Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gurbuz_ben Avatarı

Son Giriş
    12.05-2008
    Saat
    12:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam arkadaşlar. skolyoz genetikmidir.

Üye
    simsim Avatarı

Son Giriş
    19.01-2009
    Saat
    02:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ama maalesef benim tanıdığım birkaç kişi var ve bütün ailede skolyoz var.hemde çok yakınlar birbirlerine.iki kuzende var bir de kuzenlerden birinin kızında.yani anlıycanız skolyozun genetik mi yoksa çocukken geçirilen bir kazadan mı yoksa denildiği gibi ergenlik dönemindeki ağır çanta taşıma ya da duruş bozukluğu gibi sebeplerden mi olduğu maalesef tam olarak bilinemiyo.ama ben en azından kendiminkini şimdi yeni yeni anlamaya başladım.benim ailemde birtek bende var ve ben küçük yaşta sanırım 2 ya da 3 yaşında bir defa balkondan bir defa da merdivenden düşmüşüm.azıcık yaramazmışım daaa))birde çok zayıf bir çocuk olmama rağmen gittiğim sporlar ve okuduğum okuldan dolayı çok ağır dersler de eklenince (
    bence hepimiz çocuklarımızı çok dikkatle büyütmeliyiz.mesela ben ilerde evlenirde bir çocuğum olursa inşallah onu asla baskete veya voleybola vermem.sınıfta bıraksalarda o ağır çantaları taşıtmam.çok dikkat ederim...

Üye
    uçan süpürge Avatarı

Son Giriş
    06.02-2012
    Saat
    00:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben skolyozla 1988 yılında tanıştım. 90 yılındada ilk amelliyatımı oldum. o zaman bana ailemde skolyoz olan varmı diye sorduklarında olmadığını söyledim.üstünden 10 sene geçtikten sonra halamda skolyoz olduğu anlaşıldı. yaşı ilerledikçe aynı olay babanemdede belirdi. uzmanlar bile o zamanlar genetikmi olduğu konusunda birşey söylemeselerde ben genetik olduğunu düşünüyorum malesef artık. yıllar önce benim çocuklarımdada aynı şey olabilirmi diye doktoruma sormuştum o da bana erkek çocukta olma olasılığı çok düşük ama kız çocukları daha tehlike altında demişti. şimdi 2 çocuk annesiyim. biri erkek diyeri kız sürekli gözüm üstlerinde ve sürekli onları muayene ediyorum. gerçekten çok zor bir olaymış bu hastalıkla savaşmak. kendim hiç önemli değilim artık ben skolyozla arkadaş olarak yaşamayı öğrendim ama allah düşmanıma bile vermesin derken kendi çocuklarını korumaya çalışmak gerçekten çok zormuş. birde ben doktorlara sorduğumda bana yapılan bir spor varsa özellikle buluğ çağında bırakılmamalı ve devam edilmeli demişlerdi örneğin ben yıllarca bale yapmıştım ama 1 sene bıraktıktan sonra skolyoz çıktı o zaman bana herkes baleyi bırakmasaydın bu hastalık kasların çalışacağı için olmaya bilirdi dediler ama keşke demek için geçti. bence çocuklarımızada devamlı yapabilecekleri spora yönlendirmek gerekiyor sanırım en azından buluğ sonrasına kadar.

Üye
    simsim Avatarı

Son Giriş
    19.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben evli değilim çocuğum da yok ama yiğenlerim var ve onlar için deli oluyorum.bir tanesi kız ve yüzmeye başlattık.ne olur ne olmaz diye şimdi profesyonel yüzücü.skolyozu olan herkes bence çocuklarını yüzmeye vermeli.ilerde evlenir ve kendi çocuklarım olursa onları da yüzmeye göndereceğim.siz de ihmal etmeyin ama korkmayında sadece tadını çıkarın.siz önleminizi aldıktan sonra skolyozda artık eskisi kadar korkutucu değil hele sizin gibi bilinçli bir anne için hiçdeğil.
    üzülmeyin olur mu kızınıza hiçbir şey olmayacak merak etmeyin.
    ama bu demek değilki torununuza da bişey olmayacak değil.kızınızı bilinçli yetiştirinki o da kendi çocuklarını kontrol etsin ve sağlıklı nesiller olsun.
    sevgiler

Üye
    Öyküm Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküm
    Son Giriş
    02.12-2017
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

GENETİK DEĞİL DİYE BİLİYORUM

Üye
    PINAR Avatarı

Son Giriş
    14.10-2017
    Saat
    17:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

genetik olanıda var olmayanıda ailene bakmak lazım

Üye
    kara_melek Avatarı

Son Giriş
    30.03-2011
    Saat
    14:47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

umarım genetik diildir ama benim ailemde bikaç kişide var
    iki kardeşimde derecesi az olmakla birlikte çıktı benim ameliyatımdan sonra herkes kendine daha bi dikkat etti ve halamın oğlunda da çıktı dedemde babamın dayısı da kamburlaşmıştı zamanla romatizmadan dediler ama skolyoz olabilir ozamanlar bilinmiomuş doktoruma sormuştum ööle dediama yine söölüorum inşallah gnetik diildir

Üye
    simsim Avatarı

Son Giriş
    19.01-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yaşananlara bakıldığında genetik olduğu apaçık ortada.
    önceden de belirttiğim gibi skolyoz olan kişiler ailelerine çok dikkat etmeli.çocuğu olanlar çocuklarını bu konuda bilinçli yetiştirmeli.ilerde torunlarınıda düşünerek ailede herkesin konuyla ilgili bilgi sahibi olmasını sağlamalı.gereken önlemleri almalı.

Üye
    aylin20 Avatarı

Son Giriş
    29.09-2010
    Saat
    12:26
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benım aılemde kımsede yok akrabalardada yok

Üye
    dilek öztürk Avatarı

Son Giriş
    16.04-2012
    Saat
    17:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam, ben ileriderece kifoskolyozum. Bu hastalık genetik ve bizlerde birer taşıyıcıyız. 3 yaşında iken kızıma skolyoz başlangıcı teşhisi konuldu ve her yıl fiziktedavi doktoru kontrolleri, yüzme ve egzersizlerle ilerlemesini engelledik. Hastalık şuan uyuyor. İleride ortaya çıkmak için enzayıf anını bekliyor. Bunun olmaması içinde bütün tedbirlerimizi alıyoruz. Ailemde hiçkimsede skolyoz yok görünüyor. Kemik yapısı enzayıf ben olduğum için bende ortaya çıktı.

Üye
    skolyoz78 Avatarı

Son Giriş
    08.02-2017
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    benimde abimde var bende de çıktı sonradan.
    ama akrabalarımızda başka kimsede yok.
    yinede genetik yatkınlık olduğunu düşünüyorum.