Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alperakar Avatarı

Son Giriş
    16.01-2009
    Saat
    04:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    shukufe, çok yaşayın! bütçemin bi kısmını buna ayırmaya çalışıyorum, evet

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    168

ha bide bitek istanbul icinmis gibi dusunup yaziyosunuz bunun butun turkiyesi var ama
    gecen bir eskisehire gitmistim ankaraya nispeten kucucuk bi sehir ama ne yalan soliyim tramvaya bayildim
    ben agir isitme kayipliyim ondan bundan yol sormak nerde durdu diye bas agritmak yok isikli tabelada hangi durakta duracagini yaziyo cok hosuma gitti
    buyukersen sayesinde eskisehirliler yasiyo valla
    demem o ki belediye etobusleride boyle olsa cokmu zordur
    isin teknik yonlerini bilmemde tasarim acisindan
    biz isitme engelliler isin boyle yazili olursa ne kadar kolay olurdu

Üye
    pinartje Avatarı

Son Giriş
    03.12-2009
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    kapadokya-afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biz Afyon'da bankaların onlerine ve Sağlık Müdürlüğünün önüne rampa yaptırabilmek için debelendik durduk

değil ki otobüsler yapılacak engelliler için...

bilemem ben de ...

apaçık ortada durum !

Üye
    alperakar Avatarı

Son Giriş
    16.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tabii ki. Tez konusunu sınırlandırmak gerektiği için başlık "istanbul şehiriçi otobüsler..." Belli kısıtlar düşünüldüğüne sınırlama kaçınılmaz. Ama bir ucundan tutmaya gayret edeceğim Türkiye'nin köşelerinin. Diğer taraftan proje için ise, böyle bir sınırlandırma yok. Değil Türkiye, dünyanın herhangi bir yerindeki bir şehirdeki bir araca, belki bazı farklı uygulamalarla adapte edilebilir durumda olması (projenin bütününün ya da bir kısmının) en büyük dileğim.

Gerek görsel gerek işitsel ikazlar kesinlikle tüm araçlarda standart olmalı. Bırakın herhangi bir bedensel durumu; şehirlerin "gelişme"si, değişmesi, yol bakımları vs. yüzünden güzergahların değişmesi, bilmediğiniz yerlerde yol bulabilmeniz, ineceğiniz durağı önceden farkedebilmeniz... bunlar zaten gözardı edilen en temel ihtiyaçlardan. Teknik yönü ve mâliyeti konusunda ben de bilgi sahibi değilim (bilgi sahibi olduğumda aktaracağım) fakat mevcut sorunlar ve çözüm önerilerim arasında büyük bir yer kaplıyor [bilgi alma ve sinyal verme]. Otobüslere bu sistemlerin eklenmesi durumu söz konusu olduğunda, -yanılmıyorsam- bağlantılı olarak duraklarda hangi no'lu otobüsün kaç dakika içinde geleceğini, onu takip eden diğer aynı hatlı otobüsün kaç dakika içinde geleceğini göreceğiz.

Sizin sıkıntınız maalesef araçtan öncesini de kapsıyor. Tüm bir otobüs sistemini. Bilgilendirme kısmını, durakları... Ki dediğim gibi bunlar, halkın neredeyse tamamının verimli yolculuk yapabilmesini etkiliyor.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: shukufe
    ha bide bitek istanbul icinmis gibi dusunup yaziyosunuz bunun butun turkiyesi var ama
    gecen bir eskisehire gitmistim ankaraya nispeten kucucuk bi sehir ama ne yalan soliyim tramvaya bayildim
    ben agir isitme kayipliyim ondan bundan yol sormak nerde durdu diye bas agritmak yok isikli tabelada hangi durakta duracagini yaziyo cok hosuma gitti
    buyukersen sayesinde eskisehirliler yasiyo valla
    demem o ki belediye etobusleride boyle olsa cokmu zordur
    isin teknik yonlerini bilmemde tasarim acisindan
    biz isitme engelliler isin boyle yazili olursa ne kadar kolay olurdu

Üye
    alperakar Avatarı

Son Giriş
    16.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İsyan etmemek mümkün değil. Sık sık karamsar olsam da şöyle de düşünmeden edemiyorum:

Toptan çözümü; bir meseleyi tüm hatlarıyla ele almayı gerçekçi çözüm olarak algılasam, algılasak da... Bu gibi yaklaşımların zor olduğu durumlarda (ülkemizdeki gibi) bireysel uğraşlar, belli şekilde mevcudiyetlerini ortaya koyarak kamuoyunda yavaş yavaş bir "farkındalık" yaratabiliyor.

Bir ihtiyaç varken onu sadece ihtiyaç sahipleri hissedip, bilip, ehemmiyetini vurguluyorlar. Ne zaman ki ihtiyaca ait çözümler görünür olmaya başlıyor (başlaması dahi mühim), farkındalık oluşuyor; o zaman o ihtiyaç kavram olma yolunda ilerliyor.

Alçak tabanlı bir otobüsteki tekerlekli sandalye ibaresini görüp aslında konuya çok uzak olabileceğini tahmin ettiğim iki kişiden birinin diğerini dürtüp "bak bu kısmı açılıyo şu işe yarıyo" diye rampa hakkında bilgi vermesi, işitenin "haaaa" şeklinde yanıtlaması; kavramın oluşma sürecine dair bana umut veriyor. Bir banka girişi rampası da aynı görevi görür diye umut ediyorum. Kavramın oturması açısından çok gerideyiz, ama geriye de gitmediğimizi, geriden yavaşça geldiğimizi düşünüyorum. Umarım bunda dahi yanılmıyorumdur.

Herkes için tasarım kavramına toplumun belli bir kesimi vâkıf olduğu zaman gerekli isyanın da ortaya çıkacağını, bunu takiben ilgili -dişe dokunan- standartların, yasaların ve uygulamaların gündeme geleceğini umutla bekliyorum.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: pinartje
    biz Afyon'da bankaların onlerine ve Sağlık Müdürlüğünün önüne rampa yaptırabilmek için debelendik durduk

değil ki otobüsler yapılacak engelliler için...

bilemem ben de ...

apaçık ortada durum !

Üye
    alperakar Avatarı

Son Giriş
    16.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevindirici birkaç gelişmeyi de paylaşmak isterim.

Öncelikle, İETT koridorlarında işler ne kadar umduğum gibi gitmese de, Anadolu ve Avrupa yakasından birer garajdaki araçları inceleme iznini aldım. Proje için çok mühim olmasa da tezin tam merkezinde yer almalarından ötürü çok sevindirici.

Esas havadis ise BMC'den bir meslektaşın (dolayısıyla BMC'nin) konuyla çok ilgilenmesi, ivedilikle bana cevap verip, isteklerime karşılık vermesinin yanında aklımı okuyup, ihtiyaçlarıma dair kaynakları, dosyaları benimle paylaşması idi. Artık bu noktadan sonra zaten daha fazla yayılmak, yeni kurumlarla iletişime geçmek proje açısından sağlıklı olmadığını düşünüyorum. En büyük teknik desteği kendisinden alacağımı sanıyorum.

Bunlar sadece somut getiriler değilmiş, motivasyon açısından da çok önemli oluyormuş. Bu gibi çalışmaların ilk sayfasındaki -abartı dolu- bulduğum, şahıslara teşekkürlerin hangi süreçlerden geçildikten sonra o tarz ifadelere dönüştüğünü az çok idrak ettim

Üzerinde hemfikir olduğumuz gibi, daha ilk mesajda oturanboğa'nın -somut talep- anahtar kelimesiyle belirttiği gibi, iletilerinizi bekliyorum. Fakat esas beklentim, müsait zamanı olanların benimle iletişime geçmeleri ve onlarla otobüs yolculuğu yapabilmemiz.

8 Kasım 2008 Cumartesi itibariyle daha umutluyum

Üye
    empatizan Avatarı

Son Giriş
    20.03-2017
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili alperakar,
    Ben size tekerlekli sandalye ile İstanbul’da yapılmak istenen
    şehir içi otobüs yolculuğu deneyimlerimden trajikomik
    bir tanesini aktarıvereyim hemen.
    Yolculuk yapmak istediğimiz hat üzerinde, rampalı otobüs olduğunu biliyorduk ve onu kullanmak üzere yola çıktık.
    Yaklaşık 2 saatlik bekleme süresinin sonunda,
    gideceğimiz yere taksi ile ulaştık.

Harika bir yaz günüydü, otobüsü beklediğimiz durak
    çok hoş bir yerdeydi, sohbet iyiydi, bir yere yetişmek için
    acelemiz yoktu ve 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadık.
    Otobüsü kullanma isteğimiz de ihtiyaçtan değil,
    merak ya da değişik bir deneyim yaşama arzusundan
    kaynaklanıyordu.
    (dönüşte alkollü olma ihtimaline karşı toplu taşımayı tercih etme
    nedenini saymıyorum :lol: ).

Bir yere yetişmek zorunda olduğunuzu, havanın soğuk olduğunu,
    durağın kalabalık olduğunu düşünün. Söz konusu hatta sadece
    bir tek rampalı otobüs varmış ve onun sefer süresi de yaklaşık
    2.5 saatmiş (ne yazık ki bunu sonradan öğrendik)
    Otobüs bekleme süresince memleketimin insanına
    bir kez daha hayran olmamam mümkün değildi, o da ayrı bir hikaye. Yanlış bir yerde beklemediğimizden emin olmak için
    rampasız otobüslerin şoförlerine danıştığım sırada,
    tekerlekli sandalyeyi karga tulumba sırtlanıp,
    büyük bir özveriyle sıradan bir otobüse bindirmeye çalışan
    insanların yaşadığı bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duydum.
    Hani sıradan, rampasız otobüslerin orta kapısında ne işe yaradığı belli olmayan ve kapıyı daraltan demir olmasa, inanın rampalı otobüse bile gerek kalmadan herkes tekerlekli sandalyenin otobüse bindirilmesi için yardımcı olmaya hazırdı.
    Dedim ki: “bizler her şeyin en iyisini hak eden bir milletiz.” Siz de umudunuzu hiç yitirmeyin.

Üye
    alperakar Avatarı

Son Giriş
    16.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

empatizan merhaba,

Takma adın harikulade bunu söylemeden geçemeyeceğim

Anlattığınız hikayedeki biraz içgüdüsel olan, ama yine de varlığından memnun olmamı sağlayan; "halkın -sorgusuz sualsiz- kabarmış yardım damarı" tuhaf durumları beraberinde getirebiliyor evet. Hatta biliyoruz, özellikle ilk yardım durumlarında facialar yaşanmasına sebep oluyor. Dediğim gibi cehaletle birleştiğinde kötü sonuçları olan bu içgüdüye yine de müteşekkirim. Çünkü genel olarak güncel eğilimlerinden hiç hazzetmediğim halka "kendi çapımda" sırtımı dönmememi sağlayan unsurlardan birisi.

Belki dediğiniz gibi bulunduğunuz hattan, belki otobüslerin yeni satın alındığı zamanlarda bu tecrübeyi yaşadığınızdan belli sıkıntılar olmuş. Bunu geçmişte bırakmıyorum elbette şimdi de yaşanır. Ama muhtemelen artık daha çok sayıda araç var, ve bundan sonra alacakları araçlarda da (bilinçli ya da hasbelkader) eğilim alçak tabanlı -ve aynı zamanda- rampalı araç alma yönünde.

Yani sefer ya da araç mevcudiyeti sorunları daha da azalarak bitecek bu gidişle. Ondan sonra esas mesele gelecek (zaten mevcut meselenin artarak yer etmesi): uygulama

bu linkten haberiniz vardır sanırım: www.transportforall.com , bir sayılarında bir eylem planları vardı. Örgütlenerek aynı bölgede aynı gün aynı saat diliminde mümkün olduğunca çok sayıda tekerlekli sandalye kullanıcısı (~300 diye hatırlıyorum) trafiğe çıkarak otobüsleri kullanacak. Ardından durum değerlendirmesi yapılacak hatta şoförler ve kullanıcılar başka bir alanda bu değerlendirmeye katılacaklar vesaire. Tabii yer ve mekan böyleyken (21. yüzyıl İngiltere'si) biraz arzu yeterli oluyor.

Uygulamayı teftiş, ancak kullanıcıyla mümkün olabilir sanıyorum. Evinden çıkıp durağa gidene kadar türlü engelle karşılaşan kullanıcı nasıl düzenli teftiş yapacak o epey bir kişiyi aşar sanıyorum

İçinde bulunduğum dönemde uygulamaya tanık olabilmek adına yardıma ihtiyacım var. Sanırım bu üçüncü çağrım oluyor ve kendime antipatik gelmeye başladım. Ama süre daralırken ben tuhaf bir ülke/şehirde yaşıyorum ve bu sebepten halkın belli bir kesimini toplu taşımada göremiyorum. Ama o göremediğim kesim dahil herkesi kucaklamaya gayret eden bir otobüs kavramının peşindeyim. Herkes adına yardım için, zamanını ve ulaşım şartlarını bu proje adına özverili kullanabilecek: benimle yolculuk edecek gönüllülere ihtiyacım var. İletişim bilgilerimi ilk sayfadaki mesajda belirtmiş idim.

İvedi ilginiz ve irtibatınız proje için çok faydalı olacak.

Yeniden görüşmek üzere

Üye
    MESUT CURA Avatarı

Gerçek Adı
    mesut cura
    Son Giriş
    19.03-2012
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    AH BENİM CANIM ARKADAŞLARIM.. SİZ BAŞKA TÜRKİYEDESİNİZ..HERHALDE. BELKİ DE 2. CUMHURİYETTE... (FOR SLEEPİNG)MİLLET OTOBÜSE BİNDİĞİMDE BENİ GÖRMEMEK İÇİN UYKU MODUNA GİRİYOR... KAÇ KERE AYAKTA GELDİM...SİZ NELERİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ.O KADAR DA DEMEYİN LÜTFEN. YAŞADIĞIMI YAZIYORUM..

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12