Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 33 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sigorta başlangıcım 13.09.1999 meslek lisesini okurken staj yaptığımda başlatılmıştı.
    Sonradan engelli oldum %74 sürekli raporum var ve de yeni uygulamaya giren rapordan yani arkasında (Vergi İndirimi Amaçlı Değerlendirilmesi Uygundur (EVET) yazmakda.
    Yeni SSK lı işe başladım ve de raporumu çalıştığım yere aslını verdim. Çalıştığım yer mi bildirecek vergiye yada maliyeye nasıl olacak, ya da ben mi başvuruda bulanacam? nasıl faydalanacağım vergi indiriminden ve de bu erken emeklilik için?
    şimdiden yapmam yada başvurmam gereken yerler var mıdır ? Ay ortasında başladığım için tam net maaş alamadım.

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Meslek lisesinde okurken yapılan sigorta başlangıcı emeklilik hesabında dikkate alınmıyor.İlk sigorta priminizin yattığı gün sigorta başlangıcınızdır.
    Şu an elinizde bulunan raporunuzu işyerinizin bağlı olduğu defterdarlığa bir dilekçe ekinde sizin vermeniz gerekmektedir.Bunun için gereken evraklar şöyledir:
    1) İşyerinde Çalıştığına Dair Dilekçe
    2) Nüfus Cüzdan Fotokopisi
    3) 3 Adet Fotoğraf
    4) Rapor Aslı (varsa)
    Bu evrakları tamamlayıp verdikten sonra raporunuz maliye bakanlığınca incelenip,değerlendirildikten sonra size bir engelli derecesi verilecek bu en az %40 ise maliye çalıştığınız işyerine bir yazı gönderecek ve sizin vergi indiriminden faydalanabilir olduğunuzu bildiricek.
    Daha sonra işyeriniz bu yazıyı vergi dairesine bir dilekçe ile bildiricek.İşyeriniz vergi indirimini konu miktarı bordronuzda maaşınıza artış yönünde yansıtacaktır.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

İş yerindeki Müdür evraklarımı alırken söyledim kendisine ben vergiden muaf olmalıyım raporum var dedim tamam personel bilir onlar halleder dedi ve raporumunda aslını verdim iş yerine.
    Nasıl bir dilekçe yazmam gerekecek ?

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bulunduğun yerde vergi dairesi başkanlığı varsa gelir vergileri müdüdürlüğüne defterdarlık varsa vasıtasız vergiler müdürlüğüne baş vurman gerekir. oradan seni hastaneye gönderirler gelen rapor GİBE gider oradan gelen rapora göre sen indirimden yararalanırsın.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Zaten raporumda (Vergi İndirimi Amaçlı Değerlendirilmesi Uygundur (EVET) yazmakda.
    Yenidenmi rapor almam gerekli ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

Elinizdeki raporla başvurun defterdarlıüa. Kabul ederlerse ne ala, etmezlerse, o zaman yeni rapor için sevk ederler sizi..
    Ama başvururken, raporun 2006'daki yeni yönetmelikten sonra alındığını özellikle belirt. Aksi halde "eski rapor olmaz" diye kestirip atarlar
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

1. Bulunduğum ilçedeki defterdarlık olurmu yoksa iş yerimin bağlı olduğu ilçedeki defterdarlığamı başvuracam ?
    2. Nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor başvuru için ?
    3. Lodos denizcisi iş yerinde çalıştığına dair dilekçe demiş iş yerine imzalatacam felanmı ?
    4. Daha açıklayıcı bilgi verirmisiniz pls

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Ben 2 şubat itibariyle evraklarımı teslim ettim vergi indirimi için eski raporumu da kabul ettiler biraz zor oldu ama (eski rapor derken yeni kanuna göre düzenlenmiş rapor)
    1.Rapor aslı
    2.İşyerinden çalıştıgınıza dair belge (kaşeli olması lazım)
    3.Kimlik fotokopisi
    4.Vergi indiriminden faydalanmak istedigini belirten dilekçe

BU SENİN HAZILAYACAGIN DİLEKÇE ÖRNEGİ:

........... VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI’NA

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2454 sayılı Kanunla değişik 31.maddesi ile getirilen Sakatlık İndirimi’nden istifade etmek istiyorum.
    Dilekçeme ilişkin Nüfus Kâğıdı suretim ve çalıştığım işyerinden aldığım çalışma belgem ve Sağlık Kurulu raporum ilişiktedir.

Gerekli işlemin yapılması hususunu saygılarımla arz ederim.

BU DA İŞYERİNDEN ALACAGIN ÇALIŞTIGINA DAİR YAZI ÖRNEGİ

T.C. GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)[/CENTER]

.......Vergi dairesi.......nolu ........ünvanlı .........ssk numaralı işyerimizde ....ssk numaralı ......(çalışanın adı)..../.../2009 tarihten itibaren çalışmaktadır.Engelinin tespiti,vergi indiriminden yararlandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

şirket kaşe
    yetkili imza
    adres bilgileri

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gönül yarası ankarada mı oturuyorsun eger ankaradaysan ulusta ankara deftarlıgı var orda sakatlık indirimi müdürlügüne müracat etmen halinde gereken evrakları sana vercekler sende orda yazanları tamam layıp evraklarını vereceksin eger yeni yasaya göre almış oldugun raporunuda yanın da götür kabul ederlerse işin orda tamam kabul etmezlerse istedigin bir hastaneye sevk ederler sevki aldıktan 3 iş günü hastaneye müracat etmelisin hazırlıyacagın evraklara gelince 3 fotograf çalıştıgına dair işyerinden belge ssk dökümü bunlarla işin resmiyete konmuş olur eger hastanedeki işlemlerinden sonra raporun sana verilmeden maliye bakanlıgı saglık kuruluna gönderirler orası degerlendirir sonucu işyerine yazılı belgeyle bildirirler olum yada olumsuz

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

kirli_33 ve falim,
    vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı tşk ederim
    evet Ankara'da oturuyorum bugünde öğrendim sizin dediğiniz gibi ulustaki binadanda yapabilirmişim.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Başvurmak için şirketimizin muhasebesiyle görüştüm dilekçeyi yani iş yerinin vereceği kağıdı gönderdim bunu bana göndersin bende maliyeye vergi indirimi için başvuracağım dedim,altınada not düştüm bu işlemi yapıyorum benim SSK pirimlerimi devlet karşılayacak şirket ödemeyecek benimde 15 senede emekli olma avantajım olacak diye yazmıştım.

Fakat muhasebemiz göndermemiş öyle şey yok diyerek kendim aradım konuştum yazdığım not gibi izah etdim kendisine verdiği cevap aynen şöyle acaba benmi yanlış tarif etdim bilen varsa yardımcı olsun;

Ben senin verginin tamamını ödüyorum sen emekli vaktin geldiğinde gidip başvuracaksın ozaman seni hastaneye sevk edecekler ozaman rapor alacaksın kabul olursa ozaman malülen emekli olacaksın,birde çalıştığınız yer 50 kişiyi bulduğunda ben senden zaten işçi bulma kurumundan kağıt getir diyeceğim ozaman bende sana kağıt verecem şirketimizde işe aldım çalıştırmaktayım diye sende gidip işçi bulma kurumuna vereceksin bende seni özürlü kadrosunda çalıştırdığımı belirtecem SSk ya diye cevap verdi.
    Ben şuanda normal statüde çalışıyor gözüküyorum anladığım kadarıyla birde SSK primimi tam yatırmıyor 15 veya 20 günlük yatırıp 1 günde çıkarıp ertesi gün geri işe alıyor gösteriyormuş bunun bana zararı varmıdır.Tabi bu olay krizden dolayı olduğunu söyledi,birde benim maaşım asgari ücretin üstünde.Emeklilğim yaklaştığındamı başvuruda bulunacam yoksa şimdidenmi başvuracam iş yerimden bu kağıdı nasıl alacam?
    Emekli olacağım zaman başvurursam demeyecekmi maliye yada deftardarlık senin böyle durumun vardıda niye işe başladığında başvuruda bulunmadın diye sormazmı ?
    Şimdiden vereceğiniz cevaplar için tşk ederim.

Üye
    efsane1 Avatarı

Son Giriş
    26.11-2011
    Saat
    22:46
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda aylarca kanun bilmez muhasebeci ve vergi dairesi departmanlarıyla muhatap olduğum için bu yazıyı yazmaya kendimi mecbur hissettim.Öncelikle geçmiş olsun ve yolun açık olsun.
    Temmuz ayından önceki kanunda işkur'a işveren bir dilekçe ile başvuruluyordu.Kanuna göre Engelli çalıştırma zorunluluğu olmadığı halde engelli istihdam ederek çalıştıran işverenleri teşvik amacıyla ;Hazine SSK işveren prim payının %50 sini ödüyordu.Bu da asgari ücretle çalışmayan engelli istihdamı için ciddi teşvikti.
    Temmuzdan sonra geçerli olan kanuna göre engelli çalıştırma zorunluluğu olan işyerlerinde hazine asgari ücret üzerinden SSK işveren prim payının tamamını,engelli çalıştırma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise asgari ücret üzerinden işveren payının %50 sini ödüyor.(Bu da yaklaşık 68 TL.yapıyor yani sskya ödenecek primin düşüyor)
    Bu işi yaptırabilmen için önce İşkura kayıt edilmen gerek.Kimlik numarana işleniyor rapordaki özür oranın(maliyeden gelen değil).Hangi işkura gidersen git kimlik numaran girildiğinde özürle ilgili bilgilerine ulaşıyorlar.Sonrasında işkura işverenin; engelli istihdam zorunluluğum olmadığı halde şu kimlik numaralı şu ssk nolu kişi bende çalışmaktadır,Teşvikten yararlanmamız için gereğinin yapılması diye dilekçe verecek.Son SSK işveren bildirgesi sigortalı dökümünü ekleyecek.(50 kişi altı çalıştırdığını kanıtlamak için).Oradan bir yazı verecekler teşvikten yararlanması uygundur diye.İşveren veya vekili (yani muhasebeci-İK -personeldeki kişi)bu evrakla bağlı bulunduğu SSK ya başvuracak ondan sonraki tüm primlerde senin primin 68 TL daha az ödenecek.Vergi indirimi içinde maliyeden vergi indiriminden faydalanabilir yazısı gelince bunu defterdarlığa götürüp sana layık gördükleri (genelde rapor derecelerini kafalarına göre indirdikleri için)özür derecesinde vergi indirimi yapılacak.Bu işe giriş yaptığın tarihten itibaren geçerli olmak üzere vergi indirimi yapılacak.Daha önce fazla ödenen rakamlar sonraki öedemelerden düşecek.Vergi indirimi 2.derecede ve 1.derecede önemli olmakla beraber 3.derecede yapılan vergi indirimi miktar olarak birşey ifade etmesede erken emeklilik adına işe yarıyor eğer bu indirimi almazsan (hak kazanmazsan)emekli olamıyorsun.

Bu kanun ve takip edebileceğin yol bu.Bu arada raporunun noterden aslı gibidir şeklinde onayla ve noter onaylı örneklerini vereceğin yerlere ver.Raporun aslı sende kalsın.Kaybolursa yeniden rapor almak zorunda kalırsın.Kaybolan raporuna; hastane kayıtlarında ulaşman yedeğini çıkarman sözkonusu bile değil.Vereceğin yere örneği verirken aslını görmek isterler diye yanında olsun ama asla aslını verme.Hele işyerinde aslını bırakma .İşyeri değiştirdiğinde yokedebiliyorlar,kaybolmuş diyebiliyorlar yada vermeyebiliyorlar.
    Bende senelerce normal kadroda çalıştım böyle bir hakkım olduğunu bilmeden sonradan tesadüfen öğrendim.İlk raporumuda 2007 yılında aldım.Eğer daha önce bilmiş olsaydım 2002 yılında emekli olabilirdim.Ne maliyeyle nede düşürdükleri cetvellerle uğraşırdım.Üstelik senelerce üst kademe yönetici olduğum için primlerimde çok yüksekti.En üst dereceden emekli olurdum.Ne zaman yaşım ilerledi engelim arttı ve insanlar beyin,tecrübe,kalifiyelikten çok görünüşe bakmaya başladı iş bulamamaya başladım.
    Kazanılmış hak kaybedilmez.Hergeçen gün yararımıza bir şey yapıldığını görmedim.Bundan dolayı şimdiden bu işi halletsen iyi olacak diye düşünüyorum.

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

efsane1;güzel yazmışsın tşk ederim bilgilerin için,
    Ben zaten hak etdiğim parayı alıyorum bunu iş verenede söyledim ben parasını istemiyorum sadece vergiden yararlanmak istiyorum dedim.Muhasebede bana diyorki ben senin verginin tamamını ödüyorum zaten çalışan kişi 50 kişiyi bulduğunda ben senden iş kurdan kağıt getirmeni isteyeceğim diyor ozaman bende burda çalışmaktadır diye yazı vereceğim diyor.Kendim zaten iş kura özürlü olarak kayıtlıyım raporumu gördü iş kur.Muhasebe zaten ben senden önce kullanırım raporunu ama şu 50 kişiyi bulduğunuzda yapacam bu işi diyor,işim yeni kuruluyor dediği gibi daha 50 kişi yokuz ama şirketim çok eski vede zengin düşünmek bile istemiyorum bana kazık atmasını ama bellide olmaz burası TÜRKİYE.
    Birde şu husus var çalıştığım işin kurucusu beni işe aldı ve ben direk işe başladım işçi bulmadan felan kağıt alıpda ben burda işe başladım veya gitde işçi bulmadan kağıt getir demediler.Şimdilik bekleyim diyorum hem şu 50 kişi dolsun hemde iş tam rayına oturana kadar susuyum bakıyım,nasıl gelişecek olaylar.
    Düşünceleriniz vede verdiğiniz bilgiler içinde tşk ederim

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi indiriminden yararlanmak için sayının hiç bir önemi bulunmamakta.Burda önemli olan işvereninizin resmi dairelere kayıtlı olması.En önemli nokta bu.

Üye
    falim Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    27.07-2016
    Saat
    18:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    işveren bence kusurlu davranıyor iyi niyeti su istimal ediyor yani kısaca işveren seninle hiç ilgilen miyor bence ayıplı iş veren diye biliriz

Sayfa 1 / 3 123 SonSon