Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    GB_Auto Avatarı

Son Giriş
    21.07-2012
    Saat
    17:51
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    karakaya;
    Merhaba Musa Bey;

Aracın sağa sola kayma problemini biraz daha açıklayabilirmisiniz? tekerlekli sandalyenin kaymasından mı bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse anladığım kadarıyla emniyet kemeri bağlantısnın aracın içinde tekerlekli sandalyeyi sabitlemede yeterli olmadığını anlıyorum doğrumudur?

Fiat Autonomy - Range - Transportation

Yukarda verdiğim link' te bir otomobil üreticisinin engellilerin transportasyonunda sunduğu fabrika çıkışı çözümleri görebilirsiniz.

1. Sizce tekerlekli sandalye ile araçlara ulaşım çözümlerinden hangisi engellilerin araçlara erişebilirliliğinde en ideali'dir? Nedenleri ile yazabilirmiydiniz?
    a.Portatif rampa
    b.Lift
    c.Dışarıya çıkabilen koltuk
    d.Araca sabit rampa

2. Bir engelli olarak eğer aracı siz kullanmak istemiyorsanız nasıl bir araç ile seyehat etmek isterdiniz?

a. Otomobil (tekerlekli sandalyeden inerek araç koltuğunda)
    b. Yüksek tavanlı hafif ticari (tekerlekli sandalye ile Doblo', Connect vs. gibi araçlarda)
    c. Minibüs (tekerlekli sandalye ile Scudo, Vito, Transporter, Transit vs. gibi araçlarda)

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    5

pegasus dostum,merhaba, göderdiğin linki inceledim. güzel bir aparata benziyor. nasıl, nereden ve kaça satın aldığını öğrenmek istiyorum..

Üye
    ömer Avatarı

Son Giriş
    23.01-2013
    Saat
    10:06
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Pegasus Mesajı Gör
    Otomotiv şirketleri engelli eleman çalıştırsın. Bu kişiler çok iyi yabancı dil ve teknik bilgiye sahip olsun. Mühendislik mezunu bu arkadaşlar dünyadaki gelişmeleri takip edip kuruma aktarsın. Aynı zamanda yeni teknolojileri bizzat kendileri denesin. Özetle sakatlar için çözüm üretecek firmalar çözüm süreçlerinden sakatları dışlamasın.
    sana katılıyorum bu konuda aynen ancak engellinin halinden engelli anlar

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    31

@Pegasus,

Merak ettim o aparat bi yere sabitleniyor mu _?

Alttaki linkte takılmış hali var, ama onun nasıl kullanıyosun merak ettim gerçekten.

colours portable hand controls (pics) -- updated w/ photo of MPDs installed - CareCure Forums

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Kısa boylu insanlara uygun araçlar da yapsınlar. Koltuk yükseltme, fren gaz ilavesine gerek kalmaksızın biz kendimize özel araç yaptırabilelim. Ayrıca emniyet kemerlerinin kısa boylu insanlara özgü olarak, onlar için risk taşımayacak şekilde dizayn edilmesine dikkat edilsin. Yani özetle ben bir araç fabrikasına gidip kendime özel bir araç yaptırabileyim. Koltuk , fren, gaz sisteminde istediğim değişiklikleri, bana uygun olarak yapabilsinler. Şimdiye kadar hiçbir otomobil firmasında bu hizmete rastlamadım. Aracı satıyorlar ama tertibatı sen hallet diyorlar. Biz de sanayilerde usta peşinde koşuyoruz. Böyle olmamalı. Aldığım aracın teknik hizmetini de o otomobil firmasından alabilmeliyim.

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    05:04
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Yukarıda Fiat Autonomy programından bahsedilmiş;

şunu belirtmeden geçemeyeceğim bu iş engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaktan daha önce ticari kaygı barındırır ise aynen Fiat Autonomy programında olduğu gibi sadece uygunluk onayları ve marka değeri taşıyan ancak çok komplike ve dahice olmayan basit çözümlerin astronomik fiyatlarla satılması gibi sonuçlar doğurabilir... Elbette kimse hayrına bu işle uğraşmak durumunda değil, şüphesiz sözkonusu emeğin, fikrin ve malzemenin bir bedeli olacak ancak ticari kaygıların çok daha ön planda olması bu işten engellilerin kaydadeğer yarar sağlamasının önüne geçiyor. Avrupa'da pahalıda olsa gerçekten zekice ve profesyonel çözümler mevcut, amaç benzer çözümlerin özellikle ortalamanın altında yaşam standartlarına sahip engelliler için ulaşılabilirliğinin sağlanması...

Üye
    GB_Auto Avatarı

Son Giriş
    21.07-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SiyahPelerinliAdam;

Merhaba;

Fiat autonomy programına ait linki koymamın nedeni, bu sayfada ortopedik engellilerin araçlara ulaşabilirliliğine yönelik olarak farklı çözüm kriterlerini tek bir sayfada görebiliyor olmanızdan ibaretti sadece. Benim asıl merak ettiğim soruları zaten yukarıda sıralamıştım sanırım araya giren bir kaç yazışmadan dolayı dikkat kaybı yaşanmış olabilir.

Sizlerin aşağıdaki sorular için kendi görüşleriniz nedir? benim için önemli olan bu. Önemli olan sizin tercihlerinizi ve nedenlerini anlayabilmem.

Tezimle ilgili araştırmama bu zamana kadar gösterdiğiniz ilginiz için tüm katılımcı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, sayenizde çok değerli bilgiler edindim. Aşağıda sorularımı tekrarlamak istiyorum, görüşlerinizi ileterek yardımcı olabilirseniz minnettar olacağım.

Selamlar

Gökhan

1. Sizce tekerlekli sandalye ile araçlara ulaşım çözümlerinden hangisi engellilerin araçlara erişebilirliliğinde en ideali'dir? Nedenleri ile yazabilirmiydiniz?
    a.Portatif rampa
    b.lift
    c.Dışarıya çıkabilen koltuk
    d.Araca sabit rampa

2. Bir engelli olarak eğer aracı siz kullanmak istemiyorsanız nasıl bir araç ile seyehat etmek isterdiniz?

a. Otomobil (tekerlekli sandalyeden inerek araç koltuğunda)
    b. Yüksek tavanlı hafif ticari (tekerlekli sandalye ile Doblo', Connect vs. gibi araçlarda)
    c. Minibüs (tekerlekli sandalye ile Scudo, Vito, Transporter, Transit vs. gibi araçlarda)

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

GB Auto,
    Aracın sağa sola kaymasından kastım,araç virajlarda döndüğünde sandalyenin savrulmasını önleyecek şekilde sabitlenebilmesi.Çok farklı yöntemler gördüm ama hiçbiri ideal değildi.

Sorularınıza gelince,
    Sizce tekerlekli sandalye ile araçlara ulaşım çözümlerinden hangisi engellilerin araçlara erişebilirliliğinde en ideali'dir? Nedenleri ile yazabilirmiydiniz?
    -Aracıma kimseden destek almadan binebilmeyi isterim.Bunun için aracıma sabit olan,lakin ben olmadığımda aracın kullanımında fazlalığa neden olmayan,ihtiyaç duyulduğunda tek bir düğmeyle çıkan rampa sistemi olabilir.Ayrıca diğer yolcularla yanyana oturabilmeliyim,öcü gibi arkada kalmak hoşuma gitmez.
    Diğer seçenekleri beğenen arkadaşlarda olacaktır.Zira hepimizin ihtiyaçları farklı.Kendi transferini yapabilen biri,dışarı çıkan koltuğa geçip daha rahat seyahet etmeyi isteyebilir.

b. Yüksek tavanlı hafif ticari (tekerlekli sandalye ile Doblo', Connect vs. gibi araçlarda) hem daha ekonomik hem daha küçük motorlu.

Üye
    GB_Auto Avatarı

Son Giriş
    21.07-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler Musa Bey;

Selamlar

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    01:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İsmayil o siteden sipariş verilebiliyor ancak yurtdışına gönderiyorlar mı sormak lazım. Ben ABD de iken almıştım. Fiyatı 280 dolar olması lazım.

Bu aletin bir kemerle direksiyona sabitlenen versiyonları da var internette. Ancak benimki sadece pedallara kelepçeleniyor. Elimde olan kısmını istediğim gibi saga sola yukarı aşağı oynatabiliyorum. Kullanırken ayaklarımın arasında oluyor. Alet ortasından sökülüp yaklaşık 40 cm lik bir kutuya sığabiliyor. hafif, en fazla bir kilo civarındadır. Yani kolayca istediğiniz yere götürüp orda kiralayacagınız otomatik vites bir araca takabilirsiniz. Ancak bazı arabaların pedalları bu kelepçelerin geçemeyeceği şekilde dizayn edilebiliyor. Bu nedenle her arabaya olmayabilir. Ama ben araç almadan önce Honda, Toyota, Renault Fluence gibi bir çok aracı denemiştim aparat sayesinde.

Neyse bu başlık bu meselenin yeri değil. Bu kadar yeterli sanırım..

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12