Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fa][ma Avatarı

Son Giriş
    24.02-2008
    Saat
    20:34
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle herkese merhaba... Aranıza yeni katıldım. Moda tasarımı öğrencisi olarak bir yarışmaya hazırlanıyorum. Bizden istenen daha önce hiç uygulanmamış bir proje üretmemiz ve bu projenin bir soruna çözüm olabilmesi.
    Benim ilk etapta aklıma gelen sonda kullanan yatalak hastalar veya tekerlekli sandalye kullanan insanlardı. Çevremden duyduğum kadarıyla sonda kullanımından kaynaklanan koku oldukça rahatsızlık veriyormuş. Bunu önlemek adına akllı kumaşlardan yapılmış kokuyu hapseden bir kese tasarlamayı düşünmüştüm. Ancak araştırmalarım sonucu piyasada bu amaca yönelik sondaların olduğunu öğrendim. Ama hala araştırmalarım devam ediyor. Bahsettiğim bu sorun ya da bir başkası; aklınıza gelen ne varsa, şu da şöyle olsa çok iyi olur dediğiniz kıyafet anlamında hayatınızı kolaylaştıracak ne varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sonda kullanımından kaynaklanan koku oldukça rahatsızlık veriyormuş
    Buna benim bulduğum pratik çözümü hemen aktarayım:
    2 ya da 3 kg.lık yoğurt kutusunun kapağa yakın bir yerini, hortum geçecek kadar kesiyorum ve içine bir tablet lavabo naftalini atıyorum. Torbayı koyup kapağını kapatıyorum. İşlem tamam

Ancak, kumaşla yapılacak bir işlem şu an aklıma gelmedi. Belki tekerlekli sandalyeli arkadaşlar yardımcı olabilir..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Torbanın tenle ilişkisini kesecek ve aşağıya doğru sarkmasını önleyecek bir iç cep takılabilir pantolona. Fakat torbayı pratik şekilde boşaltabilmek açısından bu cep aynı zamanda kolayca erişilebilir de olmalı.

Yine pantolonların fermuarlı kısmı uzun tutulabilir. Çünkü sabit sonda kullanmayıp, 4-6 saatte bir mesaneyi kataterle boşaltmak durumunda kalan kişiler (özellikle kadınlar) için kısa fermuar alanı çok zorluyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yukarı sıyrılmayan kollara ne dersiniz

İki kanedyen kullanıyorum ve uzun yürüyüşlerde 5 dk da bir durup kıyafetimin kollarını düzeltmem gerekiyor çünkü yerçekimine meydan okurcasına yukarıya dirseklere doğru sıyrılıyorlar. Üstelik bir de yetişecek biryeriniz varsa ve acele ediyorsanız bu molalar öyle angarya geliyor ki..

Bir zamanlar topuktan lastikli taytlar vardı, onun gibi bilekten lastikli üst giyim grubu oluşturulabilir :lol:

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

fatma kahvecı bu sorununuzu cok basıtce cozumleyebılırsınız
    uzun kollu erkek gomleklerınden esınlenerek kol agzı kapaklı aparturalı dugmelı gıysılerı tercıh edersenız canınız ıstedıgı gerekmedıgı zamanlarda sıkca kıvırır kıyafetınıze daha guzel gorunum verebılırsınız gerektıgınde dugmeleyın kı yukarı cıkmasın
    moda tasarımcısı fatma sızede kolaylıklar sans dılıyorum

Üye
    fa][ma Avatarı

Son Giriş
    24.02-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.Söylediklerinizi mutlaka dikkate alacağım...

Üye
    jonjon Avatarı

Gerçek Adı
    GöKHaN
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:34
    Yaşadığı Yer
    Ankara/ümitköy
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    14

bidenede ben ekleyim bülent abide bahsetmiş ben genelde alt eşofman giyiyorum pantolon yerine ama önü kapalı olduğundan ihtiyaç molasında zorlanıyoruz, fermuar veya düğmeli bişeyler olabilir hem daimi sonda kullananlar için düğmeli bişey ii olur gibime gelio..

Üye
    fa][ma Avatarı

Son Giriş
    24.02-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar.
    Ben moda tasarımı öğrencisiyim ve bir yarışmaya hazırlanıyorum. Projem sonda kullanan hasta veya engellilere yönelik. Gerek bu sitedekilerle gerekse medikalcilerle yaptığım fikir alışverişi sonucu sonda kullananlar için bir eşofman tasarlamanın gerekli olduğunu gördüm. Koku yapmayan ve terletmeyen bir kumaştan yapılan eşofmanın içinde gizli bir cep olacak, torbayı kolayca boşaltabilmek için de cebin üzerinde fermuar olacak. Sondanın potluk yapmasını engellemek için eşofmanın ağ kısmı normalden biraz daha düşük olacak ve yine bu kısımda da fermuar ya da cırt olacak.
    Sizden istediğim bu tasarımın kullanılabilirlik açısından işe yarayıp yaramayacağını belirtmeniz. Proıjenin hayata geçmesi adına cevaplarınız benim için çok önemli.
    Ekleyeceğiniz birşerler olursa her türlü öneriye açığım.
    Şimdiden teşekkürler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Evet, böylesi bir eşofan, kumaş/renk vb özellikleri de güzel olursa, kullanışlı olacaktır diye düşünüyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

gelecegın moda tasarımcısı
    babamın prostat amelıyatında bırkac gun kullandıgı gadarıyla bılıyorum sondayı gercı annem ılgılenmıstı o zaman yanı fazla bır bılgım yok benımkı cok ılgılı olmasada onerı
    guzel desenlı mesela pıjamadan normal esorfmandan bıkan bıkanlar ıcın soyle komando desenlı gıbı olsa
    fermuar kullanıssız gıbı gozukuyor boru kısılıp sakatlanabılır patlı cırt olmalı
    bırde soyle canta gıbı dusunsenız bence kullananlar spor yapamaz herhalde veya guzel bır cıtcıtla o cantayı pantolona monte etsenız
    pamuklu kumastan sort gıbı dusunup dız hızasına fermuarla parsa ekleyıp pantolonda olsa
    ne dersınız

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ve bence önemli bi şey daha..
    bazen dışarıya herhangi bi sebeple az ya da çok idrar kaçıyor.
    evdeysek sorun değil ama dışardaysak felaket. kokuyu boşver bi deodorantla
    kamufle edilebiliyor.
    ama ıslaklığın lekesinin görünmesi çok kötü oluyor.
    bazı kumaşlar lekeyi çok belli ediyor. bu sebeple lekeyi belli etmeyecek doku ve renkte kumaş seçilmeli derim.
    mis gibi bej pantolonlarım var mesela evin dışında korkarak giyiyorum.
    dışarı çıktığımda siyah veya laciverti tercih ediyorum mecburen.
    sonda kullanmıyorum üriner denilen prezervatif toplayıcı var.
    dikkatli olmazsam çıkabiliyor. işte o zaman al başına derdi

Üye
    fa][ma Avatarı

Son Giriş
    24.02-2008
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaşlar hepinize de çok teşekkür ediyorum cevaplarınız bana çok yardımcı ve yol gösterici oldu.