Sayfa 6 / 7 İlkİlk ... 234567 SonSon
Toplam 102 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben bu raporun sunumuna gittim Kalem, 1 ay önce kadar. Raporu yazan Dilek Cindoğlu. Daha doğrusu bir survey şeklinde yapılmış. Yanlış hatırlamıyorsam 95 kişilik bir grup ele alınıp onlarla röportajlar yapılarak sonuçlar ortaya konmuş. Bir kere akademisyenlerin yazdığı raporların şöyle bir problemi oluyor. Aslında bir çok raporda benzer problemler var. O da raporun sonucunun baştan belli olması. Araştırma sonucunda tepsit edilen dediğini Cindoğlu zaten baştan tespit edip ona göre bir çalışma yapmış. Bahsedilen başörtülü kadının işe alımı, ücret eşitsizlikleri, hadi işe alındı çalışırken terfi etmeleri (malum her yerde karşımıza çıkan cam tavan) sadece başörtülü kadının problemi değil maalesef. Direkt kadın meselesi olarak karşımıza çıkıyor. O yüzden başörtülü ya da başörtüsüz diye ayrımı baştan koyması sorunu belirlemede ve çözüme ulaşmada raporun eksik bir yanı olduğunu gösteriyor. Raporun savunduğu bir diğer konu, kamu sektörüne başörtülü kadınlar alınmadığı için özel sektörün de başörtülü kadınları işe yerleştirmediği konusu. Özel sektörün kamu sektöründen etkilendiği için başörtülü kadınları işe almadığını söyleyen Cindoğlu, yine konuştuğu insanlar üzerinden bunu değerlendirerek rapora yerleştiriyor. Halbuki başörtülü kadınların iş hayatındaki yerini konuşurken ve yazarken toplumun ayrışmaya gittiği noktaları iyi saptamak gerektiği kanısındayım. 1980 döneminden 2000'lere gelene kadar geçen süreci doğru okumak gerektiğini düşünüyorum bu noktada. Piyasa ekonomisine geçişin ve köyden kente göçün etkilerinin de raporda yer almasını isterdim.

Bu toplantıda 2 tane de konuşmacı vardı. Biri gazeteci diğeri de sosyologtu yanlış hatırlamıyorsam. Onlardan bir tanesi (notlarım iş yerindeki bilgisayarda maalesef isimlerini yazamıyorum) sorunu erkekler üzerinden değerlendirmişti. Kadın meseleleri konuşurken bunu hep yapıyoruz. Benim de savunduğum birşey bu. Sebebine gelince patriarkal düzen içinde kadınların gerek işgücüne katılımda gerek siyasete katılımda aktif rol oynayabilmesi için bu gerekli.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

veritas "O yüzden başörtülü ya da başörtüsüz diye ayrımı baştan koyması sorunu belirlemede ve çözüme ulaşmada raporun eksik bir yanı olduğunu gösteriyor." özelikle bu dediğine ve hepsine katılıyorum. Eksiklikler baya benim de gözüme çarptı. Ayrıca tartışılması gereken konu da çok.
    Ama biliyorsun ki bu konular yılların konusu. Dagınık magınık ilerleyceğiz. Vakti geldikçe trtışacagız da. Ama gundem aşırı yogun
    Aslında senlik konular tam Mesela çalışan sakat kadınlar konusunu merak ediyorum ben. Blogunu okudum dün. Aklıma hemen bu konu geldi nedense soyleyim...
    Madem boyle ayrı başlıklar açılıyor. Sakat kadınlar ilgili çalışma var mı?
    NOT: Yahu kusuruma bkmayın bugunlerde dilim bile uçtu yogunluktan ve sıkıntılardan. Geçiştirir gibi yazıorm ama idare edin lütfen...

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok güzel yazıyorsun Kalem. Ne kusuru allah aşkına.

Bu yılların konusu, ama pek çok dernek yeni yeni çalışmaya başladı başörtülü kadınların istihdamı konusuna. AKDER var mesela. Başarılı çalışmalar yürütüyor. Konuları çok yönlü ele alıyor bir kere. Benim dernek içinde yaşadığım bir sorunu anlatayım. Biz üniversite mezunu genç kadınların işe yerleşmeleri, cesaretlerinin artması, iletişim ağlarının gelişmesi için bir proje başlatmıştık. Başörtülü bir mezunumuz da vardı. Anlaştığımız bir takım özel şirketler vardı. "Biz bu kızlara eğitim vereceğiz, hayatları boyunca yanlarında olacağız, danışmanlık ve mentörlük vereceğiz. Siz de el verin işe yerleştirin" demiştik. Bu özel şirketlerden biri bizden 5 tane mühendis istemişti. Başörtülü kızımız da bilgisayar mühendisi bu arada. Ben 5 CV'yi yolladım. Aradan 1 hafta geçtikten sonra gelişmeleri öğrenmek için telefon açtım ve "Değerlendirdiniz mi?" diye sordum. Aldığım cevap beni ziyadesiyle üzmüştü. "E zaten kızlardan biri başörtülüydü, onu aramadık." dedi. Buna benzer olaylar yaşıyorduk zaten. Derneğimize gelen başörtülü kadınlar iş bulamadıkları için kendi işlerini yapmak istiyorlardı. Biz de başlattığımız kampanya çerçevesinde kadınların işgücüne katılımında başörtüsü sorununu da daha sıkı ele almaya başladık.

Sorun kadın temelli. Bunun alt başlıklarını da incelikle araştırmak, sorunları tespit etmek, çözüm yollarını bulmak ve üzerinde çalışmaya başlamak gerek.

Bugüne kadar sakat kadınlarla ilgili bir çalışmaya rastlamadım maalesef. Biz verilerin çoğunu TÜİK'ten alıyoruz. Orada henüz böyle bir istatistiğe de rastlamadım. Bizim de maalesef böyle bir çalışmamız yok. Ayrıca ben bu siteye girene kadar çok başka düşünürdüm. Daha müspet bakardım. Hem kendi heyecanım ve azmim sebebiyle hem de engelliler bazında. Bu site bazen benim heyecanıma ket vuruyor, ama onu öldürmüyor.

Üye
    bonnie Avatarı

Gerçek Adı
    inanç
    Son Giriş
    29.02-2012
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu başlıkta konuşulan herşey tezimin şekillenmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle herkese teşekkürler.

Artık görüşme safhasına geçmem gerektiğinden, benimle tezim için derinlemesine mülakat yapmak isteyen kişilere ihtiyacım var.
    Eğer ilgileniyorsanız lütfen bu başlığa cevap yazın ya da özel mesaj atın. Her düşünceden bireylerin görüşüne ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler.

Üye
    nurullah baytekin Avatarı

Gerçek Adı
    Nurullah
    Son Giriş
    26.05-2015
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    Kayseri-Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özel mesajlarınızı bekliyorum..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Faydalı olacaksa benimle de mülakat yapabilirsin

Üye
    aylina Avatarı

Son Giriş
    17.03-2015
    Saat
    12:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım engelliler evden çıkamıyorki değişik etnik insanlarla iletişime geçsin önce ne kadar sosyalleşebilyorlar bunun üzerinde durmak lazım bazı dernekler var sadece doktorların kurduğu onlarda malum sırf potansiyel müşteri gözüyle baktıkları için çok ta fayda sağlamıyorlar kendi kuluplerimizi oluştura bilsek rahatça dışarı çıkıp toplanıp aktivite yapabilsek ne ala o zaman teziniz için güzel ceveplar verebilirdik

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dışarı çıkamayan engelli oranı nedir?
    Böyle oranlar vardır eminim. Bakım aylığı alanların oranı, eğitime erişimdeki oranlar neler bilen var mı?

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Kalem. Öğrenmek açısından gayet faydalı bir rapor, ancak herhangi bir çalışmada kullanmak için yetersiz. 2002 yılında yapılan araştırmaya göre ülke nüfusunun % 12,29'unu engelliler oluşturuyor. Yaşa, cinsiyete, istihdam durumuna göre ayrıştırılmış bir veri yok anladığım kadarıyla.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Ulaştıklarımızı bulacağız gerisini ilgili kurumlrdan talep edeceğiz soracagız veritas
    Bu konuda çalışmaların oldugunu biliorum.
    Özürlülerle ilgili kurumların ortak veri tabanı hazırlama çalışmaları var ve devam ediyor
    Tüm verilerin degerlendirilmesi, sınıflandırılması, yorumlanması ile ilgili de araştırmak lazım.
    Ama sivil toplum kuruluşlarından bunları takip eden yok. Bunu biliyorum.

Engellilerin daha detaylı incelendiği şöyle detaylı bir rapor ne güzel olur oysa Eğitimde Eşitlik:Politika Analizi ve Öneriler
    Ama incelersn göreceğin gibi engellilerle ilgili burada da bişi yok denilebilir

İlgili kurumların istatistiklerinden yararlanılabilir. Bu verileri bir araya getirip bir ön değerlendirme yapılabilir eksik veriler ilgili kurumlardan istenebilir.
    Mesela 2022 aylığı alan özürlülerle ilgili aylara, yaş gruplarına,cinsiyete göre yapılmış bir istatistik.
    Yani önce tüm veriler toplanıp, eksiklikler tesbit edilip ona göre bir yol haritası çıkarılabilir.
    NOT: Şimdi okula gidiyorum. Aslında işim vardı ve bu saatlerde pek girmem. Acele yazmak zorunda kaldım.

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Kalem, teşekkür ediyorum.
    Eğitimde Eşitlik:Politika Analizi ve Öneriler, İstanbul Politikalar Merkezi'ne ait. Bizim de elimizin altında olan bir araştırma bu, ama dediğin gibi içerik konusunda pek birşey vermiyor.
    Zaten raporların 10 - 15 tanesini topla, ancak bir çalışma yapabilirsin.
    Son verdiğin istatistikler çok daha faydalı. 75 yaşına gelene kadar aylıkların dağılımında erkekler kadınlardan daha çok. Aynı şekilde 18 yaşına kadar özürlü yakını aylığını alanlar da genelde erkekler.

Ben bunun üzerine bir çalışma yapar mıyım? Yaparım.
    Akşam eve gidince bakacağım daha detaylı.
    Bir ara özeline de damlarım Kalem. Destur var mı?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten en son istatistiği bilerek seni kışkırtma adına sundum
    Biliyorsun 2022 aylıklrı alanlar çalışamaz, çalıştığı takdirde aylık kesilior. Aynı zamanda istatistiğe konu olan %40-%69 oranına sahip özürlülerden işkur kaydı istenir. Bu yüzden işkur'da kayıtlıdırlar.
    Ayrıca karıştırınca daha çok şeyler çıkar Kurumlar teknolojiye uyuyor nasılsa
    NOT:Ö.m. kutumu iptal etmiştim. Kapatmak zorunda kaldım.
    Bu konuda bir çözüm buluruz

Üye
    bonnie Avatarı

Gerçek Adı
    inanç
    Son Giriş
    29.02-2012
    Saat
    15:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Bu başlık altında tartışılan konu hakkında görüşmek üzere kişiler arıyorum. Görüşmeler mail yoluyla görüşme formu gönderilerek yürütülmektedir.

Görüşme formunda belirtilen bilgiler anonim olarak kullanılacak olup, kişisel bilgi vermek zorunlu değildir.

İlgilenenler forum üzerinden özel mesaj atarak ya da "sos.inancdundar@gmail.com" adresine mail atarak bana ulaşabilirler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anket harika hazırlanmış. Çok detaylı ve başarılı. Elinize sağlık. Bugüne dek doldurmaktan en çok hoşlandığım anket bu oldu.

Ayrıca birkaç arkadaşımdan daha rica ettim, onlar da kısa sürede doldurup gönderecekler...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 6 / 7 İlkİlk ... 234567 SonSon

LinkBacks (?)

1. 08.05-2011, 00:58

Başlığın Etiketleri