Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    ArTe Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.08-2011
    Son Giriş
    21.06-2017
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    ---
    Mesaj
    554
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi günler , yüzde 42 engelli raporum var göz ve ortopedi toplamı. bu yüzde ayrıca çalışma gücünden yoksunluk anlamına geliyor mu ? onun için ayrıca bir oran mı çıkartılıyor ?

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    tam olarak öğrenmek istediğin nedir arte?

  3. #3
    Üye
    ArTe Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.08-2011
    Son Giriş
    21.06-2017
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    ---
    Mesaj
    554
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    memurlukta zorunlu hizmetten muaf olmak için yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü kaybı isteniyormuş, başkası da sadece yüzde 40 engelli raporunuz varsa muaf olabiliyorsunuz dedi.mevzuatta çalışma gücü kaybi diye geçiyor

  4. #4
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    evet mevzuatta çalışma gücü kaybı olarak geçiyor. Fakat elinizdeki rapor değil kastedilen. elinizdeki rapor özür durumunuza göre fonksiyon kaybınızı belirlemek ve engelli haklarından yararlanmanız için çıkartılmıştır.
    memurlukta zorunlu hizmetten muaf olmak için çıkaracağınız rapor başka.
    ama elinizdeki raporu hastaneye fikir edinmeleri için yanınızda götürebiğlirsiniz.

  5. #5
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Arte öldürdün beni
    Çalışma gücü kaybı ibaresi artık "özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yçnetmelik"'de kullanılmıyor. Linkini verdiğim bu Yönetmelikte özür oranından kasıt özür durumuna göre fonksiyon kaybıdır. Bu Yönetmelik kapsamında çalışma gücü kaybı ifadesi kullanılmaz.
    Bundan dolayı bu ibareye takıldım ve yukarıdaki cevabı verdim sana. Ama içim rahat etmedi. Çünkü engelli olarak atanan engelli öğretmenler için zorunlu hizmetten muafiyet olduğunu da biliyorum.
    Fakat MEB Öğretmenlerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğine baktığımda da "çalışma gücü kaybı" ifadelerinin kullanıldıgını gördüm. Ve mevzuatta hiçbir ibare rastgele kullanılmaz. Buna dayanarak farklı bir rapor olması gerektiğini düşündüm.
    Ama olayı çözdüm Hata benden kaynaklanmıyor bu ibaraye takılmak zorunda olduğum için yukarıdaki bilgiyi verdim sana. oysa ibareyi yanlış kullanan MEB
    Eskiden 657 sayılı kanun 53. maddesinde de engelli memurların çalıştırılması ile ilgili maddede de meger aynı ibare kullanılıyormuş, baktım.
    Oysa 657 sayılı Kanun'un o 53. maddesi değiştirildi ve güncellendi. Artık &57 Sayılı Kanunda "çalışma gücünden en az % 40 yoksun olan" ibaresi kullanılmıyor. O maddede bahsedilen Yönetmelik de değişti ve orada bahsedilen yönetmelik de şu an yürürlükte ve siz o yönetmelik hükümlerine göre yerleştirileceksiniz zaten
    Yani işin özeti elindeki rapor geçerli. Sadece güncellenmiş bilgilere göre MEB'deki yönetmelik ibaresi değiştirilmemiş.
    Sen engellilerin memurluğa atanmalarıyla ilgili yönetmelik esaslarına göre yerleştirilirsen zorunlu hizmetten zaten muaf edilirsin.
    o bahsettiğin ilgili madde (30. madde), bu engelli memur atamaları ile ilgili yönetmelik esaslarına göre atanmamış ama daha sonra engelli olmuş ve bunu engelli raporuyla belgeleyenler içindir.
    sen zaten en az % 40 özür oranı almış ve bu raporla atanmışsın/atanacaksın. O yüzden senin ayrıca zorunlu hizmetten muafiyet için durumunu belgelemene gerek kalmayacaktır

    Tekrar hatırlatayım MEB'teki Yönetmelikte geçen "çalışma gücünü en az % 40 yoksun olan" ibaresi yanlış ve güncellenmemiş. Orada bahsedilen de özürlü sağlık kurulu raporudur artık
    SONUÇ:
    1. Çalışırken engelli olmuş ve % 40 ve üstü özürlü sağlık kurulu raporu almış biri zorunlu hizmetten muaf tutulur.
    2. engelli memur atamaları için hazırlanan yönetmelik hükümlerine göre atanmış bir engelli öğretmen zorunlu hizmetten muaf tutulur.
    her iki durumda da "özürlülere verilecek olan özürlü sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik" hükümlerine göre düzenlenmiş rapor geçerlidir.

  6. #6
    Üye
    ArTe Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.08-2011
    Son Giriş
    21.06-2017
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    ---
    Mesaj
    554
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    En içten teşekkürlerimi sunuyorum size. Gerçekten tatmin edici bir cevap yazmışsınız. Şubat atamalarında 0.04 puanla atama dışında kaldım kendi branşımdan.27 nisandaki ekpss ye gireceğim.Sizin verdiğiniz bilgiye göre atansaydım adaylık süreci kalktıktan sonra özür atamalarına başvurma hakkım olcaktı o zaman. Ayrıca verdiğiniz bu cevap bu konu hakkında araştırma yapan başkalarına da çok faydası dokunacak