Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ramko Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan kaygusuz
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar

Öncelikle bu kadar faydalı bir sitede emeği olan herkese teşekkür ederim. Ne yazık ki toplumumuz bir çok konuda olduğu gibi engeli hakları konusunda da yeterince bilgi sahibi değil. Çevremde araştırdığım fakat cevap alamadığım bir kaç soruma umarım sizlerin sayesinde cevap bulabilirim.

ismim Ramazan 33 yaşındayım, yaklaşık 8 senedir şeker hastalığı tedavisi görüyorum. insülin günlük toplamda 52 ünite almaktayım. gözlerimde sağ göz 0,5 sol göz ise 0,7 görüyor. öncelikle defterdarlık vasıtasıyla rapor için hastaneye sevk edildim.
    raporda
    20 şeker için verilmiş
    16 göz için ise
    hesap sonu 33 raporum oluşmuş.

Üstte verdiğim bilgileri zaten bulanan raporumda da bulabilirsiniz.

rapor

* Şeker için verilen oranda bir yanlış olabilir mi? ( % 20-40 oranları şeker hastalarına veriliyor) eğer varsa nasıl itiraz etmeliyim. buradan sonra yapmam gerekenler nelerdir?
    iş yerimde ayrıca özürlü raporumu işletmemi istedi bu vesile ile maaşıma 30-40 TL artı bir kazanç geleceğini belirtti.

Vereceğiniz cevap için şimdi den çok teşekkür ederim.
    ramazan

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1- Diabetes mellitus
    a-Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış Tip II Diabetes mellitus: % 20
    b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus: % 30
    c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus: % 40

NOT: Komplikasyonlar Balthazard Formülü ile eklenir.

işin özü %40 alabilmek için C şıkkına ilaveten geriye dönük kan şekeri seviyesi yüksek çıkması gerekiyor. komplikasyon yani şeker hastalıgı vücuda zarar vermiş olması gerekiyor.

Üye
    ramko Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan kaygusuz
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yanlış anlamayın Ertuğrul Bey öncelikle sorumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. fakat anlamadığım :

kan şekeri 251
    hb1ac 8,2
    ve insulin kullanıyorum günde toplamda 52 ünite
    antidiabetik hap filan da
    almıyorum. ben a şıkkımıyım ?
    zaten o puanlamlara bakıp hata olduğunu düşünüyorum. yanlışmıyım :S
    bunu doktorla ilk muayenede paylaştığımda yanlış biliyorsun dedi
    hastaneden aldığım raporu da eklemiştim.
    rapor linki

Üye
    seranko Avatarı

Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Ramko
    Yazdıklarını ve raporunu dikkatlice inceledim. Maalesef senin de belirttiğin gibi engelli ve özürlü hakları ile ilgili birçok sıkıntı yaşanıyor ülkemizde.. Engelin ve özürün ne demek olduğunu insanlar başlarına gelince anlıyor.. Engelli ile özürlüyü ayırd etmek gerekiyor.. Vatandaşlarımız engellinin ve özürlünün ne demek olduğunu bilmediği için çok sık üzücü olaylarla karşılaşılıyor.. Dışarıdan bakınca sapasağlam olarak görünüyoruz ancak hergün yaptığımız iğneler,aldığımız haplar zamanla bizi içten içe çökertiyor..Ama bunu bilmiyorlar.. Ben de yaklaşık 15 yıldır diyabet hastasıyım. Daha doğrusu teşhis konalı 15 yıl gibi bir zaman oluyor.. Belki daha öncesi de vardı ama ben tahlil yaptırmıyordum . Bu arada baba tarafım olduğu gibi diyabet hastasıydı ve hepsi de bu ve buna bağlı hastalıkların komplikasyonları sonucu vefat ettiler.. Yıllardır bu hastalıkla mücadele etmeme ve bu hastalığı çok yakından tanımama rağmen özürlü raporu ile emekli olunabileceğini geçtiğimiz yıl tesadüfen öğrendim ve şok oldum.. Hemen işlemlere başladım.. 7 ay kadar süren rapor mücadelem sonucu % 53 (Hastane sağlık raporu) - % 46 Ankara merkez sağlık kurulu onayı ile 5 ay kadar önce emekli oldum. Hastane raporumun eksik yazılması sonucu 2 ay kadar emekliliğim ertelenmişti. Doğrusu yazılınca onaylandı.. Senin raporunu da inceledim. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.. Gittiğin iç hastalıkları uzmanı doktor ha1c değerine dikkat etmemiş sanırım.. Bence sallamış.. ha1c değeri son 3 aylık kan şekeri ortalamasını verir.. Bu değerin max 7 olması gerekiyor.. glikoz değeri olarak 251 yazması da enteresan.. Çünkü yönetmelikte AKŞ değeri isteniyor.. Bunun açıkça yazılması gerekiyordu.. Ayrıca da diyabet olan hastaların bir çoğuna ileride oluşacak komplikasyonları önlemek amacı ile hipertansiyon ilaçları da veriliyor ve rapora ekleniyor.. eğer adam bir rapor düzenlenseydi % 37 (diyabet + hipertansiyon) alırdın.. Gözden de ilave olurdu ortalama % 45 civarı olurdu ki bu da sana yeterli olurdu kanaatindeyim.. Bence sen 6 ay sonra tekrar rapor için müracaat et ve başka hastaneye sevk al.. Gittiğin doktorlar tecrübeli ve işten anlayan ehil kişiler olursa işin çok daha şık bir şekilde hallolur..

Üye
    ramko Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan kaygusuz
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

seranko harika yorum yapmıssın cok saol.
    birşey sorabilirmiyim, itiraz değil yeniden 6 ay sonra başvur dedin
    neden 6 ay sonra neden itiraz değil bunun yasal süreci felan mı var?
    umarım bildiğin bir yerden sormuşumdur.

Üye
    seranko Avatarı

Son Giriş
    22.06-2017
    Saat
    20:13
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ramko;

Güzel yorumun için teşekkür ederim...Rapora itiraz da edebilirsin,6 ay sonra yeniden başka hastaneden de rapor alabilirsin.. Şimdiki rapora itiraz etmen birşeyi değiştirmez.. Çünkü gittiğin hastanedeki tüm doktorlar birbirlerini tanıyorlar ve kuyruklarına basmazlar.. Bu hemen hemen aynı birimde görev yapan herkes ve her meslek için geçerlidir.. Aldığın raporlar sisteme işleniyor.. Yeni bir rapor almak için 6 ay beklemen gerek diye biliyorum.. Yanlış bilgim varsa lütfen düzeltilsin.. Aynı hastanenin aynı doktorunun raporu düzeltmesi istediğin zaman olabiliyor ancak devlete bağlı başka hastanelere gittiğin zaman olay değişiyor.. Acil değilse biraz bekle ve başka hastaneye git.. ve yazdığım gibi bu işi bilen hekimlerle görüş.. takıldığın bir konu olursa yine yardımcı olurum.. Ben tip II diyabetim.. AKŞ : 250-450 arası değişiyor.. ha1c : 16-18 arasıydı en son 6 ay önce idrarda glikoz = ++++ (4 pozitif) ... kolesterol vs onları saymıyorum ... Yaklaşık 6 yıldır insülün,15 yıldır hap kullanıyorum + hipertansiyon hapı + psikiyatri hapı + + + devam ediyor gidiyor ...

Üye
    ramko Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan kaygusuz
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dün defterdarlığa gittim. Ana rapor gelince yenileme yapılabiliyor. Bunun için ana raporun gelmesi beklenecek, bu süreçte 5-6 ayı buluyor dediğin gibi. bilgi olarak paylaşmak istedim.

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba ramko bende sizin gibi diyabet hastasıyım vergi indirimini kadıköy numuneden %40 olarak alabildim ben tip 1 20 yıllık şeker hastasıyım ha1c 5.8 olarak çıktı yeni insülin pompası kullanıyorum 4 yıldır çölyak da var bu yüzden şeker le beraber % 40 olarak onaylandı sendeki sıkıntı tip ıı olarak yazılmasıdır bana da bu tıp bir yanlışlık yapmışlardı yanlışlıkla tip ıı yazmışlar bu yüzden alamayacaktım aynen ben dedim ki ben tip ı şeker hastasıyım o zaman düzelttiler sende insülin kullanıyorsan ben tip ı olarak yazdır raporuna şekeri anlatmaya gerek duymuyorum sinsi ne kadar dikkat etsende komplikasyonlarından kaçamıyoruz malesef onu bir tek yaşayan bilir saygıyla kalın

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli arkadaşım, bir tip 2 diyabetli olarak bildiklerimi paylaşayım.Hba1c değerine baktığımızda 8.2 nin kan plazma gkukoz düzeyi olarak karşılığı yaklaşık 185-190 mg/dl dir.Hesap makinesine göre tam olarak 188.6 mg/dl.Haliyle 200 mg/dl nin altında bir değer.Yani senin tabirinle a şıkkısın.Aldığın yüzde oranı da doğru.Muhtemelen idrarda keton da bakmışlardır ve negatif çıkmıştır.Tansiyon değerin de 120/70 ki neredeyse ideal değer.Eğer bir kalp sorunun yoksa hiçbir aklı başında doktor sana anti hipertansif tedavi önermez.Haliyle hipertansiyonu da eledik.Gelelim asıl olaya;diyabet konusunda seni takip eden doktorunla görüşerek tedavini düzenlemelisin.Kendi tecrübeme dayanarak şunu söyleyeyim, sadece beyaz ekmek yemekten vazgeçersen kan glukoz düzeyini çok rahat düşürdüğünü göreceksin.Önerim çavdar ekmeğinden yana olacak.Tabii bunu sağlıklı insanlara da öneririm.Zira beyaz ekmek yemekle şekerlikten kaşık kaşık toz şeker yemek arasında pek bir fark yok.Herkese sağlıklı günler dileğimle.

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

merhaba songül pompada sadece hızlı etkili insülin kullanılıyor pompa devamlı insülin yapıyor sizde yemeklerden sonra ne kadar yemek yerseniz o kadar insülin yapıyorsunuz 3-4 günde bir iğneyle insülinini değiştiriyorsunuz tabi yemeklerden sonra ne kadar insülin yacağınızı karbonhidrat sayımı yapmayı diyetisyen öğretiyor hassas olursanız sizin için ha1c yi düşürür iyi olur dilerim sizin için iyisi olur

Üye
    ahmedd29 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    09.02-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben raporumu yeni aldım.Tip 1 diyabetliyim %20 oran verdiler.

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tip 1 diyabette kişinin vücudunda insülin üretimi hiç olmaz, tip 2 de ise olur hatta aşırı olur fakat vücut bu insülini kullanamaz.Bu basit bir kan testi ile anlaşılabilecek bir durumdur.Sayın Ahmet bey eğer tip 1 olduğunuza eminseniz oranınız en az yüzde 30 olmalıydı.

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bana göre bir çok doktor daha tip 1 tip 2 nin neye göre nasıl oldugu konusunda fikir birligi yok. ben özelikle 4-5 doktor gezip görüştüm kimi bana tip 1 sin kimi ise tip 2 sin diyor benim tip 1 mi 2 mi oldugu konusunda birbirleriyle çelişiyor. neden derseniz ben 14-15 senedir şeker hastasıyım insiliün kullanıyorum tahlillerde açlık kan şekerim 300-380 arası h1ac 12-14 arası kolestrol triresit yüksek, idrarda glikoz miktarı 30 mmol/l çıkıyor. birde anlamadıgım 2 sene önce haptan insilün e geçmeme ragmen rapordaki tanı insilüne baglı olmayan diyabetes mellitüs , komplikasyonları olmayan diye bir ibare koymuşlar diyabetli olup raporlu arkadaşlarda nasıl bir tanı geçiyor bilmek istiyorum. ayrıca diyabete baglı retinopati ,nöropati,hiper tansiyon ,nodül guatr rahatsızlıklarım var.

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Ertuğrul ve diğer diyabetli arkadaşlarım, yapmayın etmeyin, hastalığınızı ciddiye alın.Şekeriniz 300 lerde geziyorsa biryerlerde hata var demektir.Ya doktorunuzu değiştirin ya da doktorunuzun söylediklerine uymaya gayret edin.Mantık olarak yüksek şeker insanı öldürmez.Fakat zamanla böreklerinizi, karaciğerinizi, gözlerinizi, kalbinizi,dolaşım sisteminizi öldürür, haliyle ölürsünüz.Ama hiçbir doktor yüksek şekerden öldü bu hasta diye rapor yazmaz.Olsa olsa dolaşım bozukluğundan veya çoklu organ yetmezliğinden öldü diye rapor yazarlar.Aids gibi düşünün, aids bir hastalıktır fakat öldürmez, hasta genelde gripten ölür.
    Konuya dönersek, sayın Ertuğrul, siz de söylemişsiniz zaten daha önce hap kullandığınızı.Ne yazık ki tip 1 diyabetli birinin hap kullanma şansı yok zira kendisinin vücudunda insülin üretimi yok.Haliyle size tip 1 diyabet teşhisi koymaya çalışan doktorların bundan sonra semtine bile uğramayın bence.Eğer onların verdiği tedaviyi uyguluyor iseniz en kısa sürede doktor değiştirip tercihen bir endoktrinoloji uzmanına görünün.

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ama şu var 30 yaşında şekere yakalandım ki bunun birde bilmeden yaşanmış geriye dönük yılları oldugu biliniyor. yani ben bu hastalıga 40 yaşında yakalanmadım. genç denecek yıllarda yakalandım 3-5 yılda bilmeden şeker hastalıgı belirtileri vardı alsana 25 yaş bu tek başına tip 1 tanısı için yeterli degilmi. şunuda söylemek isterim yıllarca insilün tedavisi almak istemedim çünkü her gün igne ile insilün yapmak istemedim.. doktorlara kalsaydı 8-9 sene önce insilüne başlamış olacaktım.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon