Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bilgi€ngelliler.biz adresime gelen bir soru:

• Merhaba

Ben sol gözümü retina yırtılması sonucu kaybettim ve görme yok defalarca amelyat olmama rağmen bi sonuç alamadım, daha sonra da sağ gözümde yırtık başlangıcı oluştu erken tedaviyle sorun giderildi...
      sonuç olarak sadedce solda bir kayıp var. Askerlikten muaf raporum da mevcut. Ayrıca kafaya darbe, ağır kaldırmama, koşmama vs. gibi kısıtlamalarım var.
      merak ettiğim, ben de engelli sınıfında olabiliyor muyum? ne kadar oran olması lazım, benim oranım nedir, ve bazı hakları elde edebilir miyim?

şimdiden ilginize teşekkür ediyorum, ilgiyle bekliyorum
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Tek göz görmeme durumunda %40 rapor verilmiyor maalesef. Ve %40'ın altında olunca da sakat statüsünde değerlendirilmiyor.
    Yalnız, görmenin dışında bahsettiğiniz kısıtlamalarınız ve riskleriniz varsa, bu da iş gücü kaybı yaratır ve birlikte değerlendirildiğinde belki de %40'ın üzerinde bir işgücü kaybı verilebilir.
    Bunu ancak hastaneye başvurarak öğrenebilirsiniz.

Bence çalıştığın işyerinin bağlı olduğu defterdarlığa git, vergi indirim başvurusunda bulun. Onlar seni en yakın devlet hstanesine sevk etsin. Hastanede doktor muayenesi esnasında hem bir gözünün görmediğini hem de kafaya darbe, ağır kaldırmama, koşmama vb. kısıtlılıklarını söyle. Doktor her ikisini de değerlendirir ve toplam işgücü kaybı oranını belirler.
    O anda oranı sana söylemezler büyük ihtimalle. Raporu kendileri defterdarlığa gönderir vs.vs.vs. Sonuç 4-5 ay içinde sana (işyerine) bildirilir. Eğer %40 ve üzerinde oran verilmişse, sakat statüsünde olursun ve erken emeklilik vb. haklardan yararlanabilirsin

Üye
    ali fikri Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul artvin,arhavi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum...Bilgi birikimlerinizi paylaşmanız çok güzel. o kadar yere sormama rağmen net bir cevap alamamıştım...