Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gunter Avatarı

Son Giriş
    13.03-2012
    Saat
    16:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selamlar, sol akciğerimin 2/3 ü yani iki lobu alındı, yüzde kaç özür raporu alabilirim, bilgisi olan bir arkadaş varsa cevaplarsa sevinirim

Üye
    yerdogan Avatarı

Son Giriş
    26.04-2015
    Saat
    21:40
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bunu ancak hastaneye gidip öğrenebilirsiniz bence.

Üye
    gunter Avatarı

Son Giriş
    13.03-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

akciğer ameliyatı 2 lob alınmasıyla karşılaşmamışlar, yorum yapamıyorlar. kimi iyi oran alırsın diyor, kimi fazla olmaz diyor

akciğerden ameliyatından rapor alan arkadaş var mı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Konuyla iligli cetvelde tam olarak yer almayan durumlarda, cetveldeki benzer hastalıklar emsal alınarak ve onların oranları göz önüne alınarak oran belirlenir. Bu oranı belirleme yetkisi de sağlık kurullarındadır.
    Göğüs hastalıkları ile ilgili olarak şu ibareler var cetvelde:

GÖĞÜS HASTALIKLARI VE GÖĞÜS CERRAHİSİ
    1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılacak;
    a- Az etkilenme varsa 20
    b- Orta derecede etkilenme varsa 40
    c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik kor pulmonale gelişmişse 80

NOT: *Yukarıda bahsi geçen hastalıklarda akut dönem geçtikten sonra ve optimal tedavinin ardından Klinik gözlem ve Solunum Fonksiyon Testleri ile değerlendirme yapılır. Solunum Fonksiyon Testlerinin karar vermede yetersiz kaldığı durumlarda arter kan gazları, egzersiz testleri, ekokardiyografi ve sağ kalp kateterizasyonu ile değerlendirme yapılır.
    **Solunum Fonksiyon Testleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı veya SFT Teknisyeni tarafından yapılır ve sorumlu Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından yorumlanarak onaylanır, rapor içeriğine FVC, FEV1, FEV1/ FVC % oranları yazılır.
    2-Akciğer ve/veya plevra tüberkülozunda verilecek karar tedavi sonunda ve 1. maddedeki fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.

NOT: *İlaca dirençli kronik tüberkülozlu olgular aynı şekilde uygun tedavi süresinin bitiminden sonra 1. maddedeki fonksiyon kaybına göre değerlendirilir.
    **Ekstra pulmoner tüberkülozlu olgularda ise tedavi sonunda ilgili branş tarafından özür durumuna göre çalışma gücü kaybı belirlenecektir.
    3- Akciğer, plevra ve toraksın diğer malignitelerinde onkolojinin ilgili maddesine göre değerlendirme yapılır.
    4- Toraks cerrahisi uygulanan hastalar ( yıllık kontrollere göre) 1. maddedeki solunum ve dolaşım fonksiyon bozukluklarına göre değerlendirilir.
    5- [Bu madde Aralık 2010'da yayınlanan yeni yönetmelikle eklenmiştir / OturanBoğa] Akciğer transplantasyonu olanlarda Özür Oranı % 70 olup, hastanın transplantasyon sonrası durumu 1. maddede belirtilen şekilde değerlendirilerek bulunan değer Balthazard Formülü ile eklenerek kişinin özür oranı belirlenir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gunter Avatarı

Son Giriş
    13.03-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eskiden yürürlükte olan özürlülük raporu cetvelinde akciğerden bir lop alındı ise % 20 eğer birden fazla lop alınmış ise solunum testlerine göre oran belirlenir diyor. eğer akciğerin tamamı alındıysa oran % 50 olur diyor, bu durumda çelişkili bir durum ortaya çıkıyor. sağ akciğer üç lopdan oluşuyor benim bu taraftan iki lobum alındı, sol akiciğer iki lopdan oluşuyor, bu duruma göre nasıl bir değerlendirme yapılır sizce, bu konudaki tecrube ve yargılamalarınıza sizi sürekli forumdan takip eden birisi olarak çok güveniyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

İnanın bilemiyorum. O kadar tıbbi bir soru ki... Belki benzer durumda olan arkadaşlar varsa ve soruyu görürse yanıtlarlar. Ben ne desem boş...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    gunter Avatarı

Son Giriş
    13.03-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rapor için müracat ettim % 15 verdiler, yeni yönetmelik böyleymiş. bir akciğerin tamamının alınması % 30 oranında raporlanıyormuş

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    13:03
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar siteye bu gün üye oldum. Tam da akciğer ile alakalı raporlar konusunu inceliyordum, karşıma gunter arkadaşımızın mesajı geldi.

1999 yılında Ağrıda vuruldum sol kürek kemiğinden giren mermi göğüs bölgesinden kalbin hemen üzerinden çıkmış. Ağrı asker hastanesi ve Erzurum asker hastanelerinde ameliyatlar geçirmişim. İlk ameliyatta sol akciğerin tamamı alınmış 2 defa ölmüşüm vs. vs.

Benim hem sol akciğerimin tamamı hem sol kolumda hareket kısıtlılığı mevcut. 1999 yılında iş-kur'un sevkiyle Antakya devlet hastanesinden almış olduğum SÜREKLİ ve %60 oranında raporum mevcut. Fakat ben o rapor ve iş-kur vasıtası ile işe giremedim, hala da beni arayan soran yok.

01,12,2010 tarihinde mal müdürlüğü beni Dörtyol devlet hastanesine sevk etti ve oradan aldığım rapor SÜREKLİ ve %33, bu oranın içerisinde başka kalıcı rahatsızlığımın da etkisi var. Son bir aydır çalmadığım kapı kalmadı, bu siteden edindiğim bilgiler ışığında son rapora itiraz edeceğim bakalım sonrası ne olacak. Yardımcı olabilmişsem çok sevinirim sizin adınıza.

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benzer bir sorun benim akadaşımdada mevcut oda %20 almıştı

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Benzer bir sorun derken mesela nasıl. Bir de rapor aldığı tarihi biliyor musunuz?

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

raporu alalı bir yıl oldu akcigerinin bir kısmını aldılar ama ne kadarını aldılar bilmiyorum vergi indirimi için heyete girdi %20 aldı işkur için girdi %40 aldı her iki raporuda geçen yıl içinde aldı

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Eminim iki raporu da aynı hastaneden aynı heyetten almıştır. Arkadaşın itiraz hakkı var, kullanmasını tavsiye ederim. Bu ülkede vatandaş yararına olan hiç bir şey görmedim. Ama haklarını yememek gerek gerçi, siyasetçiler de vatandaştır ve kendileri için kıyak emeklilik yasası çıkartmışlardı

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ewet aynen öyle raporun ikisinide aynı hastaneden aldı hemde kısa zaman içinde arasında kaç ay var bilmiyorum ama birde arkadaşım ne gibi bir hakkı var biraz açıklarmısın

Üye
    fatihakyar Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih Akyar
    Son Giriş
    21.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Aynı konulara tekrar değinmeye gerek görmüyorum. Oturanboğa adlı arkadaşımız bu konuları derinlemesine inceliyor. Formlarda "sağlık raporuna itiraz" yazarak araştır çok fazla bilgi var bu konuda.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İl sağlık müdürlüğüne gidip rapora itiraz etmek mümkün... sakatlık oranı cetveli'ne göre hakem hastanesi yeniden değerlendirir ve nihayi kararı verir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon