Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Anlatacaklarimi yasamis yada net bilgisi olanlar varsa, cevap versinler lutfen..

Ben Crohn hastasiyim, bu hastaligim nedeni ile 26/12/2010 tarihinde %50 olarak rapor aldim.

Bu raporumu isyeri ve/ya kurum sevki ile degil, kisisel muracaat ile aldim.

Raporumu Ocak ayi icerisinde vergi indirimi icin Defterdarliga verdim, ve 15 gun sonra Raporum %50 olarak onandi ve 3. dereceden vergi indirimi hakki kazandim.

Hali hazirda calistigim is yerinde vergi indirimi hakkimi kullaniyorum.

Buraya kadar her sey olagan..

Asil sorum su..

Crohn hastaligindan sonra , Ankilozon Spondilit ve Kronik Noropatik Agri hastaliklarina yakalandim.

Raporumu yenilemek ve bu yeni durumunun tesbiti icin, ilk raporumu aldigim Hastahaneye muracaat ettim.

Hastahane den bana verilen cevap ; Daha once buradan 1 rapor aldiginiz icin, tekrar rapor muracaatini alamayiz.

Il Saglik kurumundan hakem hastahaneye sevk edilmelisin dendi.

Oysa ben raporuma itiraz degil, yeni durumun tesbiti icin tekrar heyete girmeyi yeni hastaliklarin da tesbit edilmesini istemistim.

Ayni sorularimi Bashekim yardimcisina da anlattim ve aldigim cevap diger memurun soyledigi idi.

Simdi..

Ben Il saglik kurumunun sevki ile baska hastahaneye gitsem, asil sorun o zaman basliyacak..

Cunki o hastahene de benim hastaliklarimi ilgilendiren bolumler yok (Gastrontologi ve Romotoloji)..

Muhtemelen bana Dahiliye ve Fizik bolumu bakacak.. Ya da baska 1 hastahaneye (il disinda) yollanacagim. Her 2 durum da benim acimdan sorun.

1: Ben Il saglik kurumu araciligi ile degil de, direk muracaat etsem sorun olurmu.. (ilk raporu aldigim yere degil baska hastaheneye).
    2: velevki raporumu arttirmak isterken dusurulmesi durumunda ilk raporum emekli olacagim zaman yeterlimi?Yoksa yeni raporumumu dikkate alirlar.

Asil kaygim su.. Yollanacagim hastahen de beni ilgilendiren poliklinikler yok.. Raporumu dusurmeleri durumunda, emekliligime 2 sene kalmisken tutarda rapor dusurulerse emekli olma hayalim suya duser.

Elimdeki vergi indirimi emekli icin yeterlimidir.

Üye
    dağ Avatarı

Gerçek Adı
    isa dağ
    Son Giriş
    05.07-2012
    Saat
    17:54
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aman kardeşim vergı indirimi aldıysan emekliliğine az kalmış sonradan bakarsın bir sorun çıkarırlar neme lazım başarılar

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

raporu vergi indirimi için kullanacaksan defterdarlık seni yeni rapor için hastaneye sevk eder eskiraporunu yükseltebilirsin bu şekilde ben defterdarlık kanalıyla raporumu yükselttirmiştim uygun gördügün devlet hastanesini secebilirsin elindeki rapor yeterli emeklilik için bence boşyere ugraşma kendini risketme eskisi gibi kolay rapor vermiyorlar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Bir defa, yeni alacağınız raporda oranın %40'ın altına düşebileceği gibi bir tereddütünüz varsa, kesinlikle defterdarlık sevki ile gitmeyin hastaneye. Zira defterdarlık sevki ile gider ve oranınız düşürülürse, varolan vergi indirim hakkı ile birlikte kazanmış olduğunuz emeklilik hakkını da yitirirsiniz.

Elinizdeki rapor eski mevzuata göre ve siz yeni mevzuata göre rapor talep ediyorken hastanedekilerin size "itiraz mekanizmasını şart koşmaları -belki il sağlık müdürlüğünce dayatılan uygulama açısından doğrudur ama- akılla bağdaşmıyor! Çünkü siz itiraz etmiyorsunuz...

Bence şu üç yoldan birini deneyin ve sonra alacağınız raporu defterdarlğa sunun...

1- Onlara deyin ki, "tamam o zaman, yeni rapor istemiyorum, bana eski raporumu 3 nüsha halinde verin ve raporda şu haklardan yararlanıp yararlanamayacağıma dair değerlendirmelerin yer alsın: özürlü kimlik kartı alabilir miyim, sakat statüsünde çalışabilir miyim, 2022 sayılı yasa kapsamında sakatlık maaşı alabilir miyim?"
    Büyük ihtimalle size "olmaz, varolan rapora hangi haklardan yararlanabileceğinize dair ibare ekleyemeyiz" diyecekler. O zaman onlara deyin ki, "bu rapor kullanım amacıma uygun değil. İlgili yönetmeliğin 13/4 ve 14/2 maddesi uyarınca bu haklardan yararlanmak için yeni rapor istiyorum"
    Ya da, aynı mantıkla, yaşadığınız yerdeki sosyal hizmetler müdürlüğüne gidin ve özürlü kimlik kartı için hastaneye sevk alın. Hastaneye gittiğinizde de yukarıdaki argümanlarla yeni rapor talep edin... Raporu doğrudan sosyal hizmetlere göndermek ister ve size nüsha vermemeye kalkarlarsa, ilgili yönetmeliğin 14. maddesi uyarınca bir nüshanın size verilmesi gerektiğini vurgulayın ve raporu alın...

2- Başka bir hastaneye gidip rapor talep edin.

3- Varolan raporunuzun üzerinden bir yıl geçsin, sonra dilediğiniz bir hastaneye yeniden başvurun.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Allakasi ; Raporum yeni, eski raporlar da anormal oranlar veriliyordu, bilgim var. Ama benim raporum Aralik 2010 yilinda alindi.

Sevgili Oturanboga ; Ilgine cok tesekkur ederim.. Genisce durumu izah etmissin..

Ilgilenen herkese tesekkur ederim.

Üye
    fanfan Avatarı

Son Giriş
    09.02-2012
    Saat
    13:35
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporunuz sürekli ise ancak şu şekilde rapor alınabiliyor; hastalık durumunuz değiştiyse sizinde anlattığınız gibi. Bu durumda yeni rapor, yani tekrar rapor çıkartmaya hakkınız var. il sağlık kurulu sizi istediği hastaneye sevk edebilir durumu anlatırsınız sağlık durumunuzun değiştiğinizi söyleyin tekrar rapor çıkartmaya hakkınız var olduğundan aynı hastaneye rapor için sevk istediğinizi belirtin. sanırım sevk edeceklerdır buna rağmen sevk etmiyolarsa hastane de yenıden rapor veremeyecegını belirtirse yapacağınız şey hakkınızı aramanızdır. Çünkü rapor kurallarında sureklı raporlarda hastalık durumunuzda değişme olduğunda yeniden rapor alabilirsiniz yazısı mevcut bu yazı sanırım raporunuz arka yuzundede yazmaktadır Ama yinede size tavsiyem şuan rapor çıkartmayın ben olsam yenıden rapor çıkartmam zaten elınızdekı %50 raporunuzdan yararlanabiliyorsunuz. bunu emeklılııgnızden sonra yapın bence oranı düşürürlerse hiç bişey yapamazsınız aman dikkat

Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim de işitme sorunum ilerlediği için raporumu yenileyecektim ve tam 2 yıl uğraştım, İl Sağlık Müdürlüğü raporun alındığı hastane harici başka bir hastaneye sevk ediyor, o hastaneden gerekli tüm tetkikler yapılıp rapor alınıyor, alınan rapor tekrar İl Sağlık Müdürlüğüne götürülüp onaylatılıyor ve tekrar ilk gidilen Devlet Hastanesine gönderiliyor, tetkikler tekrarlanıyor çünkü sonuçların hakem hastanesinde alınan sonuçlarla aynı olması gerekiyor, son olarak tüm sonuçlar heyetten geçip onaylanıyor.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

1 kac yerde daha yazmistim.

26/12/2010 Tarihinde Crohn hastaligi nedeni ile %50 ozurlu raporu aldim. Vergi indirimi icin muracaat ettim ve %50 olarak onandi.

Sorum su ; Crohn sonrasi 2 hastalik daha yakaladi beni. Ankilozon Spondilit (Grade 3 ), Kronik Periferik Noropatik Agri.

Bu hastaliklar icin tekrar rapor muracaatini siz degerli forum mudavimlerinin uyarisi ile vaz gectim. Zati kazanilmis haklarim var yeni raporun da bana fazlaca yarari olmiyacagi dusuncesi ile, rapor almakdan vaz gectim..

Simdi ; Hastaliklarim nedeni ile is yapamiyorum. Su anda fiilen calistigim is yeri babama ait, ama tum haklari ile benim. Sadece hukuken babama ait (imternet cafe).

Umuma acik mekan isletmek zordur, yapanlar bilir. Detaylati geciyorum.

İs yerim cogunlukla kapali oluyor, cunki ise gidemiyorum. Tek amacim su anda primleri odeyip emekli olmak. Baska yerde is vermiyorlar zati.

Neyse..

Ben Surekli is goremez raporu muracaati yapabilirmiyim. ?

Yapabilirsem, izlemem gereken yol/yontem nedir.

Not: Daha once gecici istirahat raporlari aldim ( 2 ay ve 10 ar gun olmak uzere 2 defa).

Bilgisi olanlar, yardimci olabilir mi. ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Sürekli iş göremezlik geliri alabilmek için işgücü kaybına neden olan durumun iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda ortaya çıkması gerekir. Aksi halde sürekli iş göremezlik geliri almak mümkün değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    KUBIS5 Avatarı

Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba brader senin tekrar raopr yenilemene vede diğer hastalıları ekletmene gerek yok sen kandini nekadar çok sıkıyorsun vede yoruyorsun aldığın rapor la emekli olabiliyorsun hertürlü hakak sahipsin ee sen daha ne istiyorsun o yüzde 50 senin işini görüyor bırak uğraşma boşver bir önemi yok yüzde 10 daha ekletirsen en aşşağı benim gibi yüzde 40 olanlar yetir yüzde kırktan yukarsı olsa ne olur olmasa ne olur bnim için boştur ben işimi yüzde 40 raporla görüyorum ya o da yetiyor bana onun için sana tavsiyem boşver işlerin yolundada söylentilere kulak asıpta raporunu yeniletmene gerek yok sana işkence vede yorgunluktan başka birşey değil

Üye
    Ozd Avatarı

Gerçek Adı
    Özgün E.
    Son Giriş
    22.11-2014
    Saat
    00:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar 2014 EKPSS de güzel bir puan aldım ve kısmetse ilk atamada yerleşeceğim, ama 16 ağustosta rapor sürem doluyor. uzatmak için ne zaman başvurayım sizce?

Üye
    murat6677 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    14.08-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar, ben raporumu 2000 yılında aldım SÜREKLİ ve %60 olarak, ama raporun kullanım amacında şöyle yazıyor; SAKAT İŞÇİ OLUR, ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI ALIR, başka bişey yazmıyor. Acaba ben ileride kamuda herhangi bir yere atandığım zaman sorun olur mu..? Çünkü İSTİHDAM OLUR cümlesi yerine SAKAT İŞÇİ OLUR diye yazıyor raporumda, lütfen bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim...

oturanboğa sen cevap verebilir misin...?

Üye
    murat6677 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    14.08-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yukarıdaki sorum önemli önümüzdeki atamalara hazırlıklı olmam lazım o yüzden lütfen bilgisi olan varsa paylaşsın...

Üye
    KUBIS5 Avatarı

Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba brader senin tekrar raopr yenilemene vede diğer hastalıları ekletmene gerek yok sen kandini nekadar çok sıkıyorsun vede yoruyorsun aldığın rapor la emekli olabiliyorsun hertürlü hakak sahipsin ee sen daha ne istiyorsun o yüzde 50 senin işini görüyor bırak uğraşma boşver bir önemi yok yüzde 10 daha ekletirsen en aşşağı benim gibi yüzde 40 olanlar yetir yüzde kırktan yukarsı olsa ne olur olmasa ne olur bnim için boştur ben işimi yüzde 40 raporla görüyorum ya o da yetiyor bana onun için sana tavsiyem boşver işlerin yolundada söylentilere kulak asıpta raporunu yeniletmene gerek yok sana işkence vede yorgunluktan başka birşey değil

Senin raporun nasıl 16 ağustosta doluyor bi anlats
    na sürekli değilmi sürekli değilsede önemli değil yenileme zorunluluğu yok yenileme zorunluluğu sadece vergi indirimi alacaksan o zaman var emekliliğe bir etkis yok sen rapor tarihin dolmdn önce sınava girdin ya sorun olmaz bed kuraya katıldım raporumda sürekli yazıyor şimdilik başvurmana gerek yok eğer 16 ağustostan sonra yerleşirsende önemi yok çünkü rapor tarihin dolacğı bilindiği halde seni sınav almzlardı o yüzden sana birşey olmuyor sen istanbuldaysan sakın şişli etfale bakırköy devlet hastanesine gitme onlar vermemek için uğraşıyorlar senin rahatsızlığın ney anlatsana

Buraporda herşey doğru vede düzgün yazıyor sorun yok ozaman öyleydi şimdikilerdede benim raporda 2002 de aldım yüzde 40 ağır işte çaşıtırılamaz yazıyor yani aynı kapıya çıkıyor

Üye
    Ozd Avatarı

Gerçek Adı
    Özgün E.
    Son Giriş
    22.11-2014
    Saat
    00:43
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ozd Mesajı Gör
    arkadaşlar 2014 EKPSS de güzel bir puan aldım ve kısmetse ilk atamada yerleşeceğim, ama 16 ağustosta rapor sürem doluyor. uzatmak için ne zaman başvurayım sizce?
    soruma bilgisi olan varsa cevap rica edebilir miyim acabaa

KUBIS5;
    ben 2011 yılında çok ağır bir trafik kazası geçirdim. ağır kafa travması sonucu 1 yıl kadar felç kaldım ve kısmi hafıza kaybım var. 16 ağustos 2013 te verilen raporum 16 ağustos 2014 te doluyor. ve yerleştirilme olacağı sraporumun geçerli olması lazım. yani kısacası raporumu yeniletmem gerekiyor.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon