Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    15:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaslar.

Bu yilin sonuna dogru yeni bir girisimle, GATA'nin rehberligiyle, idiopatik skolyoz , yani ergenlik doneminde ortaya cikan ve nedeni tam olarak bilinemeyen skolyozun tedavisinde yeni bir sistem Türkiye'de calisilmaya baslanilacak. fizyoterapi disinda hicbir tedavi gormemis olmak ve ergenlik donemi baslangici ya da oncesinde olmak temel kosullardan ikisi, simdilik. Yetiskinler icin calismalar da devam etmekte. yaklasik 15 yildir tum dunyada uygulanmakta olan bu tedavi, 50 derecenin altindaki her tip skolyoz icin uygulanabilmekte.

dancer10 - SpineCor: Idiopatik Skolyoz tedavisinde önemli bir gelişme

Detayli bilgiler icin: www.spinecorporation.com veya www.anadoluortopedi.com.tr
    Doğrudan bilgi: http://www.anadoluortopedi.com.tr/urunler.asp?katid=17

Cerrahi operasyon gecirmis veya gecirecek olan herkese gecmis olsun diyorum. gercekten zor bir surec. Yuzme basta olmak uzere doktorunuzun onayini aldiginiz sporlari yapmaya gayret edin. ve herkese tavsiyem, erken teshisin onemini cevrenizde tanidiginiz tum insanlara vurgulamaniz. Şu gercek ki Turkiye'de bir cok konuda oldugu gibi erken teshis konusunda da yetersiziz. Mesela bir cok ulkede, bizdeki diş ve aşı kontrolleri gibi skolyoz tetkikleri de okullarda rutin olarak yapılmakta. lutfen ilgili ilgisiz, cevrenizdeki bilgilendirmeye devam edin. İnternette yapacaklari kucuk bir arastirma, skolyoz teshisinin ne kadar da kolay oldugunu, ama bir o kadar da onemli bir konu oldugunu ortaya koyacaktir. Belki de erken teshis sayesinde kucuk mudahalelerle cok daha agir bir surece gerek kalmadan cogu genc kız ve erkek bu durumu atlatacaktir. . .AYCA

Üye
    ugurozkan Avatarı

Son Giriş
    20.10-2007
    Saat
    23:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar, benim kızım da 6 senedir skolyoz hastası, şu an 11 yaşında. 6 senedir peryodik muayenelere gidiyoruz ve sadece spor yapsın diyor doktorumuz.
    Skolyozumuz 24 derece ve avrupa'da 10 senedir kullanılan ancak Türkiye'ye 6 ay önce geldiği söylenen Spinecor adında bandaja benzeyen elastik bir korse. Katoloğuna göre 24 dereceyi 6 ay sonunda 4 dereceye kadar düzelttiği bildiriliyor.
    Bu korseyi biz yakında kullanmaya başlayacagız. Bu korseyi kullanan veya bu korseden bilgi sahibi olan var mı?
    Endişem şu ki 24 derece olan skolyozumuz 2 senedir ilerlemiyor. Zaten 20 derece iken fark ettik skolyozu şimdi iki senedir durmuşken 24 derecede sabitlenmişken bu korse ilerlemeyi arttırabilir mi?
    Tabi bu kullanmasakta ilerlemeyecek anlamına gelmez, allah bilir onun orasını. Benim endişemi anlıyor musunuz arkadaşlar? 24 derecede sabitlenmişken egrilik, korse yüzünden ilerlerse.......
    Bu korse hakkında bilgi almak istiyorum, Bilgisi olan veya bu korseyi kullanan arkadaşlar varsa lütfen yazsın
    şimdiden teşekkürler.

Üye
    İdyopatik Skolyoz Avatarı

Son Giriş
    08.08-2009
    Saat
    14:47
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm ugurozkan arkadasım..ben de skolyozum bu korseyı hıc kullanmadım ama bıraz bılgım var.doktorun kızına 11 yasında ılerlemesı durmus demez saten yane daha ergenlıgı tamalamadan denmıyor böle bı se.ben 18 yasındayım we bana dedıler durmus dıe.bence sen cözümü korsede deılde mesela ; spor yapıomus saten dewam etsın we de bol bol yüzsün kızın..benım sımdıye kadar yane 4 yıldır gıttıgım tüm doktorlar korseyı hıc saglıklı bulmadılar we wermedıler.benım skolyozumun ılk teshısı 4 yıl önce yapıldı o zaman 35 dereceydı we bakın 4 yılda tamda ergenlık dönemımde hemde sadece 6 derece egılme oldu..Allah a sukur 1 yılıdr da 41 derecede duruyor..ama ben doktor her ne kadar ılerlemen durmus artık asla egılmezsın desede hala doktor doktor gezıcem we en doru kararı o zaman werıcem ıns..cunku tek bı doktara asla bagımlı kalınmamalı hastalıkjlarda we özellıklede skolyozda!!!

bakın ugurozkan arkadasım doktor bana ılerlemen durmus ama ılerde yaslanınca cok fasla agrıların olur dedı we senı tedbır amacıyla amelıyata alalım dedı..benım egılmem durdu ama ılerısı ıcın amelıyata kararlıyım..o yüzdende doktor doktor gezıyorum.. lutfen sızde dıkkate alın we kızınızı baska tanınmıs doktorlara da muayene ettırın..cıddı bır hastalık cünkü...
    sızı de cok iyi anlayabılıyorum.benım annem babamın halını bı bılsenız ne haldelerdı...sımdı bıras daha iiler..egılmem durmus dıe azcık sakınlestıler..Allah kızınıza we sıze cumlemızle beraber yardım etsın we acıl sıfalar wersın ıns..
    umarım yardımcı olabılmısımdır.. kızınıza sewgı we selamlarımı ıletırım..
    (bırde bu dönemınde onun psıkolojısı cok önemlı lutfen siz we cevresındekı herkes onu anlayarak destek olun nolurr ben yasadım cunku we cok agladım cok acılar cektım bu konuda kımsenın sızı anlamaması ınanın cok kötü bı sey..)

herkese saglıklı we hayırlı günler dılıyorum.. :wink:

Üye
    ugurozkan Avatarı

Son Giriş
    20.10-2007
    Saat
    23:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

damla ikiz ilgin için teşekkür ederim.Allah sana ve diger arkadaşlara acil şifalar versin.Bu arada korseyi taktırdık.Korse takılıldıktan ve ayarlar yapıldıktan sonra rontgen filmi çekildi 0 dereceye indi, inşallah korse çıktığında da belli bir zaman sonra 0 derece olur.

Üye

Son Giriş
    08.08-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ugurozkan cok sewındım....Allah böle mutlulukları, böle sewınc dolu haberlerı heerkesı nasıp etsın ıns..

umarım kolrse cıktıktan sorada 0 derece olarak kalır..

Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese merhaba, oncelikle bazi konulari aydinlatmak isterim.
    sn ugur ozkanin belirttigi gibi, SpineCor katalogundaki ornek hasta gercekten kisa bir surede buyuk duzelme gostermis hastalardan yalnizca biri. ancak bu, herkeste ayni sonucu veremeyebilir. suana kadar yapilan calismalarimiz gostermistir ki uzun sureli plastik korse uygulamasi, SpineCor ile mudahaleyi olumsuz yonde etkilemektedir. Sn damla ikizin de belirttigi gibi plastik olan korseler her nekadar kisa zamanda duzeltici etkiye sahip olsalar da bu olumlu degisim cok da kalici olamiyor ne yazik ki. yani pek de tavsiye edilmiyor. yine de bazi tip skolyozlarda kacinilmaz olarak kullaniliyor tabiki. ancak bir yanlis anlasilmayi duzeltmeliyim. SpineCor bir plastik korse degildir dinamik bir ortezdir ve hic bir sekilde kas atrofisi dedigimiz kas tembelligi gibi uzun vadede kalici problemlere neden olma riski tasimaz. Ustelik kullanim suresi digerleri gibi 23 saat civari degil 20 saattir. isin enteresan tarafi, kullanim rahatligindan ve hastalarimizin yuksek motivasyonundan olsa gerek, bir kismi gunde 22-23 saat kullanmayi kendiliginden tercih etmektedir. o hastalarimizdan biri suan 2 aylik bir surede 33 dereceden 14 dereceye inmistir.
    sonuc olarak, herhangi bir olumsuz etkisinin olmamasi SpineCor tedavisini, herhangi bir korse veya cerrahi bir mudahaleden once mutlaka denenmesi gereken bir yontem konumuna sokmaktadir. ornegin ameliyat olmasi kesin gozuyle bakilan ve 50 civarlarinda bir egrilige sahip olan bir hastamiz bu tedavi sayesinde ameliyat olasiligindan uzaklasmis gozukuyor simdilik. umuyoruz ki tedavi sonrasinda da tum diger yuzlerce hasta gibi tedavisi kalicilik gosterir.
    SpineCor tedavisi tum Turkiye'de yalnizca 23 kisilik bir uzman ekip tarafindan uygulanmaktadir. Konuyla ilgili olarak lutfen baska kisilerin mudahale yetkisi olmadigini unutmayiniz. cunku bu tedavi, bilgisayar yazilimi ile desteklenen bir tedavidir ve uzmanlarimiz kapsamli bir egitim programina dahil olmuslardir.
    herkese gecmis olsun

Üye
    tuana Avatarı

Son Giriş
    03.02-2009
    Saat
    15:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende o yaslarda korse kullanıyordum o korse sayesınde boyumda uzama olmustu bıde karnım sıstı benım sırtım gıbı o korse sayesınde o sıslık gıttı bazen dıyorum keske zamanından once cıkarmasaydım belkı sırtımdakı yuktende kurtulacaktım
    korseyı takmanızı onerırım

Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

"yaşam" sormak istedigim birsey var. o korseyi kullanıyordum derken hangi korse. ? plastik olanlar sanırım? bilgi verebilir misin?

Üye
    Hasanben Avatarı

Son Giriş
    02.10-2013
    Saat
    13:09
    Yaşadığı Yer
    Egenin İncisi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kasttetiği çelik korse

ancak yaşı itibari ile büüymesi durmamış ise ve derecesi fazla ibr skolyoz ise korsenin hiç bir faydası olmaz

Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bi konuda bir not dusmeliyim sanirim. korseler de diger konservatif veya operatif mudahaleler de mutlaka bir sekilde skolyozu duzeltmektedir. sonucta yuzyıllar oncesinden bu yana bu yontemlerin degismemesinin bir sebebi de bu.sadece, plastik korseler (ozellikle plastik diyorum cunku suan bizim hastalarimiza uygulamakta oldugumuz oldukca farkli ozellikte) bazi dezavantajlar olusturmakta. yine de bazı durumlarda kacınılmaz. bunun yaninda tum korseler ozellikle gelisme cagında kullanılmalı. cunku vucudun gelisimi sırasında saglayacagı dinamikligi kullanarak daha verimli sonuclar elde edilebilir. bu, ortodontik tedavi gibi bir sey. gelisme caginda disler hala hareket halindeyken bu hareketlilikten faydalanarak tellerin takilmasi buyuk avantaj saglar. aksine, yetiskin bir hastanın tedavi olması cok cok uzun yıllar almaktadır kimi durumlarda.

Üye

Son Giriş
    08.08-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hasanben arkadasım yasama söyledıgn konu hakkında bende bı se demek ıstıorum..benım derecem cok fasla deıl 41 derecede we tam 1 yıldır da ılerleme olmuor durdu ılerlemesı... büyüymemde bıttı sayılır..doktorların dedııne gore nısan-mayıs gıbı tam olarak tamamlıycam gelısımımı.. acaba bu korse bende de ıse yarar mı tabıkı doktor deılsın ama bı görüsünü almak ıstedım merak ettım.... tesekkurler..

herkese ii aksamlar we saglıklı gunler.. :wink:

Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

4 aylik donemde hastalarimizla ilgili kalici verilere ulasmaya basladik. %100 e yakın oranda olumlu sonuclar elde ediyoruz. iznini aldigimiz hastalarin rontgen goruntulerini web sayfamizda gostermeye basladik. incelemek isteyen olursa;

http://www.anadoluortopedi.com.tr/urunler.asp?katid=17

Üye
    aleynaserap Avatarı

Son Giriş
    21.08-2008
    Saat
    11:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ayca öğretmen selam bn aleyna serap yazında GATA kelimesini görünce heyecanlandım birden;bahsettiğin GATA ankara GATA'MI istanbul haydarpaşa GATA MI tahmin ettiğim GATA'ysa mükemmel doktorlar var orada

Üye
    ayca ogretmen Avatarı

Son Giriş
    22.02-2008
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ankara GATA merkezli calisiyoruz ancak Haydarpasa GATA'da da bir ortopedi uzmani SpineCor tedavi ekibinin icerisinde. Tum calisma ekibi listesine web adresimizden ulasabilirsiniz.
    http://www.anadoluortopedi.com.tr/urunler2.asp?katid=24

Üye
    aleynaserap Avatarı

Son Giriş
    21.08-2008
    Saat
    11:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ALİ ŞEHİRLİOĞLU;CAN SOLAKOĞLU;ERBİL OĞUZ VE TOLGA EGEYİ TANIYORUM; BENİM ŞAŞIRDIĞIM LİSTEDE MEHMET ALTINMAKAS İSMİ YOK

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon