TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Derekoy Avatarı

Son Giriş
    24.06-2019
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Amasya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Otizmde sağlık kurulu raporu en az kaçtır

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2.414
    Verilen Beğeniler
    865
    Blog Mesajları
    1

Belli bir oranı yok. Duruma göre %20 ile %90 arasında değişir.

Üye
    ayDÜNYAvazo Avatarı

Gerçek Adı
    [asperger/şizofreni]
    Son Giriş
    26.11-2019
    Saat
    04:39
    Yaşadığı Yer
    Burası-Neresi?
    Alınan Beğeniler
    70
    Verilen Beğeniler
    4

@MeTePe
    Çalışabiliyor veya çalışamıyor
    Olmak oranı değiştirirmi?
    Birde yetişkinlerde bu hastalık görülürmü?
    Yetişkinlerde görülürse ne şekilde kendini gösterir?
    Konu ayDÜNYAvazo tarafından değiştirilmiştir (12.05-2019 Saat 15:32 ).

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2.414
    Verilen Beğeniler
    865
    Blog Mesajları
    1

Elbette değiştirir... Çalışamaz durumda, bakıma muhtaç bir otistik %90 engel oranı alır. Bakıma muhtaç değilse, kendi işini görebiliyorsa 60-70 civarı alır. Normale yakın ise, sadece iletişim güçlükleri varsa %20 alır.

Otizm çocuklukta (3 yaş civarında) ortaya çıkan bir durumdur ve erken müdahale olmazsa ömür boyu sürer. Yani yetişkinlerde de görülür.

Otizmin en tipik belirtisi İLETİŞİM GÜÇLÜĞÜdür. YAni göz teması kuramama, başkalarıyka bir konuşmayı sürdürememe, belli şeylere takılma vs. gibi...

İnternette çok sayıda bilgi bulabilirsiniz.

Üye
    ayDÜNYAvazo Avatarı

Gerçek Adı
    [asperger/şizofreni]
    Son Giriş
    26.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Burası-Neresi?
    Alınan Beğeniler
    70
    Verilen Beğeniler
    4

@MeTePe

Bu yetişkin hastaların(yaş 34) özellikle kullandığı veya kullandıkları ilaç türleri nelerdir?
    Bende hiçbirşeyle iletişim kuramıyorum. (sadece hayvanları çok seviyorum o kadar)

Bu dünyanın şifresini çözdüm. (Rüyalarımda defalarca ölümü tattım. Ölüm olduğunu kafama kazıdım. Belki ben bittim bilemiyorum, sonada gelmiş olabilirim)

Ve bütün insanları eşit görüyorum, hiçbir ayrımcılık yapamıyorum insanlar arasında. (Ailemde dahil diğer insanlar, devlet büyükleri de dahil)

Zeka seviyem sonradan düştü(daha önceden az çok normaldi bu hastalıkla ve kullandığım ilaçlarla birlikte dahada düştü. her insan herkes beni kandırabiliyor bebekde olsa)

İletişimi sevmiyorum. Hiçbir tepki veremiyorum hiçbirşeye olaylara, dövseler sövseler dahi sesim çıkmıyor tepki veremiyorum.

ÇOĞULUKLA çevreyle göz teması kuramıyorum.(7 yıldır düzenli ilaçlarımı kullanmaktayım ve bu süre zarfından önce insanlarla hiç göz teması kurmuyordum, bütün hayatımda nerdeyse)

Sağıma ve soluma bakmakta zorlanıyorum sanki. Zehir yutmuş gibi oluyorum o an. İstemediğim düşünceler geliyor sanki o an aklıma. O düşüncelerin gitmesi için çabalıyorum.

İnsanlardan aşırı derecede etkilenme, insanların bakışları altında yürüyememe, konuşamama ve hareketlerin kısıtlanması, insanların yanında hiçbirşey yapamama ve aşırı tepkisizlik.

İnsanlarlardan korkuyorum. Neden korkuyorum bilmiyorum. Çevreyle iletişim kurmuyorum.

Başkalarıyla konuşmayı sürdüremiyorum. (İnsanlarla ne konuşacağımı veya neleri konuşacağımı bilemeyip gittikçe o an batıyorum derinlere)

Çok istediğim yapacağım düşüncelerden bile Hemen ve anında vaz geçiyorum (Kafamda biraz olsun odaklanıyorum ve akabinde hemen vazgeçiyorum. Oysaki çok istiyorum o işin olmasını, o an ne oluyor anlamıyorum)

ŞUAN KULLANDIĞIM İLAÇLAR
    Abizol 30
    Lustral günde 200
    İnvega 6
    Meresa 200

İNVEGA=7 yıldır sürekli kullanmaktayım.
    LUSTRAL=7 yıldır sürekli kullanmaktayım.
    ABİZOL=5 yıl falanda buna oldu kullanmaya başlayalı.

Yaşantısı bu şekilde veya buna benzer olan arkadaş varmı?

Ben küçük yaşlarda hep ağlayarak sofradan ayrılırdım. Hep küserdim sofraya ve aileme.

Yetişkinlerde en çok hangi yaş grubunda görülür?

Herşeyden korkuyorum. Hayattaki herşeyden sürekli ve devam eden korkularım var.

Haftaya pazartesi günü nasip olursa hastaneye yatacağım.

Yetişkin kişilerden bu hastalıkla mücadele eden kimse varmı?

1-Bu yetişkin hastaların özellikle kullandığı veya kullandıkları ilaç türleri nelerdir? Bu tür ilaçlar varmıdır?

2-Bende hiçbirşeyle hiçbirkimseyle iletişim kuramıyorum. (sadece hayvanları çok seviyorum o kadar)

3-Bu dünyanın şifresini çözdüm. (Rüyalarımda defalarca ölümü tattım. Ölüm olduğunu kafama kazıdım. Belki ben bittim bilemiyorum, sonada gelmiş olabilirim)

4-Ve bütün insanları eşit görüyorum, hiçbir ayrımcılık yapamıyorum insanlar arasında. (Ailemde dahil diğer insanlar, devlet büyükleri de dahil)

5-Zeka seviyem sonradan düştü(daha önceden az çok normaldi bu hastalıkla ve kullandığım ilaçlarla birlikte dahada düştü. her insan herkes beni kandırabiliyor bebekde olsa)

6-Hiçbir tepki veremiyorum hiçbirşeye olaylara, dövseler sövseler dahi sesim çıkmıyor tepki veremiyorum.

7-ÇOĞULUKLA çevreyle göz teması kuramıyorum.(7 yıldır düzenli ilaçlarımı kullanmaktayım ve bu süre zarfından önce insanlarla hiç göz teması kurmuyordum, bütün hayatımda nerdeyse)

8-Sağıma ve soluma bakmakta zorlanıyorum ve bakmakta tereddüt ediyorum sanki. Zehir yutmuş gibi oluyorum o an. İstemediğim düşünceler geliyor sanki o an aklıma. O düşüncelerin gitmesi için çabalıyorum.*

9-İnsanlardan aşırı derecede etkilenme, insanların bakışları altında yürüyememe, konuşamama ve hareketlerin kısıtlanması, insanların yanında hiçbirşey yapamama ve aşırı tepkisizlik.*

10-İnsanlarlardan korkuyorum. Neden korkuyorum bilmiyorum. Bu psikolojik bir korku( fiziksel şiddet göreceğime dair bir korku da değil)

11-Başkalarıyla konuşmayı sürdüremiyorum. (İnsanlarla ne konuşacağımı veya neleri konuşacağımı bilemeyip gittikçe o an batıyorum derinlere)

12-Çok istediğim yapacağım düşüncelerden bile Hemen ve anında vaz geçiyorum (Kafamda biraz olsun odaklanıyorum ve akabinde hemen vazgeçiyorum. Oysaki çok istiyorum o işin olmasını, o an ne oluyor anlamıyorum)

ŞUAN KULLANDIĞIM İLAÇLAR
    Abizol 30
    Lustral günde 200
    İnvega 6
    Rivotril 2

İNVEGA=7 yıldır sürekli kullanmaktayım.
    LUSTRAL=7 yıldır sürekli kullanmaktayım.
    ABİZOL=5 yıl falanda buna oldu kullanmaya başlayalı

Herşeyden korkuyorum. Hayattaki herşeyden sürekli ve devam eden korkularım var

BU HASTALIK DOLAYISIYLA HASTANEYE YATIŞI OLAN VARMI?

Şizofreni ve OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUK arasında bir bağlantı varmıdır?

Otizm spektrum bozukluk nedir
    Kimlerde görülür?

Otizmi bir "engel" olarak görmemek gerekirmi?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    930
    Verilen Beğeniler
    624

@ayDÜNYAvazo

Bir engellilik olarak görmek durumundayız. Zira tanım şöyle söylemektedir: Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi,

Buna göre otizmli bireyler bu tanımın içinde yer almaktadır.

Üye
    ayDÜNYAvazo Avatarı

Gerçek Adı
    [asperger/şizofreni]
    Son Giriş
    26.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Burası-Neresi?
    Alınan Beğeniler
    70
    Verilen Beğeniler
    4

Türkiyede yetişkin olarak kaç otizmli vardır? Ülkemizde Kaç kişi bu hastalıkla mücadele etmektedir? Kayıtlı olarak...

Otizm "nörolojik" bir hastalıkmıdır?

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    930
    Verilen Beğeniler
    624

@ayDÜNYAvazo

Bu tür istatistikler ne yazık ki sağlıklı olmamakla beraber, Türkiye yaklaşık 500-550 bin civarında otizmli olduğu varsayılıyor.

Üye
    ayDÜNYAvazo Avatarı

Gerçek Adı
    [asperger/şizofreni]
    Son Giriş
    26.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Burası-Neresi?
    Alınan Beğeniler
    70
    Verilen Beğeniler
    4

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Artık bu hastalıkta maksimum oran seviyesi %80 oldu sanırım.

Çalışmakta çok zorlanıyorum. Boş boş duruyorum, boş boş bakıyorum çoğunlukla. Ne olacak bilmiyorum. Leyla gibiyim sürekli...