Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hikmetsancar Avatarı

Gerçek Adı
    Lokman YILDIZ
    Son Giriş
    21.11-2013
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar.....

Bir kamu kurumunda memur statüsünde çalışmaktayım. 2008 yılında kurumun açtığı Özürlü Personel Sınavını kazanarak memuriyete başladım. Sol bacağımda çocuk felci (poli-o Sekeli) nden dolayı 6 cm kısalık var ve 2005 yılında aldığım raporda özürlülük oranı E ve süreklidir şeklinde belirtilmişti.

Ben maaşımdan kesilen gelir vergisi indiriminden yararlanmıyormuşum. İşe başladığımda bu durumu kurum Defterdarlığa bildirmiştir diye üzerinde durmamıştım. Ancak yeni öğrendim ki 4 yıldır vergi indirimi yapılmadan maaşım ödeniyormuş. Vergi indiriminden faydalanmak için ne yapmalıyım.

Bilgisi olan Arkadaşların görüş ve cevaplarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. Herkesin Bu özel Gününü de (3 Aralık) Kutlamak isterim

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Kurumuna durumu anlatan bir dilekçe yaz ve raporlarını ekle.Kurumun maliyeye bildirecektir onlarda ek bodro düzenleyerek geçmiş kayıplarını sana ödeyecektir bundan sonrada vergi indirimin düzenli yansır.

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

geriye dönük ödeme yapılmaz.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Sadece 6 cm lik kısalık var ise biraz zor alırsınız yeni cetvele göre yüzde 40 ve üzeri diye tahmin ediyorum bir araştırın ona göre heyete girin aksi halde girip oran alamazsanız pek bir işinize yaramıyacak yani 25 yıl devam çalışmaya erken emeklilik hakkı zor olur engelli kadrosundan uzun yıllar çalıştırılmak tamamen kargaşa ve saçmalık bu durumların bir an önce düzeltilmesi gerek insanlar engelli kadrosundan işe alınıyorlar yeni cetvele göre engelli sayılmayıp oranlar düşürülüyor ve vergi indirimi erken emeklilik gibi avantajlarını yitiriyorlar saçma bir durum ancak kimse ses çıkarmıyor demek ki herkes halinden memnun...

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

turkuaz06;
    Ezbere konuşma,ben aldım.

Üye
    sevginur Avatarı

Gerçek Adı
    sevgi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

maliyeye başvuru yapıldığı tarihten itibaren geriye dönük vergi indirim parası alınır. ama burdaki durum farklı kurum maliyeye bildirmemiş. kuruma dava açılsa kazanılır ve tazminat alınabilir belki de. ben kendim işyerimden çalışanımızdır belgesi aldım ilimizdeki maliyeye kendim başvuru yaptım. onlar da devlet hastanesine gönderdiler rapor verildi orada ve maliyeye raporu kendileri gönderdiler oradan da ankara maliye sağlık kuruluna raporun onayı için. olumlu yada olumsuz cevap örneğin % 40 ve üzeri verilip ankara maliyeden bulunduğum ildeki maliyeye yazı geldi orası da kurumuma vergi indiriminden yararlanır diye yazdı. yazışmalar ayları bulduğu için geriye yönelik ödeme yapıldı. umarım doğru anlatabilmişimdir.
    kendiniz raporunuzu maliyeye verebilirdiniz işlemler gerçekleşirdi sizin de. ama kurumu verdi zannediyormuşsunuz ne yazıkki. bnm durumum ilk kez rapor alma işlemleri idi. biraz karışık yazdım galiba. belki bi faydası olur.

karakaya kuruma dilekçe yazsa kurum maliyeye gönderecek raporu ama maliye ek bordro filan yapmaz. bir kere ankaraya gitmesi lazım raporun oradan çıkan sonuca göre kurum işlem yapacaktır. yıllar öncesinde kurumu yanlış yapmıştır. maliyeye göndermeli idi. yani davalık bir konu ve % 40 ve üzeri gelirse kurumu indirim yapacaktır. davayı da sonra açmakta yarar var bence. bi kere hakkı kazanmalı ve yıllar öncesinden alacağını da kurumdan sormalı. nacizane

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

vergi dairesine müracat tarihinden itibaren alınır.burda müracaat edilmemiş daha.onun için geriye dönük alınmaz.

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

sevginur,
    sizin dediğinizde Türkiye'de uygulanmıştır benim dediğimde.Uygulama farkı.
    Önce benim dediğimi denesin,netice alamazsa sizin dediğinizi.
    Her halukarda sonuç,arkadaşın geriye dönük ödemelerini almasıyla neticelenecektir.

Üye
    sevginur Avatarı

Gerçek Adı
    sevgi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kastamonu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

peki karakaya

turkuaz06;
    maalesef katılıyorum diyecem. müracaat daha yeni yapılacak. olsun canlar sağolsun bunlar ufak şeyler sayılmalı sizin durumunuzda ne zor durumda insanlarımız da var. her zaman bi zor kötü durumdakini düşünmeliyiz. tedavisi bulunamamış ilerleyen türdeki hastalıkların bir an önce tedavilerinin şifasının bulunmasını diliyorum Allah tan

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Maliyeye vergi indirimi için müracaat tarihine bakar vergi indirimleri için eski raporları hükümsüz sayıyorlar aslında sürekli raporları hükümsüz sayarak yeniden rapor istenmesi zaten kanuna aykırı ama adamlar kanun nizam dinlemiyor müracaatı kabul edilse bile yeni cetvele göre isteneceğinden rapor oranını tutturmasıda bir muamma Allah yardımcısı olsun...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şurada memurlarla ilgili enteresan bir yargı kararı var: http://www.engelliler.biz/forum/huku...nir-hukuk.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...