Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bu zamana kadar bir çok rapor çıkardım: % 58, 54, 66, 75 aldım. Acaba emekli olabilir miyim?

Rahatsızlıklarım ve dereceleri aşağıdadır;
    KKB: Dilin 1/3 yok %25,
    Üst damkta doku kaybı %35,
    alt damakta doku kaybı%13, hasta sadece yarı katı yemek yiyor %10,
    2 sınıf konuşma engeli %10
    toplam % 66

göz: sağ göz %95 görmüyor,
    sol göz % 30 görmüyor,
    çift görme var,
    gözyaşı kanalları tıkal toplamı % 35

psikiyatri debresif bozukluk %30

ACABA BU DURUMDA MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hayır, malulen emekli olamazsınız. Çünkü artık bütün rahatsızlıkların toplamı alınmıyor, tek bir hastalıktan/sakatlıktan dolayı %60 rapor alablmek gerekiyor. Aksi halde malulen emeklilik mümkün değil.

Ama, %40 ve üzerinde rapor alıp, malulen değil, Yaşlılık emekliliğinden yararlanman mümkün.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın oturan boğa abi bu kesinmidir. Bir çıkış yolu yokmudur. Çünkü bu durumda kimse malülen emekli olamaz. İtiraz edemezmiyiz?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Ertan, maalesef malulen emeklilik için artık uygulama böyle. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra malulen emeklilik için başvuran kişiler bu şartlarda değerlendirilecekler.

Ama yukarıda da yazdığım gibi, malulen emekli olunamasa da, işgücü kaybından dolayı erken emekli olmak da mümkün (yaşlılık emekliliği). Bunun için %40 ve üzerinde işgücü kaybı olması yeterli...
    Emeklilikle ilgili soru-cevaplar için ilgili foruma yazabilisin: Emeklilik
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın oturan boğa abi; yukarıda gibi yazdığım gibi son aldığım rapor % 75 dir. Göz %28 , KULAK BURUN BOĞAZ % 66 verdi. Yani kulak burun boğaz % 60 ın üzerinde veriyor. Bu durumda malülen emekli olamam mı?
    Erken emeklilik için vergi indirimi almak şart mıdır?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dilimin 1/3 yok, alt çenede doku kaybı var, üst damakta 5x5cm defekt var, 2. sınıf konuşma engelliyim. Ayrıca sol göz % 30 görmüyor, sağ göz % 90 görmüyor. Bu durumda malülen emekli olabilirmiyim.
    ARIZA HASTALIK LİSTESİNDE şunlar yazılıdır;

3- DİL:
    Kanser veya travma nedeniyle dilin en az 2/3 ünün alınması
    4- KANSERLER:
    Tedavi edilemeyen, burun, paranasal sinüsler, çene, ağız , farenks, parotis ve boyun bölgesi kanserleri
    5- LARENKS:
    Sürekli kanül kullanmayı gerektiren farklı etiyolojili larenks yokluğu
    6- SES ORGANLARI:
    Ağır dispne ve afoni ile birlikte olan iki taraflı hastalık, travma ve tümörleri

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Malulen emekli olabilmek için %60 raporun olması,10 yıldan beri sigortalı olmak vede birinin bakımına muhtaç olman gerekmektedir.Bu durumunun SGK ca tespit edilmesi gerekir.Verdiğin bu bilgilere göre % 60 alabilirsin ama prim günü ve işe giriş tarihini bilmiyoruz.

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

01.07.2009 tarihinde 10 yıllık sigortam ve 1800 günüm doluyor. Oturan Boğa abi dediki; tek bir hastalık için en az % 60 sakat olman gerekir dedi. benim de aklım karıştı. Şu hastalıklar ben de var.
    4- KANSERLER:
    Tedavi edilemeyen, burun, paranasal sinüsler, çene, ağız , farenks, parotis ve boyun bölgesi kanserleri

Üye
    LODOS DENiZCiSi Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Oturanboğa abimizin dediği doğrudur.Bu konuya ilişkin Kanun maddesi hükümlerince Aşağıda ki husus esas alınır.

(3) Arıza/Hastalık Listesinde (Ek-1) belirtilen arıza/hastalıklardan birden fazlası mevcut ise çalışma gücünün en az %60’ını kaybedip kaybetmediğine dair değerlendirmede en ağır sekel bulgu dikkate alınır ve Balthazard Formülü uygulanmaz.

Ek1 listesinde belirtilen rahatsızlıklardan birine göre engel derecen belirlenecektir.

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben tam olarak malülen nasıl emekli olunacağını anlamadım. En son aldığım rapor % 75 dir. % 65 kulak burun boğaz, % 28 de göz verdi.
    Arıza hastalık listesinde bir takım terimler var. Bunları ben anlıyamadım. Hastalıklarımı aşağıya yazıyorum. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.
    Doku kaybı, skarlı fiksasyon veya felce bağlı dilin fonksion kaybı (hafif) 25
    Burun ve sinüs boşluğuna açılma ile birlikte maksilla’nın kısmi kaybı (medial duvara ilaveten veya medial duvar dışında bir duvarının kaybı) 35
    Cerrahi veya travma sonucu mandibula segmenter rezeksionu 13
    Hasta sadece yarı katı ve yumuşak diyetleri alabiliyor
    10

2. SINIF KONUŞMA ENGELİ

AYRICA GÖZDEN DE %28 VERDİLER

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Balzat formülü ne şekilde uygulanmaz? Mesala yukarıda da belirttiğim gibi rahatsızlıklarım var. Kulak Burun Boğaz kısmında bir hastalık için % 60 olmuyor. Ama Kulak Burun Boğaz kısmındaki hastalıklar balzat formülüyle hesaplanırsa % 65 oluyor. o zaman malülen emekli onunur mu?
    Bilenlerden yardım bekliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Hayır, malulen emekli olamazsın maalesef. Maluliyet için öngörülen hastalık/sakatlık Cetveli tek belirleyici unsurdur. Oradaki hastalıklardan/sakatlıklardan biri yoksa, malulen emeklilik de mümkün olamaz

Üye
    ertan_81 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

20,08,2009 tarihinde kartal eğitim ve araştırma hastanesinde heyete girdim. Hastalıklarım şunlar dilin1/3 yok, mandibula seğmenter rezeksiyonu, maksilyanın kısmi kaybı, yalnız sıvı ve yumuşak şeyler yiyebiliyor, konuşma güçlükle anlaşılıyor göz sağ göz 1mps, sol göz 0,4 görüyor psikiyatri yineleyici debresif bozukluk

Üye
    tunç ballı Avatarı

Son Giriş
    15.03-2013
    Saat
    15:09
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ama EK 1 LİSTESİNİN sonunda bir kaç hastalığın aynı anda olup çalışma olanağının olmadığı durumlarda malülen emekli olur diyor ama bunun tesbiti nasıl yapılıyor veya nasıl yapılacak hiç bilmiyorum.bence hiçbir zaman hiçbir sosyal güvenlik kurumu o maddeye dayanarak kimseyi malülen emekli edeceğini zandetmiyorum.