Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 20 mesajın 16-20 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sufyan Avatarı

Gerçek Adı
    şehmus
    Son Giriş
    20.02-2016
    Saat
    02:36
    Yaşadığı Yer
    bingöl
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    aslında var olan durumun kökenine inilmediğinden dolayı engelli kavramı mevcuttur.şöyle bir örnek vermek gerekirse tıp fakültesi okuyan iki öğrencinin başarısı hiç bir zaman aynı olamaz;dolayısıyla diyebilirmiyiz:bir öğrenci diğerinden daha fazla engellidir ki başarısı düşüktür.cvp:diyemeyiz.dolayısıyla engelli diye bir kavram YOK.sadece yardıma muhtaç olanların bağımsızlıklarını kazanmaları için gerekli olan yardımın yapılması sonucu tüm insanlar eşit seviyeye gelebilir.yeterki duyarlı olalım

Üye
    gul38 Avatarı

Gerçek Adı
    gül
    Son Giriş
    03.11-2017
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    7

Merhamet değil şefkat. Bütün sorunları çözecek sihir bu bence. Genellemeye bakınca evet fiziki desteğe ihtiyaç duyuyorum, yardım istemekten utanmıyorum, yardım teklifini ihtiyacım varsa reddetmiyorum. Ama işin birde parayla ilgili kısmı var. Engelli = paraya muhtaç insan imajı oluşturulmuş toplumda. Dikkat ettinizmi her türlü engelli etkinliği sonunda bağış toplanıyor. NİYE. Biz bağış toplama materyali değiliz. Uzun yol otobüsünde eve gelmekteyim, ramazandaydı iftarlığımı yanımdaki teyzeyle paylaştım sohbet ederek geldik. Otogara giriyoruz teyze elime 100tl sıkıştırdı. Bu ne teyze niye böyle yaptın dedim, kızım ihtiyacın olur dedi. Teyze ben memurum güzel bir maaşım var çok şükür dedim sen bunu gerçek ihtiyacı olana ver dedim. Yani bu engelliyi dilenci gibi gösteren imajı kırmak gerek, helede şu bağış toplama olayını bir disiplin etmek gerek.

Üye
    Sinyor54 Avatarı

Gerçek Adı
    Nasip
    Son Giriş
    25.11-2017
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    Osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer toplumda haketiğimiz statüyü istiyorsak önce bizim kendimizi onurlandırmamız ..sonra bunu diğer insanlardan beklememiz gerekir.. yani kısacası ilk olarak kendinize sakat demekten vazgeçin!!!..bu kelimenin aranızda bir bağ oluşturduğunu mu düşünüyorsunuz bilmiyorum ama dışarıdan bize bakanların taşıdıkları ön yargıları onaylar nitelikte bir damga olduğuna şüphem yok..ikinci bir konu ise kim olmak istiyorsan öyle davranmalısın kuralının atlanmasıdır..herkes toplumda normal bireyler kadar yer sahibi olup onlar gibi davranılmasını istiyor ancak kimse onları buna yöneltecek bir hamle yapmıyor aksine karşılaştığı en ufak zorlukta kendini hakemi aldatmaya çalışan futbolcu misali yere atıp ben böyleyim ben şöyleyim yaftasının ardına sığınıyor...çoğumuz devletin bizim için YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU hakları isterken adeta eğilip bükülüyor..sanki onun keyfine kalmış bir olaymış gibi düşünüp kendimizi küçük düşürüyoruz..oysa devlet bizim önümüzde küçük durumdadır çünkü daha kendi dezavantajlı bireylerinin (lütfen bu yazımı okuyan kimseler engelli yada sakat kelimesinin yerini onuru koruyan ve daha medeni olan bu kelimeyi lügatına yer edinsin !) hayata katılımını sağlayıp onlara avrupadaki dezavantajlı gurubun sahip olduğu hakları sunamamışken avrupa birliğine girme nağaraları atıyor..bakın dostlar hiç kimse hayatında zaman ayırıp dezavantajlı guruba nasıl davranmayı öğrenmez..mesele bunu bizim yapmamız gerektiğidir..insanlar düşüncelerimiz ne kadar değerli olursa olsun acıma perdesini kırıp sözlerimize kulak veremiyor ..aksine sen ona konuşurken o senin durumuna gömülüp kalıyor..bizlerse bu durum karşısında pes edip susuyoruz ne yazıkki..ne kadar değerli olursa olsun fikirlerimiz ve hayatlarımız , bedenlerimiz bizi aşşağılayıcı bakışlardan koruyan kalelerimiz gibi gördüğümüz evlerimizin içinde çürüyüp gidiyor..yapmacık söz birliğimizi realiteye ve bunuda fiile dönüştürdüğümüz gün sokaklar toplumla bütünleşmiş dezavantajlı bireylerin özgüvenleriyle süsleyerek yaptıkları yürüyüşleriyle tanışacaktır..

Üye
    eyemcix Avatarı

Son Giriş
    24.02-2016
    Saat
    14:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar bu konuya cevap yazmak için üye oldum. kendi adıma konuşmak gerekirse engelli bireylere acımak değilde nasıl desem yardımcı olmak istiyorum lütfen böyle düşünmeyin. sadece sizlere yaşadığınız engellerden dolayı normal bireylerden daha çok yardımcı olmak istiyoruz.

Üye
    burhanettin Avatarı

Son Giriş
    14.08-2017
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bir çok arkadašın yazılarını burda okuyorum birbirinden güzel duygu ve gerçekler( realiti) paylaşıyorsunuz, benimde pek farklı olmasa bile yinede bu konuyla ilgili bir kaç gôrüşüm olacak, Malisef ortak noktamız bireysel engellilerin, yaşam mücadesini sürdürme şekli ve kuralları,
    Ben 40 yaşımda sonradan engelli biri olarak şu görüşümü paylaşacağım, keşke daha önce engelli olsaymışım, 20 yaşında veya 10 yaşında, tabi bir çok engelli arkadaşım bu ne saçmalık der, der mi acaba, aklı selim olanlar demesi gerekir, Bunu şuna inandığım için yazdım, engellilerin sırtından rant sağlıyan, oy topluyan okadar çok karektersiz ve alcak kişiler var ki,
    Biz halen onursal yaşamda yerimizi muhafaza edemiyoruz, koruyamıyoruz, neden bir engelli alevi olur, oysaki Allaha en yakın insanlar engellilerdir, sağlıktan önemli nevar,
    Para saygınlığın simgesi fakat maneviyat bakıma muhtaçlığın hali mi, hic engellilerin onuru olmaz mı, hiçmi engellilerin kardeşliği olmaz, lütfen beni bağışlayın, engellilerrin bir çoğu kandırılıyor ve dolandırılıyor, aptal ve şerefsiz yerine konuyor, artık engellilerde sesini Allah' a duyursun veya işittirsin
    Ünüversiteye giden öğrenciler bile aşırı sağcılığa dayanamıyoor, sapa sağlam insanları hasta ediyorlar, kız cocuklarımız olsun erkek çocuklarımız olsun bu ucuz menfaatcilğe yenik düşüyor, Ben özgürlüğü, bağımsızlığı uygarlığı her insandan bir tık fazla istiyorum.
    Engelliler dolandırılıyor, resmi haklarımız ayaklar altında, kalleşce hunharca, korkunç ucuz oyunların kahramanları yapılıyoruz, hastalıklarla, hapisle tehdit ediliyoruz, her türlü faturalar engellilere kesiliyor, Engelli toplumda bir suça eğimli zanlı konumunda
    Evet ben sonradan engelliyim hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, evet geriden geliyorum ama asla gerici deyilim, medeniyet dediğiniz tek dişî kalmış canavar, esenliğim üzerinize olsun, her engelli bağımsızdır, kardeştir bir ülkeni asi değerleridir, emekcinin ruhu ve kılavuzudur pusulasıdır.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12