Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tremor Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    17:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    şüphesizki her vucutsal engel kişinin yaşamını zorlaştırır,,ben bir tremor hastası olarak bunun yükünü yaşamımda her geçen gün zorlanarak yaşamaktayım,, kimi zaman,, keşke bir uzvum eksik olsaydı da bu tremor olmasaydı,, diyorum ve en büyük engellerden birininde tremor olduğu kanısındayım,,
    hastalık gün geçtikçe tüm vucudumu sardı bir bardak suyu bile içemez hale geldim. işimden oldum ve uzun zamandır başvuru yaptığım her iş başvurusu olumsuz,, kullandığım hiçbir ilacın faydası yok,,

yakın zamanda sağlık kuruluna başvuravağım, ,titreme tüm vucudumda var,, ellerim ve kafam çok titriyor,, hiçbir iş yapamıyorum ,, kurula bu nedenle başvuranların tecrübelerine ihtiyacım var, ,bu titreme tüm vucutta olduğundan acaba engellilik oranı ne olur

yorumlarımızı burada paylaşalım lütven

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tremor için sakatlık oranı cetvelinin Kas-İskelet Sistemi bölümünde yer alan, Tablo 4.1, Tablo 4.2.a ve Tablo 4.2.b kullanılır...Hastalığın sizde yarattığı alt ve üst ekstremitedeki kısıtlılıklar için ayrı ayrı değerlendirilir durumunuz ve Balthazard Formülü ile hesaplanarak özür durumunuz belirlenir..

Tablo 4.1- Ayakta durabilme, yürüme ve hareket bozuklukları (santral sinir sistemi veya spinal kord lezyonlarına eşlik eden)

1-hafif-Ayağa kalkabiliyor:
    Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor:% 20

2-hafif Orta-Ayağa kalkabiliyor:
    Kısa mesafeyi zorlukla ve yardımsız yürüyor, fakat yürüyüşü düz zeminlerle sınırlı:% 40

3-Ağır Orta-Zorlukla ayağa kalkıyor ve ayakta durma pozisyonu elde ediyor
    Yardım olmaksızın yürüyemiyor:% 60

4-Ağır-Yardım,mekanik destek ve veya bir yardımcı cihaz olmaksızın ayağa kalkamıyor:% 80

Tablo4.2.a- Üst ekstremite bozuklukları:

Tek Üst Ekstremite Bozukluğu Özür Oranları:

Dominant Ekstremite:
    1-hafif Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 10
    2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:%25
    3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 40
    4-Ağır: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 60

Non-Dominant Ekstremite:
    1-hafif Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 5
    2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:%15
    3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 30
    4-Ağır: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 45

Tablo 4.2.b- Her iki üst ekstremite bozuklukları:

1-hafif: Kişi her iki ekstremiteyi kendine bakım, kavrama ve tutmada kullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 20

2-hafif Orta: Kişiher iki ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmak hareketlerinde ince beceri yok:% 40

3-Ağır Orta: Kişi heriki ekstremiteyi kullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:% 80

4-Ağır: Kişi her iki ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 90

Üye
    tremor Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

çok teşekkür,,ve bu hastalıkla ilgili sağlık kuruluna başvuran varmı acaba

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    540
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Değerli arkadaşım,

Tremor bir hastalık değil, semptomdur. Yani bir belirtidir. Türkçesi; kontrol edilemeyen titreme demektir.

Bir hastalık olmadığı için belli bir özür kriteri içerisinde olamaz. Ancak, hastalığın nedeni (örneğin parkinson veya beyincik fonksiyon bozukluğu vs. gibi) biliniyorsa buradan yola çıkarak işlev kayıplarına özür oranı verilir.

Elbette sizin sözel olarak bende tremor var demeniz yeterli değildir. İşlevsel bozukluğun tıbbi yöntemlerle (EEG, EMG vs. gibi) de teyit edilmesi gerekiyor.

Eğer bahsettiğiniz tremor günlük özbakım becerilerinizi (yeme, içme, giyinme, yıkanma vs. gibi) etkileyecek seviyedeyse % 60 veya daha üstü oran alabilirsiniz. % 80-90 bile olabilir.

Üye
    tremor Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Bir bardak suyu ağzıma götürüp içemiyorum,kuaförde traş olamıyorum,kaşık tutup yemek yiyemiyorum,karşımdaki biriyle konuşurken kafam devamlı sallanıyor,sesim ,dudaklarım,ayaklarım kısacası tüm vucudum titriyor,,mysolin ve dideral kullanıyorum %5 etki ediyor

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    540
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Bu durumda % 80 üstünde bir oran alırsınız diye düşünüyorum. Çünkü önemli olan hastalığınız değil, günlük işlevlerinizi ne kadar yerine getirip getiremediğinizdir.

Üye
    tremor Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Yorumlarınız için teşekkür ederim..ayrıca tremor ve benzeri semptom ve hastalıkları olanlarda lütven bu başlık altında yorum yapsınki bilgi paylaşalım

peki arkadaşlar,sakat raporu için heyete girenler heyetin tutumu ve davranışları hakkında tecrübelerini yazabilirlermi

Üye
    tremor Avatarı

Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tremor dolayısıyla,sağlık kurulundan % 42 engelli raporu aldım..