Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 51 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ses ses
    en agır ısıtme kaybında ufakta olsa ısıtme kırıntısı oldugu bılımsel olarak bılınıyor
    kotu bı analog bıle sesı duyurur
    ısıtme engellılerde bılhassa cok ılerı olanlarda en buyuk sorun konusmaları anlamaktır
    kendıne lazım tehlıke uyarı seslerının bır analog cıhaz nasılsa duyurur
    ıste odyometrıst meslegı bızım gıbı agır ısıtenlerın konusmaları cozmesı ıcın o gelısmıs pahalı dıjıtal cıhazlara program yuklemelerı en onemlı ıslerı
    buna ragmen sımdıkı en gelısmıs cıhazlar bıle ısımızı gormede yetersız kalıyor az bır cozum sunuyor
    ama okuyarak duymak bızlere engın gelısmıslık sunar dıyorum

Üye
    eces Avatarı

Son Giriş
    16.01-2013
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engin Bey,

1-Evet kafamda canlandırabildim. Bilgiler yeterli bence. Ama uğultulu ortamlarda sesleri ayırt edebilecek mi? Bu bilgi biraz detaylı olabilir; projenin hangi aşamasında olduğunuzu bilmiyorum; öğrenme şansım varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim.

2- Duyma ve anlamada pek bir sorunum yok ama yine de gürültülü ortamlarda işime yararsa kullanmak isterim. Fakat sanıyorum gürültülü ortamlarda çok fazla ses ve özellikle restoran cafe alışveriş merkezi vb.gibi yerlerde insanların konuşma sesleri çok fazla olduğu için geliştireceğiniz cihaz bunları ayırt edebilecek mi?

3-Gürültülü ortamlarda o sırada konuştuğunuz insanları algılayıp gürültüden ayırıp sadece onların sesini yazıya çevirebilirse süper olurdu. Çünkü çoğu, işitme cihazı ve cochlear implant kullanan veya hiçbirini kullanmayan işitme engellilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri gürültülü ortamlarda anlayamamak. Sessiz ortamlarda cochlear implantlı çoğu kişi anlama işini gayet iyi şekilde hallediyor zaten, ama gürültülü ortamlar her zaman sıkıntılı oluyor. Cochlear implanttan %98 yararlanan ben gürültülü ortamlarda çok zorlanıyorum ve insanlarla mümkün olduğunca basit konuşmalar yapmaya çalışıyorum; yoksa dudak okumak bazı derin konuşmaları anlamaya yetmez yoksa bu iletişim kopukluğuna sebep oluyor. Ama konuşulanları yazıya döken bir şey olursa çok rahat ederdim.

4-Evet düşünüyorum çünkü dudak okumayla bir insanın söylediklerinin ancak en fazla %30unu anlayabiliriz. Duymayanlarımız dudak okuyarak konuşulanları anlamaya çalışırken aynı zamanda tahmin ediyor. Eğer anlıyorsa tahminleri ve o büyük konsantrasyonu sayesinde anlıyordur; dudak okuma yeterli değil bence ama bu cihazı geliştirip iişitme engellilerin kullanmasını sağlayabilirseniz kesinlikle dudak okuma ve kağıt kalem taşımaya göre daha avantajlı olur. Böylece konuşularnların birazını anlamak ve kağıt kalemde konuşmaların kısaltılışını yazdırmak yerine bütün konuşmayı anlar bu cihazdaki yazılar sayesinde. Ayrıca anlamak için de çok effort sarfetmesine gerek kalmaz yani böylece hem fiziksel hem psikolojik yorgunluğu olmaz.

5-Eğer bu cihaz konuşulanları gerçekten de düzgün bir şekilde yazıya dökebilirse, bütün işitme engellilere gerçekten çok yararlı olacak. Böylece tüm sağlık, devlet, hukuki vb.gibi önemli işlerini hallederken anlamadıklarından dolayı kazıklanmazlar. Bence bu sadece işitme engellilere değil topluma da faydalı olacak bir şey; çünkü işitme engellilere bir şey anlatmak gerçekten çok zor olabiliyor ve çok sabır gerektiriyor. Bu cihaz sayesinde onlar da rahatlarlar. O yüzden bence devlet kesinlikle böyle bir çalışma içine girmeli.

Kolay gelsin.

Üye
    enginerdogan Avatarı

Gerçek Adı
    Engin Erdoğan
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    23:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Görüyorum ki fiyat konusunda sıkıntılısınız, şu anda devletin teknolojik girişimlere desteği için başvurmuş durumdayım, (karar aşamasında juriye sizin görüşlerinizi de ileteceğimden kuşkunuz olmasın) destek araştırma geliştirme kalemlerini ödese de üründe kullanacağım hazır bileşenleri ödemiyor ne yazık ki, ben de maliyeti son kullanıcı için elimden geldiğince düşürmek çabasında olacağım. Halen en uygun fiyatlı ürünleri araştırıyorum.

Gürültülü ortamlar sorununun farkındayım, çeşitli ortamlarda gürültü ölçümleri yaptım ve hakikaten bir cafede bile yüksek sayılabilecek gürültü oranları gördüm. Bunu gidermek için kendim etraftaki gürültüyü gözardı edip sadece konuşmaya odaklanan bir çip ve mikrofon sistemi geliştireceğim, Ece hanım bu konuda detaylı bilgiyi size mailimde iletiyorum.Sadece tablet olsa da olur demişsiniz, bu da dikkate değer bir nokta, gözlükten daha az maliyetli olacağı kesindir, ürettiğim çip tablete de bağlanabilir, tabletlerin ses tanıma kapasitesini de geliştirebilirim.

En sağır insan bile korna sesini duyar demişsiniz, mesela bu bilmediğim bir konuydu. İşitme engelli derneklerinden yetkililer ile görüşeceğim yakın zamanda onlara da bu konuyu soracağım.

Başarılı bulduğunuz bir ses tanıma yazılımı varsa lütfen onu da belirtiniz araştırmalarıma dahil edeyim.

Hepinize iyi günler dilerim. Lütfen görüşlerinizi belirtmeye devam edin.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

eces koklear implant kullanipta tam verim alan cok az kisiye nasip olan sansli azinliktan
    ben 7 yil kullandim bu koklear implanti dudak okumadan hicbir konusmayi anlamadim tabi en gelismis isitme cihazindan biraz daha avantajli ammaaaa seslerden bilhassa cok yuksek seslerden ananiz agliyo koklear implat kullanirken

gurultulu ortamlarda isitme cihazlarinin dijital olanlari gurultu suzuyor yani birtek insan konusmalarini duyurup cevre seslerini sakliyor
    bu yazilim sizin isinize yarar
    okuyarak kelimesi kelimesine her konusmayi anlamak icin her seyimi verirdim
    kalem kagit tasimak hep yaptigim ama karsinizda isi basindan askin size tam istedigini yazacak sabsi zamani bulamiyor ne yazikki cok kulfetli goruyor yarim yamalak ehhh iste anlayin zahmet ediyor
    misal gecen bankada isim vardi tel nosu dermis bende bikac kere sordum anlamayinca yazin dedim
    bana uzattigim kagida yazdigi aynen TV
    bundan sonraki diyalogu siz tahmin edin
    en zorlandigim telefon konusmasini omrumce hic anlamadim bilmedigim
    su faydalandigimiz cep telefonlariyle SMS gelin gorun bunuda COK MESGUL INSANLAR buyuuuk kulfet olarak goruyor onlarda hakli kolaycacik konusmak varken sagira tik tik telefonmu tusliycak bir cumle icin

iste bu herkesin alabilecegi bir fiata yaklasik okuyarak birebir konusmalari bize sunan CIHAZ diyorum

Üye
    bbilensoy Avatarı

Gerçek Adı
    Bahadır Bilensoy
    Son Giriş
    13.11-2017
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Öncelikle kolay gelsin...
    Çok güzel bir çalışma olur.. Benim hayallerimden biridir her zaman sesi metiene çevirebilmek....
    Maliyeti açısından sade tutmakta fayda vbar diye düşünüyorum. Elbette ineerneti olsun falan filan ama o aşamada iş biraz eğlenceye kaçar .. O yüzden sadece kelimelere odaklansa bile eyeterli gelir. Hele bir de bluetooth ile cep telefonuna ya da harici bir mikrofon ile ev telefonuna bağlama imaknımız olsa tadından yenmez...
    Bir de yazıların renk seçimi havanın durumuna göre yapılabilir. Örneğin yeşil veya sarının renk toınunu ışığın şiddetine göre azaltıp artırmak gibi... Benim kendi gözlemlerim en okunaklı rengin sarı-yeşil arası bnir renk olduğu bve bu rengin gözü diğer renklere nazaran daha az yorduğu... Tramvaydaki durak isimlerinin olduğu yere bakarsanız anlarsınız zaten ..
    Çok mikrofon sistemli olursa sesin geldiği yöne doğru otomatik yönlenebilir... Mesela çevre seslerini izole edip yakınakikonuşmaya odaklansa yeterli olur bence...
    Yoksa ayırt etmesi oldukça güç olur...
    Muhtemelen KOSGEB destekler hatta Avrupa Birliği fonlarıondan da yararlanabilirsiniz...
    Böyle bir ürün prototipi bile çıksa işitme engelliler olarak bir çalışma yapar devleti buna ikna ederiz sanırım....

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    19:38
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu proje gerçekleşirse işitme cihazına göre şöyle bir avantajı daha olur; malum işitme cihazının ayarı yapılırken odyometrist işitme engellinin verdiği bilgiler doğrultusunda ayarı yapıyor bu da her zaman iyi sonuç vermiyor malesef ayrıca zaman kaybına neden oluyor, gözlükte ise teknik desteği verecek kişi cihazı kendi gözüne takıp ayar işlemini rahatlıkla yapabilir.

Benim aklıma gelen diğer bir konu da belli sesleri biz cihaza kendimiz tanımlayabilsek örneğin kapı zili sesini, bu şekilde belli sayıda sesi tanımlama limiti olsa bence iyi olurdu.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

sevgili optix
    sayin muhendisimiz kapali kutu gibi bitek gozlugu surdu cekildi olsuun umit cok guzel birseydir hic bir calisma olmayan biz sagirlar icin gerekli olan aletler icin
    isitme cihazsiz odyologgsuz bir dunya bizler icin hic olmayacak bunlar sart en gelismis aparatlar surselerde bu isitme cihazlari bizlerin can damarlari
    hic konusma anlamasak bile ses duymak az sey midir bizleri terkeden veya olmayan bi duyuyu geri getiren isitme cihazi her daim bastacimiz olacak

ben kapi zili derdini cep telefonuyla bi guzel hallettim kapiya gelen disarida kalmamasi icin konusmaya yaramasada hic yanimdan ayirmadigim cep telefonumu caldirir bende kim oldugunu anlarim ona gore kapi acarim careler tukenmiyor yani

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe, ben arkadaşın sayfayı takip ettiğine eminim, sen rahat ol

Kapı zilinde cep telefonu kullanmak bizde sanırım standart hale geldi çok işe yarıyor doğrusu...

Üye
    apocan14 Avatarı

Gerçek Adı
    a.aziz uludağ
    Son Giriş
    04.10-2015
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Takipteyiz...

Üye
    login Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    23:15
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    12

Forumdan fikir almaktansa birebir gönüllü birkaç kişi ile proje aşamasındayken bu çalışmayı yürütmek daha faydalı olur.

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Google Glasses ‘Kemik iletimi’ teknolojisiyle geliyor! Ntvmsnbc.com

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    168

tesekkurler optix
    bizim muhendisin tasarimi gibi
    kemik yollu isitme oldum olasi ilgimi ceksede biz gibi olanlar faydalanamadigini ogrendim
    ama rus bunu daha gelistirmistir bakalim gorelim 1500 dolarda neymis ise yarayinca

Üye
    twilight Avatarı

Gerçek Adı
    Serdar
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    12:31
    Yaşadığı Yer
    Başkent
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    29

İnş güzel bir proje bizlerde elimizden geldiğince yardımcı oluruz login arkadaşıma da katılıyorum forumdan bilgi vermekle kalmayın bu sürece dahil edin bir kaç işitme engeli olanları . En kısa sürede piyasaya sürersiniz inş.

Üye
    optix Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@shukufe piyasada kemik ile ses ileten cihazlar olduğunu biliyoruz ama burada kulaklık yerine kemik yolu ile müzik iletiminden bahsediyor, yani müzik kulaklığının yerini alacak, kemik yolu ile iletimin kalitesi hakkında bilgi veriyor aslında.

Google'ın piyasaya hayal kırıklığı meydana getirecek bir proje'yi süreceğini sanmıyorum, gerçi başarısız projeleri olmadı değil ancak bizi burada ilgilendiren gözlükten ziyade kemik yolu iletimin kulaklık kadar kaliteli müzik iletmesi.

Son zamanlarda enginerdogan arkadaşımızın projesi gibi bizi ilgilendiren umut veren gelişmeler okuyoruz, Esaretin Bedeli filminde Andy Dufresne'nin dediği gibi : "Unutma Red umut etmek güzel bir şeydir, belki de en güzel şeydir ve güzel şeyler asla ölmez..."

Filmi izlemediysen mutlaka izlemeni tavsiye ederim...

Üye
    YiRiZMa Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Öncelikle çalışmalarınız için başarılar dilerim. Gerçekten büyük bir olay beni oldukça mutlu etti, her zaman istediğim bir şeydi. bir işitme engelli olarak fikirlerimi daha sonra detaylı olarak belirteceğim.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon