Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ŞİMŞEK Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    31.08-2011
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    BURSA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %45 özürlü raporum bulunmakta ve devlet memuru olarak görev yapmaktayım.
    97 senesinde kaza geçirdim. Ve sol diz altı protez kullanıyorum. 99 yılında işe girdim, işe girdiğimde sağ elim ve sağ ayağımda tedaviler sürüyordu. Benim raporum sadece sol altı protez için verilen miktardı. Ve raporu aldıktan 1-2 sene sonra bu tedaviler sonuç vermedi ve benim sağ elim ve sağ ayağım da kalıcı derecede sakatlık kaldı.
    Ben bu sağ elim ve sağ ayağımı da rapora katıp, raporun derecesini yükseltebilir miyim?

Ve bu halde 15 yıl sonra emekli olabilir miyim?

şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporun derecesini yükseltmeniz mümkün, tekrar sakatlık muayenesine gitmelisiniz. Alacağınız yeni raporu ibraz etmelisiniz.
    Siz işe başlamadan önce kaza geçirdiğinizi yazmışsınız. 2 sene sonra işe girdiğinizi. Bunu ispatlarsanız sorun yok şimdilik.

erken emeklilik hakkınızı kullanabilirsiniz elbette (önce vergi indiriminden faydalanmaya çalışın)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Herhangi bir devlet hastanesine gidip vergi indirimi için sağlık raporu talebinde bulunabilirsiniz. Tüm vücut kayıplarınız hesap edilerek yeni oranı belirleyeceklerdir.

İlk işe girişte sakat olmadığını ıspat edebiliyorsan, halen %40 ve üzerinde sağlık raporun varsa, 15 yılda erken emekli olabilirsin.

Zaten %45 raporun varken raporunu yükseltmek için yeniden hastaneye müracat etmen gereksiz geldi bana. Evet, müracaat etsen oranını yükseltirler, ama sende zaten emekliliğin için gerekli olan rapor var; bu oran ister %60 olsun iisterse %40 (emeklilik için) fark etmez.

Ama bugün vergi indiriminden yararlanmak istersen (ki bu emeklilikten tamamen bağımsız bir konudur,) o zaman yeni rapor alıp işgücü kaybı oranını arttırman yararına olacaktır. Çünkü:

% 80'ini kaybetmiş bulunan kişiler birinci derece,
    % 60'ını kaybetmiş bulunan kişiler ikinci derece,
    % 40'ını kaybetmiş bulunan kişiler üçüncü derece sakat sayılmaktadır.

Ve 2007 yılında
    - Birinci derece sakatlar için 570.-YTL,
    - İkinci derece sakatlar için 280.-YTL,
    - Üçüncü derece sakatlar için 140.-YTL. sakatlık indirimi uygulanmaktadır.
    Kabaca brinci derece sakatlığı olanlarda aylık 75 YTL, ikincilerde 50 YTL ve üçüncülerde 25 YTL maaş farkı olur.

Vergi indirimi için başvuru formuna buradan ulaşabilirsin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    955
    Verilen Beğeniler
    1.250

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ayrıca vergi indirimi, bunun için başvurduğunuz tarihten değil, işe başladığınız tarihten itibaren (geriye dönük olarak da) uygulanmak zorunda. Yani geçmişteki tüm vergi indirimlerinizi tahsil edebilirsiniz.
    Konuyla ilgili Danıştay kararı: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=26957
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...