Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 66 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gülmez51 Avatarı

Son Giriş
    20.09-2011
    Saat
    10:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bilmiyorum ablacığım ama benim bir tezim var,aciz insan aciz insanla uğraşır.aciz kurumlarda aciz,mazlum,gariban sesi soluğu çıkmayan güçsüzlerle uğraşıyorlar.aslında bizim elimizde çok büyük potansiyel güç varda biz kullanamıyoruz.bizi adam akıllı bir teşkilatlandırsalar olacak,ama bakıyorum engelliler derneği olarak faliyete başlamış bir yer kendisini bile idare edemiyor.sıkıntının %90 buradan geliyor...

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar hakem hastaneden rapor sonucum bu gün elime ulşatı. Fakat rapor %39 olarak geldi bu benim 3. raporum oldu. Şimdi ne yapmam gerek, bu konuda yardımcı olabilecek bilgi desteği verebilecek bir arkadaşımız varsa yol göstersin... 1. raporum %60 yıl 1999, 2. raporum %33 yıl 2010, 3. raporum %39 (hakem hastaneden) yıl 2011. Mahkeme yoluyla ilk raporumu geçerli hale getirebilirmiyim, eğer mahkemeye baş vuracaksam nasıl bir yol izlemem gerek???

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

O % 1 kadar taş düşsün kafalarına!

Bu raporu ne amaçla kullanacaksınız? Verilen raporlar bir kurum sevki ile gittiğiniz hastahanelerden mi verildi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Çalışmıyordum o dönemde işsizdim (4 ay önce bir fabrikada bilgi işlem sorumlusu olarak işe başladım) özürlü aylığı almak için gittim mal müdürlüğüne. Elimde raporum olmasına ve itirazlarıma rağmen hastaneye sevkettiler. Hikayeyi biliyorsunuz bundan sonrasını yazmıştım konuyu açarken. Bir şeyi merak ediyorum %60 olan raporum 1999 tarihli ve iş ve işçi bulma kurumu sevkiyle almıştım. Acaba o raporum iş başvurularında hala geçerli midir. Yani elimdeki üç rapor da ne maksatla almışsam onun için geçerli ve bir birini etkilemeyecek şekilde mi? Bu arad yaklaşık 2 ay önce vergi indirimi için %60 olan raporumu yollamıştım Ankaraya onlar da kabul etmediler yeni rapor al dediler. Acaba buna hakları var mı mahkemeye mi başvurmam gerek? Eğer dava vs. açmam gerekiyorsa ve bunun da elime ulaştıktan sonra belli bir süresi varsa gecikmek istemiyorum, acil cevaplarsanız çok memnun olurum. Durumumu BİMER'e de yazdım oradan da cevap bekliyorum.

Şu bilgiyi de ekleyeyim, aslında şu anda benim o rapora ihtiyacım yok artık %90 da verselerdi maaş bağlanmazdı çalışmaya başladım ssk lı olarak. Ama o rapor diğer raporlarımı etkiliyor mu bilemiyorum. Dava açsam kazanılmış haklar statüsünde ilk aldığım % 60 raporumu onaylatabilirmiyim. Aslında sorulacak o kadar çok soru varki, mesaj yazmakla olacak iş değil

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Eski tarihli raporla yeni hak elde edemezsiniz. Kurumlar ille de yakın tarihli rapor ister. Vergi indirimi için eski raporu kabul ettirebileni hiç görmedim. Mahkemeler de hastaneye sevk edip yeni rapor istetiyor...

Bence yeni rapor için şansınızı deneyin...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkür ederim

Üye
    cesaretkız Avatarı

Gerçek Adı
    ayşe
    Son Giriş
    27.11-2011
    Saat
    21:19
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili Bülent bey, bende sağlık bakanlığına yeni atandım ve benim önceki yıllarda çalıştığım yerde aldığım tam teşekküllü devlet hastanesinden aldığım vergi indirim raporum var ve daha sonrada iş değiştim sene 2007 de işyerim defterdarlığa yazı yazarak rapor bilgilerimi içeren ve ücretlerimde faydalandırlmam gerektiğini belirten yazıyı işyerime gönderdi ve iş yeride işleme katmıştı bunu ve şimdi ise; sağlık bakanlığına atandım il müdürlüğüne sordum anlattım durumu yeni bir rapor çıkartmama gerek olmadığını söyledi sonra defterdarlığa sordum hatta sorguladı bilgisayardan raporumun kayıtlarında olduğunu ve kendilerine bir dilekçe ve çalıştığıma dair işyerimden bir belge getirmemin yeterli olacağını söylediler biz üst yazıyla bildirriz iş yerine dendi yani yeni bir rapora gerek olmadığını söylediler. ve şu kanunu sizlere hatırlatırım:
    16.07.2006 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞ”in geçici 1 inci maddesine, “ …ç) 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları, geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Lütfen insanları bilgilendirirken biraz daha araştırmacı davranmanızı ve daha sağlıklı bilgi aktarmanızı önemle rica ederim. Şimdi siz beni bu sözümden ötürü yasaklayabilirsinizde ancak; saygı duyarım ben sadece bişeyler paylaşıyorum burada ve amacım asla polemik yaratmak değildir yanlış anlaşılmasın. SAYGILAR,

Birde arkadaşlar gelir idaresi başkanlının bir linkini veriyorum vergi indirim raporuyla alakalı lütfen bu 10 soruda ki başlıklara tıklayıp maddelerin içeriğini incelerseniz kesin bilgi sahibi olursunuz. özellikle iş yeri değiştiren ücretliler ne yapacak başlıklı sorunun içeriğini iyice inceleyiniz. link aşağıdadır.
    ::10 Soruda Sakatlık İndirimi::

Üye
    Kullanıcıadıyok Avatarı

Son Giriş
    21.10-2012
    Saat
    19:14
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba,

Ayşe hanım sizin söylediğiniz iş değiştirme sonucu daha önce almış olduğunuz vergi indiriminin yeni iş yerinizde de devam ettirilmesi ile ilgili olmalı.

Oysa ki Bülent Bey'in belirttiği ve Fatih Bey gibi bir çoğumuzun de mağdur olduğu konu, vergi indirimi başvurusu yapmak için elinde daha önce alınmış bulunan "sürekli" ibareli rapor ile yapılan vergi indirimi başvurusunun kabul edilmemesi. Oranların düşürülmesi ile de yeni rapor almak istendiğinde ise çok düşük oranda rapor alınması gibi bir sorunun olması.

Bahsettiğiniz linkte GİB'in sayfasındaki şu başlık önemli;

"Başka amaçlarla alınmış raporlar sakatlık indiriminde de geçerli midir?
    Sakatlık indiriminden yararlanmak için genel uygulama ilgilinin rapor almak üzere gerekli belgelerle ilgili müdürlüğe başvurması, ilgili müdürlükçe hastaneye sevk edilerek rapor aldırılması olmakla birlikte; vatandaşların mağdur edilmemesi için diğer kurumların sevki sonucu aldıkları raporlarla (rapor aslı veya noter onaylı) ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili Müdürlüklere başvurabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu uygulama ile kişiler yeniden rapor alma külfetinden kurtarılmaktadır."

"Diğer kurumların sevki ile alınan raporlar" derken muhtemelen İş-Kur sevkinden bahsediyor ki bu da önemli bir gelişme olur. En azından İş-Kur sevki ile alınan raporlar kabul görür. Ama tarih konusunda yine endişelerim var benim. Son yönetmelikten önce alınan raporlar da kabul görecek mi orası koca bir soru işareti.

Saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Ayşe hanım, bilakis, bir hata düzeltildiğinde sadece teşekkür edebilirim.

Yalnız, iş sizin dediğiniz gibi değil...
    1- Alıntıladığınız 2006 tarihli yönetmelik iptal edildi ve yerine 10 Aralık 2010'da yeni bir yönetmelik yayınalndı (bkz)
    2- Ama alıntıladığınız maddenin önceki yönetmelikten bir farkı yok aslında (aksine bi adım dahi olsa daha lehimizde yeni madde de var). Yani sözüm ona o zaman da kazanılmış haklarımız korunuyordu, şimdi de. Ama ortada bir gerçek var, o zaman da kurumlar haklarımızı gasp ediyordu, şimdi de!
    3- Bu sitede eski tarihli raporları kurumlar tarafından (özellikle maliye bakanlığı ve sgk tarafından) kabul edilmeyen ve tüm itirazlarına rağmen mağduriyeti giderilmeyen binlerce insan var.
    4- Hatta, alıntıladığınız kazanılmış hakkı düzenleyen maddeye istinaden maliyeye dava açan bir çok üyemiz de oldu. Peki mahkeme ne yaptı? "Eski rapor olmaz, git yeni rapor al gel" diye yasa dinlemezliği sürdürdü.
    5- Son olarak, geçen aylarda yönetmeliğin başka bir maddesine (15. madde) istinaden bir arkadaşımız dava açtı ve kazandı. Ama o da geçmiş raporların geçerliliği ile ilgili değil, hastanenin verdiği raporların kabul edilmesi bağlamındaydı. Yani, bugün gidip %40 rapor alan birinin vergi indirim başvurusu eğer düşürülmüşse, bu arkadaşımız dava açıp hastaneden aldığı yeni raporun kabul edilmesini sağlayabiliyor: http://www.engelliler.biz/forum/saka...me-karari.html

Sizin eski işyerinizde elde ettiğiniz sakatlık indirim hakkının yeni işinizde de geçerli sayılmasına gelince, bu uygulama zaten öyle... Çalışma yaşamının herhangi bir aşamasında defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde etmiş olan kişilerin bu hakkı tüm çalışma yaşamları boyunca geçerlidir.

Anlaştık mı?

Üye
    cesaretkız Avatarı

Gerçek Adı
    ayşe
    Son Giriş
    27.11-2011
    Saat
    21:19
    Yaşadığı Yer
    sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlaştık Aslan abim benim. Seni seviyoruz Bülent abiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim.

Üye
    Sef101 Avatarı

Son Giriş
    26.08-2013
    Saat
    18:44
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu durumda işin özeti sumu oluyor kazanılmış haklara fazla guvenmemek gerekli. 3 ay önce bende %40 tum vücut fonksiyon kaybı sürekli özürlü raporu almıştım maliye %20 ye düşürdü şimdi mevzuat yenilendi benim raporumda geçmiş dönemden oldu ben maliyeye desemki kazanılmış haklarım var kabul edecekmi zannetmiyorum. Siz nedersiniz?

Üye
    sedat71 Avatarı

Gerçek Adı
    sedat biçer
    Son Giriş
    19.01-2012
    Saat
    10:09
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayırlı günler arkadaşlar ben foruma yeni katılıyorum bi sorum olacak ben tıp1 diabetim %40 sürekli raporum var.Rapor tarihim 17.12.2008 vergi indirimi için başvurmayı düşünüyorum rapor oranımı düşürürlermi şimdiden teşekkürler..

Üye
    ha.faydinli Avatarı

Gerçek Adı
    fatıma
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani 1999 ve sonrası için alınan rporlarımız geçerli dimi arkadaşım kafamızdaki soruları açıga çıkarmışşın ilğin için teşekkürler yolun açık olsun

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

fatihakyar;

öncelikle geçmiş olsun ve allah yardımcınız olsun adana numune hastahanesi rapor konusunda çok cimri umarım hakkınız olan raporu alırsınız bi çok arkadaşım numune hastahanesinden aldıkları rapola sıkıntı yaşadılar sen gibi başka hakem hastanelerdn tekrar rapor çıkartmak zorunda kaldılar inş sende karşılaşmassın böyle birşeyle

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    99 yılındaki raporun nerede geçerli olabileceğine dair kimse garanti veremez! Ben olsam kesinlikle yeni rapor almak için çaba sarf ederdim.

Sayfa 3 / 5 İlkİlk 12345 SonSon