Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    enginerdogan Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Erdoğan
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaşlar, şu anda engelliler için özel yazılımlar geliştiren bir şirkette Elektrik Elektronik mühendisi olarak çalışıyorum. Reklama girmemesi için hiç bir şekilde ürün veya firma adı vermeyeceğim. Amacım reklam değil siz işitme engellilerin sorunlarını öğrenmektir.

2013 yılı içinde işitme engelliler için tasarladığım bir ürünü devlet destekli olarak üretmek üzere bir projem var. Ürün etraftan gelen sesli uyaranları yönleriyle beraber gösteren, ve yakındaki konuşmaları yazıya dökerek kullanıcıya aktaran bir artırılmış gerçeklik gözlüğünden oluşuyor. Görünümü yaklaşık olarak şöyle olacak.

http://cdn.pocket-lint.com/images/FJ...0120408-184133

(daha ayrıntılı bilgiye google üzerinden "augmented reality" anahtar kelimesini aratarak ulaşabilirsiniz)

Görüntüler gözün içerisine yansıtılacak ve etrafın normal görüşünü etkilemeyecek, normal görüntülerin üzerine yazılı olarak konuşmalar ve görsel uyarılar (örneğin etraftaki yüksek sesleri haber veren) eklenecek. Şu konsept videosundaki gibi görüntüler bekleyebilirsiniz (tabi ki işitme engelliler için özelleştirilmiş olarak):

http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4

Bu tarz gözlükler dünya çapında bulunmakla beraber (Google'ın ürünü henüz fikir aşamasında ama Brother, Sony gibi Japon şirketlerinin gözlükleri ticari olarak mevcut) hiçbirisi işitme engellilerin kullanımı için tasarlanmış değil, bu anlamda dünyada bir ilk olacak.

Aygıt aynı zamanda internet bağlantısına sahip olacak ve bir tablet bilgisayarla yapılan her şeyi (internete girme, sosyal ağlara bağlanma, haritalar ve gps ile navigasyon) bu aygıtla yapmak mümkün olacak. Henüz kullanılacak gözlük ve diğer bileşenler ile ilgili fiyat araştırması devam ettiği için maalesef bir fiyat aralığı vermem mümkün değil, eğer bunun dışında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bana her zaman özel mesaj ya da e-posta atabilirsiniz.

Şimdi sizin yardımına ihtiyaç duyduğum bir noktadayım. Görme engelliler için olan ürünlerden biliyorum ki tasarım sürecinde ürünü kullanacak engellilerin görüşlerini dikkate almak çok büyük fark yaratıyor. Sonuçta ben kendimce mükemmel bir ürün geliştirsem de eğer engelliler bu aygıtı kullanamazsa bütün çabalarım boşa gitmiş demektir. Bu yüzden aşağıdaki sorulara elinizden geldiğince yanıtlar verirseniz bana çok yardımcı olursunuz.

1) Verdiğim bilgilere göre kafanızda ürünü canlandırabildiniz mi? Yoksa daha fazla bilgi sunmam mı gerekiyor?
    2) Böyle bir aygıtı kullanmayı ister misiniz? Her iki yanıt için de gerekçelerinizi lütfen belirtiniz.

3) Böyle bir aygıtta başka ne özellikler olsun, işitme engellilerin yaşadığı başka insanların konuşmalarını anlama, etraftan gelen tehlike belirten seslerden (örneğin korna, bağıran insanlar, siren sesi) haberdar olma dışında hangi sorunlara daha çözüm bulsun isterdiniz?

4) Bu ürünün halihazırda kullandığınız yöntemlere (dudak okuma, kağıt kalem taşıma) göre avantajlı olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

5) Bildiğiniz (veya bilmediğiniz) gibi ulaştırma bakanlığı yakın bir geçmişte görme engellilere sesli bir navigasyon aygıtı dağıtmıştı. Yine bir devlet kurumunun böyle bir aygıta ilgi göstererek işitme engellilere ücretsiz dağıtmasını ister misiniz? Sizce devlet böyle bir çalışma içine girmeli midir? Girme olasılığı nedir?

Ürün henüz proje aşamasındadır, eğer tasarıma ve üretime geçirilrse haberdar olacağınızdan kuşkunuz olmasın. Hepinize iyi günler, hayatınızda kolaylıklar dilerim.

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    19:38
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engin Arkadaşım Merhaba

Ben web tasarımla ilgileniyorum, sektörüm de gençlerin potansiyelini gördükçe ayrıca basından tubitak vb. alanlarda gençlerin geliştirdiği projeleri okudukça ülkemizin geleceği adına çok ümitli olduğumu söyleyebilirim. Bizi -işitme engellileri- ilgilendiren bir proje geliştirdiğin için seni ayrıca tebrik ederim.

Öncelikle şunu belirteyim, cihazı sadece biz işitme engellilere yönelik geliştirmeniz pek mantıklı değil bence, bu hem maliyeti yükseltir hemde bizim açımızdan servis kalitesini düşürür. Bunu biraz açarsak, mevcut işitme cihazlarının fiyatlarının yüksek olmasının sebebini üretim sayısının düşük olmasından kaynaklandığını söylerler, cep telefonu örneğinden yola çıkarsak ne kadar çok üretim o kadar düşük maliyet diyebiliriz. Servis kalitesine gelince, mevcut durumda işitme cihazı satıcınıza neredeyse mahkum oluyorsunuz, alternatif bir servis hizmeti geliştirmeniz çok zor, min. 1000-2000 TL verdiğiniz cihazda böyle bir durumda kalmak gerçekten can sıkıcı. Kısaca söylemek gerekirse, genele hitap eden bir cihaz geliştirseniz ve bu cihaz biz işitme engelliler için de faydalı özellikler barındırsa ve bütün elektronik mağazalarda satılıp yaygın servis ağından faydalansa ve kullanıcı tarafından basit kullanım ayarları yapılabilir olsa çok şey mi istemiş oluruz

Türkiye'deki bildiğimiz elektronik üreticileri genelde toplama üretim yapıyorlar ancak ücret konusunda dünya çapında firmaların ürünleri aynı politikayı izliyorlar, atıyorum bir led tv alacaksınız çok güvenilir bir marka x TL aynı ürünün eşdeğer yerli markası da x TL, ancak fiyat/performans ve hizmet kalitesi açısından arada dağlar kadar fark var, bu şartlarda tüketici olarak benim benim yerli markayı almamın/destek vermemin bir anlamı olmuyor, umarım sizin fiyat politikanız bu şekil de olmaz

Sağırlar zengindir parası boldur deyip 1500 TL'ye son teknoloji ürünlerinin satıldığı bir dünya'da cihazınıza uçuk fiyatlar koymazsınız inşallah . Parası olmayanın ücretini devlet karşılasın diye düşünmeyin, siz makul ücret belirleyin biz kendimiz alalım devlet'de daha çok ihtiyacı olanlara yardımcı olsun

Cihaz hakkındaki yazından anladığım kadarıyla kafam da canlananları buraya aktarmaya çalışacağım. Sanırım cihaz ses olarak bir iletim yapmayacak sadece ekranı vasıtası ile sesi yazıya dökerek bize iletmiş olacak ve extra uyarı özellikleri barındıracak (korna vb.). Eğer doğru anladıysam bu bana çok faydalı bir ürün olabilir, ben yukarıda bahsettiğim gibi web tasarımla ilgilenmekteyim müşteri ile diyaloğum genelde bir masa etrafında karşılıklı konuşarak gerçekleşiyor, orta ileri düzeyde kaybı olan birisi olarak bu diyaloğu sağlıklı olarak yapamıyorum işitme cihazı bana bu konuda faydalı olmuyor ve müşteri ile diyalog sağlıklı gerçekleşmediği için bir çok problem oluşuyor ayrıca böyle bir olumsuz durum olduğunda insanlar çekiniyor ve sizi web tasarımcı olarak sizi başkasına tavsiye etmiyor. Benim açımdan cihaz bu diyaloğu sağlıklı olarak % 90 çeviri isabet oranı gerçekleştirse mükemmel bir şey olurdu sanırım

Bahsettiğiniz cihazın temel özelliği işitme sorunu gidermeli yada değişik bir yöntemle çözmeli, extra özellikler daha sonra gelen nitelikler olmalı. Örneğin iPhone aldığınız zaman temel işlevi telefon olmasıdır extra özellikleri onu çok daha faydalı bir ürün haline getirir, telefon özelliği olmasaydı o zaman aldığınız ürün iPade olur ve ayrıca bir telefon almanız gerekirdi, bilmem anlatabildim mi

Nacizane görüşlerimi aktarmaya çalıştım umarım bir faydası olur.

Sizi bu konudaki çalışmalarınızdan dolayı tekrar tebrik ediyorum, kolay gelsin

Üye
    enginerdogan Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Erdoğan
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim sayın optix. Ürünün sadece işitme engellilere hitap etmemesi gerektiği konusunda oldukça haklısınız. Zaten artırılmış gerçekliğin eğlence, ticaret ve sanayi alanında pek çok uygulamaları mevcut. Örneğin bir montaj hattında işçilere ellerindeki parçaları nasıl birleştirmeleri gerektiği gözlükle anlatılabiliyor, veya henüz tamamlanmamış bir ürünün nasıl görüneceği bu teknolojiyle incelenebiliyor, bu yöntemle oynanan bilgisayar oyunları da var. Oturduğunuz yerden dev bir perdede sinema izleme keyfi yaşamanız bile mümkün. Ana platform oluşturulduktan sonra elbette ki bu aygıtın başka amaçlarla kullanılacak farklı yazılıma sahip sürümleri de tarafımızdan üretilerek yerli piyasaya sunulacaktır, aşırı özelleştirilmiş üretimden kaynaklanan sorunların (servis desteğinin azlığı, az bilinirlik gibi) farkındayım ve başka amaçlarla da üretim yapacağımız için yaşanmayacağını düşünüyorum. Özelleştirme konusunda da sizin gibi düşünüyorum. Gönlümden geçen aygıtın android platformu üzerinde çalışması ve en basit hassaslık ayarından üzerinde çalışan yazılıma kadar her şeyin özelleştirilebilir olması. Tüketicinin aldığı ürünü istediği gibi kullanabilmesinden yanayım, kısıtlamalara karşıyım.

Fiyat konusunda da haklısınız ancak bilmelisiniz ki ülkemiz teknoloji konusunda maalesef pek gelişmiş durumda değil. Bir ara bir otomobil fabrikası için "montaj sanayii" yakıştırması yapılırdı, kendi deneyimlerimden de biliyorum ki bunu meşhur elektronik "devlerimiz" için de söylemek çok yanlış olmaz, örneği yerli malı bir lcd televizyonu açarsanız içinde göreceğiniz istisnasız her şey uzak doğu üretimidir, Türkiye'de yapılan tek şey bunların nasıl birleştirileceğinin tasarlanması ve birleştirilmesidir. Umarım bu konuda yakın dönemde gelişmeler olur ama o zamana kadar bileşenleri yurt dışından getirtmek ve sadece tasarımla ilgilenmek durumundayız. Fiyatlandırma konusunda da, ürünün en büyük maliyet kaynağı artırılmış gerçeklik gözlüğü. Normal bir gözlükten ayırt edilemeyen gözlükler olduğu gibi biraz daha ağır ve optik gözlüğe benzemeyen ama daha ucuz gözlükler de var. Belki bu konuda bir çeşitlilik sağlayarak maddi durumu iyi olmayanlara görece daha ucuz modeller sunabiliriz diye düşünüyorum.

Görüşlerinizin çok yararlı olduğuna emin olabilirsiniz. Umarım ürünümüz size de fayda sunabilir.

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Doğrusu verdiğiniz son bilgilerden sonra cihazı daha çok merak etmeye başladım

Not olarak belirteyim ben yerli üretimi küçümsemedim sadece albenisi olması gerektiğini belirttim . Örneğin ülkemizde çok başarılı beyaz eşya markaları mevcut. Ürün kalitesi, yaygın servis ağı ve kalitesi, ayrıca doğru fiyat politikası nedeniyle beyaz eşya'da genelde ülkemizde yerli markalar tercih edilir.

Bursa'da yaşayan biri olarak "Montaj Sanayi'nin" gümrük birliğinden sonra ne kadar geliştiğini ve ürün kalitesini yükselterek müşteri memnuniyetini arttırdığını ayrı bir not olarak düşeyim .

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, allah yardımcınız olsun...

Üye
    Muzo Avatarı

Gerçek Adı
    Muzo
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sesi text dönüştürsün başka hiç birşey istemiyorum............... yani muhteşem olur...

sesi nasıl çevireçek text? adam lehçe konuşuyorsa? evet e avat diyen var.. yok ya diyene yok yaw diyen var vs vs vs gibi?

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

lehçe ile kafamızı karıştırmayalım. konuşmaları yazıya çevirsin. gerçekten çok ihtiyaç var!!!

1) Verdiğim bilgilere göre kafanızda ürünü canlandırabildiniz mi? Yoksa daha fazla bilgi sunmam mı gerekiyor?

google glass ile canlandırabildim.

2) Böyle bir aygıtı kullanmayı ister misiniz? Her iki yanıt için de gerekçelerinizi lütfen belirtiniz.

isterim. konuşmayı yazıya çevirirse daha çok isterim. işitme engelliyim.

3) Böyle bir aygıtta başka ne özellikler olsun, işitme engellilerin yaşadığı başka insanların konuşmalarını anlama, etraftan gelen tehlike belirten seslerden (örneğin korna, bağıran insanlar, siren sesi) haberdar olma dışında hangi sorunlara daha çözüm bulsun isterdiniz?

hastanelerde anons gibi durumları ekranda haber versin. sıramızın geldiğini anlayalım...sinemalarda oynayan türk filmlerinde türkçe altyazı göstersin

4) Bu ürünün halihazırda kullandığınız yöntemlere (dudak okuma, kağıt kalem taşıma) göre avantajlı olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?

daha avantajlı. çünkü her yerde her işe yarar

5) Bildiğiniz (veya bilmediğiniz) gibi ulaştırma bakanlığı yakın bir geçmişte görme engellilere sesli bir navigasyon aygıtı dağıtmıştı. Yine bir devlet kurumunun böyle bir aygıta ilgi göstererek işitme engellilere ücretsiz dağıtmasını ister misiniz? Sizce devlet böyle bir çalışma içine girmeli midir? Girme olasılığı nedir?

KOSGEB ile devlet kesinlikle desteklemelidir. aile ve sosyal politikalar bakanlığı ilgi göstermelidir.

Üye
    ZAFER ÖZCAN Avatarı

Gerçek Adı
    zafer özcan
    Son Giriş
    08.02-2013
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Merhaba arkadaşım çok güzel ve değerli bir üretkenlik peşindesiniz eğer gerçekleştirebilirseniz bence çok faydalı olur kanaatindeyim.sorularınıza gelince tek tek cevap vermeye çalışacağım.
    1-verdiğiniz bilgiler ve internet adreslerindeki görüntüler gayet açıklayıcı gibi geldi bana ama yinede verebileceğiniz başka örnekler var eklemenizi isterim.ve bence şuda önemli o görüntüler göz önüne gelince kullanıcıya yürürken bir rahatsızlık vermezmi acaba ?
    2-Böyle bir aygıtı kullanmayı tabiki isterim ama bu işin ekonomik yönü çok önemli yani bu genellikle dar gelirli ailelere sgk yolu ile hitap edebilirse bence çok büyük bir patlama yapar.
    3-Bence çok ekstra şeylere girip fiyata yüklenmeyin bir işitme engelli için düşündüğünüz şeyler yeterli geliyor benim için ha daha fazla özellik isteyen biri için ekstra sipariş anlamında bir şeyler düşünebilirsiniz isteğe göre yani.
    4-tabi ki düşünüyorum hali hazırda koca memlekette dudak okuma ile ilgili eğitim verecek bir kurs yapan yok eh insanın kendi kendinede bunu öğrenmesi kolay değil ve uzun zaman alır,yazarak konuşmada herkez için uygun olmuyor veya karşınızdaki insan buna sıcak bakmıyor ne hikmetse her şeye rağmen sizin duymadığınızı bildiği halde kulağınıza yaklaşarak size bir şeyler anlatmaya çalıiıyor buda yurdum insanı işte.
    5-tabiki isterim neden olmasın değerli görme engelli kardeşlerimize bu hizmet verildiyse ne güzel tabi biz işitme engelli vatandaşlarında hakkıdır bu bence devletin bu tür bir çalışma içine girmesi gayet olumlu bir harekettir.

değerli katkılarınızdan dolayı tteşekkürü bir borç bilirim.sevgiler.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    170

engin bey ilk olarak biz isitme engellilerin sorununa isik olmak istemeniz icin size minnettarim okudum ama oyle teknik bilgim olmaddigindan sadece resimlerle idare edicem galiba ama niyetiniz icin duygulandim insallah basarili olursunuz
    ben bu konuda muzoya katiliyorum
    soyle simdi coluk cocuk elinde tabletler var bu sekilde olup karsimizda bizimle konusan insanlarin konustugunu yaziya ceviren yani o konusuyor bizde elde kolay tutulan tabletten okuyoruz oyle birsey hayal ediyorum boyle bir olanak olursa cok guzel birsey olurdu
    korna bagiran ses zaten isitme cihazi kullanan en agir isiten bile duyar bu pek onemli degilmis gibi bizlerin zorlandigi birebir konusmalarda kacirilan seyler ahhh ne guzel olurdu okuyarak duymak
    cok fazla teferruatli olmazsa daha uygun fiata cikabilir
    cunku isitme engelinin ne oldugunu bilmeyenler bilhassa devletimiz isitme engelini engelden saymiyor oyle gorme engelli icin ayirdigi odenegi emin olun bir isitme engelli icin vermez devlet baba olabildigince iktisatli olmali
    ama su hayatta bizde variz demek icin calisma yasaminda engelimizi en aza indirmek icin boyle bir konusmayi yaziya ceviren bir aygit olursa degmeyin keyfimize

Üye
    talaz44 Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    07:40
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bu proje eğer sesleri gözlük aracılığı ile kişiye uyarlaması budurum genele uygun olur birde bu gözlüğü sanayi ve ticaret alanında kullananılabilir bu araştırma işitme engellilere göre geliştirirse alt yazı olarak gözlüğe aktarımı mükemmel sonuç verir umut olur bence

engin erdoğan cabana öncelik teşekür ediyorum umarık bu konuda başarılı olursun yaptığın proje rafa kalkmaz devlet pojenin geliştirmesine yardım eder souruya cevap veriyoırum burdan
    1 sorunun cevebı evet ürünü çanlandırdım ama bu ama mesele uyarı nitelleği taşıyan örnek araba motorbisiklet bibi taşıtların sesini sesleri uyarı olarak kişiye altyazı olarak aktarırısan sevinirim birde konuşmaları alt yazıya dökersen çevredeki korna sesi altyazı olarak aktarım yapsa iyi olur birde tv de gelen sesleri alt yazı olarak aktarabilirse sevininrim birde telefanda gelen sesleri alt yazı olarak gözlüğe aktarım yapsan eye olur bunlar işitme egellilerin enbüyük sıkıntısı çok ileri derecede işitme kayıpları olanlar için diyorum

2 soru böyle bir aygıtı kullanmayı çok isterim ama güzel bir proje umarım kimse elinde almaz proje hırsızlığığ yapmaz
    3 soruya cevap metre çevredeki insan sesini altyazı olarak aktarırsan sevinirim çünkü o mesafedeki sesler yakındaki arkadaş olasılığı yüksek 10 metre etrafta gelen televizyon seslerini altyazı olarak amkarması ve radyoda gelen sesleri alt yazı olarak aktarması avantajlı olacağı kanaatindeyim
    4 soruya cevap evet avantajlı olduğunu düşünüyorum dudak okumayı her insenın gerçek sesindeki gibi anlamıyoruz sazen kelimeler karışıyor ondan alt yazı olarak aktarması daha anlaşılır yazılar okuduğumuz zaman hemen alt yazı beynimize işliyor buda yanlış anlamak gibi derdemez olmuyor kağıt kalem taşımak ama çevrendeki insanları hem sıkmış oluyorsun hemde kısa sürede bitecek kanu uzuyor buda zaman kaybına neden oluyor gözlük yolu ile 10 metre cevredeki insanların sesini alt yazı olarak aktarması daha avantajlı olacağı kanaatindayim
    5 soruya cevap ama yakın geçmişte üçretsiz dağıttığından haberim yok ama devlet üçretsiz dağıtsa herkes memunu olu amıa dağıtacağını sanmıyorum ama bir şekilde devlet teşvik eder ama mesele şöyle yapar örnet işitme cihazı için ödene paranın bir bölümünü devlet karşılar geri kalanın gözlüğü alan kişi karşılar

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    170

devlet baba ısıtme engellının ısıtme cıhazını karsılamıstaaa artık yan urun ıcın bolesıne teferruatlı pahalı teknık cıhaz verıceeek
    cok ılerı ısıtme kaybında bızlerı memnun edıcek ıhtıyacımızı karsılıyacak bı cıhaz mınımum 3500 lıra devlet baba 500 lıracık katkı saglarken al bakalım sagıra verılen maasla

bu tıp gozluk takmak sagırı bozar nedenmı
    cunku bız dudak okuyarak ısıtme cıhazından gelen seslerle ıkısını bırlestırerek konusmaları cozebılıyoruz kafamızda devasa cıhazın kucucuk ekranına dıkkat edersek GOZLE DUYAN SAGIR nası dıkkat edecek ekranaderım

sımdı o tablet gıbısınden okuyarak kelımelerı kacırmadan duyarsak sahane dıyorum

lakın lakın bole bı proje uzerınde calısanlar egerkı basarılı olursa bııısuru adamı ekmegınden edıcekkk ahhhhaaa cooook yasa derımde buna odyocular ısıtme cıhazı satıcıları elllerınden geldıgı kadar engel olurlar ama ama bız sagırlar yasarız valla
    nedenmı
    bole bı aygıt olurda yapılırsa alırız bı ucuz analog nasısa ses duyurur
    okuyarakda bıza cok lazım konusmaları tam anlarız
    ıste buna sevıne sevıne devlet babadan destek beklemeden paramı helal ederdım

Üye
    Muzo Avatarı

Gerçek Adı
    Muzo
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

devlet ar -ge destegi veriyor bu tip projler için..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    114
    Verilen Beğeniler
    170

ar*ge ama bızene
    bunu tasarım asamasında calısana
    bıze bu cıhazı versede kac lıralık cıhaza kac para verecek
    buda pek onemlı dııl
    parası olan alır parası olmayan yaratır bı sekılde yanı kısar bogazından
    maksat bı alet yapılırken bız sagırların ısını en guzel sekılde gormesı

Üye
    Muzo Avatarı

Gerçek Adı
    Muzo
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında gözlüge gerek yok.... sesi text çeviren cep telefonu olsa yeter bize............. gözlük olmaz imkansız gibi..

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    10:05
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

GVZ ve DİKTE programlarına nazaran daha iyi program yapabilinirse sevinirim. Günümüz devlet hastanelerinde ve morglarda bu tür sistem var. Ucube avukatlarda o tür sistem kullanıyor ancak İşitme engellilere gelince yok.

Eğer Devlet Desteği alabilecekseniz Bu firmaların yaptığından daha iyisini yapmak zorunda kalacaksınız. Yapabilirseniz bazı bilgileri özel olarak verebilirim.

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu tür projelerde gelişim safhasında devlet desteği mutlaka olmalı.

Araç korna meselesinde cihaz korna sesine tepki vermek yerine motor sesine göre tepki verse bana göre daha mantıklı olur, arkadaşların belirttiği gibi korna sesini duymakta pek sorun yok, sorun bizim şöförlerin kornayı çarpacağı anda çalması .

Google'ın 'süper gözlükleri'

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon