Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon
Toplam 163 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    painkila Avatarı

Son Giriş
    09.05-2015
    Saat
    02:32
    Yaşadığı Yer
    mugla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hocam Ülseratif Kolit Hastalarına % kaç özür raporu veriliyor??? Ülseratif Kolit hastası olup özür raporu alan var mı?

Üye
    lodos Avatarı

Gerçek Adı
    özkan
    Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    15:47
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm painkila hastalığın ülseratif kolit ise yüzde 50 kadar veriyorlar ama önce kolonoskobi yapıp sonra oranını belirliyorlar bende ülseratif kolit hastasıyım şuan yüzde elli raporum var sürekli raporum ama şiddetine göre değerlendirme yapıyorlar yaşadığın şehirde ki devlet hastanesine hemen başvur şikayetlerini söyle geçmişde ki kolonoskobi yada rektoskobi raporunu götür büyük ihtimalle hemen verirler. ben 2011 de aldım yeni kanunlara göre

Üye
    painkila Avatarı

Son Giriş
    09.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mugla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

lodos;

Çok Saol yorumun için..Senin sürekli seyreden bir kanama ve ishalin var mı? Benim hastalık şu anda remisyonda senin rektorskopi/kolonoskopi raporunda ne yazıyor özel değilse yazarmısın kardeşim

Üye
    lodos Avatarı

Gerçek Adı
    özkan
    Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim aşırı kanamam ve isalim vardı evre üç olarak biliniyordu şuan remigeğit diye bir ilaç kullanıyorum ağır bir ilaç kur tedavisi yani ama raporu hastalığım normalken aldım raporu tek ülseratif kolit rahatsızlıktan aldım başka bir hastalığım yoktu kayseri devlet hastanesinden aldım bir yıl sonra askerliğe baş vurdum ankara GATA ya sevk ettiler onlarda aynı teşhisi koydu yani bu hastalık geçmiyor kardeş geçiçi değil ömr bğyu sürüyor sadece bazı dönemler atak gçiriyorum kanamam başlıyor sonra kesiliyor facemi yazayım istersen ordanda yardımcı olurum inan belki doktorlardan daha çok bilgim var bu hastalı adına çok araştırdım bu hastalığı facemi yazıyorum ozkandogan3838@hotmail.com

Üye
    painkila Avatarı

Son Giriş
    09.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mugla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

lodos;

Bana % rapor verdiler %40a veya daha ustune cekebilirmiyim?

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Painkilia : Ulseratif Kolit - Crohn gibi IBH hastaliklarinda (Ust sindirim hastaliklari) 10 /25 /50 /75 olarak hastaligin siddeti , komplikasyonlari gibi etkenlere bakarak oran veriliyor. Orta / yuksek siddette olmadiginiz zaman % 50 oran alma sansiniz yok.

Üye
    Ranuna Avatarı

Son Giriş
    05.01-2013
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben bu siteye yeni üye oldum. Bende 1998 yılından beri ülseratif kolitim. Yaklaşık 12 yıldır çalışıyordum ama bu hastalık yüzünden işten ayrıldım. Açıkçası ülseratif kolitten özür raporu alındığından bile haberim yoktu. Şu anda hastalığım aktif ve salozoprin, imuran, prednol kullanıyorum, geçen haftada kolonoskopi oldum. Önceden ibni sinada muayene oluyordum yaklaşık 3 yıldır özel bir hastaneye gidiyorum. Ve genel olarak çok zayıf, halsiz, kan değerlerim de iyi olmayan birisiyim. Bende özür raporu almak istiyorum ama kafamda bazı sorular var. Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    1. Yukarıda yazdığım gibi geçen hafta kolonoskopide oldum, pataloji sonucumda çıktı. Hastalık aktif. Şimdi ibni sinaya gidersem eğer ve raporlarımı da götürürsem beni yeniden kolonoskopide yaparlarmı? Bunu niye soruyorum çünkü kolonoskopiden çok korkuyorum.
    2. Birde nasıl başvuracağım? ilk başta dilekçemi vereceğim. Yoksa bi yerden sevk mi olacak? Ben özür raporunu bir yerde özürlü şekilde çalışmak ve başka ne hakkım varsa onlardan yararlanmak istiyorum. Açıkçası da özel sektör değilde, devlette olabilirse orayı tercih ediyorum. Bu hastalıkla özel sektörde çalışmak inanın çok zor.
    Beni bilgilendirir ve yönlendirirseniz çok sevinirim. Herkese Rabbimden acil şifalar diliyorum....

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni 1 kolonoskopi istemezler.. Kolonoskopi cok zorunlu olmadigi zaman , en erken 1 yil ara ile cekilir.. Bagirsak mukozasini ve flora bozuldugu icin keyfe keder cekilemez.

aktif Uk hastalarinda % 50 rapor alabilmek icin , kolonun tamami ( Pankolit) olmaniz gerekir. Rektum ve kolonun 1 kismi (sigmoid - travers ) gibi tutulumlarda % 50 oran icin ketum davraniyorlar..

Fakat IBH konusunda deneyimli 1 hekime denk gelirseniz tereddutsuz % 50 alirsiniz.

Bu arada ; UK nin olusturdugu komplikasyon varmi ? Kolanjit , Anemi , Artrit vb. varsa oran almaniz cok daha kolay olacaktir.

Gecmis olsun. UK ve Crohn konusunda akliniza takilan ne varsa yardimci olabilirim..

Son olarak; Kolonoskopinizi burda yayimlarsaniz hastaligin siddeti hakkinda bilgi verebiliriz.

Üye
    lodos Avatarı

Gerçek Adı
    özkan
    Son Giriş
    11.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ranuna raporlarını özel hastane den aldıysan gecersiz oluyor devlet hastanesi raporu istiyor hastalığınızın en şiddetli olduğu zaman rapor almaya gidin şiddete göre değişiyor oranlar

kardeş bağırsağın %de kaçı kaplı ona göre veriyorlar bidde aktif dönemde almak daha faydalı olacaktır

Üye
    Ranuna Avatarı

Son Giriş
    05.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sesene cevap verdiğin teşekkürler. Ben pankolit değilim. Bu arada yazmayı unutmuşum. benim gastrit ve reflümde var. kolanjit ve artrit yok ama anemi var. Bana doktorum bağırsağın sol tarafı aktif dedi. Normalde ibni sinada gittiğim bi doktorum var. Kendisi prof. dr. Hatta işten ayrılırken hastalıktan dolayı istifa ettim ve 7 yıldır çalıştığım için kidem tazminatı talebinde bulundum. Yalnız işyeri istifa ettiğim için bana kidem tazminatı konusunda çok zorluk çıkardı ve heyet raporu istedi. İşte o zaman prof. dr'um bana acayip yardım oldu. Heyet raporunu aldım ve kidem tazminatı da aldım. Hatta özel hastanede gittiğim doktor ankara üniversitesi çıkışlı olduğu için benim prof. doktor onu tanıyordu. Heyette de bunu ifade etti, sorun çıkmadı. Ama prof. doktorlar sizde bilirsiniz çok yoğun oluyorlar. Bu anlamda zorluk yaşadığım için özel hastaneyi tercih ediyorum. Sizde kolonoskopinin raporunu aşağıda yazacağım. Yalnız sesene ve lodos özür için nasıl başvuracağım hasteneye nasıl yapacağım bu konuda beni yönlendirirseniz sevinirim.
    Videkolonoskopla sedoanalijeziden sonra terminal ileuma kadar girildi. Terminal ileum, çekum, çıkan kolon, hepatik fleksura, transvers kolon, splenik fleksura normal idi. inen kolon ve rektosigmoid kolon mukoza ve duvarları hiperemik ödemli ve yer yer ülsere idi. 8 yılın üzerinde vaka olduğu için sağ ve sol kolondan her 10 cm ye bir biopsiler alındı. anal kanalda Grade ı internal hemoroidler vardı.
    sonuç:
    kolitis ülseroza
    anal fissür
    internal hemoroidler

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Durumunuz kotu degil.. UK bu. ne zaman ne yapacagi bilinmez. Polip olmamasi da guzel.. Kolonoskopinize gore hafif UK sayilirsiniz. Anal fissurunuz var (makatta catlak) IBH olanlarin diski sayisindan dolayi makattaki catlaklar gecmiyor malesef ama buna da oran verilmiyor. Biopsi raporunuda yazmanizi rica edecem. Biopsi de enflamasyonu ve infiltratif ( isgal sureci) gosteren tanilar yazar.

% 50 almaniz zor gorunuyor.

Üye
    Ranuna Avatarı

Son Giriş
    05.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın Sesene;
    Şu anda hayal kırıklığına uğradım açıkçası, ben sadece % 40 üzerine olması yeterli ama siz biraz zor diyorsunuz. Şu şartlarda özel bir yerde çalışmak çok zor geliyor bana. biyopsi sonucumu yazacağım. Ne yapacağım bilmiyorum. Siz ne tavsiye edersiniz
    2 tane biyopsi alından sağ ve sol kolondan.
    "Sol kolon kayıt dokunun H&E ile boyanan kesitlerinde kolon mukozasına ait doku örnekleri izlenmektedir. Bu dokularda yüzey epitelinin yer yer ülsere olduğu, lamina propriada ödem ve inflamatuar infiltrasyonun bulunduğu arada az sayıda lenfoid folliküllerin varlığı göze çarpmaktadrı. Hücrelerde atipi ve pleomorfizm yoktur.
    Sağ kolon kayıtlı dokunun H&E ile boyanan kesitlerinde kolon mukozasına ait doku örnekleri izlenmektedir. Bu dokularda yüzey epitelinin devamlılığını koruduğu, lamina propriada ödem ve inflamatuar infiltrasyonun bulunduğu gözlenmektedir. izlenen hücrelerde atipi ve plemorfizm yoktur.
    Tanı:
    Sol kolon biopsi; kronik aktif inflasmasyon, ülserasyon (kolitis ülseroza ile uyumlu histolojik bulgular) sağ kolon biopsi; kronik kolitis.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Bu biopsi sonucu isinizi kolaylastirir. Hastaligin aktif ve infiltrasyonun varligi bence yeterli. Sansinizi denemenizi oneririm.. Pankolit disinda UK de oran konusunda ketum davraniyorlar .. Daha once de yazmistim . Gastro doktorunun oldugu 1 hastaneye gidin.. Hekimin hastaligin adini biliyor olmasindan ziyade , bu hastaligin neler yaptigini biliyor olmasi onemli.

1 uyari : Hekim size gunluk diski sayinizi soracak .. mutlaka 10 dan fazla oldugunu soyleyin. Aksini idda edemez. Cunki hastalik aktif. Ayrica "fissur" var ki fissur bunu ispatlar. Kullandiginiz ilaclari mutlaka soyleyin.. "Imuran " kullaniyor olmaniz da elinizi kolaylastirir. Imuran sondan 1 onceki evrede verilen 1 ilac. Steroid kullandiginizi da mutalak belirtin.. Son 1 uyari. Remisyon surelerinizin kisa surdugunu ve son aktifligin de cok uzun zamandir oldugunu belirtin.

Üye
    Ranuna Avatarı

Son Giriş
    05.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın sesene cevap verdiğiniz çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz yeterince aydınlatıcı. Yalnız normalde zaten ben günde 5 e kadar çıkan dışkı olayı var. Ama 10 dan fazla söyleyemem çünkü arada bir oluyor bu durum. Yani yalan söyleyemem. Neyse onu söylerim. Siz bana yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, bunu anlıyorum ve sizi tenzih ederim. Ama sırf bana istediğim özrü versinler diye doğrudan şaşmam. Sonra bu benden misliyle çıkar. Hayatta insanın sağlıyla imtihanı en çok imtihanlardan biri. Neyse onu versinler. (umarım yanlış anlaşılmamışımdır)
    Sesene peki nasıl başvuracağım? ne yapacağım? Yani nereden başlayacağım bu olaya?
    Sanırım siz ülseratif kolitin ve crohn'un komplikasyonları konusunda yeterince bilgilisiniz. Bisey sormak istiyorum bunu doktoruma sordum ama yok olmaz dedi. Benim migrenim ve yıllardır süren şiddetli boyun ağrılarım var. ülseratif kolitin bunda etkisi varmıdır sizce?

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ranuna ; IBH nin en agir formunu yasayan 1 hastayim bende. Crohn hastasiyim ve gorulebilecek her seyi yasadim .Subat sonunda da bagirsagin 1 kismi alinacak.. (Crohn da cerrahi onerilen 1 durum degildir , nuks sorunu kesindir) ama daralma ve bagirsagin delinme riski var bu nedenle bu asamada yapabilecek 1 sey kalmadi.

Ben size oneride bulunurken 10 defa diski sayinizi soyleyin derken hekimi aldatin demedim .. UK de diski sayinizin sayisini siz belirlemiyorsunuz, hastalik bu kendisi belirliyor. Ama hekimler nedense tani amacli bu soruyu soruyorlar.. O soruya da bu cevap verilir. yani , aldatma yok , olasiligin cevabini vermis oluyorsunuz.. Siz yinede beni dinleyin ve "sayisini hatirlamadigim kadar "deyin..

Daha acik konusayim.. IBH hastalarinin tedavisini yapabilen gercek uzman sayisi cok cok cok az.. Bu nedenle sizin yasadiklarinizi hekimin anlamasini beklemeyin..

UK konusunda deneyimim var.. UK degilim ama Crohn'um.. Hastaligin tum komplikasyonlarini en agir sekilde yasadim - yasiyorum. TNF grubu ilac kullaniyorum yillardir. Ayrica bende Ankilozan Spondilit de olustu malesef. Canimdan bezdirdi. Humira kullaniyorum ve eskiye gore daha iyiyim.

Ozur raporu icin ; 4 adet resim ile birlikte en yakin Egitim arastirma hastanesine gidin (ozel hastaneler olmaz). Ve ozurlu raporu almak istediginizi beyan edin.. (Saglik kurulu sekreterligine ).. Hepsi bu kadar. Sureci basvuru yaptiginiz hastaneye gore degisecektir. Kimisi randevu ile calisir kimisi o en islemlere baslar.

Sayfa 1 / 11 12345 ... SonSon