Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum, acaba crohn hastalarına % kaç özürlü rapor verilir.
    kolonoskopi sonucum:anal fissür, proktit, ileumda erozyonlar
    patoloji sonucum: lenfoid hiperplazi, kronik kolitis, kronik rektitis
    cevaplarnız için şimdiden teşekkür ederim.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    185
    Verilen Beğeniler
    82

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kolon, Rektüm ve Anüs..

1:Kolonik veya rektal hastalıklara bağlı kalıcı bozuklukları sınıflama kriterleri:

Sınıf 1) Özür oranı:% 10
    Kolonik veya rektal hastalığın nadir ve kısasüreli belirti ve semptomları ve aktivitelerde sınırlama özel diyet veya tedavi gerektirmemesi ve sistemik bir bozukluk olmaması, ağırlık ve beslenme durumunun arzulanan seviyelerde tutulması ve cerrahi prosedürler sonrasında sekel olmaması..

Sınıf 2) Özür Oranı:% 25
    Kolonik veya rektal hastalığın objektif bulguları veya anatomik kayıp veya değişimleri ve hafif ağrının eşlik ettiği barsak fonksiyonlarının nadir rahatsızlıkları ile birlikte olan hafif Gİ semptomlar ve diyette minimal kısıtlamalar veya hafif semptomatik tedavi gerekmesi ve beslenme sonuçlarında bozulma olmaması..

Sınıf 3) Özür Oranı:% 50
    Kolonik veya rektal hastalığın objektif bulgularıveya anatomik kayıp veya değişimleri ve Periyodik veya devamlı ağrının eşlik ettiği, barsak alışkanlığının orta ve ciddi şiddetlenmelerle seyreden rahatsızlığı ve aktivite kısıtlaması, ataklar sırasında özel diyet ve ilaçlara ihtiyaç duyulması ve temel belirtiler (ateş, anemi veya kilokaybı) bulunması..

Sınıf 4) Özür Oranı:% 75
    Kolonik veya rektal hastalığın objektif bulguları veya anatomik kayıp veya değişimleri ve barsak fonksiyonlarının dinlenme sırasında devamlı ağrı ile birlikte sürekli bozuklukları ve aktivitenin tam sınırlanması, diyetin kısıtlanması ve tedaviye rağmen semptomların tam olarak kontrol edilememesi ve temel belirtiler (ateş, kilo kaybı veya anemi) bulunması veya remisyonların uzunsürmemesi..

Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bana ilaç raporu da çıkartıldı, ömür boyu kullanıcaksın dedi doktor sanırım %50 dilimine girebilirim.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Crohn .. sindirim sisteminin herhangi 1 yada 1 den fazla bolumunu tutabilir. Sizin kalinbagirsagi ve ince bagirsagin son kismi Ileum tutulmus (genelde burasi tutulur).

Hastaligin siddeti , komplikasyonlari ve anatomik degisime bagli olarak 10/25/50/75 seklinde oran verilir.

Siz hangi dilime girebilirsiniz kestirmek guc. Belliki yeni hastasiniz. Aldiginiz tedaviler , tedavilere vucudun verecegi yanit vb. belli degil.

Fakat cogu hekim Crohn'un zor 1 hastalik oldugunu bilir ve hastaliga tani konmus olmasi halinde bile % 50 oran verir. Sonucta hastalik suregen ve ilerleyici.

% 50 oran alabileceginizi dusunuyorum. Ulseratif Kolit hastalari Crohn kadar kolay oran alamazlar fakat CH hastalari % 50 ve uzeri oran kolaylikla alabilir.

1 de.. Kolonoskopi sonucunuzu yazarmisiniz. Pataloji yukarda paylasmissiniz. Kolonoskopinin tam raporunu yazin. Sonuc kismini degil.

Sanki Crohn gibi degil daha cok UK gibi duruyor.

Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Total kolonoskopi sonuç raporu

dış görünüm: Normal
    rektal tuşe: Posteriorda fissür hattı palpe edildi ..

Terminal ileuma kadar gözlendi. Terminal ileum hafif hiperemik olup 3-4 adet 3-4 mm ebadında yüzeyel erozyon izlendi . Biyopsiler alındı .
    Dentat hattan proksimale uzanan 5 cmlik segmentte mukoza hiperemik, ödemli ve frajil idi . Histopatolojik tanı için biyopsiler alındı .
    Gözlenen diğer bölümlerde kolonların haustrasyon yapısı, vaskülaritesi ve mukozal detayları normal olarak değerlendirildi. Diyare etiyolojisi açısından değişik lokalizasyolardan biyopsiler alındı .

Tanı : Anal fissür, proktit, terminal ileumda erozyonlar .

Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

doktorum crohn teşhisi koydu ve ilaç raporu çıkarttı ve dediki ağırlıkla rektum bölümü tutulmuş.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

UK de atlamali lezyon olmaz. Sizde ise , 2 ayri yerde hastalik oldugunu goruyoruz. Muhtemelen atlamali tutulum oldugundan Crohn tanisi koymus.

Üye
    Başar Avatarı

Gerçek Adı
    Başar
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:12
    Yaşadığı Yer
    İzmir- Karşıyaka
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Genelde yüzde 25 veriyorlar fakat ozellıkle soruyorlar kılo kaybın varmı dıye 10 *12 kılo kaybı varsa yüzde 50 dılımıne gırıyorsun bendede crohn var ben bırden fazla hastalıktan gırdım heyete crohndanyuzde 25 aldım ince barsaklarım patladığı halde heyet toplu olarak cagırdıklarında ıc hastalık doktorun konuşması dınledım bu hastaya yuzde25mı verdınız dedı bashekım ıchastalıkları uzmanı verdıgım oran az bıle aslında yüzde ellı bıle verılır dedi ozellıkle bu hastalıkla sordukları ılk kılo kaybın varmı aşırı kılo kaybında varsa yüzde 50ye gırersın yoksada artık var dıceksın gecmıs olsun bela bır hastalık malesef.

Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Başar;

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

bende de kilo kaybı oldu ancak heyete çıkamadım bile raporlara bakıp hiç bişey sormadan doktorların önlerinden geçerek malesef yüzde 25 alabildim.ve kilo kaybım vardı.aktif dönemde 50 kiloya düştüm boyum 1,80

Üye
    ose Avatarı

Gerçek Adı
    OSMAN
    Son Giriş
    05.02-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rapor başvurum dün hüsranla bitti. hikayemi şöyle anlatayım..

öncelikle vergi indirimi için gerken evraklarala beraber vergi dairesi engelliler birimine başvurarak hastaneye sevk aldım ve hastane sağlık kuruluna başvurumu yaptım. bana muayene formunu vererek tüm bölümleri dolaşmam istendi. kendi hastalığımın bölümü olan gastroenteroloji yi en sona bıraktım diğerlerinden oran almadım zaten hepsi kaşeyi basıp geçti .
    kendi bıranşıma gidince doç. doktor tüm rapor tetkik vs evraklarımı incelemeye başladı ve yok biz özel hastanenin yaptığı işlemlere tetkiklere itibar etmiyoruz zaten şu an hastalığınız yeni pek fazla birşey görünmüyo falan filan bir sürü şey zırvaladı durdu kafamın tasını attırdı ve oran almadan odasında çıktım ve evrakları geri kurula teslim etmedim elimde

şimdi nasıl bir yol izlemeliyim acaba yardımçı olabilecek arkadaşım var mı?

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    13

kurum aracılığıyla müracat etmişsiniz bu yüzden uygulama nasıl olur bilmiyorum özel şahıs gitseydiniz baştan müracat edebilirdiniz sanırım tekrardan vergi dairesine gidip baştan müracat için sevk isteyin bakalım ne dicekler

Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz
    MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.
    (2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.

Üye
    CanerA Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    08.10-2015
    Saat
    17:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Terminal ileumda iki adet aftöz ülser...
    Tanı : Terminal ileit. Rapor oranı ortalama ne olur. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim...

Üye
    sehmuslar Avatarı

Gerçek Adı
    şeyhmus
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:15
    Yaşadığı Yer
    mardin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

selam patalojik raporumda şidetli kronik aktif inlamasyon (crohn) diye geçiyor geçen hafta heyete girdim sizzce kaç verilir

Üye
    Blackeyes Avatarı

Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Crohn um .ince ve kalın bağırsağım alındı 80 cö toplam alınan.hiper troidim var nodüllerim alındı
    .
    %69 u zor alabildim

Sayfa 1 / 2 12 SonSon