Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    eminserin Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    14:23
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar ben 2004 yılında göz arızam sebebi ile izmirde bir hakem hastaneye başvurdum ve %40 raporu aldım.O şekilde özürlü olarak özel bir şirkete girdim.Şu an devlet memurluğu için başvuru yapacaktım ama benden yeni tarihli bir rapor istediler.Yani eski rapor geçersiz kılınıyormuş,aynı şekilde tekrar ben dilekçe yolu ile hastanenin yolunu tuttup ama bana ne denilsin ki bu rapor aynı şekilde verilmez %20 filan ancak alırsın bunu söyleyen ise göz heyetinden bir doktor.Uğraşmana ve macera aramana gerek yok diyerek bakmadılar bile.ARkadaşlar bu şekilde raporu düşen başka bir arkadaş varmı içinizde ? Yani 3 sene önce %40 verilen bir rapor nasıl olurda bir anda düşebilir(Hastalığımda kalıcı)
    Peki eski rapor bundan sonraki müracaat edeceğim yerlerde geçersizmi olacak?Benden her seferinde yeni bir rapor isteyeceklermi ? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarımlaaa.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Eğer önceden (Ankara Maliye'den onaylı) vergi indirimini hak etmişsen, bu yeni derecelendirme seni bağlamaz.

İlgili Yönetmelik der k: http://www.engelliler.biz/haklarimiz...ulukolcutu.htm

• Geçici Madde 1- Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce;
      a) 18/3/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları,
      b) 1/6/1987 tarihli ve 19474 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında 2022 Sayılı Kanun Gereğince Alınacak Sağlık Raporları ve Bunların Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Emekli Sandığı Sağlık Kurulunca verilen nihai raporlarda yer alan çalışma gücü kaybı oranları,
      c) 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,
      d) 18 Mart 1998 tarih ve 23290 sayılı Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,
      geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.
      Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.

Geçici Madde 2- Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki mevzuat hükümlerine göre başlatılmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili işlemlerinden;
      a) Sağlık kurulu muayeneleri tamamlanmış olanlar, bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden evvel yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine,
      b) Sağlık kurulu muayeneleri tamamlanmamış olanlar, bu Yönetmelik hükümlerine göre sonuçlandırılır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yeni sağlık raporu alırken düşürebilirler. Ama vergi indirimni hak etmişseniz eskiden, o zaman bu geçici maddelerde açıkça yazıldığı üzere geçerli olan elinizdeki o belgedir.
    Sizden yeni rapor istteyen her kuruma bu yönetmeliği gösterip, geçici maddelerdeki ibarelere dikkat çekin.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    eminserin Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Oturan Boğa arkadaşım ben geçen sene bu vergi indiriminden yararlanmak için tekrar heyete girdim ama malesef ankaradan gelen rapor %32 ile sonuçlandı.Nitekim bu şekilde vergi indiriminden yararlanamıyorum.
    Peki benim anlamadığım şu anda herhangi bir yere müracat etsem benden yeni rapor istemek zorundamı işveren yoksa bu raporum geçerli oluyormu.Çünkü eğer böyle olursa işimiz çok sakat görünüyor.Başlıktada belirttiğim gibi raporlarda düşme olasılığı var bunuda anlamış değilim.Eğer aydınlatırsanız bu konuda çok sevinirim.SAygılarımlaaa

Üye
    eminserin Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
    Madde 12- Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda kontrol süresi mutlaka belirtilir. Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yeniden belirlenir.
    Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
    Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez.

Arkadaşlar yukarıda ki maddelerden anladığım kadarıyla eğer hastalık sürekli ise ve daha önceden bu rapor alınmışssa tekrar bu raporun istenmesine gerek yoktur diyor burada.
    Bu konuda fikri olan varsa arkadaşlar çok sevinirim... Çünkü bir şekilde hakkımız yeniyor bu ülkede.Daha önceden hastalığı sabit ve sürekli olan %40 veya daha üzeri rapor alan bir insandan tekrar aynı raporları istiyorlar.Ve işin garip tarafı bu oranıda düşürmeye kalkışan bir zihniyet var.Ben malesef bu zihniyetin iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum... SAYGILARIMLAA

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Daha önce de çok defalar dikkat çekmiştim bu "süreklilik" ibaresine. Yasal olarak bir defa "sürekli" ibareli rapor alan biri tekrar rapor alamaz. Ama gel gör ki nerdeyse sokakta yürümek için bile yeni rapor isteniyor.

Bence bu yasal çelişki hukuk yoluyla lehimize işletilebilir. Mağdur olan kişilerin hukuki süreç işletmesi gerek....

Üye
    eminserin Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar gerçekten hep beraber bu konunun üzerine gitmemiz gerekiyor.Her defasında rapor almak için hastane hastane sürünüyoruz buna dur demeliyiz.Arkadaşımızın dediği gibide ancak hukuki işlemler sonucunda bunlar lehimize sonuçlanır.Belli düzenlemelerin gelmesi gerekiyor diye düşünüyorum.Bu şekilde özürlüler idaresi ve başbakanlığa mail atmamız gerekiyor ancak bu şekilde sesimizi duyurabiliriz.Herkese sevgilerimle

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Ne kadar düşüncesizlik ve acımasızlık! Sakatlığı bu şekilde mi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar acaba?

Üye
    Hasantalay Avatarı

Son Giriş
    03.05-2011
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

artık sakatlığımla ilgili hiç bir şey yapmıyorum devlet sistemi sakat insanına daha çok eziyet ediyor

sürekli rapor değişikliği oranların kayda alınmaması
    sakat işçi çalıştırmayan iş yerlerin rüşvet vermesi
    % 3 oranların tutmaması
    bu ülkede sakat olmak başlı başına zor

sistem sakatların yaşamasına engel

Üye
    onur25 Avatarı

Gerçek Adı
    oNuR
    Son Giriş
    08.02-2014
    Saat
    12:48
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ARKADAŞLAR BENDE VERGİ İNDİRİM YASASINDAN YARALANMAK İSTİYORUM AMA ÇEKİNİYORUM ACABA BENİMDE RAPORUM KIRILIRMI PUANI ACABA BAŞVURU YAPSAMI?

Üye
    sirinkelebek Avatarı

Gerçek Adı
    Romatoid artrit (RA)
    Son Giriş
    17.05-2009
    Saat
    13:42
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1996 yıLında %40 ve sürekLi Olarak rapor veriLdi.MaLesef ki 2006 da işe aLına biLmem için benden tekrar bi rapor istendi.oNuda aynı oranda aLdım fakat vergi indirimi için 2006da aLdığım raporu gönderdiğimde oranımı %30 düşürmüşLer.Kafama takıLan bişi var acaba 1996 da gönderdiğim raporu vergi indirimi için gönderseydim yine aynımı oLurdu?Türkiyede engeLLi oLmak gerçekten çok zor çünkü önümüze sürekLi engeLLer koyuyorLar.nasıL oLurda devLetin kurumLarı birbirinden habersiz yürütebiLiyor bu tür işLeri anLayabilmiş değiLim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Eski sağlık raporu da bir işe yaramazdı; sizden yeni rapor isterlerdi... 96'da aldığınız raporla o zaman vergi indirimi için müracaat etseymişsiniz, çok çok büyük ihtimalle sakat statüsüne dahil edilirdiniz...

Üye
    sirinkelebek Avatarı

Gerçek Adı
    Romatoid artrit (RA)
    Son Giriş
    17.05-2009
    Saat
    13:42
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki nasıL oLuyorda ankara bana engeLLi kartı gönderiyor ve bütün hakLardan yarLanmam için oLanak sağLıyorda sadece vergi indiriminden yararLanmamı engeLLiyor?BununLa iLgiLi dava açsam bi sonuç eLde edebiLirmiyim peki?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Edemezsiniz.
    Vergi indirim belgesi ile özürlü kimlik kartı alakalı değil.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar bende 20 Haziran Günü vergi dairesine giderek gerekli belge ve fotoğrafımı vererek vergi indirimi için müracaatte bulundum.Oradaki memurlar 4-5 ay sonra posta yoluyla cevabın gelecek dediler.Benim sormak istediğim Ankara benin %50 özürlülük oranımı %40'ın altına düşürebilirlermi düşürürlerse benim ne yapmam lazım şimdiden araştırmalarıma başlayayım bari.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon