Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    kahve - Kahve sizi uyandırmıyor!

Kimisi sınavlara çalışırken ya da işlerini bitirmek için sabaha kadar kahve içerken, kimisi de sabah uykusunu açmak için uyanır uyanmaz kahveye saldırır. Peki, kahvenin beyninizi uyanık tutmadığını ve uykunuzu açmadığını biliyor muydunuz?

The Telegraph'ta yayınlanan habere göre, İngiltere'de Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada çay, kahve ve diğer kafeinli içecek tüketen kişilerin kafeinin uyarıcı etkilerine karşı bağımlılık oluşturduğu tespit edildi.

The Journal Neuropsychopharmacology isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, üniversitenin deneysel psikoloji bölümünde görevli araştırmacılar, birçok kişinin kafeinle uyandığını söylese de bunun böyle olmadığını, gerçekte kafein seviyesinin düşmesinden kaynaklanan yorgunluğun etkilerinin tersine çevrilmesinden kaynaklandığını ifade ettiler.

379 kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, uzmanlar ayrıca bunalıma genetik yatkınlığı olanların kahve içmekten kaçınmadıklarını da buldu. Hatta bu kişilerin daha çok kahve tükettikleri saptandı.

Zaman

Üye
    mahmut Avatarı

Gerçek Adı
    mahmut kaplan
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    18:02
    Yaşadığı Yer
    Amasya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nörojenik mesaneye sahibim. Genelde her sabah kahve içiyordum. İki haftadan beri içmiyorum. Tuvaletimi daha rahat yaptığımı gördüm. Uzmanların görüşünü bilmiyorum sık idrara çıkma ve kabızlık problemimin azaldığını gördüm.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Hadi ya , kötü haber oldu bu şimdi . Kahve içmeden gözüm açılmaz ki benim. Bağımlı olduğumdan mı öyle sanıyormuşum

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bende kahvenin uyku kaçırdığını bilirdim. Demekki yanlış biliyormuşum. Ayrıca kahveyi çok severim. Hergün mutlaka içerim.

Üye
    ayyüzlü Avatarı

Gerçek Adı
    ayyüzlü
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    11:46
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

kahve yada çay içince neden uyukum kaçmıyor,neden uyanamıyorum diye kendim de sorun arıyordum.bak meğerse sorun bende değilmiş,rahatladım valla paylaşımın için teşekkür prensesim

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Kahveyle ilgili 7 çarpıcı gerçek

Her gün zinde kalmak için içtiğimiz kahvenin yararlarının yanında bir o kadar da zararları var. İşte kahve hakkında gerçekler...

Uyarıcı etkisi vardır. Sabahları uyanmaya yardımcı olur, konsantrasyonu artırır.

Böbrek taşı oluşum riskini azaltır. Bu konuda tam tersi iddialar olsa da sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmada, böbrek taşı rahatsızlığının kahve içemeyenler arasında daha sık görüldüğü ortaya çıkmış. Bunun nedeni, kahvenin diüretik etkisine bağlanıyor.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.

Kahvenin zararlarına gelince: Ülseri tetikliyor ve midenin asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekiyor.

Zararları

Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar şeker hastalarının da kahveyi sınırlı tüketmesini öneriyor.

İçerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapabiliyor. Düzenli olarak günde dört-beş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

İnternet Haber

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kahve ve çay bende de hiç bir zaman uyku kaçırmadı.. ama kola içtiğimde belirgin bir şekilde uykusuzluk çektiğimi biliyorum... bir bardak kahve ile daha iyi düşünüp olayları daha iyi analiz ettiğimi her zaman farketmişimdir..

bu arada kahveyi bıraktıktan sonra kabızlık sorununun kalmadığını yazmış bir arkadaşım.. ishal olanlara koyu bir kahvenin iyi geldiği yıllardır biliniyor... yani kahve ile kabızlık problemi çekmeniz doğal bir şey.. bırakınca da bu sorununuzdan kurtulmuşsunuz...

konuyu paylaşan PRENSES arkadaşıma teşekkürler..