Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    x-m diet Avatarı

Son Giriş
    03.02-2011
    Saat
    13:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar Ben Ülseratif Kolit hastasıyım. Hala nedeni bilinmeyen ve tedavisi olmayan kronik bir hastalık. Sertap Erenerin hastalığı dersem sanırım pek çok kişinin aklında birşeyler uyandırır.
    15 yıllık hastayım , kalın bağırsakta tam tutulum var(pankolit deniliyor) ve hastalıktan dolayı kalın bagırsağımda 45-50 cmlık bir kısalma var. Cerrahi müdahele yapılmadı bu zamana kadar yaşım küçük olduğu için.

01.10.2008 tarihli yasadan önce Ülseratif Kolit olupta kalın bagırsak tutulumu benimkinden az olan arkadaşlarıma %50 oranında rapor verilmiş. Rapor alan arkadaşlarımla kendimi kıyasladığımda benim hastalığım onlara göre daha ileri düzeyde. Benim de en az %50 oranında ya da daha yüksek oranda rapor almam gerekiyor. Ama sitenizi incelediğimde 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren yasadan sonra raporları %40 üzerinde olan kişilerin raporlarının %40 altına çekildiğini okudum.

Bu durum aklımı baya karıştırdı. İş Kurun tavsiyesi üzerine dün Sağlık raporu almak için hastaneye başvurdum, haftaya heyete çıkacağım;ama bu garip uygulamalardan dolayı(oran aşağı çekilmelerinden) %40 üzerinde rapor almam gerekirken alabilirmiyim bu oranda ya da oran üstünde, aklımda şüpeler oluştu.

Sizler bu konu da deneyimli kişilersiniz? Sizce raporu almam gereken oranda alabilirmiyim;yoksa pek çok kişininki gibi %30 lu oranlarda mı bırakılır.

Görüşleirniz için şimdiden teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Benzer durumda olan kimse var mı?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    x-m diet Avatarı

Son Giriş
    03.02-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sizlerden cevap alamadım ama; ben dün %50 oranında raporumu aldım. Sadece beni işkur yönlendirdiği için ve ilk başvurum işkurun dilekçesiyle olduğu için,raporu bana teslim etmediler. Postayla işkura göndereceklermiş. Bana da 2 hafta sonra gel,postaya verilmiş mi verilmemiş mi onu sor dediler.Ama bugün işkurla görüştüm postayla gelmesi çok uzun sürer siz kendiniz gidip teslim alın buraya getirin dediler,pazartesi gidip alabilirsem raporumu hastaneden almaya çalışacağım.

Bu arada Ankara'ki heyet kaldırılmış sanırım,hastaneden aldığınız oran neyse artık rapor oranınız o olacakmış.

Şuan da kafama takılan tek bir soru kaldı,onu öğrenmeye çalışacağım hastaneden. Bizlere rapor verilirken sadece Ülseratif Kolit hastası olduğumuz için mi %50 oranında rapor veriliyor yoksa bagırsaktaki tutulum oranımızın bir etkisi var mı diye? İlk yazımda bu durumu belirtmiştim, hastalığı benden daha hafif olan arkadaşımada %50 oranında verildi bana da.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hayırlı olsun. Bilgilendirme için de teşekkür ederim.

Hayır, Ankara'daki heyet kaldırılmadı. Aksine, oran konusunda tek karar mercii Kurum Sağlık Kurulu. Hatta, hastaneler artık oran yazmıyor raporlara, sadece teşhis ve bulguları yazıyor, işgücü kaybı oranını Kurum Sağlık Kurulu belirliyor.

Hastalığınızın yol açtığı bagırsaktaki tutulum ile ilgili olarak da bir oran verilmeli diye düşünüyorum. Bence bu konunun üstüne gidebilirsiniz. Zira oran %60 üstünde olursa malum, malulen emeklilik sözkonusu olabilir. Durumunuzun maluliyeti gerektirecek derecede işgücü kaybına yol açtığını düşünüyorsanız (buraya tıklayarak ilgili cetveli inceleyebilirsiniz) bence itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    x-m diet Avatarı

Son Giriş
    03.02-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sn Oturan Boğa Cvp verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yalnız anlayamadım Kurum Sağlık Kurulu ne oluyor? Ben mesela raporumu Tıp fakültesinden alıyorum. Sizin kast ettiğiniz benim görüştüğüm Sağlık Kurulu(Hastane Heyeti) mi oluyor? Yoksa şu an başka bir karar merci olarak başka bir heyet(sağlık kurulu) daha mı var?

Bi de bu aldım rapor vegi indirimi içinde yeterli mi? Yoksa başka raporlarda almam gerkli mi başka heyetlerden?

Daha öncede belirttiğim gibi raporu %50 oranında aldığım söylendi ama hala raporumu göre bilmiş,inceleyebilmiş diilim.Onun için hala hayal gibi geliyor.

Eger sadece Ük üzerinden %50 veriliyorsa bir hata yok;ama tutulum oranınında rapor oranının belirlenmesinde bir etkisi varsa,sanırım bana verilen bu oranda bir eksiklik var. Malulen emeklilik için değilde;eger bu oranın yükselmesi benim için farklı olanlarda avantaj sağlayacaksa oranın yükseltimesi konusunda uğraşabilirim. Ben zaten çalışabilmek için özürlü kadrolarından faydalanabilmek için aldım bu raporu.

Cetvelide inceledim ;benim hastalığım orda geçiyor;ama bu cetvel tam olarak ne işe yarıyor,onu anlayamadım?

Üye
    biyoloji Avatarı

Son Giriş
    04.11-2009
    Saat
    08:10
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın x-m diet öncelikle geçmiş olsun. ben pamukkale üniversitesi biyoloji bölümünde okumaktayım. aldığım tez konusu ülseratif kolit ile ilgili. bu konuda araştırma yapıyorum. hasta ile ilgili bir anket yapmam gerekmekte bu yüzden sizinle internet yoluylada olsa iletişime geçebilirsem bana çok yardımcı oolursunuz. e-mail : famesss@hotmail.com

Üye
    hallac Avatarı

Son Giriş
    03.03-2010
    Saat
    14:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende bu hastalıktanım 4 yıldır..bu hastalıgın askerlıge bı engelı var mı benım kı pek normale donemedı bı ıyı bı kotuyum zaten

Üye
    x-m diet Avatarı

Son Giriş
    03.02-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar

Sn.Hallac bildiğim kadarıyla İBh hastaları askerlikten muaf oluyor.Ama askeriye normal hastanelerden alınan raporları kabul etmiyor Gata'dan rapor alınıyor muaf olmanız için. Askerlik beni ilgilendirmediği için bu konuyla ilgli ayrıntılı bilgim yok;ama barsakforum.com sitesindeki paylaşımlardan ve üyelerin bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Üye
    hallac Avatarı

Son Giriş
    03.03-2010
    Saat
    14:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tesekkur ederım x-m diet benim hastalıgım ulseratıf kolıt ıbh dedıgın de bu dımı kusura bakma pek bılgım yok da onun için

Üye
    usman Avatarı

Gerçek Adı
    osman taşçı
    Son Giriş
    14.01-2011
    Saat
    15:40
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar geçmiş olsun dileklerimle başlayayım öncelikle.ben de 2001 yılındasn beri hastayım zaman içerisinde giderek arttı en sonunda pankolit denildi.rapor almak istiyorum nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Heyet dediğimiz aynı şey. yetkili hastaneler'in hepsi aynıdır. Oralardan verilecek raporlar geçerlidir...

Rapor için herhangi bir yetkli hastaneye gidip başvuru yapmak yeterli. Hatta, en güzeli defterdarlık kanalıyla sevk olmaktır. Böylece rapor için ücret talep edilemez.

Üye
    Burdurlu yalçın Avatarı

Gerçek Adı
    yalçın kaya
    Son Giriş
    07.01-2012
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    burdur
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Değerli arkadaşlar ülseraktif kolit teşhisi ile bugün heyete girdim. % 25 oranında rapor verdiler. Bu rapora itiraz edeceğim. Konu hakkındaki görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi sizlerden bekliyorum. Neye dayanarak % oranında rapor verdiler bilmiyorum. Verilmesi gereken oran bu mu ?

ayrıca ben defterdarlık sevki ile gittim.benden rapor için para aldılar.

Teşekkürler ..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Paranızı geri talep edin. Bunun için BİMER'e yazın... Yazınızda durumu anlatın ve IBAN numaranızı da vererek paranın hesabınıza yatılırlmasını talep edin. Kesinlikle para almamalıydılar!

Rapora itiraz etmek için il sağlık müdürlüğüne gideceksiniz. Sizi başka hastaneye sevk edecekler...

Üye
    Burdurlu yalçın Avatarı

Gerçek Adı
    yalçın kaya
    Son Giriş
    07.01-2012
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    burdur
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturanboğa rapor hakındaki bilgilendirmenize ve ilginize teşekkür ederim

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Burdurlu yalçın;

Ulseratif kolit icin 10/25/50/75 oraninda, hastaligin seyri, biraktigi sekal, anatomik degisiklik gibi etkenlere bakarak oran veriliyor.

Bende UK nin kardes hastaligi olan Crohn var. Ben P aldim ki hic sorun cikmadan. Ayrica P oraninda Vergi indirimi hakkida kazandim.

Yazacaklarimla hastaliginizin seyri ortusuyorsa, kesinlikle hakkinizi arayin.

1:Klinik bulgularla UK teshis edilmis olmali (kolonoskopi, endoskopi vb, tahliller gibi). Muhtemelen bu kisimda sorun yazamazssiniz.

2: Surekli ve/ya zaman-zaman agrilarin olmasi (bunun icin gaita tahlilleri en iyi ispattir). Agri oldugunu bu tahlil ispat eder , kan gorulmesi vs.

3: Agrilar icin ozel diyet veya surekli ilac kullaniyor olmak.

4: Anemi, ates veya kilo kaybi ile olusan, gozle gorulur anatomik degisiklik.

Bunlar sizinle ortusuyorsa En az P oran almalisiniz.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

LinkBacks (?)

1. 18.09-2010, 01:48