TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba, aranıza yeni katıldım. Ben 2 senedir pskiyatri doktoruna gidiyorum. Gittiğim doktor devlet hastanesi doktoru, özele gidecek imkanım, maddi gücüm şuan için yok.

Konulan tanı depresyon fakat acaba şizofren filan mıyım veya başka bir rahatsızlığa mı sahibim diye düşünmeye başladım. Yaşadığım bazı durumlar var onları aşağıda paylaşmak istiyorum sizinle. Belki yardımcı olursunuz bu yazdıklarımı okuyup.

Depresyon dönemim var, birde kendimi çok mutlu hissettiğim bir dönem var.
    Depresyonda olunca ağlıyorum sürekli, öfkeli oluyorum, mutsuz oluyorum, dışarı çıkmak istemiyorum. Özgüvenim olmuyor. Nöbet geçiriyorum resmen. Sinirden herkesle kavga ediyorum eşyalarımı atıyorum kırıyorum.
    Kendimi mutlu hissettiğim dönemde ise özgüvenli oluyorum, toplum içinde konuşmalar yapıyorum, evde müzik açıp dans ediyorum, enerjik hissediyorum kendimi.

Artık ailem bana dengesiz diye lakap taktı. Bir öylesin bir böylesin diyorlar. Bu benim zoruma gidiyor. Doktora anlatıyorum neden bu haldeyim diyorum. Olabilir ya böyle durumlar, depresyondasın diyor. Çok fazla anlamıyor sanırım beni. Burada çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Sizler varsınız. Sizlerin görüşlerini almak için üye oldum. Forumda okudum benim durumuma benzer olaylar yaşayan arkadaşlar varmış bende sormak istedim. Sizce benim hastalığım ne? Neden böyleyim ben?
    Konu ÖzlemMimaroglu tarafından değiştirilmiştir (23.06-2022 Saat 22:57 ).

Üye
    mehmet_ea Avatarı

Gerçek Adı
    Ismet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:27
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    51

Bipolar bozukluk olabilir

Üye
    cardinals Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:25
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    58

Hoş geldin aramıza ve de çok geçmiş olsun. Bunu en iyi doktorun bilir ona anlatmalısın biz burada ne desek seni yanlış yönlendirmiş oluruz. Mümkünse yaşadığın yerde üniversite hastanesi varsa oraya gitmeni tavsiye ederim daha çok yardımcı olurlar. Bir de merak ettiğim hususlar, bu eğlenceli olduğun dönemlerde düşünce akışında hızlanma, çok para harcama eğilimi, öz bakım ile fazla ilgilenme gibi durumlar da eşlik ediyor mu?

Üye
    OğuzHan112 Avatarı

Gerçek Adı
    OğuzHan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:10
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2.022
    Verilen Beğeniler
    1.647

Depresyon sonrası insan normale döndüğünde mutlu ve öz güvenli olabilir,
    İnsanın doğası gereği bunlar olağan ve normal,

Önemli olan bunun dozu.
    Bipolar bozukluk bilindiği üzere iki uçludur.
    Manik+depresif.

Eğer depresyon sonrası yani depresif dönemden çıkıp aşırı mutlu oluyorsanız,kendine güvenme konusunu abartıyorsanız,çok para harcama eylemi,sürekli konuşma ve alış veriş yapmak, harektet etme isteği,uyku da azalma hatta 2.3 gün hiç uyumadan bazen 1 hafta durabilme.

Bütün bunların sonrasında birden bire sönmüş balon gibi oluyorsanız,Bipolar bozukluk düşünülebilir...
    @NehirAkyol

Üye
    White Wolf Spirit Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    543
    Verilen Beğeniler
    476

şizofreni değilsin, şizofreni gercekle hayali ayırt edemeyen demek. Şizofreni olsan halusunasyonlar gorur sesler duyarsın. Halusunasyon gormeyıp sesler duymasan bile kendını ınandırdıgın gercek dısı mantıksız kurguların olur. Obsessesyonların veya katatonik bı durum olur.Şizofrenlerde ıce kapanıktır ama mesela otizmlilerde icine kapanıktır o yuzden deprasyon olupda ıce kapanık olmanda dogal bence. Öfke nobetlerı sızofrenıde de gorulebılır ama depresif bozukluklarda da gorulebılır . Onların ayrımını psikiyatrı doktorları ıyı yapar zaten sızofrenı gıbı hastalıklar bı ıkı gıtmeyle konulmaz doktor bellı sure bekler. mesela sızofrenler ozbakım temızlık gıbı olaylardan da uzaktır. Sanrılar olur hezeyanlar olur. sızofrenlerın ıcınde paranoyak olanlarıda vardır mesela. Paranoyaklar tedavıye cabuk tepkı verırler ama hıc huzurları yoktur vs vs . Duygularını cok uclarda yaşıyorsan unıpolar bıpolar felan durumlarıda olabılır. Uzman doktorların koydukları tanıya guven, zaten aılenden felan bılgı almadanda buyuk hastalık teshıslerını kolay kolay koymazlar. Testlerden de gecersın. Artı ıntıhara meyılın varmı felan sorarlar.

Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@White Wolf Spirit

Çok teşekkür ederim hocam çok güzel açıklamışsınız
    @cardinals Evet oluyor. Depresyona girince kendimi salıp, enerjik hissettiğim mutlu olduğum döneme girince öz bakımıma dikkat ediyorum

@OğuzHan112 Enerjik hissettiğim dönem uyumak istemiyorum. Sabahlıyorum zaten çoğunlukla. Bu dönemlerde ilaç kullanımını gereksiz görüp artık ben iyiyim, benim ilaçlara ihtiyacım yok düşüncesinde oluyorum. Uykum gelse bile uyumak istemiyorum nedense. Ama bipolarda ki gibi uzun süreli geçişler olmuyor bende. Kısa süreli oluyor. Pskiyatri doktorum son kontrolümde bana şey demişti. Bir ay önce iyiymişsin, bir önce ki ay kötü. Sonra bir önceki ay tekrar iyi, onun bir öncesinde ki ay kötü demişti. Her ay farklı bir modda doktorun karşısına çıkıyorum. Unipolar depresyon denildi fakat bilmiyorum kendi kendime çok konuşuyorum. Karşımda beni dinleyen biri varmış gibi hemen hemen hergün günün 2 saati bu şekilde konuşuyorum. Sadece basit bir depresyon mu yoksa başka bir rahatsızlığım mı var şüpheliyim.

Üye
    cardinals Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    58

Doktorunla bu söylediklerini mutlaka paylaş, dediğim gibi eğer üniversite hastanesine gitme imkanın varsa bir de oraya görünmeni tavsiye ederim. Seninle daha çok ilgileneceklerdir.

Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@cardinals
    Aslında çok istiyorum gitmek ama üniversite hastanesi şehir merkezinde ben ise ilçede yaşıyorum. Üniversite hastanesine yaklaşık 60 dakika mesafedeyim mecburiyetten bana yakın olan devlet hastanesine gidiyorum. Bu arada benim aklıma takılan bir şey var. Bunu hem sizinle hem

@OğuzHan112 beyefendi ile paylaşmak istiyorum. Beni daha önce ailem 2 farklı pskiyatri doktoruna götürdü bunlar özel klinik açmış doktorlardı. İlk gittiğim bu özelde ki doktor Borderline kişilik bozukluğu tanısı koydu. Sonra farklı bir doktora gittim o bipolar tanısı koydu. Devlet hastanesi doktoru ise unipolar depresyon tanısı koydu. Şimdi 3 tane pskiyatri doktoruna gittim ve 3 farklı tanı aldım. Ben hangisiyim bilmiyorum. Devlet hastanesinde ki doktor benim koyduğum tanı doğru derken özelde ki doktorlar aileme benim borderline olduğumu, diğeri de bipolar olduğumu söylemişler. Kafam allak bullak. Bir bilsem hastalığım ne çok rahatlicam

Üye
    OğuzHan112 Avatarı

Gerçek Adı
    OğuzHan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2.022
    Verilen Beğeniler
    1.647

Öncelikle doktor anlamıyor galiba diye bir şey olmaz,neyin ne olduğunu bildikleri için hastaları kadar kaygılı olmuyorlar,bu durum hastada anlamıyor mu acaba düşüncesi bırakıyor,

Depresyonu;basit bir depresyon diye tabir etmekte doğru değil,

Konuya gelelim,
    Anlattıklarınız bipolar bozukluk gibi görünüyor,ama bipolar bozukluk demek için
    başka belirtilerde olmalı,diğer yandan majör depresyona da benziyor, hem depresif hem mani belirtiler var tariflemeniz böyle.
    Ama tam olarak bipolar boz denilemez.
    Psikiyatrik hastalıklar birbirine benzer,ayırt etmek için takip gerekli.

Hastalıklara forumlardan tanı aramak doğru değil,hekimle yüz yüze konuşup şikayetler dinlenmeli, gerekirse ailede dinlenmeli.

Esas olan doğru tedavidir,tanının bir önemi yok .

Doktoruna güven,buradan tanı koymak,bulmak aramak doğru değil,
    Benim görüşüm bu yönde...
    @NehirAkyol

Şizofreni hastaları acaba ben şizofrenimiyim diye bir soru sormaz,ne kendine ne hekime,bunda içiniz rahat olsun, değilsiniz...

Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@OğuzHan112

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Peki gittiğim mevcut hastanede ki bir başka hekime gitsem daha mı doğru olur? Doktorumu değiştirmek istiyorum. Sanırım yanlış tanı altında tedavi görüyorum ben. Yada bana öyle geliyor bilmiyorum. En iyisi aynı doktora gideyim devam edeyim yada. Doktoru değiştirmeyeyim

Üye
    OğuzHan112 Avatarı

Gerçek Adı
    OğuzHan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2.022
    Verilen Beğeniler
    1.647

Doktorundan memnunsan değişmene gerek yok ,
    Hekim seçme hakkınız var,karar sizin.

İlk açılan sayfaya depresyon tanısı yazılmışsa,hekim farklı bir tanı düşünsede aynı sayfa üzerinden işlem yapılıyor,bazen ilac yazabilmek için bile farklı tanı girmek gerekiyor.
    Tanrılara fazla takılmayın,

Sadece şikayetlerinizi olduğu gibi anlatın yeterli,
    @NehirAkyol

Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@OğuzHan112

Çok teşekkür ederim. Peki ben asıl tanıyı nasıl öğrenebilirim? Bunu öğrenmenin bir yolu yokmu?

Üye
    sleeping beauty Avatarı

Gerçek Adı
    Amber
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    venüs den
    Alınan Beğeniler
    2.511
    Verilen Beğeniler
    1.811
    Blog Mesajları
    6

Borderline da olabilir dokter Iyi bilir ama borderline ile bipolar sessie bisey sanki

Üye
    cardinals Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    43
    Verilen Beğeniler
    58

Burada önemli olan senin tedaviden fayda görüp görmediğin. Yani kendin sana verilen tedaviden memnun musun? Kullandığın ilaçlara rağmen şikayetlerin devam ediyorsa ilk önce bunu doktorunla paylaşmalısın, eğer sorun devam ediyorsa farklı bir doktora görünmeyi de düşünebilirsin. Eğer imkanın varsa mutlaka üniversite hastanesine git, aldığın teşhisleri, yaşadıklarını bir bir anlat. Üşengeçlik yapıp ihmal etme, ne kadar erken doğru tedaviye başlarsan o kadar iyi. Depresyon birçok farklı hastalığın ortak tanısı olabilir. Sanıyorum psikolojik rahatsızlıklarda hiç kimse ilk seferinde doğru tanıyı almamıştır. Ben ilk beş sene sadece depresyon tanısıyla tedavi gördüm ama yine de bir şeyler eksik gibi hissediyordum, daha sonra iki uçlu duygu durum bozukluğu olduğu anlaşılınca rahatladım biraz. Şu an tedavimden memnunum, şikayetlerim neredeyse yok denilecek kadar azaldı, durumum oldukça stabil. Bu süreçte çok farklı doktorlara gittim, asla pes etmedim ta ki kendimi tam anlamıyla iyi hissedene kadar.

Üye
    ÖzlemMimaroglu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kullandığım ilaçlardan fayda göremiyorum. Sadece anksiyetem vardı, o artık olmuyor. Onun dışında öfke patlamalarım, sürekli kafaya takıp düşünmem, kendi kendine konuşmam geçmiyor. Zaten doktor çok fazla dinlemiyor beni. İçeride ortalama 4 dakika kalıyorum. Bir şey anlatırken göz teması kurmuyor pc ye bakıp oraya bir şeyler yazıyor. Sanırım benimle ilgili bir şeyler kaydediyor tam bilmiyorum onu. Üniversite hastanesi çok uzak. Oraya giden araçlar var onlarında yol ücreti 45 TL. Gidiş dönüş 90 TL yapar. Bide yemek vs yesem 100 küsür lira gider. Şuan çalışmadığım için oraya gidecek durumum yok. Ama gittiğim devlet hastanesinde 5 pskiyatri doktoru var. Ben hep aynı doktora gidiyorum. Eğer durum böyle devam ederse doktorumu değiştireceğim

Sayfa 1 / 3 123 SonSon