Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:42
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İyi günler arkadaşlar

Serebral Paralizi ye bağlı doğuştan ayak sinir kısalığım var. 90 yılında geçirdiğim kas çektirme ameliyatı ile normale yakın yürüyebiliyorum. fakat tam ayağımı uzatamıyorum. bunun için 2007 yılında ist. cerrahpaşa tıp da ortepedi bölümünde bir prof. incelemelerle bulundu ve 3 yerden bu kas genişletme ameliyatı önerdi. kasık bel ve diz kapağı bölgesinde. %50 şans verdi. iyi olma ihtimali pek de önemli değil, asıl önemli olan daha kötü olursa düşüncesi var kafamda.
    fakat bir yandan da 90 yılında buna benzer bir operasyon geçtirmiştim başarılı olmuştu. 90 dan bu tarafa tıptaki yeniliklerle böyle bir ameliyatın başarı oranı daha fazla olması gerekmez mi?
    Sizce Ne yapmalıyım Kafam çok karıştı :?:

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

SP'de ameliyatlardan fayda görmek çin yaş çok önemlidir. 18 Yaştan sonra fayda sağlayacağını sanmıyorum. Doğuştan SP'liyim ve hiç yürüyemiyordum. 3 Yaşımda kasıklardan ve topuklardan kas gevşetme ameliyatı olarak yürümeye başladım.

24 Yaşında (2003) da daha iyi yürümek için dizlerden kas gevşetme ameliyatı oldum fakat hiç bir yararı olmadı.

Üye
    dgb Avatarı

Son Giriş
    29.06-2009
    Saat
    14:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

a-geyik

doğuştan spliyim demişsin
    sp şelin nedir ve ailen ne gibi tedavi uygulamış bilgi veririmisin
    benimde 2 yaşında bir oğlum var hemiplejik sağ kısım etkilendi
    şu an konuşamıyor ve yürüyemiyor tavsiyen olabilirmi
    rehebilitasyona gidiyoruz
    şimdiden teşekkürler

Üye
    deniz yildizi Avatarı

Gerçek Adı
    bir çiçek adı
    Son Giriş
    30.05-2014
    Saat
    13:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir- memleket osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eger şuan iyi durumdaysa bence hiçte ameliyat olma başarı oranı yüzde 50 yarı yarıya fazla olsaydı ewet derdin belki ama ya daha kötü olursan oda var karar yine senn tabi arkadaşım yaşta önemli buarada onuda söylim bence yani

Üye
    A_GEYiK Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    30
    Blog Mesajları
    20

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Doğuştan yürüyemiyordum, topuklarım yere ermiyor ve kasıklardan bacaklarım yana doğru açılmıyordu. (Boynumda ya da konuşmamda herhangi bir sorun yoktu.)

3 Yaşımda (1982) topuklarımdan ve kasıklarımdan kas gevşetme ameliyatı oldum. Sonrasında yoğun bir fizik tedavi sonucu yere basabildim, bacaklarım kasıklardan açılmaya başladı, yavaş yavaş yürümeye başladım. Tabii normal bir insan yürüyüşü gibi değil. Dizlerden bükük bir sekilde 24 yaşıma kadar sorunsuz bir şekilde yürüdüm. Sorunsuz derken fiziki anlamda (sadece görüntü olarak) bir sorun vardı tabiî ama ben bunu hiç bir şekilde hissetmedim. Normal bir çocuk, normal bir genç, normal bir insan gibi yaşadım.

24 Yaşında dizlerden kas gevşetme ameliyatı oldum, sonrasında yine yoğun bir fizik tedavi ama olduğum bu ameliyatın hiç bir faydası olmadı...