TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    sinanlakac Avatarı

    Gerçek Adı
    SİNAN LAKAÇ
    Üyelik Tarihi
    19.02-2014
    Son Giriş
    27.09-2019
    Saat
    11:17
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

    Antalya Devlet Hastanesinden 2002 yılında %42 Oranında Ortapedik Heyet raporum bulunmaktadır. Emekli olmam için vergi indirim belgesi alınması gerektiğini çok geç öğrenmiş bulunmaktan dolayı, 2013 yılı mart ayında müracaat yaptım, evraklar ankaraya gitti. 5 ay sonra olumsuz cevap geldi. Raporum süreklidir ibaresi olmasına rağmen geçersiz saydılar. Yeni rapor almam gerekiyormuş. Duyumlarıma görede oranların düşme ihtimali varmış. sigorta girişim 1995 ama ilk işe girişim 1997 ekim ayı ve 5300 prim günüm mevcut. Bu konuda neler yapabilirim cevaplandırabilir misiniz.? Çok teşekkür ederim...

  2. #2
    Editör
    KKELEBEKK Avatarı

    Gerçek Adı
    Kısmet
    Üyelik Tarihi
    23.10-2010
    Son Giriş
    11.11-2019
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Mesaj
    23.348
    Alınan Beğeniler
    520
    Verilen Beğeniler
    262

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Çok eski rapor tarihiniz kabul etmezler, bu anlamda yapabileceğiniz hiçbirşey olmaz. Sizi yeniden hastaneye sevk ederler vergi dairesinden. % 40 üzeri alırsanız hakedersiniz...

  3. #3
    Üye
    sinanlakac Avatarı

    Gerçek Adı
    SİNAN LAKAÇ
    Üyelik Tarihi
    19.02-2014
    Son Giriş
    27.09-2019
    Saat
    11:17
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Merhabalar

    2002 yılında Devlet hastanesinden %42 oranında (Nöroloji-Ortapedik) extreme de 5 cm kısalık polio sekeli rapor aldım. Vergi indiriminden faydalanmak için 2012 yılında Ankara Maliye ye gönderdim. uzun bir bekleyiş sonucu, raporun yeni yönetmeliklere göre tekrar almam gerektiği ve dilekçemin kabul edilmediği, işyerime yazı olarak bildirildi. şimdi durmadan birşeyler yayınlanıyor. Şubat 2019 da çıkan yeni yönetmelik 15.maddeye göre Kazanılmış haklar bölümünde eskiye dayanan sürekli raporlar için yeni rapor düzenlenmez ve geçerliliğini korumaktadır deniyor. Ben şimdi eski raporumu tekrar ankara maliye ye veya il sınırında bulunan vergi dairesine tekrar versem Vergi indiriminden faydalanabilir miyim.?

    Bu sorum için cevap alabilir miyim.?

    Teşekkürler

  4. #4
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    10.643
    Alınan Beğeniler
    852
    Verilen Beğeniler
    424

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @sinanlakac
    Hayır, vergi indirimi için halen 30 Mart 2013 sonrası alınan raporlar kabul ediliyor.

  5. #5
    Üye
    engelilik Avatarı

    Üyelik Tarihi
    19.02-2018
    Son Giriş
    25.09-2019
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    93
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @sinanlakac

    2007 ve sonrası raporlar işleme alınmaktadır. Dikkat ederseniz 2002 ve 2007 Sağlık Kurulu Raporlarının mevcut formatları birbiriniden farklıdır dolayısıyla oranlamada da farklılıklar mevcut olduğu için uygulamada 2007 dahil olmak üzere sonraki yıllarda düzenlenen raporlar ile engelli vergi indiriminden yararlanılabilmektedir.

  6. #6
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    10.643
    Alınan Beğeniler
    852
    Verilen Beğeniler
    424

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @engelilik
    30 Mart 2013 sonrası olması isteniyor.

    https://eksiup.com/p/zo169207ct8j

  7. #7
    Üye
    engelilik Avatarı

    Üyelik Tarihi
    19.02-2018
    Son Giriş
    25.09-2019
    Saat
    09:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    93
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Ufukalp
    Yanlışınız var, illere göre farklılıklar göstermekle birlikte 2007 dahil olmak üzere sonraki yıllarda tanzim edilen raporlar engelli vergi indirimi için yeterli olmaktadır.Bu şekilde vergi indirimi müracaatından yararlanan bir çok örnek var.

  8. #8
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    10.643
    Alınan Beğeniler
    852
    Verilen Beğeniler
    424

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @engelilik
    Ben kafamdan herhangi bir iddiada bulunmadım ki yanlışım olsun. Direkt İstanbul Vergi Dairesi'nin konu ile ilgili sayfasının resmini attım.

  9. #9
    Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

    Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Üyelik Tarihi
    30.10-2017
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    213
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Ufukalp

    Bahsettiğiniz yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

    Yeni yönetmelikte ilgili madde şu şekilde:
    Kazanılmış haklar

    MADDE 15 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemez. Sağlık kurum ve kuruluşları tarafından 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin uygulamasında, 1/8/2002 tarihinden önce alınmış sağlık kurulu raporları ile süresinin bitmesine altı aydan az kalmış sağlık kurulu raporları hariç yeniden rapor düzenlenemez.

    (2) Ancak, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen;

    a) Süreli engelli sağlık kurulu raporlarına ilişkin yeniden sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk işlemleri uyarınca düzenlenecek raporlar,

    b) Engelli sağlık kurulu raporlarına ilişkin ilgililer veya kurumlarca yapılan itirazlar,

    c) Hakkında engelli sağlık kurulu raporu düzenlenen kişi, vasisi veya kurumlarca yapılan yeni rapor başvuruları, kontrol muayeneleri,

    bu Yönetmelik hükümlerine göre sonuçlandırılır.

    @sinanlakac

    Raporunuz geçerlidir. Tekrar rapor almanıza gerek yok. Raporunuzla tekrar başvurup yeni yönetmelikten bahsederek sonuçlandırılmasını isteyin. Olumsuz yanıt gelirse dava açın. Kesinlikle yeni rapor için başvuru yapmayın. Zira yeni rapor için başvurursanız yeniden hesaplama yapılacağından risk doğabilir.

  10. #10
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Gerçek Adı
    Ufuk
    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    10.643
    Alınan Beğeniler
    852
    Verilen Beğeniler
    424

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Hüseyin İlik
    Belirttiğiniz maddelerdeki ifadeler her yeni yönetmeliğinde baş köşesine oturtulmakla beraber yine her kurum bildiğini okuyor.
    Attığım resim eski değil, açın İstanbul Vergi Dairesi'nin web sitesini bakın, ben burada bir şey iddia etmiyorum, resmi siteden alıntı yapıyorum.

  11. #11
    Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

    Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Üyelik Tarihi
    30.10-2017
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:07
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    213
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

    Ben size bir şeyi iddia ediyorsunuz diye eleştiride bulunmadım ki sadece bilgi verdim. Kurumların bildiğini okuması ile yasal durum birbirinden ayrı şeyler. Biz yasal durumu bilmezsek kurumları da ikna edemeyiz diye düşünüyorum. Web siteleri de kurum yönergeleri de anında güncellenmeyebiliyor. Yönetmelik yeni olduğu için henüz birimlere dağıtılmamış veya dağıtılmış ise bile web sitesi güncellenmemiş olabilir. İdareye yönetmelik değişikliğini bildirerek başvurulması halinde "biz yönetmeliği uygulamıyoruz" diyeceklerini pek sanmıyorum. Ki derlerse de idari dava bir yana olaya savcılık dahil olur. Eğer idareye bu uyarı yapılırsa hemen yelkenler suya inecektir kanaatindeyim.