Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    elifsu16 Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    23.05-2013
    Saat
    12:53
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar ben yaklaşık 7 yıldır tip 1 diyabetim. Özürlü raporu almak için Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma hastanesine gittim. Dahiliye ve göz doktoruna gönderdiler. Gözde bişey çıkmadı. Dahiliyeci açlık kan şekerim devamlı 300 ün üzerinde olduğunu gördü. Böbreklere ve göze vurmamış dedi. verdi. Bende dedim hocam öldükten sonra mı vereceksiniz raporu. Hakkım olan şeyi resmen dileniyoruz. Bana dediği daha heyete gireceksin. Evrakları teslim ettiğim kişide heyet bunu yükseltmez iptal et yada heyete gir sağlık bakanlığına itiraz edersin. Ne yapmam gerekiyor? Yada raporu iptal edip başka hastaneye mi gitmeliyim? Raporu almak için hastalığımın böbreklerime yada gözümemi vurmuş olmalı?

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

En son HbA1C ölçüm değeriniz nedir? Ne tür insülin kullanıyorsunuz?

Üye
    elifsu16 Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    23.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Humulin N-R kullanıyorum. Ölçüm değeri hba1c 9.11

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HbA1C değerinize göre günlük ortalamanız 210 mg/dl civarında. Çok çok yüksek bir değer değil ama yüksek bir değer. Doz ayarlamasıyla rahatlıkla normale dönebilir. Bu değerle aklı başında bir doktor size istediğiniz oranı değil ancak hak ettiğiniz oranı verebilir. Bu durumda doktorun nasıl olup da açlık kan şekerinizin 300 mg/dl üstünde olduğunu gördüğünü de anlayamadım açıkçası. Anlık takiple teşhis de konulmaz oran da verilmez.

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tip 1 diyabet için % 30
    tip 2 diyabet için % 20 veriyorlar genelde tip 1 için hastane heyeti % 40 vermiyor.

Üye
    elifsu16 Avatarı

Gerçek Adı
    Elif
    Son Giriş
    23.05-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayalet73;
    Benim hastanede yaklaşık iki yıllık kan ölçüm sonuçlarım var daha önce ki kan ölçümlerimi görebiliyor bilgisayardan. En düşük açlık kan şekerim 304.

ertugrul01;
    Evet ben Tip1 im ama bana % 20 verdi. Şekerin yanında gözünde miyop astigmat varsa oran yükselmiyor mu? Gözümde miyop çıktı ama doktor yüzde 1 bile vermedi!

Üye
    seranko Avatarı

Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

elifsu16;

merhaba. Öncelikle geçmiş olsun diyeyim... Bursa Şevket Yılmaz hastanesinin adı geçince dayanmadım yazayım dedim..

Ben de yaklaşık 20 yıldır diyabetim.. tip I mi tip II mi derseniz buna doktorlar da karar veremiyor . Tam ortadayım.. Gerçi tıp fakültesinde kan alyuvarlarında pozitif bir madde varsa tip I yoksa tip II oluyormuş.Diyabet tip II için yaklaşık 15 yıldır insülin ve hap ,diğer rahatsızlarım için de birçok ilaç kullanıyorum.65 ünite insülin novomix 30 kullanıyorum. Geçen yıl sağlık kurulu raporu alarak emekli olmak için şevket yılmaz hastanesinin kapısını çaldım.Bu arada ha1c değerim yıllardır 13 ün altına düşmüyor.. sürekli yüksek.. Tahliller vs sonucu % 30 diyabet+% 10 hipertansiyon+% 25 psikiyatri den aldım. % 53 sürekli ömür boyu raporum onaylandı ve vergi indirimi alarak emekli oldum. SGK 3 ay önce yeniden muayeneye gönderdi.Tahliller vs .. şeker AKŞ 344 ha1c 15 vs.. diyabetten % 20 diğerleri yine aynı.. Heyete girdim. Heyetteki doktorlar diyabet % 20 olmaz % 30 olması lazım dedi.. değerlerin ve hastalık geçmişin çok eski dediler.. Ankara'dan % 20 olarak geri dönüyor siz % 20 yazın dediysem de olmaz dediler.. Endokronoloji uzmanına sevk ettiler.. O da baktı etti.. % 20 dedi.. Yeni raporum % 46 sürekli ömür boyu.. Gittiğiniz doktora göre alacağınız oranlar değişir.. Nörolojiye de gittim. Göze de gittim.. Zaten uzunca bir süredir psikiyatrik tedavi de görüyorum.. Bir doktorun verdiği oranı diğer doktor vermeyebiliyor. Geçen yılki dahiliye doktorum böbreklerime vurduğunu söylemişti. Şimdiki doktorum o kadar hasar yok diyor..Özel hastanelerden de raporlarım var ama onları dikkate almıyorlar... Bence en çok güvendiğin ve bildiğin hastaneye git.. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi önce şu konuda anlaşalım: 9,1 hbA1c demek tahlilden önceki 90 gün (ortalama) boyunca günlük ortalamanın 214 mg/dl civarında olduğunu gösterir. Eğer iddia ettiğiniz gibi en düşük açlık değeriniz 304 mg/dl ise tokluk değerleriniz açlık değerlerinizin altında olmalı. Yani kabaca; 8 saatlik açlık 300, 2 saatlik tokluk 3X200, günlük ortalama 225 gibi garip bir şey olur. Eğer yapılan kan hormon testinde kanda Cpeptit görünüyorsa tip2 görünmüyorsa tip1 diyabetsinizdir. Sonuç olarak özellikle insülin kullanan hastalar kan şekerlerini kendileri de ölçerek takip ettikleri için kontrolü daha kolay olmaktadır. Bu durumda siz kullandığınız cihazda 3 aylık ortalamanızı kaç görüyorsunuz. Mesela benim kullandığım cihazın ortalaması ile hba1c düzeyim neredeyse aynı çıkıyor. Sizin cihazınızla hba1c arasında nasıl bir fark var acaba? Bunları neden söylüyorum, denediğim çoğu cihaz hatalı ölçüm yaptığı için söylüyorum.

Üye
    hasan emre Avatarı

Son Giriş
    03.11-2012
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oncelikle sunu bilelim ilac raporundaki tip 1 yada tip 2 yazisina doktorlar itibar gostermiyor tip 1 seker hastaligi kucuk cocukluk genclik yaslarda baslayan seker hastaligi demektir tip 2 ise yasa bagli ilerleyen yaslarda baslayan hastaliktir sakatlik raporunda yazan aclik sekeri 200 mg nin altina dusurulumeyen seker hastaliginada sadece tip 1 lere yuzde 40 oran yaziyor yani tip 2 lere yuzde 20 den fazla oran verilmesi cok zor koplikasyonlari yoksa sizin fazla oran almaniz icin erken yaslarda seker hastasi oldugunuzu kanitlamaniz yada seker hastaliginin koplikasyon yapmasi gerekiyor

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizler ne derseniz deyin Hastane doktorları ve heyetteki karar farklı olabiliyor. inanın bilimsel ve realite ,gerçekler üzerine işini yapan yok gibi size örnek hastane doktoru tip 2 olan kişiye insilün kullanıp şekeride yüksekse % 30 veriyor heyette bunu bazen % 20 ye düşürüp saglık raporu hazırlıyor veya %30 olarak alsa bile Ankara bunu % 20 olarak gürüp ona göre karar veriyor .Olması gereken kişinin kanında C peptid ,Anti Ansilün Antikoru,Anti Gad Antikoru,Adacık Antikor düzeylerine bakılıp ona göre kişinin Tip 1 mi yoksa Tip 2 mi olduguna karar verilmeli.

Üye
    womanizer Avatarı

Gerçek Adı
    YUXEL-67
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    ZONGULDAK/EREĞLİ - AYDIN
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

o hemoglabinle alırsın.sınav için bir sürü tip 1 li arkadaşım çok rahat aldı.100 kez yazdım bunu galba sitede

Üye
    seranko Avatarı

Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

hiçbir hastane özürlü sağlık kurulu raporu verirken ha1c değerine bakıp da vermiyor..Ertuğrul01 arkadaşımın da yazdığı gibi doktor isterse % 90 versin sağlık kurulu (Ankara veya başka yerdeki) bunu hemen % 20 ye düşürüyor.. İstersen şekerin 600 mg olsun.. Daha önce de yazdığım gibi oranları sürekli düşürme yönünde bir eğilim var. Aslında gerçek değerlendirme yapılması gerekirse ha1c ve diğer tahlil sonuçları ve hastalığın geçmişine göre bakılması ve oranlama yapılması gerekiyor.. 1800 lü yıllarda çıkarılmış bir yönetmelikle daha nereye kadar gidecek bilmiyorum.. Bana teşhis 20 yıl kadar önce konuşdu.. yani 25 yaşındayken.. Ama ben o zamana kadar hiç şeker tahlili de yaptırmamıştım..

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

seranko arkadaşında dedigi gibi Ankara Maliye Saglık Kurulu istedigi kararı veriyor çünkü kendini tek yetkili olarak görüyor. onlar için Ha1c degerleri pek bir önem taşımıyor.

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili arkadaşlar, hem yanlış yapıyorsunuz hem de yaptığınızın doğru olduğuna insanları inandırmaya çalışıyorsunuz. Tıp kanıta dayalı bilimsel verilerle çalışır. Söz konusu sağlık kurulu olduğunda da kanıtı sizin sunmanız gerek zira orası teşhis koyma veya tedavi etme pozisyonunda değil. Rapor alırken 10 puan fazla almayı istemek gayet insani bir durum, bunu anlamak mümkün ama bunun yolu bu değil. Siz kurula girerken eski tahlillerinizi ve işinize yarayacak tüm bilgilerinizi vermek zorundasınız. Örnek: Tip1 diyabetlisiniz ve kurula verdiğiniz tahlil raporunda sadece AKŞ:350 hbA1c:11 görünüyor. Ben doktor olsam ben de size tip2 muamelesi yaparım. Ama tahlil raporunuzda AKŞ:150 HbA1c:7,6 ve Cpeptit:0,02 ise size hiçbir doktor tip 2 diyemez. Sorunun asıl kaynağı ise mevzuatımızda LADA (Tip 1,5) diyabetin tanımlı olmaması. Tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır, tip2 diyabet ilerleyince tip1 olmaz asla, LADA olur. Sistemde LADA olmayınca doktor ne yapsın size direkt tip2 yazıyor veya tip1 yazıyor. Karışıklığın asıl sebebi bence bu. Sevgili yönetmeliğimizde LADA tipi diyabet 30 puan dese zaten tip2 tanısı alanların çoğu 30 puan alacaktır. Haliyle siz siz olun kendi hastalığınızı iyi bilin. Kurula girerken de işinize yarayacak ve kanıt mahiyetindeki tüm bilgilerin rapora eklenmesini sağlayın.

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    şahsen ben fazla puan istemiyorum hakkım olan puan verilsin ama bu tip 1 tip 2 tesbiti için biliyormusunuz türkiyede kaç vilayette var Adana 5. büyük vilayet olmasına ragmen devlet hastanelerinde yok bunu belirliyen C peptid ,Anti Ansilün Antikoru,Anti Gad Antikoru,Adacık Antikor düzeyleri yapılamıyor.15 sene önce tanı kondugunda yazılan rapora tablet yazıldı diye tip 2 tanısı konması kişinin tip 2 oldugunu göstermiyor , . Bu problemler çözülmeden bu sorunlar daha çok yaşanacaktır.Diger terimler hep havada kalacaktır.. tüm bu sorunlara çözüm olacak olan C peptid ,Anti Ansilün Antikoru,Anti Gad Antikoru,Adacık Antikor düzeylerinin belirlenirse sorunlar ortadan kalkacaktır.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon