Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aslında koba olduğumu düşünmüyorum. Çünkü; Alanen ortada yapılıyor o test, yeri gizli değildi. Benım gibi test olan bi sürü kişi vardı hatta sıra gelmiyordu Ama hemşirenin yalan atıyorsan, gerçekten duymazsın artık. demesinden dolayı o testin zararlı olduğu kanısına vardım. Çürük raporu vermiyorlardı o testen sonra verdiler. Bunlar kafamı kurcalıyor sadece acaba zarar gördümmü diye. Testen sonra işitme seviyemde bi değişiklik yoktu, aynıydı.

Üye
    umutsuz Avatarı

Son Giriş
    07.10-2015
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşın bahsettiği BERA (ABR) testidir. Odyo raporunda hastanın hile yaptığı duyduğu seslerde butona basmadığı, duymamış gibi davrandığı varsayılır.
    Odyo raporları güvenilmez kabul edilir. Uygu halinde beyine giden seslere beynin verdiği cevaplar BERA testi ile kaydedilir. Mantık bu kadar ancak bazı hastalarda yapılan
    ölçümlerde odyo ile daha iyi sonuçlar alınmıştır. Yani odyo ile daha iyi duyabilme durumu tespit edilmiştir. Ayrıca 500-4000 frekansları insanın günlük yaşamdaki en çok
    ihtiyaç duyduğu ses frekanslarıdır.

BERA testinin yorumlanması uzmanlık gerektirmektedir. Ben de Gülhane Askeri Tıp Akademisinde BERA testine tabi tutuldum. 27 desibelde dalga tespit edildiği söylendi.
    Peki hangi frekanstan, bu dalga benim yalancı olduğumu ispata yeter mi? vs. sorularıma cevap veremeyen doktorlar Anabilim dalı başkanı Albaya çıkardılar beni.
    Yaklaşık yarım saat Albay ile bu konuyu tartıştık.

99 gün askerlik yaptıktan sonra terhis ettiler.

Bu konuda uzman olan doktorlar BERA testinin ojbektifliği konusunda tereddütlüler. Yani tek başına BERA testine güvenilemez demek istiyorlar.
    İttifak ettikleri nokta ise odyo ile birlikte kullanılması ve uzman kişiler tarafından yorumlanması.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

umutsuz bera testinden daha dogru odyo testin anladim anlatmanizdan cokta bu isitme konusunda bilgili birine benziyorsunuz
    acaba neye hangi bilimsel bilgiye dayanarak yazdiginizi tezininizin dogrlar bi bilgi sunabilirmisiniz
    merak ettigimden sizin bilgilice yazmanizdan etkilenerek soruyorum
    bu durumda eyvah ki eyvah
    cunku agizsiz dilsiz bebeklere dogar dogmaz yapistiriyorlar bu bera ile sagir damgasini
    anneler babalar bunu dogru bil;iyor bera testi guvenilir biliyor

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Anladığım kadarı ila zararı yok, iyikide güvenmemişler çünkü, Diyarbakırdaki askeri doktor bana bu testen dolayı, askerliğe elverişli değildir raporunu alacağımı söylemişti. Yani dediğiniz doğru o teste güveniyorlar. Tşkler Umutsuz sağol.

Üye
    world56 Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    17.11-2014
    Saat
    23:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba ilker abi
    benden odyo testini istemişsin. fakat pc ortamına aktaramıyorum maalesef raporlar ilk rapor % 34 işitme kaybı sol kulak :75/ 67,5 db ve sağ kulak: 75/67,5 db dir. 2.ci rapor % 20 sol kulak : 60/53 ve sağ kulak : 68/60 db dir. 3.cü rapor % 28(hakem hastane) 60/53 db ve sağ kulak : 68/60 db civarındaydı buranın işitme db lerini tam olarak bilmiyorum yaklaşık olarak yazdım. 4.cü rapor % 30 sol kulak :78 db ve sağ kulak: 87 db dir. askerlikten muaf tutuldum. askeri devlet hastanesi işitme testi 60/53 db ve sağ kulak : 68/60 db civarındaydı tam olarak bilmiyorum yaklaşık olarak yazdım ve askeri devlet hastanenesindeki bera testi ise sol kulak 70 db ve sağ kulak 100 db olarak alındı.

Üye
    umutsuz Avatarı

Son Giriş
    07.10-2015
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

shukufe,

İşitme konusunda söylediklerim tamamen kişisel tecrübelerim ve araştırmalarıma dayanmaktadır. Bera testinin yargılama konusundaki başarısızlığı hakkında
    bilimsel çalışmalar mevcut. Bunlardan bir tanesini buraya yüklemek istedim ancak mesajlara dosya eklemek mümkün olmadı. Hotfile linkini veriyorum.
    Hotfile.com: 1 klik file hosting: BERA.pdf
    Bilimsel bir çalışma, sonlara doğru tek başına bera testi yargılamak için yeterli değildir şeklinde kesin bir kanıya varılıyor.

Ayrıca önceki mesajımdan farklı anlamlar çıkarılmış olması nedeniyle tekrar belirteyim. Odyometri konusunda doktorlar ve odyometristler kesinlikle
    hastaya güvenmiyorlar. Haklılık paylarına gelince düşük eşiklerde bazı hastaların kulak çınlamalarını ses sanarak butona basmalarıdır. Odyometristlerle bu konuda
    çok tartışmalar yaşamışımdır. Biz ses vermediğimiz halde butona basıyorsun. Kendi kendine simülasyon yapıyorsun şeklinde savunma yapıyorlar.

Hasta tereddüte düştüğü sesleri atladığında bu kez işitme eşiği yükselmiş oluyor. Ancak bera testinde orta kulağı da geçerek iç kulakta direk hücrelere
    ses veriliyor ve beyin sapının davranışlarına göre sesin algılanıp algılanmadığı sinyallerle cihaza kaydediliyor. Bu durumda ise beyinden gelen sinyallerin
    gerçekte ses sonucu mu üretildiği yoksa daha başka faktörlerin olup olmadığı konusunda net bulgular mevcut değil. Zaten Bera testinin yorumlanmasının
    uzmanlık gerektirdiği ve kesin kanıya varmak için odyo ve diğer destekleyici testlerle birlikte işitme kaybının miktarı ve niteliğinin tespiti için gerektiği her fırsatta söyleniyor.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

dusuk esikte bazi hastalarin kulak cinlamasini ses sanarak butona basmasi istee biymus meger benim sorunumda
    hep hep merak ederdim
    kimi testte 110 kimi testte 85 db allah allah bu nasil oluyor diye sapsin sapsin hadi 10 db 85 db
    cok feci kulak cinlamalariminin buna sebep oldugunu sizin yazilarinizdan ogrendim tesekkur ederim umutsuz
    bende kalibrasyon sorunu bu derdim
    bera testinde tecrubeli bilgili olmaliymis yorumlayan buda her zaman olananksiz
    odyo testinde konusmayi anlamayi olcerken odyometristten ne azarlar isitmisimdir dudak okuyarak konusmayi anlayan biri olarak neden anlamiyorsun iste duyursunda diye
    ne kadar bilimsel metodlar olsada hepsinin daha gelismesi gerekiyormus
    yazilarini okuyarak bilgi aldim cok tesekkurler umutsuz

Üye
    pronet Avatarı

Son Giriş
    21.02-2017
    Saat
    12:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Kulak çınlamasını ses sanıp basmak çok normal. Bu konuda tartışma yaşamadım. Odyo testlerinde benim de kulağım çınlardı. Düşük frekanslarda ses geliyor sanıp butona basardım. Ama test bittikten sonra söylerdim "kulağımda çınlama vardı. bazılarında emin olamadım" diye. Bunu söylemenin zararı yok. Faydası var. O zaman odyometrist anlardı.

Yasaklı Üye
    Mesut. Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    20.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Yok aslında çınlama ve diğer sesler ayırd edilebilir, saçma olan şuydu; Hemşire söylediğim kelimeleri tekrarla diyordu, hepsini tekrarlıyordum arada bi neden geçen sefer duydun şimdi duymadın diyordu. Yaw duymadım zorlamı! Sanırım sorun şurda makina ses seviyesi hep aynı ama kelimeyi söyleyen şahsın ses seviyesi hep aynımı? Makinaya güvenirim ama o insana güvenmıyorum, duymadıysam kesın onun ses seviyesinden kaynaklanıyordu.

Üye
    Hayatin anlamı Avatarı

Son Giriş
    13.12-2012
    Saat
    09:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    MERHABA,
    Rotinda; size yapılan test Bera testine benziyor.
    Umutsuz; harika bir anlatım yapmışsın tebrikler...
    Pronet; duyarlılığına teşekkürler..

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12