Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 48 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    CAHİT1974 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2010
    Saat
    22:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    24.03.2010 tarihli bimer başvurunuz incelenmiştir.

Vatandaşlarımızın özür durumlarının belgelendirilmesi amacıyla düzenlenen özürlü sağlık kurulu raporları, 16.07.2006 tarih ve 26230 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda düzenlenmektedir.

Adı geçen Yönetmeliğin; "Kazanılmış haklar" başlıklı Geçici 1. Maddesinde "6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları, geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez. Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir. Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki mevzuat hükümlerine göre başlatılmış olan Özürlü Sağlık Kurulu Raporu ile ilgili işlemler, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden evvel yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine göre sonuçlandırılır." hükmü yer almaktadır.

Dünya ülkeleri ile aynı standardın kullanılması ve bilimsel değerlendirmeler ışığında zaman zaman çeşitli özürlerin değerlendirilmesinde oran değişimleri, düşmeleri meydana gelebilmektedir. Ancak, bu durumda vatandaşlarımızın mağdur olmaması için daha önce alınmış sürekli hastalık özür raporlarının geçerli olduğu Yönetmelikte açıkça ifade edilmektedir.
    Eski raporu ibraz etmeniz durumunda ilgili kurumun raporunuzu kabul etmesi gerekmektedir. Gerektiğinde bu konuda hukuki haklarınızın olduğunu hatırlatır saygılar sunarım.

Uzm.Dr.Bekir KESKİNKILIÇ Bakana. Genel Müdür Yardımcısı

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Kazanılmış hak derken vergi ind. emeklilik gibi kazanılmış haklardan bahsediyor yukardaki yazıya göre...
    Ozman elinizdeki 16.07.2006 tarihden önce alınmış raporlar hiç bir işe yaramıyor...

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sgk emekli olmak isteyenlerden yeni rapor isteme olasılığı ne durumda oyle bir isteğinden söz ediliyor.

Üye
    magnesia Avatarı

Son Giriş
    31.08-2010
    Saat
    10:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne yani 2003 te aldığım raporla işkurun yolladığı bir işe girdiğimde tekrar yeni bir rapormu isteyecekler benden ?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Arkadaş rapor almak kazanılmış bir Hak mıdır..
    Lütfen bana söylermisiniz zamanında rapor alıp engelli olan birisi ilerleyen yıllarda iyilileşme gösteremez mi ozaman saglam kişiler olmazlar mı gerçek engelli kişilerin hakkını gasp etmiş olmaz mı? ve bazı haklardan faydalanmışsan mesela vergi ind. bu kazanılmış haktır.. Kimse bu hakka bişey demiyor zaten ve o eski raporlar ile hala engelli kadrosunda çalışanlar var ama vergi ind. hakkı alamıyorlar buna nedemeli..

Üye
    magnesia Avatarı

Son Giriş
    31.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey şunu soruyorum diyelimki işkur vasıtasıyla bir işe gönderildim o işyeri beni tekrar yeni bir rapor al diyebilirmi bendeki rapor 2003 yılına ait ve maaş almaktayım normal emekliliğimide hak etmiş bulunuyorum (2008)yılında yani o raporla çalışmam söz konusumu bilgi verirseniz sevinirim.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İşyeri senden rapor isteyemez ki ama sen vergi ind. hakkı almak istesen işte o rapor ile hiç birşey yapamıyorsun..Maliye neden senden yeni ve güncel rapor istiyor ozaman..
    İşkur zaten saçma bir uygulama içerisinde ben yine söylüyorum ya 16 Temmuz 2006 Tarihli ve 26230 sayılı Kanunu uygula yada eski kanunu uygula 2 uygulama bir olamaz..
    Bu arada MEB e de sordun sınav bittikten sonra yerleştirmelerde yani ve güncel rapor istenecek mi diye bakalım nasıl bi cevap gelecek..

Üye
    saban Avatarı

Gerçek Adı
    şaban
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker o maddede kazanılmış hak ölçütü açık %40 ve sürekli bir sakatlık raporu ile nasıl iyileşirsin

Üye
    MESTAN Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    12:33
    Yaşadığı Yer
    içinizden biri
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    4

Saban ben iyileştim 99 da 45 olan raporum 1 hafta önce 36 oldu

Üye
    saban Avatarı

Gerçek Adı
    şaban
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rahatsızlıgın neydi sürekli degilmiydi

Üye
    ancıl Avatarı

Gerçek Adı
    selçuk
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    23:02
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

ilker abi ye sonuna kadar katılıyorum. katılmayanlar fikrini söler ama karşısındakini eleştirmez,

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Saban;
    Yahu neden anlamıyorsun engelliler iyileşemez diye bi kanun bi madde bi tüzük mü var...?
    İyileşmek yasak mı..
    Ozman diyalize giren bi böbrek hastası kardeşimize örnek %80 %90 rapor verilirken neden nakilden sonra %40 iniyor bi açıklarmısın iyileşme yokmu şimdi burada..

Üye
    magnesia Avatarı

Son Giriş
    31.08-2010
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey ben kendi soruma sizden yanıt alabilirmiyim 2003 vergi indirim raporumla bir işe girdiğimde yenisini getirin diyebilirlermi?

Üye
    magnum Avatarı

Son Giriş
    06.01-2011
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlker bey,

"Bu arada MEB e de sordun sınav bittikten sonra yerleştirmelerde yani ve güncel rapor istenecek mi diye bakalım nasıl bi cevap gelecek.."

Dün bu konu tartışılmıştı ve konu kilitlendi,neden bu konuyu bu kadar uzatıyorsunuz ki

Bahsi geçen raporların sürekli veya süreli olması ki bu zaten MEB atama kılavuzunda açıklanmış.

2006 yılı öncesi-sonrası,gerçek özürlü olanlar olmayanlar vs gibi ayrımlarda bulunuyorsunuz.2006 yılında çıkan ve şu an yürürlükte olan sizin geçici dediğiniz madde 2006 yılı öncesi rapor alanları koruyor.Geçici maddenin kalkması için ilgili yazının yenilenmesi yani revize edilmesi lazım ki o madde kaldırılsın.

Uygulama tek aslında.Sadece bu saatten sonra alınacak raporlara göre %40 ın altında kalanlar özürlülük haklarından yararlanamıyor.Asıl bu konu üzerinde durulmalı.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    MAGNESİA;
    Senden tekrar rapor istenmez heleki vergi ind. hakkın var ise hiç istenmez ve (vergi ind. hakkınızda herhangi bir süre) yok ise prim ve süre şartlarını yerine getirdigin vakit emekli olursun..
    İşte bu kazanılmış haktır....
    MAGNUM;
    Tamam işte bizde aynı şeyi diyoruz ya yeni kanunu uygula yada eski kanunu ..
    Mesala eski oranlara göre bol keseden rapor alanlar var bizim itirazımız bunlara ve meb başvuralarında yeni rapor istenmeliydi ki bu kişilerin önüne geçilsin..
    Ben yine söylüyorum sınavdan sonra yeni rapor istenmeli sınav kiytapçıgının 7 maddesine bunu diyor zaten bu konunun takipçisi olacam bakalım mebden nasıl bir cevap gelecek..

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon