlü vatandaşlarımız için olanak sağlamayan yapı ve alt yapılara ruhsat vermeme kararı…
    2- Engellilerin istihdam meselesi
    3- Özürlü vatandaşlarımızın seçimlerde rahatça oy kullanabilmesi. Hürriyet...

Mevlüde KÖSEK
    Mutlu Engelli Çağrı Merkezi
    Çağrı operatörü

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Evet kiziroğlu, 1 ayı aşkın bir süredir o çalışma devam ediyor. Henüz son halini almış değil: http://www.engelliler.biz/forum/gund...rilerimiz.html

Üye
    efsane1 Avatarı

Son Giriş
    26.11-2011
    Saat
    22:46
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Kiziroğlu,siz itiraz dilekçenizi maliyeyemi bağlı olduğunuz defterdarlığa mı yaptınız?Ben işkur'un sevkiyle aldığım yeni tarihli (yönetmelik sonrası 11/2007)rapor aslıyla müracat ettim.%36 ya düşürdüler gittim itiraz ettim,bu sefer defterdarlık beni 11/2008 tarihinde hastaneye sevk etti.Onuda maliye tekrar %36 ya düşürülmüştür yazısı geldi.İtiraz için dilekçemi hazırladım,fakat İstanbul defterdarlığı der ki bize gelirseniz biz sadece bu durumda hastaneye sevk ederiz.(rapor tarihinden 6 ay geçmediği için sevkini yapamam)siz itirazınızı ankaraya maliyeye yapın biz sizin itiraz bu konuda itiraz merciiniz değiliz.
    siz itiraz ettiğinizi yazıyorsunuz itirazınızı nereye yaptınız?yoksa yine birileri beni başından mı savıyor?
    Şimdiden Çok teşekkür ederim

Üye
    kiziroglu Avatarı

Son Giriş
    24.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bağlı bulunduğum vergi dairesine itiraz dilekçesini verdim, ama kabul etmek istemediler Ankara'ya Maliye Gelir İdaresi'ne vereceksin dediler. Ben: bana vergi dairesinden kabul edilmedi yazısı geldi ben ona istinaden yazdım bu dilekçeyi dedim ısrar ettim bu seferlik alın diye bir talimat geldi memurlara aldılar. Benden sonra aynı yerde çalıştığım iki arkadaşım daha dilekçe yazdılar ama kabul ettiremediler, Ankara'ya posta yoluyla yolladılar. Sayın efsane1 aşağıdaki linkte kısaca anlattım durumumu istersen bir orayıda oku. Hoşçakal.http://www.engelliler.biz/forum/cali...tml#post189587

Üye
    karakeçili Avatarı

Gerçek Adı
    HALİL
    Son Giriş
    03.01-2013
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yahu biz sakatız arkadaş, ben % 40 sağ bacaktan komple özürlüyüm. yani sağ bacağım var ama nasıl var. kullanamadıktan sonra varlığının ne hikmeti olabilir. buna rağmen % 40 sonucu düşürürlerse yazıklar olsun derim. eğer özrümü düzeltebilirlerse beni tam olarak ayağa kaldırabilirlerse bende % 40 veya 60 raporumu yırtmazsam yuh olsun bana. vergi indirimi adına onlardan hiç bir talebim olmaz. ama nerde?

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Başlığın Etiketleri