Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    slk29 Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar Merhaba ;

Ben geçtiğimiz sene OKB den %30 rapor aldım diğer rahatsızlıklarımla %40 a tamamlandı fakat raporumu uzatmak için hastaneye gittim 1 ay sonrasına gün veriyorlar. Merak ettiğim OKB den süresiz rapor alan arkadaş var mı ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    13

Obsesyonlar, yani saplantılı ve takıntılı düşünceler ve bunların neden olduğu tekrarlayıcı eylem ve ritüellerden oluşan sendrom, psikiyatrinin en ilginç ve fantastik sendromlarından biridir. Obsesyonlar arasında halkın arasında en çok bilineni, ‘temizlik hastalığı'dır. Sık el yıkama ya da temizlenme davranışlarıyla kendisini gösterir.
    ‘Dinsel obsesyonlar' oldukça yaygın. Bu, Tanrı'ya küfür düşünceleri, sık Abdest almak, ibadetin ortasında gelen istenmeyen, dine aykırı düşünceler ve bozulduğu için tekrarlanan ibadet ritüellerden oluşur. Bu obsesyon türü, insanlarda suçluluk ve Tanrı tarafından cezalandırılma düşünceleri yaratarak, derin Depresyonlara da neden olabilir.
    Obsesif olmak, kişinin iradesiyle ilişkili mi? Tedavisi nasıl yapılır?
    Obsesyon, irade dışında beyne sokulmuş gibi ortaya çıkan düşüncelerdir. Ama kişi yine de bu düşüncelerinden dolayı kendisini suçlu hisseder. Tedavide bu nokta önemlidir.
    Kişinin düşünceleri ve eylemleri nedeniyle hissettiği suçluluk duygusunun azaltılması, benliğini bunların dışında görmeye başlaması, tedavi için ilk adımdır. İlaçlardan çoğu kez iyi sonuç alınır. Ama ilaç aynı başarıyı, tekrarları önlemekte gösteremiyor. İlaçların yanı sıra psikoterapi de mutlaka gerekir. Hastalığı daha iyi tanıma ve karşı savunmalar oluşturmayı içeren teknikler, tekrarlamaların önlenmesinde başarı getirir.
    görüldüğü gibi tedavisi mevcut diye geçiyor eğer tedavi edilemesseniz sürekli rapor verilir buda birkaç defa kontrollerden geçmeniz anlamına gelir sonra kararı verirler

Üye
    slk29 Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Düşünce değil tecrübesi olan var ise paylaşsın lütfen !

Üye
    unspoken Avatarı

Son Giriş
    23.04-2016
    Saat
    15:52
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende de obsesyon var,10 sene önce 1 yıllık bir tedavi gördüm doktor 4 tane ilaç yazdı(anafranil,cipralex,risperdal,xanax) 6 ayda fayda görmeye başlarsın dedi ama hiçbir fayda görmedim,en ufak bir değişiklik olmadı,kilo aldırmaktan başka,şimdi yeniden tedaviye başladım rapor zamanı gerekli tedaviyi görmemiş demesinler diye.

Üye
    slk29 Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kati sürekli rapor alan var mı ?