Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lillybell Avatarı

Gerçek Adı
    Lillybell :)
    Son Giriş
    12.09-2014
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

Ben salı günü özürlü raporu almak için hastaneye gideceğim. Ameliyatlar sonrasında bir süredir uzağım hastaneden ve bana en tanıdık yer olmasına rağmen yine de çok heyecanlıyım. Acaba o gün neler olacağı ile ilgili bana daha önce rapor almış arkadaşlar biraz bilgi verebilirler mi? Mesela her doktora ayrı mı muayene olacağım? Heyete girdiğimde bana soru soracaklar mı? Bilemiyorum....
    Umarım beni bilgilendiren arkadaşlar olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Birçok branş doktoruna imzalatman gereken bir evrak verilecek sana. O evrakla ilk önce hastalığınla/sakatlığınla ilgili doktora gidip muayene olun. Orada muayene olur ve imza/kaşe alırsanız, diğer (hastalığınızla ilgisi olmayan) doktorların evrağı imzalaması kolay olur; onlar muayene bile etmezler...

Şu iki genelgenin de çıktısını yanınıza alın ve gerekirse başhekime giderek itirazda bulunun:
    1- Sağlık Kurulu Raporu Almak için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerden Ücret Alın(a)maz
    2- Engellilerin, Hastanelerde Öncelik Hakkı Vardır

skron - Sağlık kurulu raporu alırken hastanede nelerle karşılaşacağım?

Bir de alacağın sağlık raporunda raporu birçok iş için kullanabilmene olanak sağlayacak ibarelerin doldurulmasını talep et. Şöyle bir dilekçe işini görür:

• ................... Hastanesi Başhekimliğine

16 Temmuz 2007 günkü Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'in 'Özürlü sağlık kurulu raporunun doldurulması'nı düzenleyen 9. maddenin 5. fıkrası, "Özürlü sağlık kurulu raporlarında, raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin özür grubuna uygun hakları, özürlü sağlık kurulunca değerlendirilerek bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-3 sayılı formda gösterilen raporun arka yüzünde bulunan açıklamalar bölümü dikkate alınarak yazılır. Raporun kullanım amacı bölümüne, bireyin özür grubuna uygun hakları değerlendirilerek yapılan değerlendirmeler; sonuç bölümüne evet, hayır ya da değerlendirilmedi ibarelerinden birisi kullanılmak suretiyle yazılır ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz." talimatını, 'Özürlü sağlık kurulu raporunun tasdiki ve verilişi'ni düzenleyen 14. maddenin 2. fıkrası ise, "Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun bir nüshası ilgili kişiye verilir. İlgilinin talebi üzerine hazırlanmış olan özürlü sağlık kurulu raporlarından; özürlünün kullanabileceği hakları sayısınca çoğaltılarak imza edilir, onaylanır ve mühürlenerek ilgiliye verilir. Kurum müracaatlarında ise raporun bir nüshası raporu isteyen kuruma gönderilir" talimatını vermektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığının, 03.03.2004 tarih, 3539 sayı ve 2004/30 no'lu genelgesi, "özürlü sağlık kurulu raporları için muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmamalı" talimatını; ve 14.02.2002 tarih, 17983 sayı ve 2002/128 no'lu genelgesi ise "Özürlü kişilere randevu, muayene ve diğer hizmet birimlerinde öncelik verilmesi, hastanelerde bekletilmemeleri, gerekli hallerde özel bir günde sağlık kurulunun toplanmasının sağlanması, ayrıca Eğitim Ve Arştırma hastanelerimizde ''Özürlü Polikliniklerinin'' ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi" talimatını vermektedir.

Bu hükümler çerçevesinde, hangi haklardan yararlanabileceğime dair ibarelerin eksiksiz doldurularak ve o sayıda nüsha sayısınca tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesini arz ederim
    Ayrıca burada ifade edilen bu haklar:

• H sınıfı ehliyet alabilir
      Özel tertibatlı araç kullanabilir.
      Akülü araç kullanması gereklidir.
      İşitme cihazı kullanması gereklidir.
      ........................ ortezi/protezi kullanması gereklidir.
      ............................... yardımcı cihazı kullanması gereklidir
      tekerlekli sandalye kullanması gereklidir.
      Özel eğitim amaçlı değerlendirilmesi uygundur.
      Diğer: (2022 maaşı alabilir, Evde Bakım aylığı alabilir, özel eğitim vs.vs.vs. )

Üye
    banderas Avatarı

Son Giriş
    31.12-2014
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey bakın şimdi nasıl bir sıkıntı yaratan ayrıntıyı konuşacagım bulunduğumuz ilçedeki devlet hastahanesi engellilere,

Çok rahat bir şekilde vergi indirimi için alıyorsan bu 120 ytl ücreti ödeyeceksin ödemek zorundasın eğer ödemek istemiyorsan vergi dairesinden yazı getir ki böyle bir yazı yok dedi bende ok dedim peki genelgeden bahsettim bilğiniz var diğmi dedim [03/03/2004 tarihli] evet dedi bu şekilde dedi ve kapattı peki buna ne diyorsunuz biz başka hangi haklardan yararlanmak için rapor alabiliyoruzki birde ücretsiz olarak nerde kalmış bu vergi indirim,inden yararlanalım.

Üye
    lillybell Avatarı

Gerçek Adı
    Lillybell :)
    Son Giriş
    12.09-2014
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinize uyacağım. Umarım bir sorunla karşılaşmam.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

bulent, Valiliğe gidecek, yukarıdaki dilekçene karşın hakkının yendiğini söyleyecek ve ilgilileri isim isim vererek şikayet edeceksin. Vali, yani mülki amir de o kişilerin aklını alacak! Bu kadar basit.
    Bundan önce sana o efeliği yapan kişiye, Valiye şikayet edeceğini de söyle tabii.. Belki aklı başına gelir de Valiye gerek kalmaz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    banderas Avatarı

Son Giriş
    31.12-2014
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey tamam ama vergi indirimi için karşılanmıyor deniyor masraflar ya haklılarsa yani ifade edilen haklarda vergi indirimi için denmiyor eger kesin kez ve netse gerekeni hemen yaparım bu sorun degil.

Üye
    Tip1diyabet Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    22:19
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ilk defa rapor icin hastaneye basvuracagim.goztepe egitim arastirma.ilk 25 kisiye evrak veriliyormus 8 de personel geldiginde orasi dolu oliyormus bahce kapisi 7 de aciliyor:/ stresi sardi insulin dozlarim yetmemeye basladi bile. Randevu gerektigini soyleyenler de var heyet raporu icin sira beklemeyen arkadaslar da (farkli illerden). Genel bir kural yok mu hastaneye gore mi degisiyor acaba? Bir de 2 yil once esim 1 gunde butun dr lari gezmisti. Randevu gerekiyorsa 1 gun degil 1 ayda zor bitmez mi

Forum Moderatörü
    ozgurmeric74 Avatarı

Gerçek Adı
    ÖZGÜR
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    243
    Verilen Beğeniler
    56

hastaneden hastaneye farklılık gösterir. ben bakırköy osmaniye eğit..araş.hastanesinden 1 günde aldım.
    pazar-salı-perşembe günleri saat tam 20.00 da internette heyet randevu lingi açılıyor.30 kişi sınırı var. ben randevu aldım. ertesi gün gittiğimde öğleye kadar 9 doktor gezdim. (heyet doktorları farklı) öğleden sonra 13:30 14:00 gibi heyete girdim.heyette rapor üzerindeki fotoğraf senmisin diye bakıyorlar.5 sn sürüyo.1 hafta sonrada raporumu elime aldım.kolaydı. ama göztepede sistem nasıl işliyor bilmiyorum.

Üye
    Tip1diyabet Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    22:19
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ozgurmeric74

Tesekkur ederim. Sistem degisiyor demek ki hastaneye gore. Internetten randevu degil sabah siraya girebilen ilk 25 kisi burda.