Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kuşum Avatarı

Gerçek Adı
    ümmühan
    Son Giriş
    20.02-2013
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    mbrlar birşey soracağım yardımcı olur musunuz?ben vergi indirimi için heyete girdim.çok düşük oran verdiler işitme ve konuşma engelli biri için %40 oranında rapor verdiler.bu oranı yükseltmek için ikinci kez heyete girebilir miyim? bilgisi olanlar yazsın lütfen.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Girebilirsin. Ama %40 işini görür bence. Ben olsam riske atmam...

Üye
    kuman Avatarı

Gerçek Adı
    otmar
    Son Giriş
    28.09-2012
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Oturan boğa merhabalar
    Ben kişisel başvuru yaparak, %40 üzeri sürekli özür derece raporumu aldım. Ben bu rapor ile (kişisel başvuru,kurum kanalıyla değil) vergi indiriminden ve emeklilik hakkından v.d. (her ne ise) kamusal haklardan yararlanabilir miyim? (1)Seçenek: Raporumu işyerime vererek, onun Maliyeye göndermesini talep eden bir dilekçe ile sunarak ya da (2.seçenek: Doğrudan doğruya raporum ile maliyeye başvurarak? Ya da 3. seçenek, başvur maliyeye ya da işyerine durumumu ? )
    Bu konuda (bilgi veren) az önce gördüğüm Maliye Bakanlığının Gelirler İdaresinin resmi Linki var: ::10 Soruda Sakatlık İndirimi::# Burada 7. şıkta yazıyor .aşağıya yapıştırdım bu yazıyı. Ancak, ben anlayamadım. Bu yazıya göre, ille de kişileri hariç mi kabul edeceğiz, yoksa, ne bileyim kurum olsun da örneğin bir özel dernek bile bir kurum sayılıp, bu haktan yararlanıyor da, bizim başvurumuzla aldıgımız rapor mu yararlanamıyor, ya da yararlanıyor muyuz? Uygulama nasıldır?

Burada; gelirler mudurlugu linkindeki yazı budur: "
    Sakatlık indiriminden yararlanmak için genel uygulama ilgilinin rapor almak üzere gerekli belgelerle ilgili müdürlüğe başvurması, ilgili müdürlükçe hastaneye sevk edilerek rapor aldırılması olmakla birlikte; vatandaşların mağdur edilmemesi için diğer kurumların sevki sonucu aldıkları raporlarla (rapor aslı veya noter onaylı) ve gerekli diğer belgelerle birlikte ilgili Müdürlüklere başvurabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu uygulama ile kişiler yeniden rapor alma külfetinden kurtarılmaktadır."..

olası yanıtınız için sagolun.???? Saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Elinizdeki raporu kabul etmek zorundalar alsında. Yasal olarak bu çok net. Bir kurum sevki olması diye kısıtlama yapılamaz... Israrcı olun. "Bunu kabul etmek zorundasınız. Çünkü yakın zamanda rapor almış birine hiç bir hastane yeni rapor VERMEZ" deyin...

Üye
    kuman Avatarı

Gerçek Adı
    otmar
    Son Giriş
    28.09-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu yeni rapor verme-vermeme durumu nasıl bir şey?

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim bildiğim altı aydan önce yeni rapor çıkmıyor. Başka bir hastaneden almak gerekiyor.

Üye
    kuman Avatarı

Gerçek Adı
    otmar
    Son Giriş
    28.09-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Durumunuz değişti ise, sizin talebiniz ile alınabilir olması lazım. Aşağıda yönetmelik maddesi böyle yazıyor. Yönetmelik te öyle bir sınırlama yok. 6 ay diye bir şey yazmıyor. Durumun değişmesi yeni raporla kişi talebiyle olur yazıyor. Durumunuz rapordaki gibi ise, tabii alamazsınız. Aşağıdaki madde bunu anlatıyor.

Bu maddede şöyle bir şey var: "Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez." diyor (aşağıdaki maddenin son kısmı). Buradaki "Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş" diyor. Bu ne demektir? (Teşekkürler)

"Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
    MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
    (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
    (3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
    (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez."

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

"Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş" ibaresi, raporun arka yüzüne atıf*. Ama aslında kadük bir ibare o! Çünkü kullanım amacının tamamının doldurulması lazım...
    Ama evet, uyanıklık yapıp, bu ifadeye karlşılık, "kullanım amacı farklı" deyip, yeni rapor da talep edilebilir heralde...

* saglik raporu formu arka - Rapor oranımı yükseltmek için yeniden heyete girebilir miyim?

Üye
    kuman Avatarı

Gerçek Adı
    otmar
    Son Giriş
    28.09-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler+

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

evet bende kurumdan yazı almadan gittim rapor aldım ve vergi indiriminden faydalanmak için vergi dairesine gittim.çalıştığınıza dair kurumunuzdan bir yazı getirin ve raporun aslını (sadece ve sadece aslını) getirin biz ankaraya gönderelim dediler.yani tekrar rapor almanıza gerek yok.ama mutlaka raporun aslı olacak diye ısrar ediyolar.noter suretini kabul etmiyolar, yani notere güvenmiyolar nasıl bir işse.

Üye
    onur224 Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    09.06-2014
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Ümraniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kazazade;

Noterle bile uğraşmana gerek yok Raporu aldığın hastaneye git ilk önce Orjinal raporunun bir kopyasını çektir ve onu başhekime imzalat ve resmi kaşesini vursun..sonra aslı gibidir bölüme git orda görevli aslı gibidir kaşesi vursun ve imzalasın fotokobine işlem tamam albunu götür verği dairesine direk ver kabul etmemesi için gerek neden yok eğer almazsa raporumu kaybettim ama yedek dosyadan bir daha verdiler görmüyormusun başhekimin imzası kaşesi doktorun ve aslı gibidir kaşesini göster..tabi birazda sitem et bu nasıl devlet vurduğu kaşe bile geçerli olmuyorsa ben niye vergi ödüyorum ben engelliyim hani pozitif ayrımcılık kanunu vs görürse gözün açık olduğunu kabul eder.

Sakatlık Çalışmaları
    Can Evren Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    02.11-2013
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kuman;

Aralık'ta değişen yönetmelikteki ufak kelime değişikliklerinden biri vergi indirimine esas raporlar başlığı altında. Vergi indirimi başvuruları için şöyle bir durum vardı sanırım daha önce; hem hastaneler hem de başvuruyu yapan vatandaşlar defterdarlığa rapor götürüyorlardı. Muhtemelen bazı defterdarlıklarda kişisel olarak teslim edilen raporlar kabul edilirken bazı defterdarlıklar hastanelerin yolladıklarını bekliyorlardı ve sevk ile rapor düzenlenmesini istiyorlardı. Bu değişiklik hem hastanelere hem de defterdarlıklara bir uyarı gibi sanki: defterdarlıklara sadece hastaneden aldığınız raporu ciddiye alacaksınız diyor; ee tabi doğal olarak kişisel başvuru yoluyla hastaneler vergi indirimi raporu düzenlemeyeceklerdir. Zaten herkesin bildiği gibi hastanelerde vergi indirimi için yapılan başvurularda diğer başvurulara oranla daha düşük oranlar çıkabiliyor. Hükümet benin anladığım kadarıyla bazı hizmetleri bol keseden dağıtırken bazı hizmetlerde dizginleri elinde tutmak istiyor ve bu amaç doğrultusunda benzeri düzenlemeler sağlıyor. Hastanelere ve defterdarlığa ne yapmaları gerektiğini de yönetmelikler aracılığıyla iletiyor.

Vergi İndirimine Esas Raporlar

Temmuz 2006 Yönetmeliği:
    Madde 12-
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda 11'nci maddeye göre kişiye verilmesi gereken nüsha, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilir.

Aralık 2010 Yönetmeliği:

MADDE 15 – (1)
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır."

(ESAS ALINIR İBARESİ EKLENMİS)

Üye
    hasan kayı Avatarı

Son Giriş
    01.08-2015
    Saat
    12:05
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ankara maliye saglık kurulu 3 derece vergi indirimini onayladı ve haksızlık yaptı raporu sürekli verdi bu şartlarda emekli olamıyorum fakat 2. derece vergi indirimi alma ihtimelim yüksek ne yapmalıyım