Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bilkent Üniversitesi Laboratuvarları'nda üretilen kıkırdak 100 kişiye başarıyla uygulandı. Bu yöntemle eklem yerlerinden rahatsızlanan hastalarda iyileşme sağlandı

Vücudun kendi kendine üretemediği tek hücre olan kıkırdak, Bilkent Üniversitesi Teknokent Laboratuvarı'nda biyoteknoloji yöntemiyle üretilmeye başlandı. Dünyanın sayılı laboratuarlarında yapılabilen 'doğal kıkırdak üretimi' Türk doku mühendisleri tarafından Türkiye'de de üretiliyor. Kaza, düşme, burkulma ve operasyonel nedenlere bağlı diz eklemlerinde kıkırdağı hasar görmüş hastalardan alınan 'toplu iğne başı' büyüklüğündeki doku örneği ve bir tüp kan ile 14 günde kıkırdak hücreleri laboratuvar ortamında çoğaltılarak hasarlı bölgeye yapıştırılıyor.

ÜÇTE BİR FİYATINA
    Amerika ve Almanya'da 12-15 bin dolar (22.500 bin lira) arasında yapılabilen kıkırdak üretimi TÜ- BİTAK tarafından desteklenen bir projeyle Bilkent'te 7 bin liraya üretildi. 2007'den itibaren Türkiye'de yaklaşık 100 hastaya uygulanan ve başarılı olan yöntemin sosyal güvenlik kapsamına alınması için Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından Bilim Kurulu oluşturuldu. Türkiye'de kıkırdak implantasyonunun uygulayıcı uzmanı olarak bilinen Opr. Dr. Asım Kayaalp, "Vücudun kendi kendine iyileşmeyen tek hücresi olan kıkırdak bir kez zarar gördüğü zaman büyük eklem sıkıntılarına neden olur. Özellikle genç yaştaki eklem rahatsızlıklarında bu yöntemi öneriyoruz. Genç yaşta protez takmak bu kişiyi 15 yıl sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm etmek anlamına gelir. Dünyanın sayılı merkezlerinde yapılabilen kıkırdak üretiminin Türkiye'de yapılabilmesi büyük şans" dedi. Kıkırdak implantasyonunun ilk uygulandığı hastalardan biri olan Nurhan Sakarya'ya, 2007'de Uludağ'da kayak yaparken dizinde ortaya çıkan şişlikler ve ağrılara 'menüsküs' teşhisi konuldu. İki bacağından ikişer kez yapılan yanlış ameliyatlar sonucu kıkırdak dokusunun 'büyük bir bozuk para" çapında zedelendiği ortaya çıktı. Koltuk değnekleriyle yürüyebilen ve dizlerini hiç hareket ettiremeyen Sakarya şunları kaydetti: "Koltuk değneksiz yürüyemiyordum. Yanlış teşhisle yanlış operasyonlar geçirdiğim ortaya çıktı. 40 yaşında bile değildim. Kıkırdak implantasyonu son şansımdı. Operasyondan bir kaç ay sonra yürümeye, 8 ay sonra kaymaya başladım. Tekrar pistlerde olmak rüya gibi, hayata yeniden başladım..."

Sabah

Üye
    B.ALI Avatarı

Son Giriş
    15.08-2012
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Meraba
    Ben sag dizimden iki kere ameliyat oldum dizim daha da køtu oldu.
    Bu haberiniz benim son sansim olablir kimlerle gørusmem gerekiyor
    Beni dogru kisilere yønlendirmekte yardimci olursaniz beni cok mutlu edersiniz
    Saygilarimla
    B. Ali

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Güzel haber umarım devamı gelir..