Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar arkadaşlar acaba özel sektörde çalışıpta geriye dönük birikmiş vergi indirimi ücretini alabilen var mı ?

Üye
    serdaruz Avatarı

Gerçek Adı
    serdar uz
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Öyle birşey olamaz neden dersen çünkü vergi indirimi Ancak vetgi indirimi yazısı geldikten sonra yapacağın işlemleri kapsar ondan önce yoksa geriye dönük alamazsın ama yine de şansını dene derim ama olmaz bende düşündüm sizin dediğinizi ama olmaz dediler bana

Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bana gelen vergi indirimi yazısında 17.04.2012 tarihinden itibaren vergi indirimi hakkına sahipsiniz gibi bir yazı vardı o yüzden merak ettim ve maliyedeki bir arkadaşa sordum şirketine dilekçeyle başvur dedi. Böyle bir şey başına gelen var mı merak ettim bende nasıl olduğunu soracaktım.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Vergi indirim hakkını bu tarihte aldıysan hak talep edebilirsiniz eğer ki maaşına yansıtılmadıysa...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Arkadaşım devletten değil geriye dönük vergi indirimi almak, kıl kopartmak bile mümkün değildir.

Özel şirketler sizin vergi indiriminizi devletten alıp size ödemiyorlar. Sizin verginizi beyan ederken, bunu belirtip devlete ödeyecekleri vergiden düşüyorlar. Bahsettiğiniz geriye dönük dönem için şirketiniz her ay beyanname düzenleyip verdi, sigortasını, vergisini buna göre yatırdı. Şimdi geriye dönük olarak tüm bu aylar için yeniden beyanname, SSK bildirgesi vs. hazırlayıp vermesi mümkün değil. Zaten verse bile cezası var.

Maliyede sorduğunuz kişi sizi başından savmış. Siz dilekçe verseniz bile, şirketinizin dilekçe verip maliyeye başvurması gerekir. Ona da ne zaman, ne yanıt alır Allah bilir.

Üye
    Ş.ALİ Avatarı

Gerçek Adı
    şerifali
    Son Giriş
    24.01-2017
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

maliye ye vergi indirimi için baş vurduğun resmi tarih itibarıyla geriye dönük birikmiş vergi indirimi kesintilerini işyerine müracaat edip geriye dönük kesilen vergileri hesaplattırıp alacağın evrak ve bordro ile maliye ye müracaat edip ala bilirsin.

Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Üye
    eser27 Avatarı

Gerçek Adı
    ESER
    Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    10:12
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arastirmadan yanlis bilgi vermeyin ben 3 aylık vergi indirimini dilekce yazarak aldim devletle bunun alakası yok calistigin yer kıllık yapmazsa alırsın

Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar Ankara Vergi Dairesinden bana gelen kağıtta 17.04.2012 tarihinden itibaren 3. derece engelliler için uygulanan engellilik indiriminden yararlanması gerekmektedir yazıyor. özel şirkette çalıştığım için iş yerime dilekçe yazdım geçmişe dönük paramı alabilir miyim diye muhasebecimiz bizimle ilgisi yok vergi dairesine dilekçe yaz dedi . muhasebecimiz ne derece doğru söylüyor . Bu parayı bana öderler mi. su anda 10 ay maaşımda 28 tl gibi bir yansıma oldu asgari ücretle çalışmaktayım. Ankara'ya mı dilekçe yazayım. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Muhasebeyi zorlamak iş açısından risk yaratmasın İbrahim. Aman dikkat, kaş yapayım derken göz çıkar...

Şu başlıkta muhasebe açısından yapılması gerekenler yazıyor: http://www.engelliler.biz/forum/saka...ini-almak.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Şimdi buradaki mesajları okuduğumda bir karışıklık olduğu kanaatine kapıldım... Geriye dönük bir vergi indirimi alacağı hakkı var. Bazı arkadaşlar da bunu tahsil edebilmiş görünüyor. Ancak muhasebeci olmasam da bir işveren gözüyle durumu anlatmaya çalışayım.

Devlet, kendi muhasebesinde istediği gibi düzeltme, değişiklik yapar. Hiç kimse de bunun hesabını sormaz. Zaten devletin kendi muhasebe esaslarının özel sektörle yakından uzaktan ilişkisi yoktur. Örneğin gelir vergisi matrahı ile maaşınız arasında uçurum vardır. Anladığım kadarıyla bu vergi iadesini alanların pek çoğu devlet memuru.

Ancak özel sektörde durum şudur.... Ay bittiğinde bordroları hazırlarsınız. Bunda SSK primi, vergi matrahı, vergi indirimi vs. gibi tüm rakamlar mevcuttur. Bu bordrolar üzerinden SGK bildirgesini ve vergi beyannamesini düzenlersiniz. Bunların online, internet üzerinden tahakkuk makbuzlarını alır, günü gelince yatırırsınız. Ne çare ki, bu tahakkukları bir kez çıkarttıktan sonra geriye dönük işlem yapmak son derece zordur. Yaptığınız her geriye dönük işlemin çeşitli seviyelerde usulsüzlük cezaları vardır. Örneğin SGK'da bir çalışanın 1 günlük primini değiştirmeye çalışsanız 3 asgari ücret civarında ceza ödersiniz. Kimi kez bunlar gözden kaçar, cezası falan olmaz, ancak ben bir işveren olarak değil eksik, yanlışlıkla fazla yatırdığım prim nedeniyle dahi ceza yiyip mahkemelik oldum.

Şimdi bizim devlet bürokrasimiz öylesine tuzaklarla doludur ki, siz kaş yapayım derken göz çıkartırsınız. Ben yukarıdaki arkadaşımın işvereni olsam, hiç vergi dairesiyle, bordro hazırlamakla falan uğraşmam... aradaki 5 aylık toplam 150TL civarındaki parayı işyerinin elden ödemesini tercih ederdim.

Burada aslında, fazladan vergiyi tahsil eden ve sonradan vergi indirimi kararını veren maliyedir. Yani esasen, geçmiş döneme ait tüm bordro kopyaları ve vergi tahakkuklarıyla hak sahibinin vergi dairesine başvurması, vergi dairesinin fazladan tahsil edilen vergiyi hak sahibine iade etmesi gerekir. İşverenin geriye dönük işlem yapması "usulsüzlük" cezası gerektirebilir. Zaten gelir vergisi mükellef şahsın adına tahsil edildiği için işverenin "ben yanlış beyanname düzenlemişim" diye alma şansı da yoktur.

Uzun lafın kısası, devlet bir hak verirken, bu hakkı kullanmanızı da elinden geldiğince zorlaştırıyor. Ne diyelim... umarım paranızı almanın bir yolunu bulursunuz.

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

merhaba benim vergi iade yazısı 12 ay sonra geldi şirket o aylara ait maaş bordrolarını onayladı..imza sürküleri ve gelen yazı ile birlikte kimlik fotokopisi iban hesap no dilekçe..bu evrakları kargo ile vergi tarama bölümüne gönderdim 1 ay içerisinde hesabına yatacak denildi

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    VERGİLENDİRME MÜDÜRLÜĞÜNE
    İSTANBUL

Başkanlığınız ……………………….vergi kimlik numaralı mükellefi ………………………………………………….……….. A.Ş.’de ……………..…. tarihinden itibaren çalışmaktayım. Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğünün ………..………. tarih ve ……….. sayılı yazılarında belirtilen ……………..…… tarihinden itibaren …………….. derece engellilik indiriminden yararlanmam hususunda ………..…..………………..………… tarihleri arasındaki indirimin hesaplanarak aşağıda belirttiğim hesap numarama yatırılmasını talep ediyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad / İmza

Banka / Şube;
    Hesap No:
    İBAN :

ADRES :

Telf :
    Cep:

EKLER:
    1.Yazı örneği (Size gelen yazı )
    2. Kimlik Fotokopisi
    3-……………. aylarına ilişkin onaylı maaş bordroları ve onaylayana ait imza sirküleri

Üye
    ibrahimsami Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar geçmişe dönük vergi indirimimi almak için dilekçemi Ankara'ya göndereli baya bir zaman oldu ama bir sonuç alamadım. acaba bunu sorgulayabileceğimiz bir yer var mı veya bir telefon? ne aşamada olduğunu sorarım hiç değilse.

Üye
    KYUZA Avatarı

Gerçek Adı
    ALPARSLAN
    Son Giriş
    26.10-2015
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alabildinizmi?

Üye
    Polat34 Avatarı

Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    15:52
    Yaşadığı Yer
    34
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben ağustos sonunda başvurdum indirim yazım kasım sonunda geldi.Şirketten geriye dönük olanları talep ettim.Eylül,ekim ,kasım aylarını 3. derece vergi indirimi olarak ( aylık 38 tl X 3 ay ) verdiler

Sayfa 1 / 2 12 SonSon