Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 78 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik 16 Aralık 2010 günü tüm ekleriyle birlikte yenilendi:
    http://www.engelliler.biz/forum/sagl...ik-2010-a.html

Yönetmelik ve eklerindeki değişikliklere dair bilgi paylaşımları burada yapabiliriz...

Böylece ne getirildi ne götürüldü derli toplu bir bilgi ortaya çıkar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Yeni Özür Oranları Cetveli: PDF dosyası olarak & Word Dosyası olarak

Henüz incelemeye fırsatım olmadı. Herkes kendi rapor oranlarına dair fark ettiği değişiklikleri buraya yazsın lütfen.

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Benim ilk gördüğüm (koagülasyon) hemofili faktör aktivitesi oranı biraz değişmiş eskiden %1 altında olanlara özürlülük oranı %80 iken şimdi %2 nin altına %80 baz alınmış 1 oran yükselmiş sadece bu oranı farkettim benim rahatsızlığımı ilgilendirdiği için

Bir de şu an farkettim belki eskiden de vardı malulen emekliliğe başvuranlarla özürlü olarak (5510/28) erken emekliliğe başvuranların alacakları rapor farklı mı oluyor?

Iyi incelendiğinde bazı özürlülük durumları eklenmiş ve bazı oranlarda iyi yönde arttırılmış kan hastalıklarında özellikle

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yeni değişen özürlülük sağlık raporları yönetmeliği yer alan özürlülük oranlarında değişiklikler olmuş kendi özürlülüğünü ilgilendiren arkadaşlar özür oranlarını kontrol etsinler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Ben de bacak amputasyonları için çok güzel değişiklikler fark ettim: http://www.engelliler.biz/forum/sagl...kseltildi.html

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşitmede bir şey değişmiş mi ? Pek anlayamadım incelerken.

Üye
    nacar Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben engelim ortapedik tekerlekli sandalye
    Tablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları. (bkz tablo 3.1)bu tabloya göre %96

Tablo 4.2.b- Her iki üst ekstremite bozuklukları.
    bu tabloya göre
    4-Ağır Kişi her iki ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor %90

bunların hangisi dogru anlamadım

Üye
    exelans Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    17:08
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    1

%40 almak için bastonmu kullanmak gerekiyor anlamadım ben bu işi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Yönetmelikte tespit ettiğim bazı yenilikler:
    • Özürlü sağlık kurulu raporlarının kişinin başvuru tarihinden itibaren en geç yirmi iş gününde tamamlanarak ilgiliye verilmesi esastır.
    • Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, [OturanBoğa Not: Bu, "eve en yakın hakem hastanesi" ibaresi yeni eklendi. Böylece neredeyse başka şehirlere gönderilme illetinden kurtulmuş olduk!] kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir.
    • Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
    • İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün yararlanabileceği hakları sayısınca veya talep ettiği sayıda çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir.
    • 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.
      [OturanBoğa Not: Bu maddeyi tam anlayamadım. İki anlama gelebilir: 1) Hastanenin defterdarlığa gönderdiği rapor kesindir, vergi indirimi için bu rapor temel alınır; 2) Bireysel başvuru ile alınan ve defterdarlığa verilen rapor geçersizdir, ille de hastanenin defterdarlığa göndermesi gerekir. Bu ikisinden hangisi için yazılmış bu madde, anlamadım!?]
    • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Üye
    RİCH Avatarı

Son Giriş
    26.06-2013
    Saat
    10:26
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi rapor oranları eskiden aldığımız gibi mi olacak yüzdesi düşmeyecek mi bu kanunla

Yasaklı Üye
    mavimsiyesil Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim anladığım kadarıyla rapor oranlarının maliyede düşürülmesi son buluyor.

Konuya dair görüşler için: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-alinacak.html

Üye
    CALL OF DUTY Avatarı

Gerçek Adı
    The person you have
    Son Giriş
    13.10-2016
    Saat
    14:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çoktandır bu müjdeli haberi bekliyordum şimdi vergi indirimi için rahat rahat başvurabilirm

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    16.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Peki bülent bey malulen gönderilen rapor red geldiğinde aynı raporu 5510/28 den ankaraya gönderilir mi yoksa yeniden mi rapor alacağız bu yönetmelikte böyle bir şey var mı?

Üye
    nacar Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abi ben 2007 de %88 sürekli raporum var bunlardan sonra her işimi bu raporla halledilir mi başka rapor gerekmiyecek mi

Üye
    hsynzcn Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin ÖZCAN
    Son Giriş
    07.06-2011
    Saat
    17:11
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Diyabetli (Tip1 Tip 2) arkadaşlar farklılık aramasın 2006 tarihli rapor oranları devam.
    Ancak daha önceden raporu olan bencileyin arkadaşlar için yeni yönetmeliğin can alıcı noktaları şurası,

• 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.
      [OturanBoğa Not: Bu maddeyi tam anlayamadım. İki anlama gelebilir: 1) Hastanenin defterdarlığa gönderdiği rapor kesindir, vergi indirimi için bu rapor temel alınır; 2) Bireysel başvuru ile alınan ve defterdarlığa verilen rapor geçersizdir, ille de hastanenin defterdarlığa göndermesi gerekir. Bu ikisinden hangisi için yazılmış bu madde, anlamadım!?]
    • Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Fakat Sayın Oturanboğa arkadaşa katılıyorum zira yönetmeliğin bu kısmı açık olmaktan ziyade dene ve gör şeklinde bir mana taşıyor. Umarım yapacağımız denemeler 2006 dan bu yana devam eden muallakta kalmış uygulamaların devamı olmaz. Yeni yönetmelik herkese hayırlı olsun demek için henüz erken.

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon