Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    caglaroz Avatarı

    Gerçek Adı
    Çağlar
    Üyelik Tarihi
    26.02-2007
    Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    17:55
    Yaşadığı Yer
    ısparta - yalvaç
    Mesaj
    33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba ben kas hastasıyım, %96 rapor aldım, ananeme de %70 verdiler ve 2022 aylığı için 2006 da başvurduk. 3 yıl oldu ama hala bir sonuç çıkmadı. il sosyal hizmetler evde bakım parası için tekrar rapor aldık, bunda da bana %92 ananeme de %76 verdiler. 2022 aylığını ne oldu diye emekli sandığına sorduğumuzda, eksiklikler olduğunu söylediler. bunu yaptırdık ve şimdi tekrar eksiklik çıkardılar. yeniden başka bir hastaneden yeni bir rapor alcaksınız diye yazı gönderdiler. raporlarımızda sürekli yazıyor, bunun manası ne?
    engellilere çin eziyeti yapıyorlar. 3 yıldır uğraşmaktan devletin vereceği maaşı geçti gidip gelmemiin masrafı!. 2022 için yeni istenen rapor evde bakım için aldığımız rapor geçmez mi?

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.943
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1- Elinizdeki rapor 2022 için geçerli olmalı. Bence noter onaylı nüshaları verin kuruma, işlem yapacaklardır.
    2- Yapmazlarsa, elinizdeki raporu hangi hastaneden aldıysanız oraya şöyle bir dilekçe ile başvurup, raporunuza "2022 maaşından yararlanabilir" ibaresini ekletebilirsiniz:

    • ................... Hastanesi Başhekimliğine

      16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası, "Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz." talimatını, 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise, "Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir." talimatını vermektedir.

      Ayrıca Sağlık Bakanlığının, 03.03.2004 tarih, 3539 sayı ve 2004/30 no'lu genelgesi, "özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmamalı" talimatını; ve 14.02.2002 tarih, 17983 sayı ve 2002/128 no'lu genelgesi ise "Özürlü kişilere randevu, muayene ve diğer hizmet birimlerinde öncelik verilmesi, hastanelerde bekletilmemeleri, gerekli hallerde özel bir günde sağlık kurulunun toplanmasının sağlanması, ayrıca Eğitim Ve Arştırma hastanelerimizde ''Özürlü Polikliniklerinin'' ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi" talimatını vermektedir.

      Bu hükümler çerçevesinde, 2022 sayılı yasadan yararlanabileceğime dair ibarenin sağlık raporuma yazılarak, 3 nüsha halinde tarafıma verilmesini arz ederim
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...