Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 27 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar.

kasım ayında ege üniversitesi hastanesine özürlü raporu almak için başvuruda bulundum.18 aralık tarihine gün verdiler. crohn hastalığım var. 18 aralık sabahı hastaneden telefon ettiler. gelmenize gerek yok heyete çıkmayacaksınız doktor raporlarınıza bakıp puan verdi şeklinde açıklama yaptılar.
    ben dayanamadım gittim.dedim doktor beni görmeden hastalığım ile ilgili nasıl kanıya varabiliyor dedim. cevap olarak demekki görme gereği duymamış dediler. sonuç olaarak ısrar ettim ve doktor yüzde 25 ve 2 yıl süreli bir rapor yazmış.
    ancak benim kilo kaybım ve diğer bulgular yüzde 50 lik dilime girdiğimi gösteriyor sakatlık oran cetvelinde. hastaneden en son yanıt 1 ay sonra raporun yazılı gelip alabilirsin oldu.

şimdi sizce ne yapmalıyım. itiraz iççin 1 ay süreyi beklemelimiyim. heyete girmeden rapor yazılabilir mi? başka hastanelere başvursam sonuç değişir mi?

teşekkürler

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İtiraz hakkınızı tüketmeyin hemen. Başka bir hastaneye başvurun.. İlk başvuru yaptığınız hastaneyide BİMER'e şikayet edin.. Hangi hastaneydi gittiğiniz hastane..?

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

izmir ege üniversitesi hastanesi. itiraz için kaç hakkımız var ?

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz:

MADDE 10– (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporuisteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilközürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilinsağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kuruluraporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeyeyetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ileitiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde iseözürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.

(2)Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığıncabelirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın birhakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporutanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakemhastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

anladım teşekkür ederim.peki itiraz etmeden diğer hastanelere de başvurabilir miyim? raporum 1 ay sonra gelecek

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Başvurabilirsiniz.. Eğer yine düşük oran gelirse o zaman il sağlık müdürlüğüne itiraz edersiniz..

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

forumu araştırdım biraz farklı yorumlar yazılmış bu konuda.kendi kafamıza göre her hastaneye başvuramazmışız eğer farklı oranlar çıkarsa suç işlemiz olurmuşuz gibi yorumlar var bu konuda kararsız kaldım

bu konuda yardım edecek yok mu acaba

Üye
    pınarcyelan Avatarı

Gerçek Adı
    pınar ceylan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Crohn hastaları çoğu zaman rapor alabileceklerini düşünmemektedirler.Ve bu konuda hastanelerine özürlü raporu almak için müracaatta bulunmuyorlar ki ben bunu 7 yıl yapmadım.Rapor oranlarının hep düşük olduğundan bahsediliyor özellikle doktorlar bu konuda bilgi sahibi değiller.Eğer ki crohn hastası veya ülsaratif kolit hastasıysanız bu hastalıklar kronik ve ömür boyu tedavi gerektirdiğinden hastaneye müracaat edip , özürlü raporu alabilir ve vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.Ayrıca eğer gün ve yıl şartlarını yerine getirdiğiniz taktirde erken emekli olabilirsiniz. Özellikle hastadaşlarıma tavsiyem bu size verilecek oranları doktorunuza giderken yanınızda götürmeniz.Zira daha öncede bahsettiğim gibi doktorlarımızın çoğunun bu konuda çok fazlada bilgi sahibi olmadıklarıdır.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

sayın pınar ceylan hanım;

benim sıkıntım şu oldu bana gün verdikerli halde heyete bile çıkarma gereği duymadılar.kilo kaybıma bakmadan sadece raporlara bakarak yüzde 25 verdiler ve süreli.bu hastalık ömür boyu bizimle.siz kaç oran aldınız acaba

Üye
    pınarcyelan Avatarı

Gerçek Adı
    pınar ceylan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğer elinde oranların olduğu belge ile gitseydin mutlaka alırdın.Ben aldım.Bakmıyorlar bile söylediğinde haklısın ama ben %50 yi hak ediyorum dedim ve aldım.Ortebedi ile raporum %64 oldu ve baltazar formülü ile %57 ankaradan aynen onaylandı ve geldi.Bence her zaman gittiğin doktorunla tekrar bir konuş.Ama düzeyin az ise evet %25 veriyorlar.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

10 gün hastanede yattım.karın ağrısı halsizlik ve kilo kaybı şikayetiyle. yaklaşık 15 kilo verdim şimdi kortizonla 5-6 kilo aldım.sakatlık oran cetveline baktığımda yüzde 50 lik dilimde gibi görüyorum kendimi ama demekki doktor öyle görmemiş.itiraz edicem kesinlikle

Üye
    Başar Avatarı

Gerçek Adı
    Başar
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:12
    Yaşadığı Yer
    İzmir- Karşıyaka
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar öncelikle geçmiş olsun bende 3 ay önce devlet hastanesinden girdim fakat anlamadığım şey hastalığına sadece birtek doktor bakmıyor örneğin içhastalıkları gastroloji göz kulakburunboğaz daha birkaç doktora giriyorsun başka hastalıklarında varsa ekleniyor gitmeden nasıl oldu bende anlayamadım elinizde heyet kağıdınız yokmu içhastalıklarından sadece yüzde25 aldım benim hastalığım birkaçtane ama hatta kurulda içhastalıkları yüzde elli bile verilebilirdi dedi tekrar yeni bir hastahaneden gün alın izmirdeki hastahaneler zaten 4 ay sonraya gün veriyor ama bence ilk önce gastroloji uzmanına başvurup hemtedavi hemde bilgi olarak sorup girin derim. hastalığınız seyrine görede oran vermiş olabilirler.Başka hastalıklarınız varsa form veriyorlar girmek istediğin doktorları onlarıda ekleyin.

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

olay şöyle gelişti.ben ege üniversitesi hastanesinde yattım.benimle ilgilenen doktorla sürekli haberleşiyorum mail aracılığı ile.ondan hastalığımla ilgili bir yazı isteyip özürlü rapor kuruluna başvurdum.bana 4 ay değil hemen 3 hafta sonrasına gün verdiler.18 aralık tarihiydi.18 aralık sabahı beni telefonla aradılar hastaneden gelmenize gerek yok heyete çıkmayacaksınız dediler.ben de neden dedim.doktor raporlarınızıa bakıp oran verdi dedi.dayanamadım gittim hastaneye.cevap vermediler.yoğun ısrarlarıma dayanarak ve afra tafrayla dosyamı bulup yüzde 25 ve 2 yıl süreli dediler ve ilgilenmeden gönderdiler.raporum ocak ortası gibi yazılacakmış.ben itiraz hakkımı kullanacağım.çünkü kilo kaybım var ve kilo kaybı sakatlık oran cetvelinde belirtiliyor.ancak raporlarda geçmiyor.yani doktor görmeden teşhis koymuş oldu.bu konuda neler yapmamı önerirsiniz?

Üye
    Başar Avatarı

Gerçek Adı
    Başar
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:12
    Yaşadığı Yer
    İzmir- Karşıyaka
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kendi doktorunuza sormadınızmı madem özürlü oranım hocam kaç diye böyle hastalıkların oranı kaç olur diye bence başka hastaneye gidin tekrar yeni dosya ile başvurun ama bununda sanıyorum belli bir süresi var hemen baş vurulmuyor. itiraz etmenizde sonuç değiştirceğini sanmıyorum herdoktorda kendi branşına göre özür oranı kitapçığı var onlarda bakıyor sizi karşınıza alıpta sorular sormaları lazım zaten eğer aşırı kilo kaybı olursa oran direk artıyor bu hastalıkla ilgili içhastalıklarına bile girmeniz ve bir oran almanız lazımdı birde heyet kağıdınız yokmu devamlı kullandığınız ilaç sağlık kurulundan verilmedimi örneğin biz heyete girerken sağlık kurulu raporlarımızı birsenelik ilaç kullanım raporumuzu hangi hastalıklardan girmek istediğimizi form doldurup verdik 9tane doktordan geçtik sizinki nasıl bir heyete girme anlayamadım.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Crohn hastaliginda "sureli" rapor duzenlenemez.. Hekim durumunuza uygun orani tablodan yazacaktir. Ha hak ettiginizi vermemistir o tartisma konusu ama "sureli" rapor asla veremez.. Crohn da tibben tedavi soz konusu bile degil.. Durumunuz % 40 altinda orana tekabul ediyorsa bile rapor sureli olmaz , olamaz.. Onerim su olur.. Gastrontoloji olan 1 hastaneden rapor almayi deneyin.. Gastro uzmani olmayan hastanelerde Dahiliye yada Genelcerrah oran yazar ki onlar bu hastaligin sadece adini bilirler..

Nazmi : Su anda e-mail adresime attigin kolonoskopi raporlarini inceledim.. IBH oldugun kesin. Fakat Granulom gorulmemesi ve Striktur ( daralma - tikanma) olmamasi beni kuskulandirdi. 2 yillik Crohn hastasinda ve bellki atak geciriyorsunuz Daralma olmamasi mumkun gorunmuyor. Ayrica IBH de sadece Asacol la bu isi cozerim diyen hekimi de ayrica tebrik ediyorum.. Kortizon ve Asacol ile bu is cozulmez. En azindan Immunsupresif (Imuran) baslanmali idi. Daha ileri safhada TNF ilaca cokdan gecmeli idin. Kolonoskopin cok kotu gorunmuyor. 1 kac yerde eksudali (iltihapli) ulserler var , fakat daralma yok. Bu senin acindan sans.. Crohn da daralma cok yaygindir ve hayati zehir eder. Konusunda uzman 1 hekime gorunmeni siddetle tavsiye ederim. Durumun kotu degil , ama oneceden tedbir almak adina baska hekime takibini yaptir..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon