Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    şimalsima Avatarı

Son Giriş
    02.05-2013
    Saat
    01:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba bende tıp 1 diyabetli ve yeni tanı koyulmuş çölyak hastasıyım dıyebilirim. sakatlık oran çizelgesınde zaten çölyak yer almıyor bildiğim kadarıyla..doktorlarda zaten çölyaktan dolayı sakatlık derecesi vermıyorlar. ankara çölyak derneğini aradığımda da aynı cevabla karşılastım ''yaşam kalitesi standartlarına engel değil''...

Üye
    sylwester01 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    10:39
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sakatlık oran cetveli'nde geçen adı çölyak değil metabolik rahatsızlıktır. sayfa 75 te çölyak hastalığında kilo kaybı yaşam zorluğu ve işlev kaybı değerlendiriliyor durumunuza göre % 25 - 50- 75 oranıda rapor verilebiliyor. ben bu gün baş vurdum işlemler bitince yazarım. %50 alan arkadaşım var (sadece çölyaktan) rapor oranı düşürülürse arkadaşlarımızın uyardığı gibi itiraz etmeliyiz. rapora vergi dairesi sevk ediyor.

https://docs.google.com/document/d/1...it?hl=tr&pli=1 yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar benim bildiğim bu. heyete girmeyi bekliyorum daha net bilgiyi o zaman yazacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    727

Teşekkürler sylwester01. sakatlık oranı cetveli'ndeki söylediğin yer şurası sanırım:

2. ÜST SİNDİRİM KANALI (özefagus, mide ve duedonum, ince bağırsak, ve pankreas)

Üst sindirim kanalı rahatsızlığı ile ilgili bozukluğu değerlendirmede kullanılan kriterler Tablo 3’de belirtilmiştir. Pankreas transplantasyonunda özür oranı % 70 olup, aşağıdaki tabloya göre hastanın durumu değerlendirilecek ve sınıflandırma kriterlerine göre takdir edilen ek özür oranları Balthazard Formülü ile eklenerek kişinin özür oranı belirlenecektir.

Tablo 3- Üst sindirim kanalı kalıcı bozukluklarının sınıflandırma kriterleri.
    Sınıf 1 Sınıf 2 Sınıf 3 Sınıf 4
    Özür Oranı % 10 Özür Oranı % 25 Özür Oranı % 50 Özür Oranı % 75
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Sürekli tedavinin
    gerek olmaması
    Ve
    İstenilen düzeyde
    kiloyu sürdürebilme
    Veya
    Operasyon sonrası
    sekel olmaması.
    Üst sindirim kanalına ait
    semptom ve bulgular
    veya anatomik kayıp
    ya da değişim
    Ve
    Semptom ve işaretlerin
    kontrolünde
    uygun diyet kısıtlaması
    ve ilaç tedavisi
    gerektirmesi veya
    nütrisyonel yetmezlik
    Ve
    ideal kilonun en fazla %10
    altında olma.
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Uygun diyet kısıtlaması
    ve ilaç tedavisi ile
    tamamen düzelmeyen
    semptom, işaret ve beslenme durumu
    Veya
    Üst sindirim kanalı
    rahatsızlığı nedeniyle
    ideal kilonun
    %10-20 altında olma.
    Üst sindirim kanalına
    ait semptom ve
    bulgular veya anatomik
    kayıp ya da değişim
    Ve
    Tedaviyle kontrol altına
    alınamayan semptomlar
    Veya
    Üst sindirim kanalı
    Rahatsızlığı nedeniyle
    İdeal kilonun
    >%20 altında olma.

Not: Raporu aldığınızda sonucu buraya yazarsanız güzel olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sylwester01 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet burası (çölyak bildiğim kadarı ile duedonum üst sindirim kanalı hastalığı) benim kriterim 173 cm boy 55 kg - % 20 kilo kaybı sabit anatomik yapı değişimi. ve yan etkilerin durumu. ayrıca % 50 rapor alırsam dış fiziki sorunum yok (ehliyetimi etkilermi ? ) kurye olarak görev yapıyorum . )

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    11:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

mrb arkadaşlar bende tip 1 diabet ve çölyaktan %40 vergi indirim aldım 40 la 50 nin arasında bir fark yok diye itiraz etmedim bilginize ...

Üye
    sylwester01 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kilon ve boyunu yazarmısın. benim arkadaşım 176 cm 46 kg sadece çölyak % 50 ben heyet gününü bekliyorum.

Üye
    sylwester01 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hastaneye başvurdum endoskopi olacağım ayrıca heyet için gün alacağım. bekliyorum. sonucu sizinle paylaşırım

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

boy 170 kilo 60

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Colyak icin direk oran yok. Oturanboga nin kopyaladigi tablo esas alinir.
    Colyak da surekli ilac kullanim zorunlulugu yok bildigim kadar ile. "Gluten" olmayan besinlerle diyet yaparak yasam kaliteleri yerine geliyor.
    Oturanboga'nin verdigi tablo da (ben o tabloya gore degerlendirildim-Crohn hastaligi).. Surekli ilac kullaniyor olmasi gerekir.
    Ama.. Colyak da Diabet sorunu da olma ihtimali yuksek oldugundan muhtemeldir ki Diabet tablosundan oran veriliyordur. Ben rapor alirken Colyak icin muracaat eden birine "0" oran verildi.

Not: Surekli ilac kullanim gerekliligi % 50 oran icin zorunludur.

Üye
    sylwester01 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim 2 arkadaşım % 42 ve % ,50 aldı. anatomik bozukluk ( ince bağırsakta değişim ) % 20 kilo kaybı) diyete rağmen kilo alamama. çölyakta diyet yapabilmek için iyi geliriniz olması lazım. ucuz glutensiz ürünler zor bulunuyor makarna 15 un 30 tl. gün içinde yaşadığımız sorunlar cabası. yani iş doktorda bitiyor. 170 cm boy 100 kilo biri ile 173 boy 55 kilo birinin durumu aynı değildir tabiki doktorlar ne der ne yapar bunuda zaman gösterecek.

bülent bey konu hakkında bilgi toplayabilirseniz yazabilirmisiniz lütfen ( sadece çölyak için engelli oranı) boy 173 kilo 55 1 yıldır çölyaklıyım diyet yapmaya çalışıyorum ama sorunlu. çevrenizde heyet doktoru varsa yada gastroentoloji. ben heyet gününü bekliyorum.

Üye
    repla Avatarı

Son Giriş
    23.07-2012
    Saat
    09:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar çölyak'tan dolayı boy-kilo oranınız çok önemli.kilonuzla boyunuz arasında 20 kg fark varsaa %50 özürlüsünüz.daha açıklayıcı olmak için örneğin: boyunuz 170 kilonuz 50 ise %50 özürlüsünüz.ayrıca raporunuz süreli veriliyor 2 yıllık.2 yıl sonra tekrar sağlık kuruluna çıkıyonuz ve boy-kılo hala aynıysaa raporunuz uzatılıyoo aksi durumda özürünüz %25 düşüyor.Not:bu cvp kulaktan dolma bilgilerle yazılmamıştır.çizelge+almış olduğum orandan dolayı paylaşmak istedim..

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba arkadaşlar ben hem tip 1 diabetten hemde çölyaktan %40 onayladı raporum sadece diyet yapmaya çalışıyorum tabikii iş dışında işte ne kadar dikkat edersem edeyim bulaştırıyorlar yok dediklerinden unlu çıkıyor arada bozuluyor iş dışında evde kesinlikle diyetime uyuyorum dışarda yemeklerde uymaya gayret ediyorum çölyaak için ilaç kullanmıyorum fakat çok zayıf gözüküyorum yada bana öyle geliyor ))

DUYURU:
    Bu arada çölyaklılar için karaköy güllüoğlu baklavada glutensiz ve şeker hastaları için baklava yapılıyor canı çeken arkadaşlara duyurulur kargoyla gönderiyorlar şerbetini diabetliler için yapılandan koydurunca unuda bizim için ayrıca yapılıyor vallahi harika oluyor fakat biraz pahalı ama fiyatlar orda zaten hepsi öyle galiba

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    727

Güncel bilgi paylaşımları için teşekkürler...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Rica ederim bülent bey ne demek ...
    Bu arada maltepe sahil yolu üzerinde a'da 216 diye rir restaurant pastane açılmış çölyaklılar yani gluten diyetliler için fiyatlar bana göre biraz pahalı ama canı çeken arkadaşlara duyuralım bende yeni öğrendim insan işte can çekiyor

Üye
    vatan4169 Avatarı

Gerçek Adı
    muhammet
    Son Giriş
    25.07-2016
    Saat
    21:46
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Banada yardımcı olurmusunuz bende basvurcam bi kısa bilgi alırsam daha iyi olur özelden yazarsanız daha iyi olur tel ile daha iyi konusulur iyi günler...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon