Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Camako Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uysun
    Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    22:13
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ;

Birkaç haftadır sorunuma çözüm bulamadım . en sonunda burada paylaşmaya karar verdim .
    Ankara Gelir idaresi başkanlğından b dereceli raporum 2010 yılı mayıs ayı tarihli olarak kabul edilmiş.
    ben 2007 yılından 2012 yılının şubat ayına kadar özel sektörde çalıştım. raporum 2010 mayıs ayını baz aldığına göre 2010 yılının mayıs ayından itibaren 2012 yılının Şubat ayına kadar geriye dönük vergi indirim farkının alınması gerekmiyor mu ?

Eğer öyle ise ki öyle olduğunu zannediyorum araştırmalarım sonucu ( Vergi dairesi , Maliye bakanlığı gibi yerleri aramam sonucunda ) bu işlemler için nasıl bir dilekçe yazmam gerekir.

Üye
    elyasa Avatarı

Son Giriş
    18.04-2013
    Saat
    01:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iş yeri size o tarihtenitibaren geriye dönük o parayı vermek zorunda

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Parayı işyeri değil,vergi dairesi verir.
    Ancak işverence geriye dönük tüm ayların fark bordrolarının vs yapılması gerekir ki,özel sektörde hiçbir işyerinin bununla uğraşacağını sanmam,astarı yüzünden pahalıya gelir çünkü.

Üye
    Camako Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uysun
    Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki iş yerine bu işlemi yaptırtabilmem için kanuni bir yükümlülük var mı yoksa bu geriye dönük paranın üstüne bir bardak su mu içmeliyim ?? birde benim duyduğum sizin dediğiniz gibi Ufuk bey iş yerleri bu işin yapılmasının meşkatli olduğu için yapmak istemiyorlar fakat alacaklı olan kişiyle anlaşma yaparak imza karşılığı bu aradaki fark hesaplanarak kişiye işverence ödemesi de yapılabiliyormuş örnekleri varmış daha sonra bu para kurum vergisi olarak vergi dairesine ödenen mevladan düşülüyormuş diye duydum. bu konuda işverene başvurabileceğim kısa bir dilekçe örneği tavsiyeniz var mı acaba . yardımlarınız için teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Vergi indirimi rapor tarihinden itibaren başlamaz. Kişi raporuyla başvurur, maliye değerlendirir, eğer onaylarsa, "xxxxx tarihinden itibaren sakatlık indirimi uygulanır" diye bir yazı gönderir işyerine. Bir başka deyişle, Maliye'ye başvuru tarihiniz sakatlık indirimi için de başlangıç tarihi olarak kayda geçer.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sergülü Avatarı

Son Giriş
    12.12-2016
    Saat
    17:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

geriye dönük alamazsınız raporun onaylandığı tarihten yani deftardarlığın işverene gönderdiği yazıda şu tarihten geçerli diye yazar yazdığı tarihten alırsınız geriye dönük

Üye
    Camako Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uysun
    Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kusura bakmayın ben derdimi anlatamıyorum sanırım . Benim öğrenmek istediğim vergi indiriminden yararlanıp yararlanamama konusu değil . benim vergi indirimim şuan başladı zaten ve 2012 yılı için ayda 57 lira yansıtılmış şekilde aylığıma yatırılıyor. fakat benim öğrenmek istediğim . elimdeki belgeye nazaran o tarihten itibaren ( 2010 yılının mayıs ayından itibaren ) geriye dönük vergi indirimi farkını nasıl alabilirim . bu işlem için iş yerine başvuru yapıp iş yerimin bana geriye dönük bodrolarımı düzenleyip bana mı vermesi gerekli yoksa vergi dairesine mi gönderecek .? bu konuda bi aydınlatma yaparsanız sevinirim . teşekkürler.

Üye
    sergülü Avatarı

Son Giriş
    12.12-2016
    Saat
    17:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben kamuda tahakkukkucuyum ben size örnek versem 2010 yılından başladı vergi indiriminiz mesela işveren geriye dönük değilde örneğin aylık matrahınız vergi indirim tutarını yani 2010 yılından bu zamana kadar 1.derece veya 2,3 dereceye takabül eden rakamları toplayıp mesela 5000 lira yaptı bunu her ay aylık matrahınız kadar örnek aylık matrahınız 1500 lira ise bundan vergi kesmeyecek ilerleyen aylarda da kesmeyerek 5000 lirayı bulana kadar kesmeyecek ve kesmediği miktarları size ödemek zorunda vergi dairesine değil. umarım yardımcı olmuşumdur.

Üye
    Camako Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim uysun
    Son Giriş
    02.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Açıklamaların için Çok teşekkür ederim Sergülü artık bende durumu bir dilekçe ile eski çalıştığım özel sektör olan iş yerime vericem ek olarak ankara vergi idaresi başkanlığından gelen yazı ve raporumu ekleyerek bu tarihten itibaren geriye dönük vergi indirim farklarının tarafıma ödenmesini talep ediyorum diyerek bir dilekçe yazıcam.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    vergi indiriminiz bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine müracat ettiğiniz tarihten başlar.geriye dönük vergi indirimi alamıyorsunuz.ankaranın onayladığı tarih değil, sizin vergi dairesine müracat ettiğiniz tarihten itibaren alabilirsiniz.