TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cacalas Avatarı

Gerçek Adı
    Çağatay Yılmaz
    Son Giriş
    02.09-2019
    Saat
    17:43
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar.Ben 1 ay öncesine kadar sağlık kurulundan askerliğe elverişli değildir raporu aldım ve askerlikten muaf tutuluyorum.Şimdi de %40 engelli raporu almak istiyorum fakat komplikasyon yapmış ketoz gösteren yani açlık kan şekerinin 200'ün altında tutulamayanlara %40 veriliyormuş.Ben askerlik için tahlil istediklerinde açlık kan şekerim 234 , 3 aylık şeker ortalamam 7.5 çıkmıştı.Bu değerlere göre %40 engelli raporu alabilir miyim?

Değerler ;

Açlık Kan Şekeri : 278
    HBA1C : 7,5

@Ufukalp

hocam ben askerlik için müraacat ettiğimde askerlikten muaf oldum.Açlık kan şekerim 278 3 aylığım 7.5 cıktı sizce %40 alır mıyım bilginiz var mı ?

Üye
    eft1983 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:33
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@cacalas merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Tip-1 Diyabetli olduğun için ve tahlil sonuçlarına istinaden kesinlikle %40 engelli raporu alırsın. Bende seninle aynı durumdayım. 2001'den beri engelli raporum bulunmakta. Hatta vereceğim linkteki yazıya bakmanı öneririm.
    https://www.engelliler.biz/forum/eme...rim-nedir.html

Üye
    druid Avatarı

Gerçek Adı
    Sunjata
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kilkenny
    Alınan Beğeniler
    64
    Verilen Beğeniler
    28

komplikasyonun var mı ? biraz uyanık ol kan verirken şekere aban 400-500 çıksın (üzgünüm ama doktor bana bunu demişti bende ölsem ne olcak dediğimde bana değil sisteme kız demişti) idrar da keton pozitif çıksın

Üye
    cacalas Avatarı

Gerçek Adı
    Çağatay Yılmaz
    Son Giriş
    02.09-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok teşekkür ederim hocam konunuzu inceleyeceğim
    @druid

Hocam bir komplikasyon yok sanırım daha doktora gitmedim ama en son tahlil yaptırdığımda herhangi bir organ hasarı mevcut değil.Şimdi açlık kan şekerimi yüksek tutup tahlil yaptırırsam %40 alabileceğimi mi düşünüyorsunuz acaba?

Üye
    Beylikduzu Avatarı

Gerçek Adı
    Aytuğ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    33

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    500 veya 600 yaptın dyelim verdiler %20 sonraki aşama ne olacak biri kalkıp pankreasınıa şiş sapla diyecek yapacakmısın ?

Buna niyet etti isen sunlar konusunda bilgili ol derim

1: Bugün tüm dünyada şeker hastalığının ayak komplikasyonları nedeniyle her 20 saniyede bir ayak kaybı yaşanmaktadır"
    2: Diyabetik nefropati şeker hastalarında görülen böbrek sorunlarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
    3: kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliseridlerin yükselmelerine neden olarak damar tıkanıklığına yol açabiliyor. Damarların içindeki bu parçacıkların artması da kalp krizi riskini yükseltiyor.
    4:Tüm erektil disfonksiyonlu kişilerin yüzde 40'ı şeker hastasıdır. Tüm şeker hastası erkeklerin yüzde 40'ında impotans (iktidarsızlık) mevcuttur

Aman 600 şekerle 2 gün bakırköy sadi konukta yattım 2 yıl insülin kullandım az daha diyalize başlıyordum şuan 100 130 arası gidiyor şekerim insülünü bıraktım ama aç yaşıyorum 100 kilo altına inmeye cabalasamda inemiyorum bozulmuş şekerim var aşırı diyete kaçıncada kalp rahat bırakmıyor ayrıca böbrek hastasıyım 9 yıldır kontrole giriyorum raporumu daha bu yıl haziranın 27 sinde aldım
    vucudunun dengesini alt üst etme toplaması çok zor oluyor dikkatli ol

Üye
    MLK SNL Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:02
    Yaşadığı Yer
    yalova
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

beş yıldır açlık şekerim 250 üstünde. üç aylık 10 üstü. her iki ayağımda kronik venöz yetersizik var. vki 41. astım var.
    tip1 şeker ve vki 20+20 ortalama 36 süresiz rapor aldım. itiraz ettim. eylülde hastane yollarına düşecez yine.
    oran vermemek için herşeyi yapıyorlar. hele bir kardiyolog var adam resmen ...............

Üye
    cacalas Avatarı

Gerçek Adı
    Çağatay Yılmaz
    Son Giriş
    02.09-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Beylikduzu
    Hocam 10.5 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım 10.5 yıldır insülin kullanıyorum günde 5 defa olmak üzere.Şimdiden zaten %30 verilmesi gerekiyor.İnşaat mühendisi mezunuyum ekpss girmek istiyorum tek amacım %10 daha arttırıp engelli kpssine girmek.Bilgilendirmeleriniz için size çok teşekkür ederim umarım her şey hayırlısı olur

Üye
    druid Avatarı

Gerçek Adı
    Sunjata
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kilkenny
    Alınan Beğeniler
    64
    Verilen Beğeniler
    28

@cacalas

sen benim dediğimi yap 500 le ölmessin korkma ben 18 yıllık hastayım nörolojiye ellerim ayaklarım yanıyor de 5 de ordan yazsın 38 de kalırsın yoksa uğraşır durursun keton kesinlikle çıkmalı idrarda aç git böle fruktozlu şeyler iç hemen kana karışşın 450 çıksın nasıl eşşek gibi veriyorlar o raporu bellemişler bi %30

Üye
    Beylikduzu Avatarı

Gerçek Adı
    Aytuğ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    33

@cacalas

komplikasyon yok demişsin ilk mesajında kontrollü hasta olduğunuda anlamadım insülin kullandığınıda yazmamışsın
    HBA1C 7.5 seviyesinde tutabiliyorsan seni tebrik ederim zaten sen olayın bilincindesin cok cok geçmiş olsun inşALLAH alırsın raporunu ama umarım hastalığın konusunda devamlı dikkatli olursun
    sana kısaca şunu diyeyim vucut kitle endeksim 43 tıbbi litaratüre göre obezim tahlile baktı kollestrolum normal hdl dusuk hatta LDL Kolesterol 109 böyle devam rejime sen obez değilsin dedi ve oran vermedi gut hastasıyım komplikasyon yok dedi onada vermedi 2 ayda bir yürüyemiyorum ağrıdan
    kısaca sadece doktorun değil heyetinde insafında kalıyorsun özellikle en düşük seviye verilmeye çalışılıyor rapora itiraz sürecinde hakem hastanelerden daha düşük rapor gelebiliyor

normalde senin %40 alman şart ama oraya komplikasyon yapmış ibaresi koymuşlar
    c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış
    ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40

komplikasyon yok diye sana şundan oran verebilir
    b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen,
    ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30

çok çok geçmiş olsun

Üye
    deathless Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    301
    Verilen Beğeniler
    159

öncelikle herkese çokk geçmiş olsun...benim merak ettiğim, açlık tokluğu düşüremeyenler insüline bağımlı olanlar ve böbrek için diyalize girenler ilaç kullanıpda bir sonuç alamayanlarmı, yani bu durumlara düşmeden önce hiç bir ilaç kesinlikle hiç bir şekilde etki etmiyor mu??...sanırım diamicron&delix ikilisi ile olayı kontrol altına aldığım için ben de çok ilerlemeden kontrol altına alabilmişim, biraz şans biraz da yerinde doğru zamanlama ile...benim ilaç dan önce açlık:165 tokluk en son 302 i görmüştüm..şimdi açlık:95 tokluk:178...ama tabii kontrol altındayım doktorum ilaçları kesebilirsin diyene kadar da devam....herkese tekrardan çok çok geçmiş olsun..

Üye
    druid Avatarı

Gerçek Adı
    Sunjata
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kilkenny
    Alınan Beğeniler
    64
    Verilen Beğeniler
    28

@deathless

insülin kullanmıyorsan raporu unut ona dikkat etmemişim tip 2 en fazla %20

Üye
    Beylikduzu Avatarı

Gerçek Adı
    Aytuğ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    33

@deathless

hastalığının durumuna bağlı mesela ben nefrit vardı böbreğimde ailemde poliskitik öyküsü var kortizonu dayadılar 1.5 yıl doktora ulaşma sorunu yaşadım o arada şeker fırladı kortizonu bıraktım şeker seviyem düştü

Her şeker hastası böbrek hastası olmaz her böbrek hastasıda şeker olmaz ama şekeriniz varsa dengeleyemeseniz insülin kaçınılmaz insüline ragmen dengelenmesse kalan tüm hastalıklar sıraya girer önemli olan diyabetin ne olduğunu anlamak ona göre yaşamak

Üye
    deathless Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    301
    Verilen Beğeniler
    159

@Beylikduzu..çok doğru..ben sanırım doğru ilaç ve zamanlama ile kontrol altına almayı başardım,yoksa gerçekten organları mahveden bir hastalık ya göz böbrek beyin vs...herkese çok geçmiş olsun..

Üye
    cacalas Avatarı

Gerçek Adı
    Çağatay Yılmaz
    Son Giriş
    02.09-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@druid

Deneyeceğim hocam.Bu arada 10.5 yıldır insülin kullanıyorum.Günde 2 defa lantus 3 defa actrapid olmak üzere bir günde toplam 5 iğne yapıyorum.Dediğinizi deneyeceğim umarım alabilirim

Üye
    Beylikduzu Avatarı

Gerçek Adı
    Aytuğ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    66
    Verilen Beğeniler
    33

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @cacalas ALLAH göstermesin ama kardiyoleji ve nefrolojiden kontrol yaptırdın mı ? 10 yıldır şeker hastasısın inşALLAH yoktur ama malesef bazen elden birşey gelmez kardiyoloji kalp damar nefroloji kontrollerini yaptır en basiti tansiyonun bile olsa %10 ilave

Diyabete Bağlı Hangi Hastalıklar Gelişebilir?

Şeker hastalarında; kalp ve damar yapısının bozulmasına bağlı olarak kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi hastalıklar daha sık görülür. Ayakta iyileşmesi daha yavaş olan ve bazen uzuv kaybı ile sonuçlanan ayak yaralarına neden olabilir. Yetişkin bireylerde körlük ve görme kaybının önde gelen sebeplerindendir. Sinirlerdeki bozulmalara bağlı olarak uzuvlarda duyu ve his kaybına neden olabilir. Ayrıca asıl konumuz olan böbrek hastalıklarına neden olabilir.

Diyabete bağlı böbrek hastalığı nedir?

Özellikle kontrolsüz diyabet hastalarında bir süre sonra böbrek fonksiyonlarında bozulma başlar. Sağlıklı insanlarda 40 yaşından sonra her yıl böbreğin çalışma oranında bir birim düşme olurken, kontrolsüz diyabet hastalarında bu düşüş oranı 2-3 kat daha fazla olabilir. Ülkemizde ve dünyada kronik böbrek hastalığı ve diyalizin en sık nedeni diyabet hastalığıdır.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon