Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 63 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bulen Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    27.12-2013
    Saat
    20:05
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kesinlikle konudaki engellilere yönelik ciddi çalışmalar yapılmıştır fakat buna ragmen yeterli sag duyu toplumda oluşmamıştır.ben herşeyden önce mevcut engel sahibi bireylerin daha güçlü ve daha birbirinin hakkının neler oldugunu kendi aralarında paylaşarak kuvvetlendirebileceklerine inanıyorum saygıyla.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: qrstv Mesajı Gör
    Bilindiği gibi artık bütün üniversitelerde Engelsiz Birimler var. Benim okuduğum Sakarya Üniversitesi'nde de var fakat bu birimler ne işe yarıyor merak etmiyor değilim.
    bu birimler almanya'daki üniversitelerden tanidigim "beauftragte(r) für behindertenfragen" diye isimlendirilen birimlerle ayni amacla mi varlar bilmiyorum ama bizimkiler benim shu ishlerime yaradi mesela;

hangi üniversiteye kaydimi yaptiracagima karar vermeden önce bana yakin sayilan üniversitelerin o birimlerine bashvurdum... benimle birlikte kampüsü gezdiler... nerde hangi engeller var, ve mümkünse o engelleri nerelerden dolanarak nasil ashabilecegimi gösterdiler... benimle birlikte gezerken daha önceleri fark etmedikleri engelleri fark etmelerine ve bunlarin oldukca cok oldugunu idrak etmelerine de yaradi bu ish tabe ... yetersizlikleri(ni) gördüler... o birimlerin varligindan haberim yoktu, okuldaki (yani lisedeki) ögretmenlerimin yönlendirmesiyle bashvurdum...

sonra kararimi verip -ki bu kararimi belirleyen en önemli etkenin ne oldugunu söylememe gerek yok sanirim- kaydimi yaptirdiktan sonra, sakat bir örenci olarak ne tür haklarimin oldugu konusunda bilgilendirdi beni... örnegin kamuya acik ulashim imkanlarindan tek beashima yararlanamayan bir insan olarak kendi arabamla gidip gelmek zorunda oldugum icin ev ve üniversite arasindaki mesafe hesaplanarak akaryakit giderlerimi ve arabamin ufak tefek bakimini karshilamak icin her ay bi miktar para alma hakkim oldugunu ondan ögrendim... bashvurmak icin hangi belgelerin gerektigini bildirdi ve formlari birlikte doldurduk... arabam icin daha masrafli tamirler gerektiginde yine bashvurabilicemi ve yaptigim masraflarin bana geri ödenecegini de anlatti ama buna hic ihtiyac duymadim...

sonracima, örencilere ayrilmish otopark alanlarinda bosh yerler bulunmaz hint kumashi gibi oldugundan ve mevcut engelli otoparklarinin her ihtiyac duydugumda bosh olacaginin garantisi olmadigindan, kendime özel parkyerleri ayirtabilicemi ve bunun icin nerelere bashvurmam gerektigini anlatti... hatta bicok süreci bizzat kendisi saga sola telefon acarak bashlatti ve takip etti...

sonracima, en cok ders görecegim yerlere en yakin girish kapisinin oralarda bana özel ayrilan park yeri ile o girish kapisinin arasinda - basamak desem basamak degil, kaldirim desem kaldirim degil - bi garip bishi vardi hayatimi zorlashtiran... önce bi süre o garip sheyle bashetmeyi denedim, cogu kez bashardim ama bikac kez düshme tehlikesi atlattigimda solugu bizim o adamda aldim... iki gün sonra o garip sheyin yerinde yeller esiordu, dümdüz yapmishlardi orayi...

sonracima, sakatligimdan dolayi ögretim üyeleri tarafindan herhangi bir haksizliga, ayrimciliga vs. ugradigimi düshündügümde hemen kendisine bildirebilecegimi teklif etti ve yakindan ilgilenecegini söyledi... ayrimcilik mi tam emin degilim ama haksizliga ugradigimi düshündügüm zamanlar epey oldu, yine de o teklifi degerlendirmedim... "neden?" diye sormayin, ben de bilmiorum... belki de o konuda gercekten bishey yapabilecegine inanamamishimdir... shimdi olsa degerlendirirdim...

sonracima, "yetti gayri, dayanamiorum artik" dedigim zamanlar oldu... okulu birakmayi düshündügüm, haftalarca derslere girmeyip evde depresif takildigim zamanlar oldu... ama öyle de devam edemeyecegini ve aslinda okumayi cok istedigimi her anladigimda yine solugu bizim adamda aldim... bazen neyin nasil daha kolaylashtirilabilecegini düshündük beraber ama cok kez de sadece "dertleshtik"... nasil diyim, iyi geliordu... kendimle ilgili shüphelerimin silinmesine yardimci oluordu... sorunun sadece bende degil, daha cok etrafta oldugunun bilincinde olan bir insanin sadece varligi bile yetiordu, güc veriordu bana...

sonracima, direkt kampüste bulunan bir ögrenci yurdu vardi, diger yurtlara göre bayaa lüks sayilirdi, yer bulunmasi cok zor oluordu... daha ileriki sömestrlerimde, sürekli eve gidip gelmektense o yurtta kalmamin bir cok sikintimi giderecegini düshündügüm icin bashvurma karari aldim... bizim adam bana öncelik taninmasini sagladi, cok beklememe gerek kalmadi...

sonracima, üniversiteyle yakin ilishkileri olan shirketler, kurulushlar vs. vardi... staj yapma zamanim geldiginde kendisine yeteri kadar önceden haber verirsem oralarda bir yer bulmamda bana yardimci olabilecegini söyledi... buna gerek kalmadi, cok istedigim bir enstitüde stajerlik yapma imkanini kendim buldum...

uzun lafin kisasi; diger üniversitelerdeki o birimler de bizim adam gibi mi calishiordu bilmem ama ben bizimkinden cogu zaman cok memnun kaldigimi söyleyebilirim... ama malesef o da her istedigini yaptiramiordu, yukaridan gelen kararlar onun da elini kolunu bagladigi oluordu... eksikliklerin gayet farkindaydi, kendisi de sakatti, tekerlekli sandalyedeydi, ellerini güclükle kullaniordu (o üniversiteyi secmemdeki önemli nedenlerimden birinin de bu oldugunu itiraf ediym bari bu arada )...

olur da engelsiz birimler buraya göz atarsa, neler yapabilecekleri ile ilgili biraz fikir olur, ilham gelir diye yaziym dedim, yoksa almanya'da hersheyin ne kadar süper oldugunu söylemeye calishmiorum (her zaman diorum, tekrar diyeyim; buradaki durumlar türkiye'ye göre daha iyi olsa da eksiklikler yine de cok fazla malesef)... ayrica "bu birimler ne ishe yarior" diye merak eden örencilere, merak etmekle kalmamalarini, onlara gidip "falanca yerlerde/konularda filanca zorlugu yashiorum, bi care bulun da ne ishe yarayabilicenizi hep birlikte görelim" demelerini tavsiye ediorum...

sevgiler ...

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Yeni Bir Gelişme,

erişilebilirliğin 1+2 yıl şeklinden uzatılmasına ilişkin yasal düzenlemenin iptali için muhalefetin anayasa mahkemesine açtığı dava sonuçlandı

CHP'nin iptal gerekçeleri fevkalade özenle hazırlanmış.Sadece kendilerine iletilen bir hususu gözden kaçırmışlar.O da geçici maddelerin uygulanması ve uzatılmasına ilişkin hükümle ilgili daha önceden AYM'nin verdiği kararı eklememiş.

Raportör inanılmaz hatalar yapmış ve en iyi ifade ile hukuku katletmiş. hazret diyor ki: engellilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi , hak ve özgürlüklere ulaşmalarının önündeki her türlü engelin kaldırılması Devletin anayasal bir ödevidir.

hazret devam ediyor: "EHS'nin 3. maddesinde, engelliliğe dayalı ayrımcılık yapılması yasaklanmış "Bina ve diğer sosyal ve kültürel alt yapı tesisleri ile toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişim ve kullanımına uygun hale getirilmesi gerek Anayasa gerekse EHS’nin Devlete yüklediği engellilerin hak ve özürlüklerinin kullanımının önündeki hukuki ve fiili engelleri kaldırma ödevinin bir gereğidir.

sonra da şöyle bağlıyor:"sadece ilgili kurum ve kişilere yüklenen ödevin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla, kanunda öngörülen süre uzatılmıştır.”

Bu durum, engellilerin sosyal ve ekonomik haklardan tam olarak yararlanmalarının aşamalı olarak sağlanmasını öngören EHS’nin 4. maddesinin (2) numaralı fıkrasıyla da uyumludur. Açıklanan nedenlerle dava konusu kurallar,Anayasa’nın 2., 5., 10. ve 65. maddelerine aykırı değildir. İptal isteminin reddi gerekir." demiş raportör...

Sonuç: AYM Üyesi Engin YILDIRIM'ın karşı oyuna rağmen oy çokluğu ile onanmış.

Bu durumda Rekursion, fiili ayrımcılık var evet ama ayrımcılığa devam. Devlet sadece ayrımcılık var dedi, bir daha yapmam demedi ki ..!

Üye
    mineuy10 Avatarı

Gerçek Adı
    Mine
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    22:53
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    23
    Blog Mesajları
    5

İki gün önce kültür merkezine gitmek için, metroyu kullanayım dedim. Bineceğim duraktaki asansör çalışmıyodu ve ne zaman yapılacağı da belli olmadığı için diğer durağa gitmek zorunda kaldım.
    Dönüşte o durağı kullanmamak için başka yerde inip otobüsle döneyim dedim. Hayret ki ne hayret bu sefer de indiğim durakta hem de, şehir merkezinde asansör yoktu. ben orayı ilk kullanıyordum haberim olmamış.
    Hiç mi dikkat çekmemiş? hiç mi itiraz eden olmamış?
    Basamaklı yürüyen merdivenlerle yukarı çıkmalıymışım... Görevlileri çağırdım onlarda bu duruma çok öfkeliydiler seni burdan çıkartmak görevimiz dediler çıktık bi şekilde, ama bu nasıl olur dedim hala şaşkınlığım geçmedi...

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konuyu özet olarak okudum. Hepiniz de haklısınız. Ancak ben bu konudaki bilgi ve görgülerimi paylaşmak adına yazıyorum. rampa eğimi TSE % 8 olarak belirledi ve yayınladı. Yani hukuki olarak elimizde bir standart var. İkinci olarak şu an mecliste görüşülen torba yasanın içinde çıkmasını beklediğimiz yasada erişim konusunda kusuru olan ve görevini yapmayan tüm kurum ve kişilere ciddi para cezası geliyor. Bu nedenle o abuk sabuk rampaları yeniden yapmak zorunda kalacaklar. Aksi halde her yıl Apt ve halka açık özel yerler, 50 bin, belediyeler 250 bin, büyükşehir 500 bin liraya kadar ceza ödeyecek. Bu cezalar, her ilde oluşan komisyon (engelli platformuda burada var) tarafından tespit edilen yerler için sorumlularına verilecek ve cezalar sosyal hizmetlere ödenecek. Caydırıcı bir düzenleme gibi. Umarım yararlı olur. Bu düzenlemelerle ilgili Aile bakanlığı Özürlü ve yaşlı hizmetleri gnl md. proje desteği veriyor. son müracaat 15 temmuz. Belediyelere 450 bin liraya kadar erişime yönelik düzenlemeler için proje desteği veriyor. Şartları kendi sitelerinde var. Aslında cevrenizdeki belediye ve ya muhtarlıkları ikaz etseniz bunu alıp düzenleme yapabilirler. Muhtarlığa ise 50 bin veriyor.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Mustafa Bey Merhaba,

1- TSE'nin belirlediği oran %8 değil, %5'tir. (Bakınız TS 9111/Kasım 2011 S. 16, 4.3.7 Eğim),
    2- Apartman niteliğinde olan yapılar 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'na tabidir, 5378'in erişilebilirlikle ilgili maddelerine atıf bulunmamaktadır,
    3- Para cezaları ile ilgili de söylediklerinizde bazı maddi hatalar bulunmaktadır. Şöyle ki: Gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine kesilebilecek ceza her bir tespit için “bin” Türk Lirasından “beş bin” Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı ellibin lirayı geçemez. Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına kesilebilecek ceza ise; her bir tespit için beşbin Türk Lirasından yirmibeşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanır. Bu şekilde bir yıl içinde uygulanacak idari para cezasının tutarı beşyüz bin lirayı geçemez. İllerdeki komisyonlar da henüz kurulmuş değildir. Yani bir şikayet mekanizması kanuna göre henüz bulunmamaktadır.
    4- Erişilebirlikle ilgili her düzenleme yapmak isteyene para verildiği de söz konusu değildir. ASPB bazı illerde pilot bölge seçerek bir miktar fon ayırmıştır. Her muhtar bu fondan yararlanamaz. (Bakınız: Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Bakan Şahin Ulaşılabilirlik Destek Projesi?ni (UDEP) Başlattı)

Selamlar,

Hakan

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üstad; aynı şeyleri okumuşuz. Muhtemelen benim dikkatimden kaçanları sen yakalamışsın. Bazılarını da atlamışsın. Eğimin %8 olduğundan çok eminim. Ancak şu an kitapçık yanımda olmadığından TS numarasını veremiyorum. Yeni bir ihale şartnamesini okuduğum da da % 8 isteniyorydu?. Para cezaları işinde ise aynı şeyleri söylüyoruz. Ben özet geçtim. Şikayet merci henüz yok doğru ama yasa tasarısı şu an mecliste torba yasa içinde görüşülüyor. Umarım daha olumlu değişikliklerle çıkar. Her düzenleme yapana para verdiğini söylemedim. Proje yapana veriliyor. Yani ilgililer yasal görevlerini yapmak zorundalar ama, buna imkanı olmayanı desteklemek istiyor. Örneğin japon büyükelciliği de bu tarz hibe veriyor. Hemde sadece engelli projelerine ama adam gibi müracaat yok iyi mi? Biraz çaba gerek çaba. Umarım o günleri de hep birlikte görürüz.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Mustafa Bey Selamlar,

% 8 okumuşsunuzdur, size inanıyorum ancak bu durumda ortaya çıkan sonuç: "İhale şartnamesi yanlış" demektir. Zira size verdiğim bilgi birincil kaynaktır, günceldir ve son yayımdır. Size yayım adı, numarası, sayfa ve konu başlığını yazmıştım bir önceki iletimde. Lütfen fırsatınız varsa inceleyiniz.

Belki o şartname TSE'nin 1991 yılında yayımlanmış olduğu yayımı esas almıştır. 9111 nolu standart 2011'e kadar %8'e hatta %12'ye bile izin veriyordu. Şartnamenin dayandığı kaynağa bakmak lazım. Eğer %8 yazılıysa tashih istememiz gerekir. Belki başka hususlar için de yanlışlıklar vardır zira 2011 de bütün ölçüler değişti. Şu an ki oran "en fazla" %5'tir.

Selamlar,

Hakan

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Değerli Arkadaşlar,

Erişilebilirliğin izlenmesi ve denetlenmesine ilişkin yönetmelik yayımlandı.

ERİŞİLEBİLİRLİK İZLEME VE DENETLEME YÖNETMELİĞİ
    Resmî Gazete Tarih: 20 Temmuz 2013
    Resmî Gazete Sayı : 28713

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

Hakan, bu yönetmelikle birlikte yakın zamanda nelerin olmasını bekliyoruz? Bu yönetmelik neyi, nasıl değiştirecek? Bu süreçlere dair bizlerin nasıl bir yol izlemesi lazım?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Yönetmelik şikayet ve izleme mekanizmalarını kuruyor ve bir ceza sistemi getiriyor. Ceza sistemi çok etkili olur mu bilmiyorum. Zira istihdamla ilgili etkili olamadığı iş kolları ya da yerleri küçümsenmeyecek kadar fazla. İşçi çalıştırmam, cezasını da öderim diye bir mantık var.

Bizim burada üzerimize düşün en önemli vazife; gördüğümüz olumsuzluklar hakkında hiç üşenmeden ve sürekli bu mekanizmaların işletilmesi için uğraş vermektir. Gerçi kurul baştan sıkıntılı. Zira üyelerin ezici / nitelikli çoğunluğu devlet memurları. Kurulun bağımsızlığı tartışma konusu...

Yönetmelik mutlaka bir ivme kazandıracak ama çok hızlı bir dönüşüm beklemiyorum. İş biraz da engelli bireylere düşüyor.

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haklısınız Hakan Bey. Ancak kurulun çoğunun devlet memuru olması bir olumsuzluk olarak görülmemeli. Çünkü bu iş zaten bir devlet projesi, dolayısıyla böyle oluşması işin tabiatı gereğidir. Kurulda iki asil iki yedek üye Engelli federasyonlarından olacak ve cezalarda katlamalı olduğu için caydırıcılığı var. Ancak herşey bugünden yarına da düzelmez. Bugüne göre daha iyi olacağını düşünüyorum. Yaptırımlar çok geniş bir alanı kapsıyor. İl, ilçe, belde ve hatta köyleri de kapsadığını düşünürseniz, bu komisyonların çalışma alanları da çok geniş. Belki zamanla illerde bile birden çok komisyon kurulması gerekecek (yönt. bunu da öngörüyor). Kurum ve kuruluşların gerekli düzenlemeleri standartlara uygun hale getirmesi de bugünden yarına zor görünüyor. Ancak yeni yapılan bina, yol, araç, vs. yeni düzenlemelere göre oluşturulacak, eskilerde buna göre düzenleneceği için zaman alacağı kesin. Örneğin dolmuşların engelli rampası takdırması ya çok uyduruk (göstermelik olacak) ya da aracın değişmesi gerekecek. Nereden bakarsan bak, zor iş veselam.

Federasyonlar iller bazında komisyona iki asil iki yedek üye bildirecek. Komisyonlarda engelli federasyon temsilceleri de yer alacak. Güzel bir projeye benziyor.

Üye
    arif kesik Avatarı

Son Giriş
    06.08-2014
    Saat
    10:57
    Yaşadığı Yer
    erzinncan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doktora Çalışmam için çok önemli bir anket . Yardımcı olur musunuz?

http://docs.google.com/forms/d/1XESR...?usp=send_form

Saygılarımla,
    Arif

Üye
    uğuracar Avatarı

Son Giriş
    06.11-2017
    Saat
    13:15
    Yaşadığı Yer
    kocaeli/gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ümraniye,Üsküdar ve Kadıköy belediyeleri erişilebilirlik adına kaldırım yeniledi, yeni kaldırım yaptı. Ama eskisinden farkı yok hala yoldan yüksekler, mantar olmasına rağmen, bazı yerlerde eskisinden beter. Marmaray Üsküdar durağında bu rezilliği görebilirsiniz. Ümraniye belediyesini aradım yüzüme kapattılar telefonu. Boşa maddi kayıp ve zaman kaybı. 2003 den beri erteliyorlar yasayı 2018 e ertelediler, böyle devem edecek. Zihniyet ve eğitim meselesi bu. Kime söyleseniz devlet para veriyor ya engellilere cevabı alıyorsunuz. Vatandaş da normal görüyor olayı eh iktidarında işine geliyor bu. Kaldırımların manasız yenilenmesinden cebini dolduran ve doldurtan seviniyor, tek yardığı iş bu. Ümraniye belediye başkanının evinin yan sokağında durum bu. hangi idareciye anlatacaksınız? Ses duyurmanın tek çözümü büyük çaplı eylem yapmak. En azından yaptıkları işe yarar belki.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    179
    Verilen Beğeniler
    72

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Değerli Arkadaşlar,

Bu konuda verdiğim son mülakat yayınlandı: Erişilebilirlilikte Yasal Mevzuat - BelediyeDeniz
    Selamlar,

Hakan

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon