Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    atzengin Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    07:41
    Yaşadığı Yer
    Yurt Disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Internette arama yaparken foruma denk geldim. Yurt disinda doktora yapiyorum.
    Engelli ve yaslilar icin elektrikli bir arac uzerinde calisiyoruz. Ben de kullananlarin agzindan fikir almak istedim.
    Ornegin,
    • Arac sensorlerle etrafini tarayarak yaklasan bir cisim ya da engel oldugunda kullanicisini uyarabilecek,
    • GPS vasitasiyla yol tarifi yapabilecek, konumu belirlenebilecek,
    • Kameralarla etrafini tarayip insan ya da diger araclari algilayabilecek,
    • Egimli ya da engebeli yollarda kullanilabilecek,
    • Kendi kendini sarja baglayabilecek (park yerinde),
    • Tamamen bilgisayar kontrollu olacak.
    Simdilik dusunulen ozellikleri bunlar. Henuz ortada bir urun yok.

Benim sormak istedigim,

Kullananlar acisindan "soyle bir ozelligi olsa cok kullanisli olur" dediginiz seyler var mi?
    Klasik tip elektrikli sandalyelerde yasadiginiz zorluklar var mi? Varsa neler?
    Etrafta olan biten hakkinda nasil bir geri besleme sizin icin daha yararli olur? Sesli? Goruntulu? Titresim? Elektrikli Kas Uyaricilari?

Genel olarak da fikir belirtebilirsiniz. Spesifik olarak "su olsa cok kullanisli olur" seklinde de fikir belirtebilirsiniz.
    Simdiden Tesekkuler,

Tarik

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende sana 30 senedir tekerlekli sandalye kullanan biri olarak şu uyarıları yapmak isterim lütfen kırılma bana

1 ) her özürlünün ihtiyaçı farklı olur yani aslında standart tekerlekli sandalye olamaz
    2 ) her konan özelik fiyat artışı demek olduğundan malesef bu ürün bizlere ulaşması zor
    3 ) malesef bizlerin en büyük derdi tamir bakım ve her özelik tamiri zorlaştırdığı için ulaşabilenler bile almakta teredüt eder

ben firmalardan isteğim her iilde bir teknik servis ki tamir bakım kolaylıkla yaptırabiliğim

gelelim senin soruna ben arkamı görebilmeliğim ve sesi yüksek korna tabi her şeye ulaşabileceğim tek bir kumanda ( tabi bu yazdıklarım akülü sandalyeler için geçerli )

Üye
    atzengin Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurt Disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevap icin tesekkurler Murat Bey,

Soylediklerinizde haklisiniz.
    Su an icin genel bilgi edinmeye calisiyorum. Zaten dusundugumuz seyler 10-15 yildan once gunluk kullanima gecebilecek seyler degil.
    Henuz gelistirme asamasinda pek cok konu var.

Cevabinizdan yola cikarak bir iki soru daha sorabilir miyim? Sadece bilgi amacli.

Ornegin,
    Hareket halindeki tum zaman boyunca arkanizi gormeye ihtiyac duyuyor musunuz? Arkaya yerlestirilmis bir kameranin goruntusunu devamli onunuzde gormek bu ihtiyaci karsilar mi? Ya da en basit sekilde bir dikiz aynasi sizin icin yeterli mi?

Sandalyenin kontroluyle ilgili bir sikintiniz oluyor mu? Ornegin egimli yolda bir tarafa dogru hareket etmek zorluyor mu? (Hem elektrikli sandalye hem de normal sandalye icin)

Fikir vermek acisindan soyle birsey soyleyeyim. Mesela arabalardaki park sensoru gibi, sandalye de kendine yaklasan birsey oldugunda sizi bir sekilde uyarsa, boyle bir ozellik isinize yarar mi?
    Bunun gibi kullanabileceginiz, kolaylik saglayabilecek ozellikler akliniza geliyorsa lutfen paylasin.

Su an icin bazi ozelliklerin uygulamaya gecmesinin pahali olacagini biliyorum. Ama yapmaya calistigimiz seylerin 10 yildan once kullanima gecmesi zaten cok mumkun degil. Tarihini pek bilmiyorum ama elektrikli sandalyeler ilk ciktiginda da kullanimi simdiki kadar yaygin degildi.
    Yeni calismalar da zamanla yayginlasacak. Sonucta ben de bu isin ticaretini yapmiyorum. Universitede arastirma ve gelistirme yapiyorum. Bu yuzden lutfen sorularim ticari anlasilmasin.

Tekrar tesekkurler.

Üye
    ikinci bahar Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27

evet elektrikli sandalyede ölüyoruz ..) elektrikli sandalyeye akülü diyorlar galiba.)
    tekerlekli sandalyede son 10yıl içinde yapılmasını istediğim en önemli teknolojik gelişme minyatür olsun.
    mesela otomobilime bindiğim zaman tek. sandalyenin düğmesine basayım tablet sandalye olsun.
    süper bişi olur yaa..sensör çok komik bir ayrıntı.
    düşünsenize zaten sokaklarda genelde bakıyorlar hala uzaylı gibiyiz,
    oramızda buramızda dııtdıtt sesiyle dolaşıcaz.
    ya da turbo motor takalım gerektiğinde düğmeye basalım çuuuff uçursun biizii.
    şimdilik bu kadar .
    ama en önemlisi ışın kılıcım olsun istiyorum.sandalyede monteli.))
    tşkkr ederimm

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sıradan bir bisiklete bile jet ski motoru takılıp 90 km hız yapması sağlanabiliyorsa, tekerlekli sandalyeye de pekala takılabilir bu motor..

Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

Üye
    AsiFerhat Avatarı

Gerçek Adı
    Ferhat
    Son Giriş
    12.12-2012
    Saat
    20:54
    Yaşadığı Yer
    Aydin Söke
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eger akülüyse biraz daha hızlarını arttırır sanız bana yeter

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ilk olarak görüntünün kamera olmasını tercih ederim çünkü ayna en ufak şeyde kayarak bozulur
    park sensörü akülü icin bence enteresan gelmedi bana arkadan geleni görürsem daha iyi olur bence
    ama bir çeşit dengeleyici iyi olurdu bazı eğimli yolar iniş çıkışlı yerlerde koltuktan kayma olabiliyor

size yardım edebildimse ne mutlu bana

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çalışmanızda kolaylıklar dilerim. Geçenlerde yine bu forumda arkadaşın paylaştığı videodaki sandalye özellikleri çok hoşuma gitmişti.

6 yıllık bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak, tasarladığınız sandalyede olmasını istediğim ilk özellik fiyatının ve yedek parçalarının makul ve ulaşılabilir olmasıdır.
    Kendi kendini şarj etme özelliği motor yada teker aksamına bağlanacak bir aparatla, hareket halindeyken sağlanabilir diye düşünüyorum.
    Arkayı görme yada yaklaşan bir cismi farketme olayı bence o kadar önemli olmasa gerek, bir dikiz aynasıyla halledilebilecek bir özellik.

Acil durumlarda kullanılmak üzere, belirli bir süre 5-10 sn. kadar hız artırıcı bir özelliğinin olmasını isterim.
    Sizin de belirttiğiniz gibi eğimli yollarda, rampa çıkış ve inişlerde, yolun durumuna göre kendini dengeleyen bir sistemin olması hem güzel olur hem de devrilmeyi engeller.

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

ATZENGİN, araştırma yapıyorum diyerek sanırım kafa buluyor. söylediği şeyler çok uçuk. ciddiye alınacak şeyler değil.

Üye
    atzengin Avatarı

Son Giriş
    16.11-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yurt Disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevaplar icin tesekkurler,

Genel olarak hiz konusunda fikirler var sanirim. Stabiliteyi koruyarak hizi artirilabilir.

Kendi kendini sarj etme bilimsel olarak mumkun degil. Yapilabilecek sey, motorlarin ve kontrolorlerin verimini artirip akuleri daha verimli kullanmak ve daha uzun yol almasini saglamak olabilir.

Kullanicinin dengesini saglayacak bir sistem de yapilabilir.

Bu arada ilk mesajda yazdigim fikirlerin hicbiri ucuk degildi. Onlarin ve cok daha fazlasinin uzerinde yillardir calisiyorum. Hobi ile ugrasmiyorum.
    Ticari bir firmam da yok. Bu urunu satacak da degilim. Bilimsel yayinlar icin proje gelistiriyorum.
    Tek istedigim sey ufkunuzu genisletin Ismail bey. Zarar gelmez.

Fikir belirtmek isteyenler olursa lutfen bu konuya yazsinlar. O an icin basit gordugunuz birsey belki de bircok kisinin rahat etmesini saglayabilir.

Üye
    indigo_girl Avatarı

Gerçek Adı
    .....
    Son Giriş
    10.01-2015
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    YOK
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kullnmak için yol olsa daha iyi olur sanki ) bence siz türkiye şartlarında merdiven çıkan bi sandalye tasarlayın )