Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

Adım Esra, bir eğitim fakültesinde 4. sınıf öğrencisiyim. Bi' gün okulun panosunda bi afiş gördüm ve 'yapabileceğim bi şey var' dedim. Engelli bireyleri sosyal hayata katma ve engelli erişilebilirliği ile ilgili bir proje yarışmasına katıldım, finale kaldım. Önümüzdeki ay içersinde finalinde sunumumu yapmak için Ankara'ya gideceğim, dilerim hayırlı bir sonuç alırım. Bu süreçte engelli bireylerle birebir muhattap olarak sorunlarınızı sizin açınızdan görebilmek adına bu foruma kaydoldum. Aramızda hiç bir fark yok, aramızda herhangi bir engel yok. İnsanız ve nefes alıyoruz, bundan ötesi yok.
    Sizlerden isteğim arkadaşlar, tanışalım, projemizi daha da iyileştirmek için yapabileceğimiz bir şey varsa, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi karşılayacak başka şeylerde varsa bunları da üzerine koyalım. Elele verelim ve bitirelim lu işi. Sonrasında hep beraber elele ve birlik içinde yaşıyor oluşumuzu kutlayalım.
    Ne Dersiniz?

Üye
    büşr Avatarı

Gerçek Adı
    dilek
    Son Giriş
    20.05-2015
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamm esra hanm sizi canı gönülden tebrik ediyorumm ne gibi projeler yapıosunuz ve bizlere ne gibi bir faydanız olcak

Üye
    kadirgursoy Avatarı

Gerçek Adı
    Kadir
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    Arnavutköy
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bizlerin ihtiyaç ve eksikleri aslında genel anlamda bütün ülkenin bilinç altına yerleşmiş çözümü olmayan sorunlardır. çözümü olmayan derken asla çözüm olduğuna inanılmayan sorunlar bu kadar basit yani.

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Biz şehir içlerinde kurulan sosyal gezi parkları vardır ya, o tarz bir park tasarısı gönderdik. içinde bostanlar olan tavuklar inekler olan, kendiniz ürün alıp kendiniz yetiştirip, kendiniz hazırlayıp satabilecğeiniz, keman çalıp şarkı söyleyip dans edip tiyatro gösterileri sunabileceğiniz, özel ders alıp verebileceğiniz, bu parkta oluşacak elişi pazarında kendi emeklerinizi satabileceğiniz; yani yeteneğiniz doğrultusunda ne yapmaya elverişliyseniz onu yapıp, bu esnada sosyalleşip üstelik bundan para kazanıp ekonomik özgürlüğünüze sahip çıkabileceğiniz bir park.. bu taraftan baktığımda, sosyal ekonomik ve psikolojik açıdan sizi en tatmin edebilecek şey olduğu kanaatine vararak bu projeyi geliştirdik..

Üye
    VİRGO Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli Hemşerim..

Bir zamanlar bir iddaalı bir cümle vardı.."Bir kitap okudum hayatım değişti; lakin bu kitap kalındı" sizin yazınızda böyle bir cümleyi açıklamaya yakın bir yazı olmuş..
    Sorunlar o kadar çok o kadar derinleşmiş ki keşke sizin gibi bizim de elimizde o sihirli değnek gibi bişey olsa da vursak sorunların üstüne; halletsek hepsini. Sonrada "elele birlikte bunu kutlasak"Keşke gerçek hayatta sizin yazınızdaki iyimser düşüncelerin yansımalarını görebilsek .. Ama maalesef azalmak bir yana katlanarak üstümüze geliyorlar..

Yazınız bütün sorunlarımıza çare olabilecek ve herşeyi tek celsede değiştirebilecek bir buluş yaptığınız izlenimini yaratıyor.. Kusura bakmayın ama ben sizin kadar "hele hele yaşadığımız şu günlerde" iyimser değilim..

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyimser olmak zorundasınız ama.. Pek çok şey okudum, neden iş hayatında yada sosyal hayatta daha fazla yer alabilecekken daha geri planda kalındığıyla ilgili. Türkiye'de engelli sayısı şuan toplam nüfusun %1,4 ü. Siz iyimser olmazsanız, insanlar nasıl daha fazla bilinçlenecek? Siz kendinizi ispat edebilecekken konuşmazsanız, susarsanız, ben iyimser değilim deyip çekilirseniz kim sizin haklarınızı savunacak? Bende bir kitap okumuştum VİRGO, benim okuduğum kitap '' bir dilek geçirdim içimden ve sonra oldu'' diye bitiyordu. Başlangıçları kendin seçmezsin ama sonucu kendin yazarsın.

Üye
    VİRGO Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Mesele iyimserlik veya kötümserlik değil hanımefendi..Bu ülkedeki engelli bireyler arasında en büyük sorun (parça bütünden bağımsız olamıyor maalesef; aslında ülkenin geneli de böyle ya neyse) eğitimsizlik.. Eğitimden kastım ise okul okumak değil..Kişisel eğitimsizlik.. Dolayısıyla geri kalmışlık, sosyal hayata dahil olamama, içe kapanma, işte uyumsuzluk, anti-sosyal davranış biçimleri ....vs vs eğitimsizliğin beraberinde getirdiği sorunlar..

Yazınıza eleştirim : yazınızın genel havası içerisinde sanki tüm bu sorunlara çözüm bulmuş havası taşıdığındandır.. Şevkinizi kırmayayım yine de..Projenizde başarılar dilerim..

Bir anektod : Recep ivedik kütüphaneye gider..Kütüphaneci bayana -kitap istiyorum der. Kütüphaneci bayan - nasıl bir kitap istiyorsunuz diye sorar. "Recep" okumalık diye cevap verir..
    Maalesef bu "recep" bu ülkenin içerisinden çıkmış bir tiplemedir..

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sorunlarınıza çözüm bulamam yada çare olamam ki zaten, yalnızca bunun için uğraşabilirim. İlk mesajımda ne olduğunu anlatmadım bile farkettiyseniz, soran bir arkadaş için anlattım Sizin şuan bu forumda bulunma nedeniniz sosyal hayata aslnda bir yerden tutunmak istemeniz değil mi? Bakın siz varolan sosyal sorunları kendiniz söylüyorsunuz. O zaman hadi hep beraber oturalım ve diyelim ki bu sorunlar var ve düzeltilemez böyle gidecek hep. Beklentiniz bu yönde mi? Sorunu çözmek için lazım gelen ilk şey ne olduğunu bilmek. Siz biliyorsunuz sorunun ne olduğunu bu yüzden şanslısınız aslında.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Çok sıkıntılı zor mücadele isteyen bir konu seçmişsiniz, bu zorluklara rağmen bunu düşünmeniz çok güzel tebrik ediyorum esra kardeşim...

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim, dua edelim ve gerçekleştirebilelim inşallah..

Üye
    fero Avatarı

Son Giriş
    25.06-2015
    Saat
    22:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Esra Hanım,benimde bir zamanlar belediyenin benim kullanımım icin verdigi bir toprak yıgınım vardı.Ve ben o yıgını guzel bir bahceye cevirmistim. (Bir arkadasımın da yardımıyla) Bahcemde domates,biber,mısır vs yetistiriyordum ve bu kadar betonlasmanın icinde buldugum bu doga parcasıyla cok mutluydum.
    Mutluydum,diyorum cunku artık degilim! Cunku diger hayatımıda etkiledi!
    Neden? Cunku belediyemizin yıkım kararı sonucunda bahcem ve diger bahceler yerle bir edildi ve doganın bana verdigi o dinginlik,o huzur,o verimliligim elimden alındı ve bana,ise yaramazım,duygusunu tattırdı.Sebebi konusunda hala net bir bilgiye sahip degilim(degiliz)
    Guya TOKİ o araziye birseyler yapacakmıs mıs mıs! Bu kararı ilce mi yoksa buyuksehir belediyesimi almıstı,onu bile hala net bilmiyorum.
    Yani bu projenizden dolayı sizi kutlarken,umarım kuracagımız hayaller,birilerinin alacagı rant kokan kararlar dogrultusunda gecici olmazlar.
    Not: Bahsettigim bahcem atakoyde hobi bahceleri,diye geciyordu. Basarılar diliyorum,sevgiyle kalın

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Toprak insanı dinginleştiren birşey ve eğer severek işleniyorsa dinginleştirmekten fazlasını verir. Dilerim ki bu fırsata erişiriz ve kazanan hepimiz oluruz. Size hobi bahçenizden daha fazlasını verecek bir mutluluk tanıma şansımız olur inşallah..

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    00:15
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Esra yüksel ; inşAllah....

Üye
    büşr Avatarı

Gerçek Adı
    dilek
    Son Giriş
    20.05-2015
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet düşünceleriniz güzel fakat birsey yetştirip satabilcek kadar zamanı olmayan insanlar var bunun yerine engelli vatandaslara maas konusnda yardımcı olunsa onlarında içi rahat etcek bi maaş çıkarmak bile o kadar zorki bnce devlet onlara önce gereken yardımı yapmalı zaten o insanında ailesininde kafası rahat olur hem maddi hem manevi daha sonra hobi adına bunlar yapılabilr hayat o kadar pembe hayaller barındırmıyor engelliler yoksulluk çekiyor.

Üye
    esrayuksel Avatarı

Son Giriş
    25.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu proje kapsamında engelli bireyler bu parkta part time çalışarak para kazanacaklar zaten Büşra Hanım Emeklerinin, yeteneklerinin karşılığını alacaklar Ve bunu yaparken bir ''yardım'' olarak değil ''emeklerinin karşılığını almış olarak'' alacaklar

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon