Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    enesharun Avatarı

Son Giriş
    30.05-2013
    Saat
    17:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Aort koarktasyon ameliyatı oldum. aort damarım değişti, yapay damar oldu. bu yüzden ağır iş yapmam ve kendimi yoracak işlerden kaçınmam gerkli.
    bu durumda iş gücü kaybı raporu alabilir miyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

İşgücü kaybı oranı cetvelinde kalple ilgili bölüm şu şekilde (eğer hastalığınız Damar hastalığı olarak geçiyorsa, o da aynı cetvelde hemen Kalp ile ilgili bölümün altında mevcut):
    KALP HASTALIKLARI
    A. Kapak hastalıkları
    Klas l hastalar %10
    Fizik muayene ve laboratuvar sonuçlarına göre hafif düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar ve sistolik kalp yetmezliğine neden olan ventriküler fonksiyon bozukluğunun (mitral yetersizliği hastalarında EF>%60, aort yetersizliğinde >%55, diğer durumlarda >%50) ve ventriküler dilatasyona ait bulguların olmaması.

Klas 2 hastalar %30
    Fizik muayene ve laboratuvar sonuçlarına göre orta düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 2 semptomlar ve kalpte laboratuar testleri ile (EKG, ekokardiyografi vb.) ortaya konmuş dilatasyon/hipertrofi varlığna rağmen sistolik fonksiyonların normal olması (mitral yetersizliği hastalarında EF>%60, aort yetersizliğinde >%55, diğer durumlarda >%50).

Klas 3 hastalar %50
    Fizik muayene veya laboratuvar sonuçlarına göre orta-ileri düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile girişimsel-cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 3 semptomlar ve laboratuvar bulguları ile ortaya konmuş sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında azalma (mitral yetersizliği hastalarında EF %30-%60, aort yetersizliğinde %30-%55, diğer durumlarda %30-%50).

Klas 4 hastalar %100
    Fizik muayene veya laboratuvar sonuçlarına göre orta-ileri düzeyde kapak hastalığı tespit edilmiş veya kapak hastalığı nedeni ile opere edilmiş hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 4 semptomlar ve laboratuvar bulguları ile ortaya konmuş ciddi ventrikül fonksiyon (EF<%30).

B. Koroner arter hastalığı
    Klas l hastalar
    Anjinası olsun veya olmasın fizik muayene bulguları ve laboratuar testleriyle tanısı desteklenen hastalarda koroner anjiografi ile bir koroner arterde % 50’den daha az darlık saptanması.

Klas 2 hastalar
    Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; NYHA Sınıf 1 semptomlar veya ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve ayrıca konjestif kalp yetmezliğinin bulgu ve semptomlarının yokluğu (EF >%50).

Klas 3 hastalar
    Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG, eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisi v.b) devam eden iskeminin saptanması veya bir koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyetle anjinanın kontrol altında tutulabilmesi ve sol ventrikül fonksiyonlarının bozuk olmasına rağmen (EF %30-%50) hastada NYHA Sınıf 2 semptomların varlığı.

Klas 4 hastalar
    Miyokard infarktüsü geçiren veya daha önceden koroner arter hastalığı tanısı alan veya girişimsel-cerrahi koroner işlem yapılan anjinası bulunan hastalarda aşağıdaki şartların varlığı; laboratuar yöntemleri ile (EKG, eforlu EKG, perfüzyon sintigrafisiv.b) devam eden iskeminin saptanması veya bir veya daha fazla koroner arterinde en az %50 oranında darlığın anjiyografik olarak gösterilmiş olması ve ilaç tedavisi veya diyete rağmen hastada NYHA Sınıf 3-4 semptomların varlığı veya hastada ciddi sol ventrikül fonksiyon bozukluğunun olması (EF<%30)

NOT)Kalp transplantasyonu olan kişilerin tüm vücut fonksiyon kayıp oranı % 70 olup, hastanın durumu kardiyovasküler sistem başlığı altında belirlenen maddelerle birlikte kalp fonksiyonları da değerlendirilecek ve takdir edilen vücut fonksiyon oranı Balthazard Formülü ile eklenerek tüm vücut fonksiyon kayıp oranı belirlenecektir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    enesharun Avatarı

Son Giriş
    30.05-2013
    Saat
    17:30
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Doğuştan damar darlığım vardı, aort damarının çapı 18 mm den 6-8 mm civarına düşmüş ve daralmadan kaynaklanan yaklaşık 3,5 - 4 cm çapında da genişlik sözkonusuydu, ve bildiğiniz üzere aort damarının yedeği vücutta yok bu yüzden yapay damar takıldı, ve buna bağlı hiper tansiyon tanısı da konuldu. ben cetvelde tam net bir şey göremedim yardımcı olabilirmisiniz?

Üye
    Engelsizbiz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet ÖNDER
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    21:09
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Tekrar tekrar saglık kurulu raporu ile ve cesit cesit yuzdelerle ugrasmamak icin doktordan mutlaka kontraslı tomografi isteyin. (ona gore yuzde versinler!!)Bazı rahatsızlıklarda doktorların tercihi onemli durumunuzun agırlıgını net gosterinki %40 ı gecebilesiniz.Komplike rahatsızlıklar baska rahatsızlıklarada yol actıgı icin doktorların nerden % verdigi cok onemli!

Üye
    öztas01 Avatarı

Gerçek Adı
    toprak kaya
    Son Giriş
    01.10-2012
    Saat
    20:39
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar banada yardım lazım

2007 dıyarbakır devlet hastanesine vergi indirmi için muracat ettim. yuzde 25 aldım.

bana haksızlık olduguna duşunuyorum aort kapak deyişti mitral kapakta şu an 2 derece yetmezlik va
    r acaba şu an muracat etsen ne kadar alabilirim

askerli yapmadım alverişli deyil raporu verdiler ben ozulluyum yoksa saglam mı saglam olsam askelik yapardım ozlurlu olsan an az yuzde 40 almak lazım resmi iş için muracat etsem sakat raporu alamıyorum askerlik yapmadıgım içinde ozuluyum nasıl olacak bu iş

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

öztas01, sakatlık oranı cetveli herkesi bağlar. Cetvele göre %40 ve üzerinde rapor verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, vergi indirimi için defterdarlığa başvurun, sizi hastaneye sevk etsinler... Süreç sonunda hastane düşük oranda rapor verirse il sağlık müdürlüğün, hastane yüksek oran verir ama maliye sağlık kurulu oranı düşürürse defterdarlığa itiraz dilekçesi yazarsınız.
    Dediğim gibi, önemli olan şey sakatlık oranı cetveli'dir. Yeter ki sırtınızı o cetvele yaslayın...

Üye
    Engelsizbiz Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet ÖNDER
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    21:09
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Fazla yaslamayin cetvel kirilabilir. ) Pek espiri yapamiyorum yakalamisken kacirmiyim bari. Yoksa hayat cekilmiyor.