Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 60 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hemen her gün bu siteye girerek olup bitenlerin okumaya ve hatta bazı konularda görüş bildirerek yardımcı olmaya çalışıyorum. Özellikle ve öncelikle de hukuk yollarıyla engelli haklarının aranması ve bu yolun iyi kullanılması gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum. Ama zaman zaman ideolojilerin buralarda paylaşıldığını görünce de üzülüyorum. İnancım şudur ki, siz ideolojiyi ön plana çıkardığınız sürece kimse size saygı duymayacaktır. Velev ki, aynı ideolojiyi paylaşsa bile. Bu nedenle siyasi görüşleriniz size kalsın derim. Eleştirilerinizi ve önerilerinizi dünyadan ve dünyadaki gelişmelerden örneklerle dile getirmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde sizlerin talepleriyle "gezi parkı" talepleri arasında hiç bir fark kalmaz. Ne mi demek istiyorum? Zira onlar ne istediklerini bilmedikleri gibi, o kadar çok şey istendiği dillendirildi ki, hiç biri itibar görmemeye başladı. Engelli talepleri de böyle olursa gürültüye gider. Şu an iyi bir rüzgar yakalanmış. BM Engelli hakları sözleşmesi olduğu gibi yasaya aktarılıyor. Tasarı metni önümde ve çok iyi şeyler getiriyor. Tasarı taslağı görüşmelerine davet edildiğim halde teknik bir sorun nedeniyle katılamamıştım fakat çok yeni ve iyi şeyler getireceğini ümit ediyorum. Bunun üzerinde tartışırsanız, duyulur ve meclise yansıyabilir. Aksi halde daha çok havanda su dökmeye mecbur kalabiliriz

Sakatlık Çalışmaları
    mineknc Avatarı

Gerçek Adı
    Mine Ekinci
    Son Giriş
    05.07-2014
    Saat
    12:22
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ağa;

Evet, zaten sorulmuş, bu yasa tasarısını bizlerle de paylaşabilir misiniz acaba?

Dilerseniz tartışmaya şu şekilde de devam edebiliriz. Ben diyorum ki en başta yazdığım yazıda daha da ayrıntılı açıklamaya çalıştığım gibi Gezi olayları esnasında konuşulmaya başlanan şu konular sakatlar açısından da çok çok önemlidir:

-Vatandaşın yaşadığı mahalle, semt ve şehir üzerinde daha fazla söz sahibi olması; yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, fakat aynı zamanda bu yönetimlerin karar alma süreçlerinde katılımcılığın, çoğulculuğun ve şeffaflığın temel ilke olarak benimsenmesi,
    -Yerelde de genelde de vatandaşların karar alma süreçlerine katılımının artırılması,
    -Toplumda sayıca az olanların talep ve şikayetlerine kulak verilmesi; düşüncelerini ifade etme, toplanma özgürlüklerinin herhangi bir şekilde kısıtlanmaması,
    -(Özellikle de azınlık gruplar için) örgütlenmesnin, beraber hareket etmenin önemi,
    -Siyasetçilerin ayrıştırıcı, dışlayıcı bir dil kullanmaktan kaçınması.

Bu konular içinde sakatlar için önemli olmadığını, hatta zararlı olabileceğini düşündükleriniz var mı?

Buradaki konular haricinde nasıl bir genel siyasi sistem ve ortam içerisinde sakatların seslerini daha çok duyurabileceğini, taleplerinin gerçekleşme ihtimalinin artacağını düşünüyorsunuz?

Yazdıklarımızın illa Gazi Parkı meselesiyle ilgili de olması gerekmez, ben oradan ilham alarak başladım; fakat burada önemli olan, bence, sakatlar ya da sakatlık meselesiyle bir şekilde ilgilenen, uğraşanlar olarak nasıl bir siyasi sistem ve atmosfer istediğimizi tartışmak, tuttuğumuz partiler vs. bir tarafa acaba hemfikir olduğumuz bazı noktalar yakalayabilir miyiz bir ona bakmak.

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mineknc; Yasa tasarısını paylaşamıyorum çünkü fax olarak bana geldiğinden taratıp yükleyemiyorum. Ama yer yer bilgi vermeye çalışacağım, zaten çok yakında yasalaşması öngörülüyor. Örneğin md. 16/1: Engellilerin erişilebilirliğine ilişkin hükümlerin ve standartların uygulanmasının izlenmesi ve denetlenmesi için her ilde aile, teknoloji, çevre,içişleri, ulaştırma bakanlıklarıyla engelli konfederasyonlarının temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından yapılır. İhtiyaç halinde birden fazla kom. kurulur. 2:Erişebilirlik yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının sahibi olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine aile ve sos. pol. il md. tarafından 1000 liradan 5000 liraya kadar para cezası kesilir. Her tespit için bu cezalar ayrı ayrı kesilir ve bir yıl içinde bu cezalar 50.000 lirayı geçemez. Bu ihlaller belediyeler veya kamu kuruluşları tarafından yapılırsa bu cezalar 5000 ile 25000 lira arasında başlayarak tekrarlarında artırılarak iki milyon lirayı geçemez. Bu cezalar o ilde engellilere yönelik projelerde kullanılır. Bu cezalar kurumda o ihlali yapan kişilere rücu ettirilebilir. Örneğin; mad.6/3 de " Engellilerin hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit olarak yararlanmasının engellenmesi ve zorlaştırılması yanında, hak ve özgürlüklerden yararlanmalarını sağlayacak tedbirlerin alınmaması da AYRIMCILIK olarak kabul edilecektir. Mad 6/2 de de; Eşitliği sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için gerekli makul düzenlemelerin yapılmaması da DOLAYLI AYRIMCILIK sayılır. İşte mesele burada. Zira ayrımcılık kavramının hukukta bir karşılığı var. Bir yaptırımı var. Yani belediyeler, özel veya kamu kurumları bu hizmeti bir lütuf olarak görmeyecek, istemese de yapacak.Bildiğim kadarıyla bir ilimizde belediye şimdiden başlamış hizmetlerine. Engelllileri arayarak neye iht. olduğunu soruyor, gerekirse evinin rampasını bile yapıyormuş. Taslakta erişilebilirlik komisyonunun oluşması ve çalışması yönetmeliğinin de 7/7/2013 tarihine kadar çıkarılması öngörülüyor. Fax iyi okunmadığından ve eksik çıktığından, tüm düzenlemeleri bilemiyorum ama en kısa zamanda öğrenmeye çalışacağım. Yine örnek olarak vereyim md.4/ğ; Engellilere yönelik politika oluşturma, karar alma ve hizmet sunumu süreçlerinde engellilerin, aile ve temsil eden sivil toplum kuruluşlarının katılımının sağlanması esastır.

serdaruz; tasarı taslağı henüz meclise sunulmadı. Yasa hazırlama süreçleri her zaman mecliste olmaz. İlgili kurumlar hazırlar. İlgili Bakan Başbakanlığa sunar, oradan da meclise iner. Doğrudan milletvekili veya partilerde yasa teklifi verebilirler. Ama bizimki ayrı bir süreç. Aile ve Sos. Polikalar Bakanlığı ile Ak Parti Sosyal İşler Başk. Engelliler Koordinasyon Merkezi işbirliği ile hazırlandı. Başbakanlıkta üzerinde çalışılıyor. Özellikle uluslar arası sözleşmeler açısından ve "MAKUL DÜZENLEME" kavramının için realist biçimde doldurma açısından. Zira Avrupa İns. Hakları Mhk. kararları çok çetin bu konuda. Eksik bırakmak istemiyorlar. Örneğin "ağır engelli ifadesi" ayrımcılığa yol açan bir ifade olup, mahkeme bunu suç saydığından kaldırıyorlar gibi. Selamlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Arkadaşlar, kimse Mine'nin yazdıklarını okumuyor mu Allah aşkına? Gezi direnişi ile sakatlara dair politikalar arasındaki bağı gösterme çabasına dair söyleyecek hiç mi sözünüz yok? Birazcık çaba sarf edip anlamaya ve görüş belirtmeye çalışmak o kadar zor mu sahiden?

Tartışmayı bağlamından koparmayın lütfen:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Neden Gezi'ye gittiğime gelince... Mine çok güzel anlattı. Sakatlar olarak sözü dinlenmeyenlerdeniz. Söylediğimiz her söz ve talep ettiğimiz her hak boşlukta kaybolup gidiyor. Kimse ne söylediğimize bakmıyor. Politikacılar ve kent yöneticileri kendi kafalarına göre nasıl yaşamamız gerektiği konusunda kararlar alıyor ve bize de yaşamak düşüyor! Getirdiğimiz öneriler dikkate alınmıyor, eleştirilerimize "nankörsünüz"e benzer sözlerle karşılık veriliyor. "Şu metrobüs neden bize uygun yapılmıyor" dediğimizde, "ama en çok yardım bizim zamanımızda yapıldı" deniyor! "Yollar-kaldırımlar neden herkes için erişilebilir yapılmıyor" diyoruz, "bıdı bıdı bıdı bıdı" deniyor. Sakatlık dışında söz söylediğimizde zaten kapı-duvar! Her şey kendini yukarıda gören adamların halka lütuf vermeyi kendine hak saymasıyla ilgili. Kimseye bir şey sorma, akıl danışma, görüş alma gereği duymuyorlar. Kendi yaşam/akıl ufku ne kadarsa onu herkese reva görüyorlar. Eleştiri ve öneri ile birlikte kendi fikirlerini ve uygulamalarını değiştirmek akıllarından bile geçmiyor.
    Herkesin benzer derdi var. Herkes anlaşılmak, etki etmek, saygı duyulmak, sesini katmak istiyor. Gezi bu talebin haykırıldığı bir meydan oldu. Bir sakat olarak orada bulunmak, yaşamıma ve kentime sahip çıkmak çok keyifli ve onur vericiydi.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    331
    Verilen Beğeniler
    89

Sakatlara dair politikalarla ilgili yazı yazılacağını sanmıyorum Oturanboğaa. Sebebi de ciddi bir asimilasyona uğramaları.
    Geçen sene tam bu vakitlere yakın bu konuya (asimilasyona dair) blogumda değinmiştim:http://www.engelliler.biz/forum/blogs/blog2469-yoneticiler-vatandas-hakkinda-ne-dusunuyor.html
    B
    u yazımda bahsettiğim sadece bir örnek. fazlası var...

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Oturanboğa ve Sayın Kalem; Gezi direnişi ile sakatlara dair politikalar arasında ilişki kurmak veya ilişki oluşturmak doğru bir davranış olmaz diye düşündüğümden çok ciddiye almadım. Atalarımızın güzel bir sözü var, "Her doğru her yerde söylenmez" demişler. Eğer gezi parkı eylemleriyle engelliler arasında ilişki varmış gibi gösterirseniz buna sadece gülerler. Zira bugüne kadar olmayan bir şey icat etmiş olursunuz. Türk devlet geleneğinde Liderlerden birinin tebaasına buyruğu şöyledir "Lideri olmadığınız hiç bir gösteri veya direnişte yer almayınız! Yer almak zorunda kalırsanız eğer o direnişe liderlik ediniz diğerleri sizin buyruğunuza girsin. Aksi halde yıpranırsınız ve kaybeden siz olursunuz." Dolayısıyla " başkasının atının terkisine binmek" sakatlara yönelik şu aşamada fayda sağlamaz. Kaldı ki, gezi dediğimiz şey baştaki masumiyetini kaybetti. Şu andan itibaren, savunucularına da kaybettirir.
    İkinci olarak da ben sık sık dile getirilen Sakatlar dayanışması,fikrine de mesafeliyim. Çünkü bir taraftan eşit haklara sahip olmaktan bahsedeceğiz, diğer taraftan da biz ayrıyız diyeceğiz. Bu farklılık henüz çelişki olarak algılanır. Kanaatim o ki, eşit yurttaşlık temelinde hak aramak ve haklarımızı savunmak fikrini canlı tutmalıyız. Oturanboğa'nın yukarıda anlattıklarında haklı olduğu inkar edilemez. Ama bunun bir çözüm yolunu aramak daha doğru olur. Sizin çözemediğiniz bir sorunu bir başkası çözebilir. Hemen kestirip atarsak, kırar dökersek zaman kaybı olabilir. Çünkü kurum ve kuruluşların hantal işleyişleri çok fazla değişmedi. Metroların engellilere uygun yapılmadığına gelince de şu an hazırlıkları hemen hemen tamamlanmış olan ve bu ay içinde meclise gönderilmesi planlanan engelliler yasa taslağı önümde. Oradan aktarıyorum. Madde 15/2 "Özel ve kamu toplu taşıma sistemlerinin ve araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun olması zorunludur." Tanımlarla ilgili 3. maddenin (i) bendinde de "Toplu taşıma; Dört veya daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip, belli bir güzergah takip ederek yolcu taşıyan ve bu yolculardan önceden belirlenmiş tarifeye göre ücret alınan taşımayı ifade eder." deniliyor. Madde 16/2 de de özetle aktarıyorum " içinde engelli konfederasyon temsilcilerininde olduğu bir komisyon her ilde gerekli denetimi yapacak, görevi ihmal eden büyükşehir belediyelerine 5 milyon liraya kadar ceza yazabilecek ve bu cezalar bir ay içinde ödenecek." (cezalar aile ve sos. polk. il md. ödenecek ve yine engellilere yönelik hizmetlerde kullanılacak. Kurum ihlali kişiden kaynaklanıyorsa bu cezalar kişilere rücu ettirilebilecek. Halka açık yerlerde tüzel kişiler için bu cezaların üst sınırı 5 bin, kurumlar için değişiyor. Benim önerim, hukuk devletinde mücadele hukuk zemininde yürütülürse, hukuki alt yapıdaki eksiklikler tamamlanırsa amaç daha çabuk hasıl olur.
    Demem o ki; gelin "Gezi" ile "Engelli Hakları" arasında bir ilişki kurmayın ve hatta böyle bir ilişki kuranlara da itibar etmeyiniz. Oturanboğa ben oraya gittim. Ne güzel, sende diğer insanlar gibi"eşit yurttaşlık temelinde" istediğini yapa bilmişsin. Bu güzel bir şey. İnanıyorum ki, gelecekte, isteyen her arkadaş benzeri yerlere hiç kimseden yardım almadan tekerlekli sandalyesiyle erişebilir. Esenlikler dilerim.

Üye
    mami23082 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed
    Son Giriş
    17.12-2016
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    3

ağa;

siz yanlış yapıyorsunuz burada kimse yapılan veya yapılacak olanlar ilgilenmiyor önemli olan ideoloji burada bundan önce var olmayan veyahut uygulanmayan engellilere memurluk hakkı vermek veya engelli bireylerin bakımından dolayı ilgilenen kişilere gerekli ücreti ödemek gibi önemli değil bunu eğer akp dışında farklı bir parti yapsaydı önemliydi veyahut yeni düzenlemeler yapılması engellilerin topluma katılması da çok önemli değil veya zihinsel engelli insanlar için özel rehabilitasyon yerlerinin açılması doğru yapılmasının bir önemi yok kısaca çünkü buradaki bazı insanların doğrusu değil eksiklikler giderilmeye değil hiçbişey yapılmamış gibi eleştirilmeye çalışılıyor garip olan da bu gezi parkı için yapılan eylemlerin yarısı kadar hatta 4 de biri kadar bir insan toplanması da mümkün değil sanki bizim eylem yapma hakkımız elimizden alınmış gibi ama farklı bir eylem vs tarzı bişey yapılmıyor engellilerde gezi parkında denmeye çalışılıyor eğer bir gün gerçekten engelli haklarını veyahut engellilerin birlik olması gerektiği gibi şeyleri düşünürsek biz de toplanıp haklarımızı arayabiliriz lakin nerde o güzel kalabalık ...

Sakatlık Çalışmaları
    bezmez Avatarı

Gerçek Adı
    Dikmen
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar, Yukarıdaki yorumların tümünü okuyamadan yazıyorum, birilerini tekrar edeceksem kusura bakmayın. Yazı için teşekkürler Mine. Gezi Parkı eylemleri gündemi bu denli kaplarken, bunu sakat hakları açısından tartışmamak ya da sakatlık meselesine kafa yoran insanlar olarak bu eylemler üzerine hiç düşünmemek çok yazık olurdu. Gezi Parkı süreci ile başlayan eylemlerin birçok farklı odak noktası olabilir. Ama kanımca şurası kesin ki, bu odak noktalarından en önemlilerinden biri kent hakkı. Yani kentsel mekanı kullanım hakkımız...Mekanlarımızı nasıl değerlendireceğimizi nasıl belirleyeceğiz? En kapsamlı katılımcılığı nasıl sağlayabiliriz? Daha demokratik kentler nasıl yaratabiliriz? Bu sorular üzerine düşünmeye başlayınca da, bu konuyu sakatlık ve erişilebilirlik meselesine bağlamamak imkansız bana göre. Kent hakkı denince sakat haklarını düşünmemek mümkün mü? Ve işin en heyecanlı yönlerinden biri de bana kalırsa şu: Bu eylemler, kent sakinlerinin o kentin nasıl kullanılacağına dair seslerinin dinlenmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Yani diyor ki: "Sermaye sahipleri, müteahhitler değil, bizler, kent sakinleri katılım sürecinde olmalıyız. Bu kentleri biz kullanıyoruz. İçinde yaşıyoruz, çocuklarımızı parklarda gezdiriyoruz, sevgililerimizle kol kola yürüyoruz, çay içiyoruz vs. Kentler bizlerin ihtiyacları yok sayılarak düzenlenemez. Katılımcı karar mekanizmaları istiyoruz". Durum böyle olunca, bana sorarsanız, sakatların sesi olabildiğince yüksek çıksa en güzeli olur. Bundan daha doğal birşey düşünemiyorum ve tabandan gelen bu sesi heyecanla dinlemeye çalışıyorum. Toma'nın önündeki sandalyeli arkadaşa da buradan kocaman selam ediyorum.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

bezmez siz dogru gorus bildirdiniz kendi gozunuzde kalem kuvvetli dil kuvvetli egitim duyarak aldiginizda oo sahane kuvvetli
    bu fasist dunyada sanmayin fasizme isyan eden tekerlekli sandalyede adam
    biz duymayan sagirlar o isyanlari icimizde yasiyoruz piyasada medikal sektorumuz icin biraz konusmaya kalktinizmi o isten para kazananlar hemen sesimizi kesiyor ne diyim bari dili kuvvetli kalemi kuvvetli saktlar konussun bis isitmeyenler isyanimizi obur dunyaya saklicaz kerhalde bu teknoloji caginda

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    201
    Verilen Beğeniler
    85

Herkese Merhaba,

Bir-kaç haftadır elim hiçbir şeye gitmedi. Haber dinleyip gündemi takip etmek, bazen sinirden kriz geçirmek bazen de o sinir bozuklukları içinde mizahı bulmak karmaşık duygular yaşattı. İşin gerçeği o ki; ülke zihinsel olarak ortadan iki ayrılmış durumda. Bu tartışmalar daha çok su kaldırır gibi gözüküyor.

İdare ve Hükümet'in engelli bireyleri, aktivistleri, onları temsil eden stk'ları ve engelli bireylerle yaşayan aileleri ne kadar ciddiye aldığını erişilebilirlikle ilgili meselede gördük. O kadar imzaya, direnmeye rağmen hiçbirimiz dikkate alınmadık ve sanmıyorum ki bundan böyle alınalım...

Allah aşkına hangi idare bir kent ya da kent içinde bir yapı inşa ederken engelli bireylerin o kenti ya da yapıyı kullanmaları/kullanamamaları hakkında görüş soruyor? "Biz kararımızı verdik" söylemlerini hatırladıkça üstelik...

Kenti kullanmak adına bizim hiç söz hakkımız olmamış ki!.. İbadethanelere, okullara, hastanelere hatta ve hatta evinizin önündeki kaldırımlara hemen bir bakın. Hangisi engelli bireyler dikkate alınarak imal edilmiş. Kentte bizim de sözümüz var diyebilmemiz için örgütlenmeye, güç kazanmaya ihtiyacımız var. Sokaklarda binlerce engelli birey demokratik haklarını kullanarak hak talep etse, edebilse neler değişirdi? Bugüne kadar bu hak taleplerini haykıranlar hep marjinal (!?) kaldı. Kent üzerinde söz sahibi olabilmek için güç lazım, aksi halde devlet babanın (!?) insafına hep kalırız.

Gezi olayları; 90'lara selam olsun...

Hakan

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Gezi parkı ile sakatlık arasında bağ kurmanın doğru bir yaklaşım olacağını düşünmüyorum. Gezi parkını destekleyenler var ama desteklemeyen büyük bir kesim de var. Her kesimi kucaklayabilecek politikalar üretilebilir ve bu politikalar eğer gerçekten engellilerin yararı gözetiliyorsa daha faydalı olacaktır. Ben bir engelliyim ve içinde gezi parkı geçen bir politika benim politikam olamaz. Kendi ideolojinizi sakatlık paketine sarıp tüm engellilere mal etmeye çalışmak engellileri ayrıştırmaktan, kutuplaştırmaktan başka bir işe yaramaz. A ideoloji, B ideoloji fark etmez...

Gezi parkında sadece sakatlar, sadece eylemciler yok ki... Yalan haberler, yalancı insanlar, kime hizmet ettiğini bilmeyen tipolojiler, ortalığı yakıp yıkan örgüt mensupları, aklınıza ne gelirse var orada... Sonuç olarak biz önceden Oktan Keleş in istihbari açıklamalarından bu tür olayları bekliyorduk. Birileri oyunu kurdu, sahneledi...birileri bu oyunu gördü oyunu lehine çevirdi, birileri sazan gibi atladı oltaya geldi, yemi yuttu. Yalanlara itibar etmeyin, tek doğru olan Kuran bizi yalanlardan korumak için yeter de artar bile.

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim düşüncelerimi yazılarımı silen arkadaşı esefle kını yorum ister banglayın ister üyelikten atın fakat kendiniz gibi düşünmeyen kişilerin yazılarını niye siliyorsunuz ila bizlerde sizin gibimi düşünelim yazılarımın hiç birinde hakaret ve benzeri birşey olmamasına ragmen sizler gibi düşünmedigim için yazılarım silinmekte gezi olayının hiç bir tutar tarafı kalmadı hala engelileride oraya götürerek negibi bir hak talebinde bulunmaya çalışıyorsunuz başka platformlarmı kalmadı tıkandıda veya bütün kanallar yabancı basın orda diyemi reklamın kötüsü iyisi olmaz diyenlerden misiniz anlamış degilim engelileride siyasi malzeme yapmaya çalışılıyor anlamış degilim

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    0

Benim yazılarım sakatlık ile ilgiliydi ve silinmiş. Siz gezi parkı ve sakatlık politikaları adı altında bir başlık açıp gezi parkıyla ilgili yazı yazılmamasını nasıl bekliyorsunuz anlamadım. Madem konu sakatlık başlıkta gezi parkının ne işi var. Konu gezi parkı ise sakatlığın orada ne işi var demezler mi adama? Siz kendi ideolojinizi sakatlık paketine sarıp içine biraz gezi parkı sosu ekleyip servis yaparsanız bu sakatları savunmak olmaz.

İçinde gezi parkı geçen hiçbir yazı beni ve tüm sakatları savunduğunu iddia edemez. Sakatlık politikası oluşturacaksanız ana payda sakatlık olmalı. Gezi parkı trenine sakatlık vagonunu ekleyip bütün sakatları biraraya toplayarak hep beraber çuf çufff dememizi mi bekliyorsunuz?

Sakatlık Çalışmaları
    bezmez Avatarı

Gerçek Adı
    Dikmen
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Dostempati, Elbette...Hiçbir yazı, bütün sakatları kapsadığını ya da savunduğunu iddia edemez. Bence kimsenin niyeti o değildir zaten burada. Hepimiz fikirlerimizi söyleyelim ve sakatlık ortak paydasında buluşmaya çalışalım. Bunu becerebilirsek harika olur, birbirimizi taciz etmeden, birbirimize saygısızlık yapmadan.
    Ben kendi adıma hem bu süreci anlamaya çalışıyorum hem de sürecin sakat hakları açısından ne ifade edebileceğini düşünüyorum. Abbasağa forumları evime çok yakın olduğu için sık sık orada bulunma imkanım oluyor. Geçtiğimiz akşam heyecan vericiydi. LGBT bireylerden biri sürecin LGBT hakları açısından önemine vurgu yapıyordu. Daha önce de belirttiğim gibi, konu kent hakkı iken, sakat haklarını konuşmak bana çok önemli geliyor. Sakatların bütün kentsel mekanı -en azından önemli bir kısmını- kullanabilmeleri için seslerini yükseltmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Gezi süreci de her grubun, farklı farklı taleplerini seslendirdikleri bir süreç. Bu anlamda sakat hakları için de önemli bir an bence bu.
    Aslında Gezi sürecinin çekirdeğine bakma fırsatınız olursa, bunun çok barışçıl, kapsayıcı bir hareket olduğunu görmek mümkün. Dediğim gibi, olayların merkezinde yaşıyorum. Evim orada... O nedenle izleme fırsatım çok oldu. Ben Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde böylesine kucaklayıcı ve alttan gelen bir eylemlilik hali görmedim. Tabii olaylar bir kez büyüdükten sonra, işin içine vuran kıranlar da giriyor. BU tüm sosyal hareketlerde görülen bir durum. Ama işin özüne indiğinizde, o kadar kucaklayıcı ki. Dün Abbasağa'da idim. Bugün kandil olduğu için içki içilmemesi konusunda defalarca uyarı yapıldı ve bu uyarılar büyük alkış aldı. İşin heyecanlandırıcı yanı da bu. Farklı ideolojiler arasında bölünmelerden çok sıkıldı gençler. Birarada olmak istiyorlar, ve barışçıl saygılı bir birliktelik istiyorlar. Bundan daha güzel ne olabilir?
    Ve bizler, yani sakat hakları için düşünen, mücadele eden kişiler... Elbette bizim de diyeceklerimiz var. Hem de çok önemli şeyler söylemek istiyoruz. İdeolojik bölünmelerden uzak, sakatlık meselesi üzerine taleplerimizi bildirmek istiyoruz. Sadece bu kadar... Benim gönlümden geçen, burada, bu forumda da birbirimize saldırmamak...Birlikte düşünmek, konuşmak... Kim hangi ideolojiden olursa olsun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sakatlıkla ilişki kurmayan her mesaj Cafe'deki ilgili tartışma başlığına taşınıyor. Kim "hayır, benim mesajım sakatlık konusuyla ilgiliydi" derse, lütfen o mesajının linkini buraya eklesin, anında oradan alıp buraya taşıyalım.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon