Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 17 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    beyazgolge Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,

Bendeniz, Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde 1. sınıfta okuyan, 19 yaşında bir gencim. Küçük yaşımdan beri kekemelik sorunuyla birlikte mutlu mesut yaşıyorum. Ve uzun zamandan beri yazmak istediğim bir senaryo konusu var: "Sonradan Engelli Olmak". Bu konu üzerine uzun metraj bir film senaryosu yazmak istiyorum. Başkarakter, en büyük hayali müzikle ilgilenmek olan ve çok karakteristik bir sesi olan genç bir kızın sonradan konuşma engelli yani dilsiz kalması ve bu durumu kabullenme sürecini anlatıyor. Fakat bunun tıbbi olarak bir mantık hatası yaratmaması için geniş çaplı bir araştırma yapmama rağmen aradığım bilgilere tam olarak erişemedim. Soracağım sorulara birlikte cevap bulabilirsek çok mutlu olurum.

-Sonradan dilsiz olmak, ne tür olaylar sonucu gerçekleşebilir? Ağır geçirilen bir hastalık (mesela bu nasıl bir hastalık olabilir?) dilsiz kalmak için tek başına yeterli midir? Ya da psikolojik bir travma dilsizliğe sebep olabilir mi? Yoksa yalnızca dil uzvunun fiziksel bir zarara maruz kalmasıyla mı kalıcı bir dilsizlik durumu yaşanabilir?
    -Doğuştan veya sonradan dilsiz olanların, dil uzuvları yok mudur ya da boyutu yeteri derecede gelişmemiş midir? Yoksa uzuvları vardır da konuşma kasları işlevlerini gerçekleştiremediği için mi konuşamamaktadırlar?
    -Dilsizler sosyal yaşamda ne gibi şeylerden mahrum kalmaktadırlar? Dilsiz bir tanıdığınız varsa kişiliğine ve sosyal hayattaki duruşuna ilişkin gözlemlerinizi paylaşabilir misiniz?

Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum.
    Sevgiyle...

Üye
    denizvmavii Avatarı

Gerçek Adı
    DENİZ
    Son Giriş
    24.09-2017
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence en doğru cevabı konuyla ilgili danışabileceğin uzman bir doktorun vereceğini düşünüyorum..1 KKB veya Nöroloji uzmanına danışabilirsin..Onların yönlendirmesiyle farklı hikayeler çıkarırsın..Bir çok insanında bildiği gibi en basit örnek, kanser nedeniyle ses tellerinin alınmasıyla konuşma yetisini kaybeden insanlar var veya ağır bir travma sonucu beyinde konuşmayı yöneten merkezin hasar görmesi gibii....Umarım istediğin gibi senaryo çıkarabilirsin.

Üye
    beyazgolge Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tavsiyen için çok teşekkür ederim denizmavii. Daha önce KBB uzmanlarıyla iletişim kurmayı denedim -başarılı olamadım- ama nörolojiyi düşünememiştim. Konuşmayı deneyeceğim. Sevgiyle...

Üye
    denizvmavii Avatarı

Gerçek Adı
    DENİZ
    Son Giriş
    24.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bak kardeşim bu siteyede üye olup istediğin branştaki Dr.a soru sorabilirsin.....DOKTOR SİTESİ - Uzman Doktorlar, Videolar, Sorular ve Makaleler

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    111
    Verilen Beğeniler
    167

sen yanlis kurgu uzerinesin diycem konusma yetisi genellikle duymayla ilgilidir
    bebekken duymuyorsa iste onlar konusmayi ogrenemiyorlardi simdilerde guzel isitme cihazlari var ebeynler aydinlaniyor isitme olcum aletleride yeni doganin isitmesini olcuyor gerekli cihazlar aliniyor egitim toplum bilinclendikce one cikiyor
    boyle olunca konusma ogrenmeyen hemen hemen kalmiyor
    zaten konusmayi bilmeyen isaret diliyle konusturuluyor egitimleri var
    sonradan sagir kalanlada konusmayi un utmazki hepten duymasa bile
    hatta phonak isitme cihazi reklami diye bi kisa film yapmis orda isaret diliyle konusanlara iste phonak alin diyor konusmaya yaramasada ses duycakmis iste
    duyupta konusamayan olsa bile sonradan konsamayan olmaz pek
    bide oyle eksikligi olan birey hakkinda hic bilmeden nasi kurgu yaparsiniz biseye benzemez
    baska turlu dusunun mesela
    duyan bi erkekle
    sagir dilsiz bi kizin askini isleyin icinde ask mesk olmayan seyler pek ilgi cekmaz

Üye
    beyazgolge Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

denizmavii, desteğin için teşekkür ederim gerçekten. Bugün bir nöroloji uzmanına mesaj gönderdim. Kliniği tam da bizim okulun sokağında. Eğer randevu alabilirsem çok iyi olacak.

Tavsiyelerini ve düşüncelerini aktardığın için teşekkürler shukufe. Ama araştırmalarım dahilinde konuşacak olursam dilsizlik yalnızca sağırlık sonucu olan bir durum değil. denizmavii'nin de söylediği gibi, beyindeki konuşma merkezinin hasar görmesi ya da ses tellerinin gırtlak kanseri vb. sebepler yüzünden zarara uğraması sonucu 30-40 yaşında konuşma yetisini kaybeden insanlar var. Ayrıca dil organlarının yeterince büyümediği, yani büyük bir insanın bebek dili gibi küçük bir dile sahip olması yüzünden doğuştan sağır olmayan ama dilsiz olan insanlar da var. Yani olamaz diye bir şey yok. Sizin söylediğiniz temada da zaten bir film var ayrıca: Başka Dilde Aşk. İzlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum. Hiç bilmeden kurgu yapamam tabii ki. Ama neredeyse aylardır araştırıyorum, öğrenmeye çalışıyorum. Biraz farklı bir iş yapmak istiyorum. Mühim olanın da yapılmamışı yapmak, zoru başarmak olduğunu düşünüyorum. Aşksız film olmaz savınıza katılıyorum. Aşksız film, kalpsiz insan gibidir. Ama filmin temasının aşk üzerinden engelliliği anlatmaya çalışmaktansa sonradan engelli olan bir insanın iç dünyasına ve sosyal hayatındaki değişimlere değinmek istiyorum daha çok...

Sanatlı günler dilerim.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    10:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

bende seneryolar uzerine calisiyorum şöyle bir fikir vereyim ( kiz 20 li yaşlarında müziği şarkı söylemeyi çok seviyor ve müzik eğitimi veren bir okula gidiyor birgün aşırı müzik tutkununa yenik düşüyor ve yorgunluktan bitkin halde okuldan çıkar aninaden başı döner ve farkında olmadan cadde de yürür caddenin karşısına gecer ken aniden bir otomobil hızlıca freni alamaz kıza çarpar kız çarpma etkisiyle şoka girer ve aniden haftaneye yetiştiriler doktorlar kızın beyninde bazı hasarlar oluştuğunu ve konuşma ve duyma hislerin gecici bir süre düzelmiyeceğini söylerle bu arada kız hastanede bir kaç hafta kaldıktan sonra ona çarpan kişi ziyaretine gelir kızı yıkılmış üzgün bir halde görür ve vijdan azabı duyar olaylar bundan sonra gelişir kız tekrar konuşabilmesi için çarpan kişi elinden geldiğince çaba gösterir...

Üye
    Muzo Avatarı

Gerçek Adı
    Muzo
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

var harika bir film her dalda ödül ladı."Black 2006" Hintli aktör oynuyor. bence izleyip halimize çok şükür etmemiz gerek.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    111
    Verilen Beğeniler
    167

beyaz golge baya bi arastirmaniz bilginiz varmis simdi aklima geldi belki senaryolarinizda akliniza baska bi fikir gelir

koklear implanti aldirinca hastanede baya bi yatmistim orda yatan bir kadin vardi kibristan gelmis girtlak hastasiymis iyi arkadas olmustuk kendimizce hatta beni kibrisa davet etmisti cunku kadin konusyor kimse anlamiyor bende sesleri yeni kaybetmisim ama dudak okuyorum
    kardesim cokca beni yoklardi hastanede o dediki sen bu kadinin dedigini nasil anliyorsun hic sesi yok o zaman epey sasirmistim malum duydugum sesleri kaybetmistim
    aksamlari agirlasirdi doktorlar yatagina baslarini egip pur dikkat soylediklerini anlamaya calisiyorladi
    bide adam geldi girtlak kanseriymis girtlagina bi alet takilicakmis karisida refakatcisiydi adam konusyur ben cok guzel anlasiyorum karisi zor anliyordu dediklerini dudak hareketlerinden cok guzel anlasiliyor oysa

Üye
    denizvmavii Avatarı

Gerçek Adı
    DENİZ
    Son Giriş
    24.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rica ederim beyazgölge ne demek....fikrimizle azda olsa yol gösterebildiysek ne mutlu! ALLAH kolaylık versin..

Üye
    beyazgolge Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ist01 ve shukufe, hikayelerinizi ve fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Anlattıklarınız muhakkak işime yarayacak.

Muzo, bahsettiğin filmi en kısa zamanda izleyeceğim. Konusu itibariyle bana da örnek ve yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum. Teşekkürler.

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

benimle iletişime geç hayatımı kaleme al 11 daldan aşşağa oskar kabul etmiyorum

Üye
    buyucu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    13

Kaçırıldı. Konuşmasın diye dili kesildi diyelim

Üye
    beyazgolge Avatarı

Son Giriş
    06.04-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

DELI YÜREK, hayat hikayeni dinlemek isterim. Burada anlatmak istemiyorsan özel mesajla konuşabiliriz.

buyucu, kurgu tavsiyesi için teşekkürler. Değerlendirebilirim.

Üye
    ada Avatarı

Son Giriş
    01.09-2017
    Saat
    20:41
    Yaşadığı Yer
    İzmir/Karabağlar...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bence kekemelik değilde ortapedik yada ne bileyim daha farklı bir engel grubunu tercih edebilirsin.. başka dilde aşk üzerine bir film çekilmişti... bu nedenle fazla irdelenmemiş bir engel grubu tercihi daha iyi olabilir.. ayrıca oynayacak arkadaşları da engellilerden tercih et ki ,temayı daha iyi işleyebilesin her açıdan...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon